Zápis
z 52. schůze výboru pro sociální politiku a zdravotnictví ČNR,
konané dne 5. února 1992
Přítomni: MUDr.P.Lom,CSc., V.Cibuzar, MUDr.J.Domas, Z.Guži, MUDr.R.Hájek, MUDr.J. Janeček, J.Koráb, H. Lagová, G.Mazalová, PhDr.J.Němčík, ing.M.Raška, doc.MUDr.J.ŠDebor,CScv., MUDr.L.Šepsová, MUDr.B.Zatloukal;
Omluveni: PhDr.A.Gjurič, MUDr.M.Syka, A.Váchalová,
Nepřítomni: MUDr.P.Čermák,Csc., J.Payne;
Program schůze:
1. Vládní návrh zákona ČNR, kterým se upravují některé otázky související s vydáním zákona č. 509/1991 Sb., kterým se mění, doplňuje a upravuje občanský zákoník (tisk 546)
2. Návrh ústavního zákona o zestátnění majetku bývalého Slovenského svazu žen (tisk FS 1202)
3. Zákon ČNR, kterým se doplňuje zákon ČNR č.371/1990 Sb., o platu a náhradách výdajů poslanců ČNR, ve znění zákona ČNR č. 267/1991 Sb. (tisk 543)
4. Informace o současné situaci pana Marečka
5. Sdělení předsedy výboru
6. Evidence poslaneckých úkolů
7. Různé
52. schůzi zahájil a řídil předseda výboru MUDr.P.LOM,CSc. Seznámil přítomné poslance s návrhem pořadu schůze, navrhl, aby byl pořad doplněn o jeden bod a to o informaci generálního prokurátora ČNR o situaci pana Marečka. S takto upraveným pořadem vyslovili poslanci jednomyslný souhlas.
1.
Vládní návrh zákona ČMR, kterým se upravují některé otázky související s vydáním zákona č.5O9/1991 Sb., kterým se mění a doplňuje a upravuje občanský zákoník (tisk 546)
Úvodní výklad k vládnímu návrhu zákona přednesla JUDr.Eva MATRASOVÁ, zástupkyně ředitele legislativního odboru MV ČR.
Zpravodajskou zprávu přednesl poslanec MUDr.J.JANEČEK, který doporučil poslancům předložený návrh zákona přijmout.
V povšechné rozpravě nevystoupil žádný poslanec.
V podrobné rozpravě vystoupili poslanci: J.KORÁB,. MUDr.J.JANEČEK, MUDr.P.LOM,CSc., MUDr.L.ŠEPSOVÁ, Doc.MUDr.J.ŠEBOR,CSc., G.MAZALOVÁ, Z.GUŽI, PhDr.J.NĚMČÍK, H.LAGOVÁ.
V rozpravě zazněly dotazy, jako např. zda je reálné, aby obec přijala občana a poskytla mu náhradní ubytování, dotazy na prodej bytů, jak bude postupováno v případě, že byt je v osobním vlastnictví a zda může občan s ním disponovat, jak má postupovat majitel domu, když chce vystěhovat nájemníky, jak se majitel domu vyrovná s vynaloženými náklady nájemcem do vylepšení bytů, kdo má nárok na užívání bytů po rozvodu, zda bude zpracován zákon o prodeji bytů.
Na dotazy poslanců odpovídala JUDr.MATRASOVÁ, kterou doplnil JUDr.ZAJÍČEK z téhož ministerstva.
Na závěr projednávání tohoto bodu předložil poslanec - zpravodaj MUDr.J.JANEČEK návrh usnesení č. 180/1992, které bylo poslanci jednomyslně schváleno. (Viz příloha).
2.
Návrh ústavního zákona o zestátnění majetku bývalého Slovenského svazu žen (tisk FS 1202)
Úvodní výklad k předloženému návrhu zákona přednesl poslanec SNR pan DOBROVODSKÝ.
Zpravodajskou zprávu přednesla poslankyně Gerta MAZALOVÁ a doporučila předložený návrh zákona schválit.
V rozpravě vystoupili poslankyně G.MAZALOVÁ a H.LAGOVÁ. Byl vznesen dotaz na předkladatele, proč nedošlo během mnoha jednání k dohodě nástupnických ženských organizací a další dotaz byl na to, jak bude spravedlivě naloženo s bývalým majetkem Slovenského svazu žen.
Na dotazy poslankyň odpovídal poslanec SNR pan DOBROVODSKÝ.
Na závěr projednávání tohoto bodu předložila poslankyně G.MAZALOVÁ návrh usnesení č. 181/1992, které bylo poslanci schváleno, nikdo nebyl proti a jeden se zdržel hlasování. (Viz příloha).
3.
Zákon ČNR, kterým se doplňuje zákon ČNR č.371/1990 Sb., o platu a náhradách
výdajů poslanců ČNR, ve znění zákona ČNR č. 267/1991 Sb. (tisk 543)
Předložený návrh zákona odůvodnil člen návrhové skupiny poslanců ČNR poslanec ing. Petr KOZÁNEK.
Zpravodajskou zprávu přednesl poslanec - zpravodaj Václav CIBUZAR, který uvedl, že návrh zákona se nehodí do atmosféry, která je v naší společnosti. Dále uvedl některé sociální aspekty ve společnosti a dodal, že k tomu je nutno při projednávání tohoto návrhu zákona přihlédnout.
