ČESKÁ NÁRODNÍ RADA

VI. volební období

výbor petiční, pro právní ochranu a bezpečnost

Usnesení č. 207/1992

ze dne 13. 3. 1992

 

k vládnímu návrhu zákona České národní rady o služebním poměru příslušníků Policie České republiky /tisk 541/

 

výbor petiční, pro právní ochranu a bezpečnost

 

I. souhlasí s návrhem zákona s následujícími připomínkami:

§ 3 písm.b/ zní: "splňuje kvalifikační předpoklady požadované pro přijetí do služebního poměru pro výkon funkce, do které má být ustanoven ",

§ 3 písm. e/ zní: "úspěšně absolvoval přijímací řízení"

§ 4 odst. 3 - doplnit na konec odstavce: "a předat mu o těchto skutečnostech písemnou informaci"

§ 4 odst. 4 - doplnit na konec věty: "bezodkladně po rozhodnutí o jeho žádosti, nejdéle však do 6 měsíců od data, kdy žádost o přijetí do služebního poměru podal

§ 5 odst. 1 zní:

/1/ Služební poměr se zakládá písemným rozhodnutím služebního funkcionáře. Rozhodnutí o přijetí do služebního poměru musí obsahovat

§ 6 odst. 2 zní:

/2/ Služební přísaha zní:

Slibuji, že budu čestným, statečným a ukázněným příslušníkem Policie České republiky. Své síly a schopnosti vynaložím ve prospěch společnosti tak, abych chránil práva občanů, veřejný pořádek a bezpečnost a ústavní zřízení ČR a to i s nasazením vlastního života. Při plnění svých služebních povinností se budu vždy řídit ústavou a zákony a v souladu s nimi i rozkazy a pokyny svých nadřízených. Tak přísahám."

§ 7 odst. 2 - doplnit na konec věty: ", toto zkrácení však nesmí překročit polovinu stanovené zkušební doby."

§ 10 odst. 1 písm. a/ zní: je ustanoven ve funkci, pro kterou je stanovena vyšší hodnost, než kterou skutečně má, a nejméně po dobu šesti měsíců dosahuje dobrých výsledků ve výkonu služby,

§ 10 odst. 1 písm. c/ zní: splňuje kvalifikační předpoklady stanovené pro vykonávanou funkci nebo hodnost

doplnit:

§ 10 odst. 1 písm. d/ zní: nebyl v předchozích dvanácti měsících kázeňsky trestán podle § 33 a nebyl v posledních třech letech pravomocně odsouzen.

§ 13 písm. a/ zní: podmínky, za nichž mohou být policisté, kteří dosáhli vysokoškolského vzdělání, jmenováni při přijetí do služebního poměru do hodnosti poručíka

§ 13 písm. b/ zní: kvalifikační předpoklady pro výkon funkce, hodnost a dobu výsluhy let v hodnosti

§ 15 odst. 2 zní:

/2/ Služební hodnocení spočívá v posouzení plnění služebních povinností a odborné a zdravotní způsobilosti a morální zůsobilosti policisty pro další výkon funkce nebo služby.

doplnit

§ 15 odst. 3 doplnit větu: Se služebním hodnocením musí být hodnocený seznámen.

§ 16 odst. 1 zní:

/1/ Ministerstvo stanoví obecně závazným právním předpisem funkce, které se obsazují výběrovým řízením, způsob provádění výběrového řízení, jeho náležitosti a průběh.

§ 17 odst 1 doplnit písm. e/

e/ bylo-li rozhodnuto o jeho propuštění ze služebního poměru z důvodů uvedených v § 106 odst. 1 písm. d/ nebo e/ a je-li zařazen na vedoucí funkci nebo na funkci, jejíž výkon je spojen se stykem s veřejností nebo pokud jeho ponechání v dosavadní funkci do skončení služebního poměru není možné,

§ 17 odst. 2 písm. a/ - vypustit

§ 17 odst. 2 písm. b/ zní: vykazuje-li bez viny služebních funkcionářů soustavně neuspokojivé výsledky ve výkonu služby, ačkoliv na ně byl v posledních 12 měsících nejméně dvakrát písemně upozorněn a nedostatky v přiměřené době "která mu k tomu byla stanovena," neodstranil.

