Zápis

ze 48. schůze výboru pro sociální politiku a zdravotnictví ČNR

konané dne 8. ledna 1992.

 

Přítomni: MUDr.P.Lom,CSc., V.Cibuzar, PhDr.A.Gjurič, Z.Guži, MUDr.R.Hájek, MUDr.J.Janeček, J.Koráb, H.Lagová, G.Mazalová, PhDr.J.Němčík, J.Payne, ing.M.Raška, MUDr.M.Syka, doc.MUDr.J.Šebor,CSc., MUDr.L.Šepsová, A.Váchalová, MUDr.B.Zatloukal;

Nepřítomni: MUDr.P.Čermák,CSc., MUDr.J.Domas;

Program schůze:

1. Informace o současné situaci ve Všeobecné zdravotní pojišťovně České republiky

2. Návrh prezidenta ČSFR na zákon o volbách do FS (tisk FS 1125)

3. Sdělení předsedy výboru

4. Různé

48. schůzi zahájil předseda výboru MUDr. P. LOM,CSc. Seznámil přítomné poslance s návrhem pořadu schůze a informoval o tom, že na písemné pozvánce byl uveden vládní návrh zákona o cestovních náhradách tisk (FS 1086), který dosud předkladatel do ČNR nepředložil a je z programu jednání schůze vypuštěn.

Dále informoval o tom, že doporučuje zařadit aktuální informaci o současné situaci v Pojišťovně.

Poslanci s takto navrhnutým programem schůze vyslovili jednomyslný souhlas.

1.

Aktuální informace o současné situaci ve Všeobecné zdravotní pojišťovně České republiky

MUDr. P.LOM,CSc., předseda výboru v úvodním vystoupení upozornil na to, že v Pojišťovně nastala velmi vážná situace. Provedl charakteristiku této situace, kde mimo jiné uvedl, že byli odvoláni 3 ředitelé ze svých funkcí (MUDr.SINGROVÁ, ing. KAŠPÁREK, MUDr.DUFKOVÁ). Upozornil na to, že již 2. ledna 1992, kdy byl zákon o Všeobecné zdravotní pojišťovně v platnosti očekával, že se vše zdárně rozběhne. Podal informaci o svém jednání s MUDr.HEJDUKEM, prozatímním ředitelem Všeobecné zdravotní pojišťovny. Uvedl, že finanční a organizační stránka rozjíždění Všeobecné zdravotní pojišťovny je ohrožena a vzhledem k této situaci položil přítomným zástupcům Všeobecné zdravotní pojišťovny MUDr. HEJDUKOVI a dalším zásadní dvě otázky: za prvé, jaké úkoly jsou ohroženy a za druhé, jaké úkoly je nutno urychleně zvládnout. Po tomto úvodním vystoupení požádal MUDr. HEJDUKA o vyjádření se k současné situaci.

 

MUDr. HEJDUK uvedl, že poté, co 4. prosince 1991 nastoupil do Správy Všeobecné zdravotní pojišťovny si kladl za cíl zvládnutí základního úkolu a to, aby systém Všeobecné zdravotní pojišťovny byl spuštěn tak, jak ukládají příslušné zákony. Dále ve svém vystoupení MUDr. HEJDUK popisoval situaci, která byla ve Správě Pojišťovny tak, jak se odvíjela po jeho uvedení do funkce. Informoval o tom, že na den 2. ledna 1992 byl svolán aktiv některými pracovníky Všeobecné zdravotní pojišťovny a převážná většina pracovníků Všeobecné zdravotní pojišťovny nebyla ten den v zaměstnání. Na tento aktiv nebyl MUDr. HEJDUK pozván. Ing. KAŠPÁREK poté informoval MUDr. HEJDUKA, že již není statutárním zástupcem Všeobecné zdravotní pojišťovny, že se aktiv na tomto dohodl. Dále hovořil o tom, že 6. 1. 1992 navštívil předsedu VSPZ ČNR MUDr.P.LOMA, CSc., který mu potvrdil, že je stále statutárním zástupce Všeobecné zdravotní pojišťovny. Charakterizoval postup JUDr. PASTERNAKA, jeho žádost o rozvázání pracovního poměru prý vyřizoval ing. KAŠPÁREK, který již nebyl statutárním zástupcem Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Ve svém vystoupení dále chronologicky utřídil MUDr. HEJDUK svůj postup, který měl zabezpečit zdárný rozjezd Pojišťovny. Informoval o tom, že dne 19. prosince 1991 byla zorganizována porada pro všechny ředitele poboček pojišťovny, ze které si všichni odvezli pokyny, co mají dělat od 1. 1. 1992.