V povšechné rozpravě vystoupili poslanci: MUDr.R.HÁJEK, MUDr.J.DOMAS, G.MAZALOVÁ, J.KORÁB, MUDr.L.ŠEPSOVÁ. V jejich vystoupení zazněly např. tyto názory: překvapení nad tím, že je předložen návrh na úpravu poslaneckého platu, bylo doporučeno diferencovat odměnu u platů poslanců, kteří bydlí v hlavním městě a u ostatních, kteří musí do Prahy dojíždět, upozorněno na to, že tento návrh je neprůchodný a že vyvolá negativní ohlas široké veřejnosti, byl podán návrh na odmítnutí tohoto zákona.
Po tomto rozhodnutí nebyla již podrobná rozprava zahájena a poslanec - zpravodaj Václav CIBUZAR předložil návrh usnesení č. 182/1992, které bylo poslanci schváleno, nikdo nebyl proti a 1 se zdržel hlasování. (Viz příloha).
4.
Informace o současné situaci pana Marečka
Předseda výboru MUDr.P.LOM,CSc., úvodem sdělil, že hlavním účelem zařazení tohoto bodu bude vyslechnutí generálního prokurátora České republiky JUDr. BRUNERA o současné situaci v záležitosti pana Marečka a získání bližších informací.
Generální prokurátor ČNR JUDr.L.BRUNER podal podrobnou informaci o genezi celé záležitosti kolem hladovky pana Marečka.
V diskusi vystoupili poslanci MUDr.L.ŠEPSOVÁ, PhDr.A.GJURIČ, G.MAZALOVÁ,
doc.MUDr.J.ŠEBOR,CSc., J.KORÁB. Byly projednávány etické, právní a morální problémy hladovky pana Marečka, bylo upozorněno na to, zda problém pendrekového zákona neměl být vyšetřen již dříve a veřejnost s tím měla být seznámena. Poslankyně G.MAZALOVÁ informovala o tom, že z pověření předsedy výboru MUDr.P.LOMA,CSc. vykonala osobní návštěvu v bytě pana Marečka a kriticky hodnotila problém jeho hladovky a zejména jejího dalšího rozšíření na okruh občanů České a i Slovenské republiky. Bylo diskutováno o tom, že je nutno věnovat pozornost zdravotním aspektům déle trvající hladovky na lidský organismus.
Výbor pro sociální politiku a zdravotnictví vzal na vědomí informaci generálního prokurátora České republiky JUDr. BRUNERA o situaci pana Marečka.
5.
Sdělení předsedy výboru
Předseda výboru MUDr.P.LOM,CSc informoval poslance o tom, že předsednictvo České národní rady doporučilo ustavit komisi pro řešení ženské otázky při výboru pro sociální politiku a zdravotnictví, nikoliv u předsednictva ČNR. Byla ustavena skupina ve složení poslankyně H.LAGOVÁ, MUDr.L.ŠEPSOVÁ, G.MAZALOVÁ a poslanec MUDr.P.LOM,CSc., kteří budou v této komisi za VSPZ ČNR pracovat.
Poslankyně H.LAGOVÁ upozornila, že komisi by byla dána větší vážnost, kdyby byla ustavena přímo u předsednictva ČNR. Na její podnět reagoval předseda výboru s tím, že okamžitě přenese veškeré podněty z komise do jednání schůze P-ČNR.
Předseda výboru MUDr.P.LOM,CSc provedl stručné hodnocení semináře k sociální politice ve Švýcarsku, které se uskutečnilo v ČNR ve spolupráci církevního výboru a výboru pro sociální politiku a zdravotnictví. Dále předal poslancům tiskoviny, jako např. Zdravotnické noviny, Stěžeň, časopis Služba zdravotníkům a další.
Předseda výboru dále upozornil na to,. že ve Federálním shromáždění se dne 13. února 1992 od 17,00 hodin koná seminář o drogové závislosti a doporučil, aby se tohoto semináře zúčastnili poslanci: MUDr.P.LOM,CSc., MUDr.J.JANEČEK, MUDr.L.ŠEPSOVÁ, PhDr.A.GJURIČ. Tajemnice výboru bude informovat tajemnici výboru SN a SL FS L.PEŘINOVOU o účasti poslanců výboru na tomto semináři.
6.
Evidence poslaneckých úkolů
Předseda výboru MUDr.P.LOM,CSc. provedl detailní evidenci uložených poslaneckých úkolů za celé období a připomenul poslancům splnění úkolů, které dosud zůstávají nedořešeny. Upozornil, že do konce VI. volebního období je nutno všechny poslanecké úkoly i vyřízení odpovědí na přidělené dopisy splnit.
7.
Různé
V rámci tohoto bodu nebyly žádné podněty ani sdělení poslanců předneseno.
Předseda výboru MUDr.P.LOM,CSc. ukončil 52. schůzi VSPZ ČNR v 15,30 hodin.
V Praze 18. února 1992
Zaznamenala ing. M.Pospíšilová
Napsala: V. Vesecká
ověřovatelka VSPZ ČNR |
předseda VSPZ ČNR |