Zápis

z 32. schůze výboru pro sociální politiku a zdravotnictví ČNR

konané dne 12. června 1991

 

Přítomni: MUDr.P.Lom,CSc., V.Cibuzar, MUDr.P.Čermák,CSc. MUDr.J.Domas, PhDr.A.Gjurič, Z.Guži, MUDr.R.Hájek, J.Koráb, H.Lagová, G.Mazalová, PhDr.J.Němčík, J.Payne, ing.M.Raška, MUDr.M.Syka, doc.MUDr.J.Šebor,CSc., MUDr.L.Šepsová, MUDr.B.Zatloukal;

Omluveni: MUDr.J.Janeček, A.Váchalová;

Program schůze:

1. Státní závěrečný účet České republiky za rok 1990

kapitola č. 335 - Ministerstvo zdravotnictví ČR

2. Státní závěrečný účet České republiky za rok 1990

kapitola č. 313, 393, 394, 728 - Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR

3. Návrh poslanců ČNR na vydání zákona ČNR, kterým se mění a doplňuje zákon ČNR č. 35/1989 Sb., o Jednacím řádu ČNR, ve znění zákonného opatření P-ČNR č.249/1990 Sb., a zákona ČNR č. 97/1991 Sb.

4. Státní závěrečný účet České republiky za rok 1990

kapitola č. 349 - ČÚBP

5. Sdělení předsedy výboru

6. Poznatky a podněty poslanců

7. Různé

32. schůzi výboru pro sociální politiku a zdravotnictví zahájil předseda výboru MUDr.P.LOM,CSc. Předložil návrh pořadu, který byl jednomyslně schválen.

1.

Státní závěrečný účet ČR za rok 1990

kapitola č. 335 - Ministerstvo zdravotnictví ČR

Úvodní výklad podal MUDr. M.BOJAR,CSc., ministr zdravotnictví České republiky. Zpravodajskou zprávu přednesl poslanec Jaroslav KORÁB.

V rozpravě vystoupili poslanci MUDr.P.LOM,CSc., doc.MUDr.J.ŠEBOR,CSc.,MUDr.M.SYKA, J.KORÁB, MUDr.L.ŠEPSOVÁ.

V rozpravě bylo upozorněno např, na to, že specifikace jednotlivých položek předloženého státního účtu by měly být konkrétnější, jsou uvedeny vysoké nároky na cestovné a zda se počítá s dalším navýšením cestovného. Byly vzneseny dotazy na využití prostředků, určených pro kulturní a vzdělávací činnost odborů, proč nebyla využita plánovaná částka na elektronizaci školství, jak jsou financována občanská sdružení a o která se jedná, kdo způsobil, že nebyla správně čerpána částka vedená u státní léčebny v lázních Karlovy Vary.

Na dotazy poslanců odpovídal MUDr.M.BOJAR,CSc., kterého doplnil ing.KADRNOŽKA, náměstek ministra zdravotnictví. Za ministerstvo financí České republiky odpovídala na dotazy poslanců ing. BŘEZINOVÁ.

Byly přijaty tyto závěry, které předložil ministr zdravotnictví České republiky.

1. VSPZ ČNR urychleně obdrží chybějící 3 stránky státního závěrečného účtu MZ ČR.

2. Náměstek ministra zdravotnictví podá písemnou odpověď, proč nebyla využita částka na elektronizaci školství; rovněž předloží písemnou zprávu o tom, kdo způsobil, že nebyla správně čerpána částka 458 466 tis. Kčs a to ve státních léčebných lázních Karlovy Vary.

Místopředsedkyně odborového svazu pracovníků ve zdravotnictví paní DVOŘÁKOVÁ se vyjádřila k FKSP v odborech.

Ministr zdravotnictví ČR poděkoval poslancům za jejich podněty a upozornění, které, jak uvedl, využije při řízení resortu.

Závěrem projednávání tohoto bodu předložil poslanec Jaroslav KORÁB návrh usnesení č. 105/1991, které bylo poslanci schváleno. 13 hlasovalo pro přijetí, 1 se zdržel hlasování a nikdo nebyl proti. (Viz příloha).

2.

Státní závěrečný účet za rok 1990

Kapitola 313, 393, 394, 728 - Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR

Úvodní výklad přednesl náměstek ministra práce a sociálních věcí ČR JUDR.Vlastimil ŠMOLCNOP. Zpravodajskou zprávu přednesla poslankyně Hana LAGOVÁ.