2. prosince 1991 byla porada ředitelů a vedoucích pracovníků zdravotnických zařízení přímo řízených ministerstvem zdravotnictví České republiky. Na této poradě byli seznámeni s tím, jak bude probíhat náběhový děj spuštění Všeobecné zdravotní pojišťovny.

MUDr. HEJDUK vyslovil svůj subjektivní dojem, že nebylo příliš zájmu na tom, aby se tento systém spustil od 1. 1. 1992, vyjma poslanců ČNR, kteří dál zákon schválili. Doporučil, že bude nutno uskutečnit v co nejkratší době dohodovací řízení. Připustil, že spuštění systému Pojišťovny není v plné šíři, ale pouze v náběhové rovině (chybí Zdravotní řád, ceník léčiv, chybí smlouvy atd.) Na otázku, jak dokázali zabezpečit finanční stránku pojištění odpověděl, že koncem roku 1991 se jim podařilo zabezpečit v Investiční bance Praha 7,5 mld.Kčs

na náběhové řízení.

Ve svém vystoupení dále uvedl důvody proč odvolali 3 pracovníky bývalé Správy všeobecné zdravotní pojišťovny. (MUDr. SINGROVÁ, MUDr.DUFKOVÁ, MUDr.KAŠPÁREK). Za MUDr.SINGROVOU mají náhradu, která bude zítra t.j. 9. ledna 1992 jmenovaná, bude to MUDr. CINEK. Za MUDr.DUFKOVOU zatím náhradu hledat nebudou, toto místo bude řešeno jinou formou později. Rovněž za ing. KAŠPÁRKA bude náhrada řešena zítra, t.j. 9.ledna 1992, bude to pravděpodobně RNDr.VLACH.

Vystoupení MUDr. HEJDUKA doplnil velmi stručně jeho první asistent ing.CHRISTOV, který hovořil o ekonomických otázkách, jako na př.,že v lednu dostanou zdravotnická zařízení 1/12 finančních příspěvků.

Po tomto vystoupení představitele Všeobecné zdravotní pojišťovny České republiky navrhl předseda výboru MUDr. P.LOM,CSc. ustavit návrhovou skupinu pro přípravu usnesení k tomuto bodu jednání. Byl navržen doc.MUDr.J.ŠEBOR, MUDr.SYKA a MUDr.JANEČEK. S předloženým návrhem byl vysloven poslanci jednomyslný souhlas.

V rozpravě vystoupili poslanci MUDr.R.HÁJEK - vznesl dotaz od koho nebyl zájem Všeobecnou zdravotní pojišťovnou spustit. Žádal o konkrétní odpověď.

MUDr.L.ŠEPSOVÁ, vznesla dotaz na MUDr. CINKA - slyšela, že neuspěl v konkurzním řízení na ředitele nemocnice v Ml. Boleslavi;

G.MAZALOVÁ - vznesla dotaz, proč není přítomen ministr zdravotnictví ČR MUDr.M.BOJAR;

Doc.MUDr.J.ŠEBOR,CSc. upozornil na to, že nový ředitel se bude zřejmě řešit až na schůzi ČNR v lednu;

RNDr.J.PAYNE - uvedl, že chyba je na straně MUDr. HEJDUKA, když nenajde člověka v týmu stávajícího pracoviště, jako náhradu za odvolané pracovníky. Zdůraznil, že ředitel MUDr. HEJDUK nemá ponětí o týmové práci;