§ 18 odst. 1 zní:

/1/ Vyžaduje-li to důležitý zájem služby, může být policista přeložen k výkonu funkce, do které byl ustanoven, do jiného místa služebního působiště na nezbytně nutnou dobu, nejdéle však na jeden rok; opětovně může být přeložen až po uplynutí dvou let od skončení posledního přeložení. Jestliže s tím policista "písemně" souhlasí, může být přeložen do jiného místa služebního působiště i na delší dobu, popřípadě opětovně přeložen i před uplynutím doby dvou let od skončení posledního přeložení.

§ 19 odst. 1 zní:

/1/ Policista může být pověřen na dobu nezbytně nutnou, nejdéle však na dobu jednoho roku, zastupováním jiného policisty v jeho funkci.

§ 19 odst. 3

Na začátek doplnit text a pozměnit takto: "Pokud je doba zastupování ve funkci nebo pověření výkonem funkce delší než jeden měsíc..."

§ 20 odst. 1 zní:

/1/ Policista může být vyslán na dobu nezbytně nutnou "nejvýše však jeden rok" na služební cestu. "Na dobu delší však jen s jeho souhlasem."

§ 24 zní:

Do zálohy pro přechodně nezařazené policisty se zařazují policisté, jejichž dosavadní funkce byla zrušena v důsledku organizačních změn a které nebylo možno současně převést na jinou funkci podle "§ 17" odst. 1 zákona.

§ 27 zní:

/1/ Stane-li se policista důvodně podezřelým, že porušil služební povinnost zvlášť hrubým nahradit slovem "závažným"....

/3/ Policistovi, který byl zproštěn výkonu služby, náleží ode dne zproštění 50% služebního příjmu, nejméně však ve výši minimální mzdy stanovené zvláštními předpisy1/, po odečtení daně ze mzdy.vypustit "po odečtení daně ze mzdy"

/4/ Na začátek doplnit větu:"Pominou-li důvody, pro které byl policista zproštěn výkonu, služební funkcionář rozhodnutí o zproštění výkonu služby zruší.

§ 28 odst. 1 písm. a/ - plnit úkoly uložené mu zákony a dalšími obecně závaznými právními předpisy, jakož i úkoly uložené mu rozkazy doplnit "a pokyny", pokud s nimi byl seznámen,

§ 28 odst. 1 písm. d/ zní: dodržovat při výkonu služby pravidla zdvořilosti.

§ 29 písm. a/ zní: organizovat, řídit a kontrolovat a hodnotit výkon služby svých podřízených,

§ 31 písm. b/ zní: peněžitý nebo věcný dar,

§ 34 odst. 1 doplnit poslední větu: "Taková výtka musí být sdělena písemně."

§ 35

/1/ Před uložením kázeňského trestu musí být úplně a přesně zjištěn skutkový stav. Policistovi musí být před uložením kázeňského trestu dána možnost se k věci vyjádřit, navrhovat důkazy a hájit se. Služební funkcionář musí vyslechnout též toho, kdo podal podnět doplnit slova "nebo stížnost"

/2/ zní: Při rozhodování o uložení kázeňského trestu se přihlíží k povaze protiprávního jednání, k okolnostem, za nichž bylo spácháno, k míře zavinění a k druhu a množství dosud udělených nezahlazených kázeňských trestů.

/5/ zní: Uplatnil-li ten, komu byla jednáním majícím znaky přestupku způsobena majetková škoda, nárok na její náhradu, působí služební funkcionář na policistu, který škodu způsobil, aby ji dobrovolně uhradil. Jestliže škoda nebude dobrovolně uhrazena, odkáže poškozeného s nárokem na náhradu škody na soud nebo na jiný příslušný orgán.

§ 36

/1/ zní: Za kázeňský přestupek lze kázeňský trest uložit nejdříve následující den po jeho spáchání, nejpozději však do 60 dnů ode dne, kdy se o jeho spáchání dověděl příslušný služební funkcionář. Je-li jednání policisty, v němž lze spatřovat naplnění skutkové podstaty kázeňského přestupku, předmětem šetření jiného orgánu, počíná lhůta 60 dnů pro uložení kázeňského trestu dnem , kdy se příslušný služební funkcionář dověděl o výsledku tohoto šetření, a dopustil-li se policista kázeňského přestupku v cizině, dnem následujícím po dni návratu policisty z ciziny. Za kázeňský přestupek lze uložit kázeňský trest do jednoho roku ode dne jeho spáchání.

