ČESKÁ NÁRODNÍ RADA
VI. volební období
výbor petiční, pro právní ochranu a bezpečnost
Zápis
z 30. schůze výboru ČNR
petičního, pro právní ochranu a bezpečnost
konané dne 13. a 14. března 1991
Jednání výboru zahájil a přítomné přivítal předseda výboru ČNR petičního, pro právní ochranu a bezpečnost ing. Jiří Müller.
K 13. 3. 1991 má výbor 19 členů. Počty přítomných a omluvených poslanců jsou v přiložené presenční listině. Výbor je usnášení schopný.
Program jednání:
1. Projednání petice UNIE státních zaměstnanců za přítomnosti pracovníků UNIE
2. Informace o Radě obrany státu
3. Občanské komise
4. Problematika vydávání hromadných zbrojních pasů
5. Rozprava s pracovníky ministerstva vnitra ČR
6. Petice
7. Zřízení komisí výboru
8. Sdělení předsedy a různé
K bodu 1 10.00 - 11.00 hod.
Projednání petice UNIE státních zaměstnanců za přítomnosti pracovníků UNIE
Projednání se zúčastnili pracovníci UNIE dr. Holeček, ing. Kundera, ing. Hrnčíř a ing. V. Láznička.
V rozpravě vystoupili poslanci: ing. V. Šuman, ing. J. Müller, ing. J. Karas, R. Bereza, ing. L. Nedbálek, CSc., V. Vaňák, ing. J. Macháček, ing. O. Kužílek.
Výbor přijal po obsáhlé diskusi usnesení č.88/1991
Usnesení bylo předáno ing. Žákovi předsedovi komise předsednictva ČNR pro uplatnění zákonného opatření FS o rozšíření okruhu vedoucích funkcí obsazovaných jmenováním na ministerstvech České republiky.
V 11.00 hod. byla schůze výboru přerušena pro plenární zasedání České národní rady.
středa 13. 3. 1991
K bodu 2 15.00 - 16.00 hod.
Informace o Radě obrany státu
Jednání se zúčastnil pracovník ROS ČSFR plk. dr. František Škabrada. Přednesl základní informace o postavení ROS, struktuře, na různých úrovních. ROS určuje koncepce CO. Má svou nevojenskou část. Projednává koncepci výstavby armády po roce 1990, zprávu o stavu zbrojní výroby, operační plány.
Předsedou je M. Čalfa, místopředseda p. Valeš, členové p. Dlouhý, p. Dienstbier, p. Dobrovský, p. Langoš; předsedové republikových rad p. Pithart, p. Mečiar, dále p. Křižan, sekretář gpor. Čadek.
ROS ČR - p. Pithart, p. Vlasák, p. Baudiš, p. Sokol, gpor. Groman.
V rozpravě vystoupili poslanci: ing. V. Šuman, E. Vacek, ing. J. Macháček, ing. L. Nedbálek, CSc., V. Vaňák, RSDr. V. Kolmistr, ing. O. Kužílek, ing. J. Karas.
Závěr: pozvat ing. Šiguta za ROS ČR na příští jednání výboru.
K bodu 3 16.00 - 17.00 hod.
Občanské komise
Jednání se zúčastnili zástupci Občanských komisí středočeského kraje, některých měst, a Prahy 3 a zástupci některých policejních útvarů p. O. Procházková, P. Vachalovský, P. Cigánek, R. Tampa, V. Slabý, F. Mühlefeit, J. Tichý, J. Kruz, p. Pospíšil, p. Chromá.
Přítomní vystoupili s konkrétními poznatky o práci obč. komisí a práce policie. Nejproblematičtější se jeví legislativní úprava činnosti obč. komisí.
Závěr: bezpečnostní komise VPPOB zpracuje teze o působnosti laického prvku a komisí obdobných občanským v resortu MV ČR do 11. 4. 1991.
K bodu 4 17.00 - 17.30 hod.
Problematika vydávání hromadných zbrojních pasů.
Návrhová skupina jmenovaná na 20. schůzi VPPOB dne 6. 12. 1990 ve složení ing. V. Šuman, ing. I. Mašek a J. Fiedor připravila podklady, které byly předány všem přítomným poslancům. Jednání proběhlo za přítomnosti posl. Kubiše.
V rozpravě vystoupili ing. V. Šuman, J. Fiedor, F. Adámek, JUDr. J. Kryčer, E. Vacek, ing. J. Macháček, JUDr. M. Čapek, V. Vaňák.
Při hlasování o jednotlivých předložených variantách byla nadpoloviční většinou schválena varianta a, b, c3.
Závěr: výbor se usnesl, že návrhová skupina dopracuje materiál ve smyslu dnešního jednání výboru a po konzultaci s legislativním odborem ho předloží jako legislativní iniciativu poslanců.
čtvrtek 14. 3. 1991
K bodu 5 9.00 - 12.00 hod.
Rozprava s pracovníky MV ČR
Jednání se zúčastnil za ministerstvo vnitra ČR JUDr. Tomáš Sokol, ministr vnitra ČR a ing. Karel Ludvík, náměstek ministra, pplk. dr. Zelenický, mjr. Matuška. Předseda výboru přivítal přítomné zástupce MV a zopakoval okruhy otázek, které byly na dnešní jednání připraveny: zpravodajská ochrana ekonomiky, občanské komise, personální obsazení ministerstev, vynětí některých odborů z prověrek, rozpočet ministerstva, kontrola rozpočtu za první čtvrtletí, trestná činnost policistů, delimitace činnosti z FMV, problematika spojení, výpočetní techniky.