A.VÁCHALOVÁ - vyslovila názor, že nepozvat ředitele na důležité jednání dne 2. ledna 1992 je pro něho samého velmi závažné;

MUDr.M.SYKA - uvedl, že začátkem všech zásadních problémů Všeobecné zdravotní pojišťovny je přímo ministr zdravotnictví ČR MUDr.M.BOJAR. Poslanci věděli, že JUDr. PASTERNAK není ten pravý, ale ministr MUDr.BOJAR do poslední chvíle jej hájil a pak odvolal. Máme velký zájem na tom, aby Všeobecná zdravotní pojišťovna fungovala dobře a proto doporučil, aby se vyslovili k situaci i přítomní bývalí pracovníci Správy všeobecné zdravotní pojišťovny i ředitelé Asociace středních a malých nemocnic i velkých nemocnic.

MUDr. SLABÝ, ředitel FN Praha 2, Karlovo nám. ve svém vystoupení upozornil na to, že ve smlouvě z 27. XII. 1991 není nic podepsáno. Není uzavřena. Nezná, jak má financovat zařízení, které řídí.

Předseda Asociace velkých nemocnic v ČR uvedl, že si ověřili dotazy na různá zdravotnická zařízení v ČR, že nemají zabezpečené finanční prostředky, popisoval situaci, která nastala od 2. ledna 1992 ve zdravotnických zařízeních, kritizoval to, že před koncem roku 1992 ze Správy Všeobecného zdravotního pojištění byly podávány velmi nepřesné informace.

Jeho vystoupení doplnila MUDr. ROITOVÁ, ředitelka nemocnice Prahy 10, která popsala situaci, jaká je v Hradci Králové a v Ústí nad Labem. Dále upozornila, že 14. ledna 1992 jsou výplaty všech pracovníků ve zdravotnictví a zdravotnická zařízení nemají dosud finanční prostředky. Uvedla, že tytéž dotazy vznášela i na poradě MZ, která byla koncem roku 1991 a dostala ujištění, že finanční prostředky budou již v lednu na účtech. Dále se vyslovila k tomu, že dosud nebyl vydán sazebník a není jasno, jakým způsobem se bude provádět vyúčtování. Velmi důrazně žádala o stanovení tohoto vyúčtování.

PhDr.HOLEČKO, prezident farmaceutické komory se vyslovil k platbě léků, která není dosud dořešena, upozornil na to, že není dosud vyřešen systém předávání receptů.

Poslanec MUDr. JANEČEK se dotázal přítomných hostů, zda ministerstvo zdravotnictví ČR jim dalo hlavní neuraltické body, co mají nyní řešit.

Doc. MUDr.J.ŠEBOR upozornil, že se sazebníky je nutno neustále pracovat.

MUDr. ROITOVÁ upozornila na problém financování ve zdravotnictví, který stále trvá. Dále se vyslovila k osobě MUDr. CINKA a vyslovila názor, že nemá předpoklady pro výkon funkce ve Všeobecné zdravotní pojišťovně. Upozornila na to, že nový ředitel za Dr. SINGROVOU bude muset okamžitě předložit koncepci zdravotní pojišťovny.

MUDr. VACHEK doporučil za prvé - neprodleně zajistit, kdy zdravotnická zařízení dostanou finanční prostředky (žádal telegram zaslat ihned odpoledne 9. ledna 1992) za druhé - žádal stanovit osobu, která bude koordinovat postup prací ve Všeobecné zdravotní pojišťovně. Za třetí - neprodleně svolat dohodovací řízení. Za čtvrté - do konkursní komise na výběr ředitele Pojišťovny pozvat zástupce dohodovacího řízení.

MUDr. SLABÝ doporučil, aby pověřený ředitel Pojišťovny svolal na pátek -10. ledna 1992 poradu všech zástupců zdravotnických zařízení, kde by dostali přesné informace o rozjezdu Pojišťovny.

