Zápis

z 31. schůze výboru pro sociální politiku a zdravotnictví ČNR,

konané dne 5. a 6. června 1991

 

Přítomni: MUDr.P.Lom,CSc., V.Cibuzar, MUDr.J.Domas, PhDr.A.Gjurič, 5.VI.91 MUDr.R.Hájek, MUDr.J.Janeček, J.Koráb, H.Lagová, PhDr,J,Němčík, J.Payne, Ing.M.Raška, MUDr.M.Syka, doc.MUDr.J.Šebor,Csc., MUDr.L.Šepsová, A.Váchalová;

Omluveni: MUDr.P.Čermák,CSc., G.Mazalová, MUDr.B.Zatloukal, Z.Guži;

Přítomni: MUDr.P.Lom,CSc., V.Cibuzar, MUDr.J.Domas, PhDr.A.Gjurič, J.Koráb, 6.VI.91 H.Lagová, PhDr.J,Němčík, J.Payne, Ing.M.Raška, MUDr.M.Syka, MUDr.L.Šepsová, A. Váchalová, MUDr.R.Hájek;

Omluveni: MUDr.P.Čermák,CSc., Z.Guži, MUDr.J.Janeček, G.Mazalová,

doc.MUDr.J.Šebor,CSc., MUDr.B.Zatloukal;

Program schůze:

1. Vládní návrh zákona ČNR, kterým se mění a doplňuje zákon č. 33/1965 Sb., o úhradě nákladů vznikajících státu z úrazů, nemocí z povolání a jiných poškození na zdraví (o regresních náhradách) (tisk 273);

2. Jednání o další spolupráci výboru s ministerstvem zdravotnictví ČR;

3. Návrh poslanců ČNR na vydání zákona ČNR, kterým se mění a doplňuje zákon ČNR č.371/1990 Sb., o platu a náhradách výdajů poslanců ČNR (tisk 305);

4. Vládní návrh zákona o změnách v sociálním zabezpečení (tisk FS 640)

5. Jednání o další spolupráci výboru s ministerstvem práce a sociálních věcí ČR;

6. Sdělení předsedy výboru

7. Poznatky a podněty poslanců

8. Různé

31. schůzi zahájil předseda výboru MUDr. P. LOM, CSc. Předložil návrh pořadu, který byl schválen 12 hlasy, 1 poslanec se zdržel hlasování.

1.

Vládní návrh zákona ČNR, kterým se mění a doplňuje zákon č. 33/1965 Sb. o úhradě nákladů vznikajících státu z úrazů, nemocí z povolání a jiných poškození na zdraví (o regresních náhradách) (tisk 273)

Úvodní výklad přednesl MUDr. M. BOJAR,CSc., ministr zdravotnictví České republiky. Zpravodajskou zprávu přednesl poslanec MUDr. J.DOMAS.

V povšechné rozpravě vystoupili poslanci: doc.MUDr.J.ŠEBOR,CSc., MUDr.J.DOMAS, MUDr.M.SYKA, J.PAYNE, A.VÁCHALOVÁ, MUDr.P.LOM,CSc.

V podrobné rozpravě vystoupili poslanci: MUDr.P.LOM,CSc., MUDr.L.ŠEPSOVÁ,

MUDr.J.DOMAS, doc.MUDr.J.ŠEBOR,CSc., A.VÁCHALOVÁ, MUDr.M.SYKA.

Byly vzneseny dotazy např.při jakém zařízení zůstanou regresní oddělení při zániku OÚNZ. Bylo doporučeno přesně stanovit využití finančních příjmů z regresních náhrad, upozorněno, že finanční prostředky schválené jako rozpočet pro potřeby organizací zdravotně postižených by neměly být doplňovány z kapitoly rozpočtu pro ministerstvo zdravotnictví, upozorněno, že tento zákon má platnost asi půl roku a proto by bylo vhodné pověřit kontrolou využití regresních náhrad ministra zdravotnictví České republiky, ministra vnitra České republiky a ministra financí České republiky.