 

§ 38

Zahlazení kázeňského trestu

 

/1/ Po uplynutí jednoho roku

první větu nahradit větou: "Nedopustil-li se policista během jednoho roku od pravomocného uložení kázeňského trestu dalšího kázeňského přestupku, posuzuje se po uplynutí této doby jako by mu kázeňský trest nebyl uložen.

/2/ původní text vypustit a nahradit zněním:

/2/"Jestliže se policistovi ukládá za jednání mající znaky přestupku trest snížení funkčního platu, nesmí jeho úhrnná výše překročit horní hranici pokuty, která je zvláštním předpisem 2/ za toto jednání stanovena.

§ 41

/2/ O rozvržení základní doby služby v týdnu rozhoduje příslušný služební funkcionář, stanoví též začátek a konec doby služby v jednotlivých dnech; doba nepřetržité služby může přitom činit nejvýše 12 hodin

/3/ Ministerstvo může stanovit obecně závazným právním předpisem podmínky, za nichž může být doba služby v týdnu rozvržena jinak, než podle předchozího odstavce doplnit: ";vždy však musí být nejdéle za dvouměsíční období dodržena průměrná týdenní doba služby podle odst.1."

 

§ 42

Nepřetržitý odpočinek mezi dvěma službami

Základní doba služby v týdnu se rozvrhuje tak, aby policista měl mezi koncem jedné služby a počátkem následující služby nepřetržitý odpočinek v trvání nejméně 12 hodin a jednou v týdnu nepřetržitý odpočinek v trvání nejméně 36 hodin.

nový (2): "Koná-li policista službu přímé bezpečnostní povahy nad stanovenou základní dobu služby v týdnu, náleží mu za každou hodinu výkonu této služby náhradní volno; náhradní volno musí být poskytnuto do jednoho měsíce, a není-li to možné z důležitého zájmu služby, poskytne se policistovi za každou hodinu výkonu takové služby odměna ve výši odpovídající jeho průměrnému hodinovému služebnímu příjmu. Za službu ve dnech nepřetržitého odpočinku v týdnu nebo ve svátek anebo za službu v noci, se odměna zvyšuje o 33%.

odst.2 a 3 přečíslovat.

§ 44 odst. 2 zní:

/2/ Při službě konané nad základní dobu služby v týdnu lze v mimořádných případech nepřetržitý odpočinek mezi dvěma službami zkrátit až na šest hodin; nepřetržitý odpočinek v týdnu však musí vždy činit nejméně 24 hodin.

§ 48 odst. 2 zní:

/2/ Dovolenou lze policistovi poskytnout ještě před splněním podmínky stanovené v § 46 odst. 1. Jestliže však policista do konce kalendářního roku tuto podmínku nesplní, je povinen vrátit služební příjem, který mu byl vyplacen za dobu dovolené, na kterou mu nevznikl nárok.

§ 51 odst. 2 zní:

/2/ Pokud služební poměr policisty skončil po vyčerpání dovolené nebo její části, je policista povinen vrátit služební příjem vyplacený mu za dovolenou nebo její část, na níž mu nevznikl nárok, jen skončil-li služební poměr doplnit: "uvolněním podle § 105 nebo" propuštěním podle § 106 odst. 1 písm. d/ a e/ anebo ztrátou hodnosti.

§ 52 odst. 2 zní:

/2/ Za dodatkovou dovolenou nelze poskytnout náhradu podle § 50 odst. 2; tato dovolená musí být vždy vyčerpána, a to přednostně.

doplnit: "To neplatí v případě, kdy dodatková dovolená nemohla být vyčerpána z důvodů neschopnosti policisty ke službě pro nemoc nebo úraz."

§ 55 odst. 1 písm. b/ zní: zvláštní jednorázové peněžní náležitosti spojené se vznikem služebního poměru nebo poskytované jako příspěvek věrnostní stabilizační povahy

§ 55 odst. 1 písm. c/ zní: naturální náležitosti potřebné pro výkon služby

 

§ 59

Jednorázová peněžní výpomoc

V mimořádných zvlášť odůvodněných případech může být policistovi, který se bez svého zavinění dostal do tíživé sociální situace, poskytnuta jednorázová nenávratná změnit na "návratná" totéž i dále

§ 63 odst. 2 písm. a/ zní: zajišťovat pro policisty zdravotnickou péči

doplnit nový odst.

