Zápis
z 39. schůze výboru pro sociální politiku a zdravotnictví,
která se konala dne 23. října 1991
Přítomni: V.Cibuzar, MUDr.J.Domas, PhDr.A.Gjurič, Z.Guži, MUDr.R.Hájek, MUDr.J.Janeček, J.Koráb, H.Lagová, PhDr.J.Němčík, J.Payne, ing.J.Raška, doc.MUDr.J.Šebor,CSc., A.Váchalová, MUDr.B.Zatloukal;
Omluveni: MUDr.P.Čermák,CSc., G.Mazalová, MUDr.M.Syka, MUDr.L.Šepsová, MUDr.P.Lom,CSc.;
Program schůze:
1. Návrh poslaneckého klubu ODA na usnesení SL a SN (tisk FS 893)
2. Zpráva o postupu ekonomické reformy a hospodářské situaci v zemědělství (tisk 386)
3. Vládní návrh zákona ČNR o sociální potřebnosti
4. Různé
39. schůzi výboru zahájil 2. místopředseda výboru PhDr.J.NĚMČÍK. Omluvil nepřítomnost MUDr.P.LOMA,CSc., předsedy výboru a MUDr.M.SYKY, místopředsedy výboru, kteří se zúčastnili jednání předsednictev ČNR a SNR ve Štiříně. Seznámil přítomné poslance s návrhem pořadu schůze a tento pořad byl jednomyslně schválen.
1.
Návrh poslaneckého klubu ODA na usnesení Sněmovny lidu a Sněmovny národů (tisk FS 893)
Úvodní výklad k návrhu poslaneckého klubu ODA přednesl poslanec FS ČSFR L.KUDLÁČEK, člen klubu ODA.
Zpravodajská zpráva nebyla přednesena. Z důvodu neúčasti poslance -zpravodaje.
V rozpravě vystoupili poslanci: PhDr.A.GJURIČ, MUDr.R.HÁJEK, PhDr.J.NĚMČÍK, doc.MUDr.J.ŠEBOR,CSc., J.PAYNE.
V rozpravě zazněly např. tyto názory: co očekává ODA z výsledku otázky pro referendum, čím je tato otázka lepší než byla dřívější, jak bude tato otázka přijata v plénu FS, byl vysloven názor, že otázka pro referendum nic nevyřeší. Bylo uvažováno o tom, zda náklady vynaložené na referendum něco vyřeší, výsledek referenda nebude mít účinek okamžitě, ale bude působit na volby, na Slovensku sílí tlak federalistů, byl vysloven názor, že otázka uvedená v tisku FS 893 není otázkou pro referendum, ale pro plebiscit (dosud chybí zákon o plebiscitu).
Na dotazy a názory poslanců odpovídal poslanec FS - člen poslaneckého klubu ODA L.KUDLÁČEK.
Na závěr projednávání tohoto bodu předložil poslanec PhDr.J.NĚMČÍK návrh usnesení č. 139/1991, které poslanci schválili, nikdo nebyl proti, 2 se zdrželi hlasování. (Viz příloha).
2.
Zpráva o postupu ekonomické reformy a hospodářské situaci v zemědělství
(tisk 386)
Zprávu o postupu ekonomické reformy a hospodářské situaci v zemědělství odůvodnil ing. Pavel RYBNÍČEK, náměstek ministra zemědělství České republiky.
Zpravodajskou zprávu přednesl poslanec MUDr.J.DOMAS.
V rozpravě vystoupili poslanci: MUDr.J.JANEČEK, MUDr.J.DOMAS, doc.MUDr.J.ŠEBOR,CSc., PhDr. J.NĚMČÍK, PhDr.A.GJURIČ. V rozpravě zazněly názory na dotace do zemědělství, bylo upozorněno na to, že v materiálu chybí tabulky, grafy, komentáře, byl vznesen dotaz, z jakého fondu ministerstvo zdravotnictví dotuje úhradu ekologických škod, vysloven názor, že v Evropě daňová politika spěje k unifikaci a jak bude postupováno v České republice. Byl vznesen dotaz na vývoz jatečného skotu.
Na dotazy poslanců odpovídal ing.Pavel RYBNÍČEK, kterého doplnil ing.MATOUŠEK, zástupce ředitele odboru ministerstva zemědělství a JUDr.HUTH, ředitel legislativně právního oddělení ministerstva zemědělství.
Na závěr projednávání tohoto bodu předložil poslanec MUDr.J.DOMAS, návrh usnesení č. 140/1991, které poslanci schválili, nikdo nebyl proti, 2 se zdrželi hlasování. (Viz příloha).
3.
Vládní návrh zákona ČNR o sociální potřebnosti (tisk 415)
Vládní návrh zákona odůvodnil JUDr. Vlastimil ŠMOLCNOP, náměstek ministra práce a sociálních věcí ČR.
Zpravodajskou zprávu přednesla poslankyně Hana LAGOVÁ.
V povšechné rozpravě vystoupili poslanci: MUDr.J.JANEČEk, PhDr.J.NĚMČÍK, A.VÁCHALOVÁ.
V podrobné rozpravě vystoupili poslanci: H.LAGOVÁ, A.VÁCHALOVÁ, doc.MUDr.J.ŠEBOR,CSc., PhDr.J.NĚMČÍK, A.GJURIČ.
V rozpravě byl vysloven názor, že zákon by měl být precizován tak, aby v něm byla uvedena veškerá sociální potřebnost, zákon by měl být komplexnější a preciznější než je vyhláška. Upozorněno na to, že těžce zdravotně postižení občané mají zvýšené požadavky a tyto požadavky nejsou zohledněny v zákoně, doporučeno, aby byla zvýrazněna lepší srozumitelnost zákona tak, aby pracovníci obecních úřadů ji správně aplikovali, byli vzneseny dotazy od kdy se počítá
s novelizací vyhlášky č.182/1991, bylo doporučeno, aby částka potřebná k zajištění nezbytných nákladů na domácnost stanovená zvláštním zákonem se při posuzování sociální potřebnosti občanů, jímž byly přiznány mimořádné výhody III. stupně průkaz ZTP/P z důvodů, majících za následek podstatné omezení pohyblivosti se zvýšil o 500 Kčs měsíčně.
Na dotazy a náměty poslanců odpovídal JUDr.V.ŠMOLCNOP, kterého doplnila JUDr.VOŇKOVÁ, ředitelka odboru MPSV, JUDr.BŘEZINA, zástupce ředitele odboru a JUDr. TÝC, ředitel legislativního odboru MPSV ČR.
Na závěr projednávání tohoto bodu předložila poslankyně H.LAGOVÁ návrh usnesení č. 141/1991, které bylo poslanci jednomyslně schváleno. (Viz příloha).
Poslanec ing. M. RAŠKA předložil návrh usnesení ve znění: Výbor pro sociální politiku a zdravotnictví žádá MPSV ČR, aby připravilo novelizaci vyhlášky č. 182/1991 Sb., tak, aby její účinnost byla shodná s účinností zákona
o sociální potřebnosti.
Toto usnesení bylo přijato poslanci výboru jednomyslně. (Viz příloha).
2. místopředseda výboru PhDr.J.NĚMČÍK uzavřel jednání 39. schůze VSPZ v 16,00 hodin, Připomenul poslancům odjezd v 17,00 hodin týž den na výjezdní zasedání do Znojma a Dolního Rakouska.
V Praze 7. listopadu 1991
Zaznamenala : ing. M.Pospíšilová,
tajemnice VSPZ ČNR
Napsala: V.Vesecká
ověřovatelka VSPZ ČNR |
předseda VSPZ ČNR |