Na dotazy poslanců odpovídal přítomný ministra zdravotnictví ČR MUDr.M.BOJAR,CSc.

Na závěr projednávání tohoto bodu předložil poslanec - zpravodaj MUDr.J.DOMAS, návrh usnesení č. 102/1991, které bylo jednomyslně poslanci schváleno. (Viz příloha).

2.

Jednání o další spolupráci výboru s ministerstvem zdravotnictví České republiky

Jednání tohoto bodu řídil 1. místopředseda VSPZ ČNR MUDr. M.SYKA.

V rozpravě vystoupili tito poslanci: MUDr.R.HÁJEK, MUDr.P.LOM,CSc., MUDr.L.ŠEPSOVÁ, MUDr.M.SYKA, doc.MUDr.J.ŠEBOR,CSc.,J.PAYNE, PhDr.A.GJURIČ, MUDr.J.DOMAS, A.VÁCHALOVÁ.

Zazněly tyto názory: kritická stanoviska k práci ministerstva zdravotnictví České republiky byla zaměřena na nedostatek informací pro poslance, bylo uvedeno, že na př.zásady zákona o nemocenském pojištění jsou již na okresech, ale poslanci je neznají, upozorněno na to, že legislativní práce na resortu zdravotnictví se děje bez spoluúčasti poslanců ČNR, (uveden příklad přípravy zákona o interupcích). Bylo připomenuto usnesení VSPZ, kterým se žádá o zapojení poslanců do přípravy zákonů a tímto přístupem resortu poslanci možnost zapojení nemají. Důrazně upozorněno, že chybí informace o práci resortu jako takovém. Bylo rovněž upozorněno, že by byla potřebná účast poslanců ČNR při projednávání zákonů ve vládě České republiky. Bylo upozorněno na problematiku konkurzů ve zdravotnických zařízeních. Podrobněji byl projednáván konkurs ve VÚCHRu v Praze. Za VSPZ byli dva poslanci - členové konkursní komise. (PhDr.A.GJURIČ a MUDr.M.SYKA). Bylo upozorněno, že zkušenosti poslanců, získané v konkursním řízení, nejsou resortem využívány, neřeší se prokázané věci. Ministr zdravotnictví byl upozorněn, že nereaguje včas na dopisy, nebo odpovídá příliš pozdě. Byl vysloven názor, že výbor má málo informací, které se týkají ustavení vládního výboru pro zdravotně postižené občany. Bylo hovořeno o zákonu ČNR o lékařských komorách a jeho ohlasu v tisku. V Lidových novinách a Zdravotnických novinách byly publikovány určité výhrady ministra zdravotnictví České republiky. Byl vznesen dotaz na to, že prý resort zdravotnictví připravuje novelizaci zákona ČNR o Lékařských komorách.

Na dotazy poslanců odpovídal přítomný ministr zdravotnictví ČR MUDr.M.BOJAR,CSc. Uvedl, že jeho sekretariát má za povinnost posílat všechny závažné materiály do České národní rady na adresu VSPZ. Konstatoval, že jednotlivé odbory resortu neplní uložené úkoly. Zejména neplní svoje úkoly legislativní odbor resortu. Ministr uvedl, že za mnohá nedorozumění resort někdy ani nemůže. Potvrdil potřebu větší informovanosti poslanců - členů VSPZ. Na příkladu obsazení Vědecké rady MZ ČR ukázal propojení s poslanci ČNR. (členové Vědecké rady jsou doc. MUDr.J.ŠEBOR, prof.KLENER, DrSc.J.MOSEROVÁ). K práci svého legislativního odboru uvedl, že zde jde o velké přetížení pracovníků a současně zde pracovníci chybí. Na adresu tisku uvedl, že mnohé výroky publikované v tisku nejsou autentické s výroky jím skutečně přednesenými. K zákonu o Lékařských komorách sdělil, že vydal osobní pokyn všem pracovníkům ministerstva zdravotnictví České republiky, aby respektovali tento zákon České národní rady. Současně sdělil, že on osobně má na zákon svůj názor.