V rozpravě vystoupili poslanci: J.PAYNE, PhDr.A.GJURIČ, MUDr.P.LOM,CSc., PhDr.J.NĚMČÍK, MUDr.J.DOMAS, doc. MUDr.J.ŠEBOR,CSc. V rozpravě zazněly tyto názory: byla vznesena připomínka k metodice sestavování státního rozpočtu i metodice státního závěrečného účtu. Resort MPSV ČR byl požádán, aby předložil výboru zprávu o hospodaření s rozpočtovými prostředky za rok 1991 v podobě kritické analýzy věcných problémů, rozboru příčin a návrhů na opatření. Byl vznesen požadavek na přehlednější zpracování komentářového textu. Byl vznesen dotaz co přinesla změna mateřského příspěvku na rodičovský příspěvek. Proč byl překročen v lázeňské péči rozpočet o 14 mil. Kčs. Dále bylo upozorňováno na financování lázeňské péče. Vznesen dotaz, proč zamítlo FMPSV lékařům nevystavovat pracovní neschopenky. Bylo doporučeno, aby si ministr práce a sociálních věcí společně s ministrem zdravotnictví vyjasnili zdravotní a sociální pojištění. Doporučeno spojit zdravotní a nemocenské pojištění.

Na dotazy a podněty poslanců odpovídal ministr práce a sociálních věcí ČR ing.M.HORÁLEK,CSc., který se v průběhu projednávání do schůze výboru dostavil. Dále na dotazy poslanců odpovídal JUDr. V.ŠMOLCNOP a ing. BŘEZINOVÁ z ministerstva financí České republiky.

Byl přijat závěr, že MPSV ČR obratem dodá výboru pro sociální politiku a zdravotnictví cenové pohyby ve státních léčebných lázních.

Na závěr projednávání tohoto bodu předložila poslankyně H.LAGOVÁ návrh usnesení č. 106/1991, které bylo poslanci jednomyslně schváleno. (Viz příloha).

3.

Návrh poslanců ČNR na vydání zákona ČNR, kterým se mění a doplňuje zákon ČNR č.35/1989 Sb., o jednacím řádu ČNR, ve znění zákonného opatření P-ČNR č.249/1990 Sb., a zákona ČNR č.97/1991 Sb.

Úvodní výklad přednesl poslanec Petr KOHÁČEK, člen návrhové skupiny poslanců ČNR. Poslankyně - zpravodajkyně Anna VÁCHALOVÁ byla omluvena na tuto část jednání a zpravodajskou zprávu nahradil poslaneckým názorem na předložený zákon předseda výboru MUDr.P.LOM,CSc.

V povšechné rozpravě nevystoupil nikdo. V podrobné rozpravě byly projednány jednotlivě předložené tři navržené body.

K bodu 1 a to § 25 a) se pro úpravu textu vyslovilo 11 poslanců, nikdo nebyl proti a 1 se zdržel hlasování.

K bodu 2 v § 26 se pro úpravu textu vyslovilo 13 poslanců, nikdo nebyl proti a nikdo se nezdržel hlasování.

K bodu 3 § 48 pro předložený text se vyslovili 2 poslanci, 6 hlasovalo proti a 5 se hlasování zdrželo.

V podrobné rozpravě vystoupili tito poslanci: PhDr.J.NĚMČÍK, doc.MUDr.J.ŠEBOR,CSc., MUDr.R.HÁJEK, MUDr.P.LOM,CSc., MUDr.J.DOMAS, Z.GUŽI, MUDr.M.SYKA, PhDr.A.GJURIČ.

Na předložené dotazy odpovídal přítomný poslanec ČNR, člen návrhové skupiny poslanců Petr KOHÁČEK.

Na závěr projednávání tohoto bodu předložil MUDr.P.LOM,CSc., návrh usnesení č. 107/1991, které bylo poslanci jednomyslně schváleno. (Viz příloha).

4.

Státní závěrečný účet ČR za rok 1990

Kapitola č. 349 ČÚBP

Úvodní výklad k předloženému návrhu kapitoly přednesl ing.Václav GERNER, předseda Českého úřadu bezpečnosti práce. Zpravodajskou zprávu přednesl poslanec MUDr. Josef DOMAS.