Závěr: bylo dohodnuto uspořádat tiskovou konferenci za přítomnosti poslanců, zástupců MV ČR, zástupců obecních zastupitelstev a to zvl. těch, které mají první zkušenosti se zřizováním obecní policie.
Scénářem pověřen poslanec ing. O. Kužílek, organizačně zajistí tajemník a tiskový odbor ČNR.
Zástupci MV předali písemné podklady vyžádané na minulé výborové schůzi.
K bodu 6 13.00 - 14.30 hod.
Petice
Předseda výboru přednesl návrhy jakým způsobem by bylo nutno organizovat vyřizování stížností a petic.
Petiční komise by měla mít svůj výkonný orgán t.j stížnostní odd., petice a stížnosti by měly být sjednoceny pod jednou normou, evidence by měla být jednotná převedena na počítač, stížnostní odd. by mělo sledovat lhůty, vyhodnotit co nepřísluší ČNR, kompetenční spory by měla řešit komise petiční, která bude předkládat na každé plénum zprávu.
Návrh ústavního zákona o zániku poslaneckého mandátu (tisk FS 486) byl přesunut pro nedostatek času na příští výbor.
Vystoupení poslance ing. O. Kužílka - policejní akademie Porýní Vestfálsko bylo předáno písemně, zahraničním zkušenostem členů výboru a policie bude věnováno půl dne v některém z příštích výborů.
K bodu 7 15.00 - 16.00 hod.
Zřízení komisí výboru
Byla potvrzena vězeňská komise v následujícím složení (jmenováni jsou pouze členové VPPOB nikoliv celé složení komise).
Vězeňská komise: předseda - Eduard Vacek
členové - Vladislav Vaňák, Rudolf Bereza
Justiční komise: předseda - JUDr. Miroslav Čapek
členové - JUDr. Jan Kryčer, František Adámek
Petiční komise: předseda - ing. Jiří Karas
členové - ing. Pavel Tollner, PhDr. Josef Kašuba, JUDr. Jiří Hájek
Komise pro bezpečnost: předseda - ing. Lubomír Nedbálek, CSc., členové - ing. Vladimír Šuman, Jiří Fiedor, ing. Oldřich Kužílek, ing. Jiří Macháček, RSDr. Vladimír Kolmistr
Nezařazeni do komisí zůstávají zatím posl. ing. I. Mašek a H. Čechová.
Předseda komise pro bezpečnost byl volen tajným hlasováním ze dvou kandidátů (ing. L. Nedbálek, ing. V. Šuman) - poměrem 13:3 byl zvolen posl.ing. L. Nedbálek, CSc.
Ostatní předsedové byli voleni aklamací.
Předsedové komisí předloží výboru ke schválení statuty komisí do 11. 4. 1991.
K bodu 8 16.30 - 18.30 hod.
Sdělení předsedy a různé
Informace o společném zasedání s výborem SNR (první týden v dubnu nebo první týden v květnu). Pokud zasáhne do týdne, kdy je individuální příprava poslanců bude indiv. přípr. poskytnuta jindy.
Ministryně obchodu bude pozvána na základě své nabídky do výboru k problematice živnostenských úřadů příští týden.
Poslanec E. Vacek podává návrh na schválení nových členů vězeňské komise - JUDr. Jana Chalupová, Mgr. Zdeňka Hamplová, Jiří Gruntorád.
Poslanci hlasováním schválili nové členy a doplnění osmého odstavce do statutu vězeňské komise.
Ve čtvrtek 21. 3. 91 se uskuteční schůzka na MV ČR , které se za výbor zúčastní posl. ing. V. Šuman, ing. J. Karas, RSDr. V. Kolmistr, ing. O. Kužílek. Jeden z nich podá informaci na příští výborové schůzi.
Výbor petiční, pro právní ochranu a bezpečnost má delegovat svého zástupce na 21. 3. 91 na ministerstvo pro privatizaci k projednání nového návrhu zákona o privatizaci (česká verze v dubnu na plénum). Určen byl poslanec ing. Ivan Mašek.
Na základě dopisu pplk. Sprušila pozvat na výbor, nabídnout termín 10. 4. nebo 11. 4. 91.
Omluvy poslanců na výbor budou prováděny dosud obvyklým způsobem (písemná omluva předem či vynímečně dodatečně).
Posl. ing. L. Nedbálkovi předán dopis předsedy přestupkové komise Teplice o zřízení institutu krátkodobého vězení. Komise pro bezpečnost shrne věcné důvody, které pro uvádějí policisté.
Mpř. Kasal informoval poslance o způsobu jakým bude organizována každý druhý a třetí týden v měsíci vždy ve čtvrtek možnost interpelovat přímo ministry a předsedu vlády.
Ing. Müller informoval o možnosti získat informace o policii prostřednictvím Nadace J. Husa, která může být prostředníkem při dotazech na angl. vládu.
Problém výjezdu do Bavorska, nedostatek prostředků ČNR lze nahradit jednáním se zahraniční stranou a popř. i částečnou úhradou jednotlivci, kteří by jeli.
Na příští schůzi výboru budeme projednávat (návrh pořadu jednání).
středa 20.3.91
9.00 hod. - Návrh na volbu soudců z povolání k soudům v České republice (tisk 202)
10.00 hod. - Návrh zákona o sdružování v politických stranách (tisk FS 503)
13.00 hod. - Zákon o přechodu některých věcí z majetku České republiky do vlastnictví obce (tisk 214)
Heda Čechová |
Ing. Jiří Müller |
ověřovatelka výboru |
předseda výboru |
petičního, pro právní ochranu |
petičního, pro právní ochranu |
a bezpečnost |
a bezpečnost |
Zapsal: ing. I. Brett
Datum: 15.3.1991