Předseda výboru MUDr. P. LOM,CSc. po vystoupení ministra zdravotnictví zaujal stanovisko k celé problematice. Ukázal na potřebu nového vztahu mezi lékařem a pacientem a hovořil o funkci pojišťovny. Hovořil o nutnosti netáhnout minulost do budoucnosti. Vyslovil názor, že je potřeba odstranit nesoulad mezi informacemi resortu zdravotnictví a poslanci výboru pro sociální politiku a zdravotnictví. Hovořil o tom, že všechny závažné materiály, které mu z resortu zdravotnictví jsou zasílány, okamžitě dává množit pro všechny členy výboru a nebo je zařazuje do prezenčního čtení. Nabídl ministru zdravotnictví, že jej poslanci výboru pro sociální politiku a zdravotnictví podpoří ve sjednání nápravy v jeho legislativním odboru.

Ministr zdravotnictví České republiky MUDr.M.BOJAR,CSc., poděkoval poslancům za otevřený přístup k resortu, v jehož čele stojí a sdělil, že do budoucna bude usilovat o odstranění všech překážek, které brání dobré spolupráci.

3.

Návrh poslanců ČNR na vydání zákona ČNR, kterým se mění a doplňuje zákon ČNR č. 371/1990 Sb.,o platu a náhradách výdajů poslanců ČNR (tisk 305)

Úvodní výklad k předloženému návrhu přednesl poslanec ČNR JUDr. Miloslav VÝBORNÝ, člen návrhové skupiny poslanců ČNR.

Ve všeobecné rozpravě nevystoupil nikdo z poslanců. V podrobné rozpravě vystoupili poslanci: J.PAYNE, a H.LAGOVÁ

Na jejich dotazy odpověděl JUDr. M. VÝBORNÝ.

Na závěr projednávání tohoto bodu předložil místopředseda výboru MUDr.M.SYKA návrh usnesení č.104/1991, které bylo poslanci jednomyslně schváleno. (Viz příloha).

6

Sdělení předsedy výboru.

Předseda výboru podal informaci o tom, že byl osobně pozván předsedou církevního a humanitárního výboru ing. PROCHÁZKOU na jednání komise pro zdravotně postižené občany, která se bude konat 5. 6. 1991 v 15,30 hodin. Doporučil, aby se tohoto jednání zúčastnil větší počet poslanců - členů VSPZ. Dále předseda podal písemnou informaci, která je zahrnuta pod Ad.informandum (2). Informoval výbor o tom, že na VSPZ byl zaslán dopis Okresního ústavu sociálních služeb v Liberci a konkrétně ústavu sociální péče pro mládež v Raspenavě. Tento dopis obsahuje žádost o pomoc pro děti umístěné v tomto malém ústavě, která má 40 lůžek. Dopis obsahuje prosbu, aby byl jim zaslán sebemenší příspěvek do kulturního fondu dětí, neboť i ony mají právo žít svůj život důstojně. Z podnětu předsedy výboru byla uskutečněna ve výboru finanční sbírka, kterou bylo získáno 1.000 Kčs a obratem peněžní složenkou zaslána na tento Ústav sociální péče pro mládež v Raspenavě.