MUDr.SINGROVÁ ve svém vystoupení informovala o tom, že od 4. XII. 1991 neexistovala na Správě Všeobecného zdravotního pojištění žádná týmová práce. Uvedla, že informace odcházely nekoordinovaně, dne 20. prosince 1991 bylo svoláno asi 35O ředitelů zdravotnických zařízení do Motola a jednalo se o startu Pojišťovny a nikdo z pracovníků Správy nebyl pozván, uvedla, že pokud se musí něco napravit, je nutno se vrátit před den 3. prosinec 1991. Ve svém vystoupení shrnula co je nutno okamžitě udělat, jmenovala 7 hlavních úkolů. Např. registrační lístek k lékaři, zabezpečení vyhlášky, stanovení paušálu za ošetřovací den, vymezení odpovědnosti, atd.

Na vystoupení Dr.SINGROVÉ reagoval MUDr. HEJDUK, který uvedl, že část úkolů které jmenovala, je již splněna.

Poslanci MUDr.M.SYKA, MUDR.M.JANEČEK, H.LAGOVÁ, doc. MUDr.J.ŠEBOR,CSc. se dotázali, co udělala Správa Pojišťovny za měsíc prosinec. Dále se dotazovali co bylo do 4. prosince 1991 z uvedených nesplněných úkolů uděláno a co se mělo v prosinci dodělat.

MUDr.HEJDUK na tyto dotazy informoval poslance, že požádal ministerstvo kontroly ČR a Generální prokuraturu ČR o vykonání dozoru nad stavem věcí ve Správě, kterou 4. prosince 1991 přebíral.

Na závěr projednávání tohoto bodu předložil poslanec MUDr.M.SYKA návrh usnesení č. 171/1992, které bylo poslanci schváleno, nikdo nehlasoval proti a 3 se zdrželi hlasování (Viz příloha.)

Poznámka: před hlasováním o přijetí usnesení doporučil poslanec GUŽI hlasovat o jednotlivých částech usnesení odděleně. Pro jeho návrh hlasovali 2 poslanci, 7 bylo proti a 8 se zdrželo hlasování. Jeho návrh neprošel.

3.

Sdělení předsedy výboru.

Předseda výboru MUDr.P.LOM,CSc., předal poslancům k využití došlé tiskoviny, materiály VÚ práce a sociálních věcí Bratislava atd. Dále předal poslancům přehled zdravotnických legislativních úprav, připravovaných v roce 1991 a přehled plánovaných legislativních úkolů, které MZ ČR předloží vládě ČR v 1. pololetí 1992.

2.

Návrh prezidenta ČSFR na zákon o volbách do FS (tisk FS 1125)

Jednání řídil 2. místopředseda VSPZ PhDr.J.NĚMČÍK.

Zástupce předkladatele na odůvodnění návrhu prezidenta ČSFR se do jednání výboru nedostavil.

Zpravodajskou zprávu přednesl poslanec RNDr.J.PAYNE, který podrobně osvětlil, co sleduje předložený zákon.

V rozpravě vystoupili poslanci: doc.MUDr.J.ŠEBOR,CSc., H.LAGOVÁ, MUDr.J.JANEČEK, kteří se vyslovili pro to, aby zákon nebyl projednáván, neboť nemohli vyslechnout kvalifikované odůvodnění předkladatele.

S tímto návrhem se ztotožnil i poslanec - zpravodaj RNDr.J.PAYNE, a přednesl návrh usnesení č. 170/1992, které poslanci schválili. Nikdo nebyl proti a 1 se zdržel hlasování. (Viz příloha).

4.

Různé.

Druhý místopředseda výboru PhDr.J.NĚMČÍK upozornil poslance na příští termín schůze VSPZ ČNR, která se bude konat dne 15. ledna 1992.

Schůze výboru byla ukončena ve 14,50 hodin.

 

V Praze 13. ledna 1992.

Zaznamenala: ing. M.Pospíšilová

Napsala: V.Vesecká

 

ověřovatelka VSPZ ČNR

předseda VSPZ ČNR

 



Přihlásit/registrovat se do ISP