V rozpravě vystoupili poslanci: MUDr.P.LOM,CSc., MUDr.J.DOMAS. Byly vzneseny dotazy na to, jak se v Českém úřadu bezpečnosti práce odrazí sledování bezpečnosti práce u soukromých podnikatelů. Kdo má monopol v evropských zemích na provádění dozoru bezpečnosti práce.

Na jejich dotazy odpověděl přítomný předseda ČÚBP ing.V.GERNER.

Na závěr projednávání tohoto bodu předložil poslanec - zpravodaj MUDr.J.DOMAS návrh usnesení č. 108/1991, které poslanci jednomyslně schválili.

(Viz příloha).

5.

Sdělení předsedy výboru

Poslancům bylo předáno písemné zpracování ad Informandum (3). Písemný materiál je přiložen k zápisu.- Předseda výboru předal dopis poslanci J.KORÁBOVI, kterým jej deleguje na jednání o výpočetním systému MZ ČR. Předseda poskytl výboru informaci o obsahu dopisu předsedy rozpočtového a kontrolního výboru ČNR ing. KOZÁNKA, který obsahuje požadavek na finanční pomoc pro obec Kladno - Dubí. Dále podal informaci o jednání předsednictva ČNR. Upozornil poslance na "Hodinky s vládou". Informoval poslance o tom, že dne 18. VI. 1991 vystoupí v odpolední části schůze ČNR prezident ČSFR V.HAVEL. Dále seznámil výbor s upřesněním legislativních záměrů vlády České republiky. Upozornil výbor, že mezi červnovou a červencovou schůzí ČNR se předpokládá vypuštění prvního tzv. poslaneckého volného týdne. Sdělil poslancům termíny příštích schůzí VSPZ (26. a 27. 6. 1991. a 3. 7. 1991.) Předal poslancům k využití časopis DEUTSCHES ARZTEBLATT 22. Hodnotil zpracování písemné zprávy ze zahraniční cesty poslance MUDr.B.ZATLOUKALA. Sdělil, že zpracování zprávy je výborné a doporučil poslancům seznámit se s jejím obsahem.

6.

Poznatky a podněty poslanců

Poslanec MUDr.B.ZATLOUKAL podal informaci o schůzce, která se týkala Dösseldorfského veletrhu a organizace Reha. Doporučil poslancům účast na tomto veletrhu.

Předseda výboru MUDr. P.LOM,CSc. navázal na tuto informaci a sdělil poslancům, že projednal s představitelem organizace Reha, aby výbor byl pozván na tuto akci. Jednalo by se o stáž jednoho až dvou poslanců do Dösseldorfu.

7.

Různé

Poslanec PhDr.A.GJURIČ informoval o tom, že předsedkyně České národní rady žádá jasné stanovisko k výsledku konkurzu ve VÚCHRu. Hovořil o tom, že ministr zdravotnictví MUDr.M.BOJAR,CSc. dle legislativců nejednal ve svém rozhodnutí správně. V diskusi kolem tohoto problému vystoupili poslanci: MUDr.P.LOM,CSC.,doc. MUDr.J.ŠEBOR,CSc., MUDr.M.SYKA. .

Poslankyně A. VÁCHALOVÁ informovala výbor o jednání, kterého se zúčastnila a týkalo se zaměstnávání pracovníků družstev invalidů. Hovořila o nutnosti spolupráce s Vládním výborem pro zdravotně postižené občany, v jehož čele stojí předseda vlády ČR P.PITHART. Upozornila na to, že tento výbor by měl zpracovat komplexní program pro zdravotně postižené občany. Byl přijat závěr, že výbor bude seznámen s koncepcí práce tohoto vládního výboru. Předseda výboru MUDr. P.LOM,CSc. společně s poslancem doc. MUDr.J.ŠEBOREM,CSc. napíší dopis, kterým si vyžádají předložení koncepce práce vládního výboru.

32. schůzi uzavřel předseda výboru v 17,00 hodin.

 

V Praze 17. června 1991

Zaznamenala: Ing.M.Pospíšilová - tajemnice výboru pro sociální

politiku a zdravotnictví

Napsala: V.Vesecká

 

ověřovatelka VSPZ ČNR

předseda VSPZ ČNR

 



Přihlásit/registrovat se do ISP