Dále předseda výboru informoval o svém dalším setkání s občanskými iniciativami z Prahy 3 a ustavení komise, která pod vedením poslance J.PAYNA posoudí výsledky měření obou účastníků jednání o Žižkovském vysílači. Dále informoval, že zemědělské družstvo v Bouzově vyrábí nový vozík pro invalidní občany. Podal informaci o tom, že dne 13. června v 9,00 hodin je zástupce výboru zván na 2. Purkyňův den, ale nikdo se nemůže zúčastnit, neboť ten den bude schůze zdravotního a sociálního výboru. Bude odeslán omluvný telegram. Dále předseda výboru informoval o tom, že farmaceutičtí laboranté si podávají žádost o ustavení jejich komory. Seznámil výbor s obsahem dopisu ministra zdravotnictví České republiky MUDr.M.Bojara, který mu sděluje, že bude požadovat posunutí termínu pro předložení návrhu zákona ČNR o zdravotnickém zařízení na září 1991, současně s návrhem zásad zákona o zdravotní pojišťovně. Závěrem svého sdělení provedl kontrolu úkolů a konstatoval, že poslanci H.LAGOVÁ, A.VÁCHALOVÁ, MUDr.J.DOMAS mají úkol splněn. Poslanec PAYNE, doc.ŠEBOR,CSc. MUDr.HÁJEK,PhDr. NĚMČÍK,ing. RAŠKA,MUDr.ŠEPSOVÁ dosud úkoly splněny nemají.

7.

Poznatky a podněty poslanců

Poslanec MUDr.M.SYKA vznesl kritiku na postup poslance ing.P.DUŠKA, předsedy komise pro zdravotně postižené občany za to, že není zván na jednání komise výbor.

Poslankyně MUDr.L.ŠEPSOVÁ upozornila na výhrady vůči složení vládní komise pro zdravotně postižené občany. Poslanec ing.M.RAŠKA upozornil, že poslanec ing.P.DUŠEK vede soukromou firmu ARPIDA.

Poslanec J.PAYNE požádal, aby bylo uzákoněno, že poslanec nesmí být podnikatel a nesmí být členem vládních výborů.

Předseda výboru MUDr.P.LOM,CSc. informoval o tom, že zasílá příspěvek na zakoupení Gama-nože a doporučil soustředit další finanční prostředky za výbor.

8.

Různé

Ing.CUPKOVÁ předsedkyně Sdružení pro tělesně postižené občany upozornila, že osobou ing. P.DUŠKA byli invalidé předisponováni do církevního a humanitárního výboru, veškerá jednání o zdravotně postižených se vedou v této komisi. Jedná se nekvalifikovaně. Podali stížnost předsedkyni ČNR JUDr.D.Burešové, kde ji upozornili, že tato komise jedná bez zástupců svazů zdravotně postižených, bez představitelů METY, výrobních družstev invalidů a pod.

Poslanec MUDr. M.SYKA informoval o dopisu pana ing J.Brudného z Bohumína, který byl předán k vyřízení poslanci ing.M.RAŠKOVI.

Tímto bodem bylo ukončeno jednání 1. dne 31. schůze výboru pro sociální politiku a zdravotnictví.

6. června 1991 - 2. den jednání

4.

Vládní návrh zákona o změnách v sociálním zabezpečení (tisk FS 640)

Federální návrh zákona odůvodnil JUDr. Jan PŘIB, zástupce vedoucího oddělení FMPSV. Zpravodajskou zprávu přednesl poslanec Jaroslav KORÁB.

V rozpravě povšechné vystoupili poslanci MUDr.J.DOMAS, A.VÁCHALOVÁ, MUDr.P.LOM,CSc.,J.PAYNE. V rozpravě byli vzneseny tyto dotazy a názory:

jak početné budou výjimky u práce důchodců. Odkud je nejvíce připomínek na souběh důchodů s platem, zda bude omezení při zaměstnávaní důchodce u soukromníka, zda podnikatel může brát důchod i svůj plat. Bylo upozorněno, že je třeba přiznat vdovecký důchod i pro těžce zdravotně postiženého muže, podpora rodině vojáka je zatím nedostačující, kdo rozhoduje o kategorizací důchodů, zda se uvažovalo o změně zařazení do první kategorie důchodů, na př. pracovnice v administrativě v NVÚ jsou v I. kategorii a zdravotní sestry, které pracují v NVÚ nejsou.

Na vznesené dotazy odpovídal JUDr.Jan PŘIB.

Závěrem projednávání tohoto bodu předložil poslanec zpravodaj Jaroslav KORÁB návrh usnesení č. 103/1991, které bylo poslanci jednomyslně schváleno. (Viz příloha).

5.

Jednání o další spolupráci výboru s ministrem práce a sociálních věcí České republiky

Jednání bylo zahájeno úvodním slovem ministra práce a sociálních věcí ČR ing. Milanem HORÁLKEM,CSc. Bylo např. uvedeno, že prudce narůstající trend nezaměstnanosti byl v květnu zlomen. Podle nejnovější statistiky bylo k 31. V. v České republice 118 280 uchazečů o zaměstnání, z toho podporu pobírá 76 572 lidí. Největší míra nezaměstnanosti je v okrese Znojmo, kde činí téměř 5 %

Dále uvedl, že dynamika růstu nezaměstnanosti, která činila 20 000 měsíčně poklesla v květnu o polovinu. Velkou měrou se na tom podílejí úřady práce, které již vytvořily 9 000 pracovních míst, 2 500 lidí se podařilo zaměstnat v soukromém sektoru a tento počet se bude zvyšovat. Pro 3 000 bylo zajištěno přechodné zaměstnání v Německu. Výrazně nevzrostla ani nezaměstnanost lidí se změněnou pracovní schopností. Do 4 - 5 měsíců se dá očekávat, že asi 25 - 35 tisíc lidí ztratí zaměstnání z důvodu razantnějšího postupu ekonomické reformy.

Po tomto úvodním projevu ministra práce a sociálních věcí se ujal slova MUDr.P.LOM,CSc. předseda výboru pro sociální politiku a zdravotnictví. Shrnul hlavní důvody, proč byl ministr přizván do jednání výboru. Cílem této schůzky by mělo být posílení informovanosti poslanců ČNR - členů VSPZ o celé šíři činnosti resortu práce a sociálních věcí.

V rozpravě vystoupili poslanci: J.PAYNE, H.LAGOVÁ, MUDr.M.SYKA, PhDr.A.GJURIČ. Bylo upozorněno na př. na to, že chybí dokument o koncepci sociální politiky; byl vznesen dotaz na počítačový systém a jeho propojení v terénu, doporučeno integrace sítě počítačů v jednotlivých okresech, byl vnesen dotaz na nestátní instituce v oblasti sociální péče a názor, že státní příspěvek by měl být jednotný i pro nestátní instituce. Bylo hovořeno o přípravě nového sociálního pojištění a ministr upozorněn na to, že poslanci jsou dotazováni na jednotlivé fáze přípravy zákonů. Ministr práce a sociálních věcí byl požádán o to, aby do výboru byly zasílány zápisy z porad vedení, kolegia a dalších orgánů, byla podávána průběžná informace o přípravě zákonů a pod.

V rozpravě vystoupila posl. FS. MUDr. NOVÁKOVÁ, členka výboru pro sociální politiku a kulturu. Upozornila představitele resortu na to, že lidé v terénu jsou znechuceni postupem ministerstva práce a sociálních věcí ČR, neboť nejsou brány resortem, jejich připomínky.

Na dotazy a názory poslanců reagoval ministr práce a sociálních věcí ing.M.HORÁLEK, kterého doplnili jeho náměstci a to PhDr.O.SEDLÁČEK a JUDr.V.ŠMOLCNOP. Závěrem projednávání tohoto bodu poděkoval ministr práce a sociálních věcí i jeho náměstci za závažná upozornění, která budou okamžitě řešit a poslancům budou dodány veškeré informace o legislativních záměrech resortu, dále budou předsedovi výboru zasílány zápisy z porad vedení kolegia a další zásadní materiály.

Schůzi výboru uzavřel 2. místopředseda VSPZ PhDr.J.NĚMČÍK v 16,00 hodin. Připomněl termín konání příští 32. schůze VSPZ.

 

V Praze 17. června 1991

Zaznamenala ing. M.Pospíšilová - tajemnice výboru

pro sociální politiku a zdravotnictví

 

Napsala V.Vesecká

 

ověřovatelka VSPZ ČNR

předseda VSPZ ČNR

 



Přihlásit/registrovat se do ISP