Policie může pro plnění povinnosti v odst. /2/ a/ zřizovat a udržovat zdravotnická zařízení, včetně zařízení lázeňských.

další odstavce přečíslovat

§ 63 odst. 2 písm. g/: vytvářet podmínky pro soustavné vzdělávání policistů

 

§ 69

slova v prvé větě "jeden rok" nahradit slovy: "tři roky"

§ 74 zní:

Ustanovení § 69, 71 a 72 a 73 odst. 2 se vztahují také na osamělého policistu trvale pečujícího o dítě mladší 15 let.

§ 76 v druhé větě, vypustit

", jakož i k osobním a majetkovým poměrům policisty, který povinnost nesplnil."

§ 78 odst. 1 první věta zní:

/1/ Policista, který uzavřel dohodu o hmotné odpovědnosti, může od ní odstoupit, je-li převáděn na jinou funkci nebo pokud policie v přiměřené době, nejdéle však do jednoho měsíce od obdržení jeho písemného upozornění neodstraní závady v podmínkách výkonu služby, které brání řádnému hospodaření se svěřenými hodnotami.

§ 85 odst. 3 zní:

/3/ Při určování výše náhrady škody podle odstavce 1 se přihlíží zejména k plnění služebních povinností policistou, ke společenskému významu škody, k výši a povaze škody, k tomu, jak k ní došlo.

§ 101 zní:

Při určení výše škody na věci se vychází z její ceny v době poškození nebo ztráty.

§ 104 druhá věta zní:

Služební poměr končí uplynutím sedmi kalendářních dnů od doručení rozhodnutí služebního funkcionáře nebo písemného podání policisty, nejpozději však uplynutím zkušební doby.

§ 105 odst. 1 druhá věta zní:

Žádost musí být písemná a doručena Policii prokazatelným způsobem.

§ 106 odst. 1 písm. d/ zní:

d/ porušil služební přísahu nebo služební povinnost zvlášť závažným způsobem

§ 106 zařadit nový odst. 2 a ostatní přečíslovat

/2/ Policista musí být bezodkladně propuštěn, jestliže byl pravomocně odsouzen pro úmyslný trestný čin.

§ 108 odst. 2 zní:

/2/ Při propuštění končí služební poměr uplynutím dvou kalendářních měsíců následujících po dni doručení rozhodnutí o propuštění, pokud se služební funkcionář a policista nedohodnou na době kratší.

§ 109 odst. 3 zní:

/3/ Bylo-li rozhodnutí o propuštění doručeno policistovi před počátkem ochranné doby a služební poměr by měl skončit v této době, ochranná doba se do čtyřměsíční lhůty uvedené v § 108 odst. 2 nezapočítává, ledaže policista prohlásí, že na prodloužení služebního poměru netrvá.

§ 113 odst. 2 první věta zní:

Jestliže služební funkcionář podává jinému zaměstnavateli posudek o služební činnosti policisty, musí policistu s jeho obsahem seznámit a vydat mu jeho opis.

§ 113 odst. 3 zní:

/3/ Při skončení služebního poměru je služební funkcionář povinen vydat policistovi, popřípadě i zaměstnavateli na jeho žádost, potvrzení o zaměstnání a uvést v něm zejména dobu jeho trvání, skutečnosti rozhodné pro posouzení jeho nároku na dovolenou a závazky policisty vůči policii a zda, v jaké výši, v jakém pořadí a v čí prospěch jsou prováděny ze služebního příjmu policisty srážky a skutečnosti rozhodné pro hmotné zabezpečení uchazečů o zaměstnání poskytované podle zvláštních předpisů10/.

 

§ 114 odst. 3 vypustit

a doplnit nový odst. 3 tohoto znění:

/3/ Policistovi, který je po skončení služebního poměru podle tohoto zákona bezprostředně přijatý do služebního poměru podle jiného zákona, odchodné nepatří, pokud mu zákon tento nárok zachová.

§ 117 odst. 1 zní:

/1/ Příspěvek činí 20 % služebního příjmu, jestliže policista konal službu alespoň po dobu l0 roků. Za každý další ukončený rok trvání služebního poměru se příspěvek zvyšuje o l % služebního příjmu, nejvýše však o 40%.

§ 117 odst. 3 vypustit

§ 133 odst. 2 zní:

/2/ Odvolací orgán je povinen rozhodnout o odvolání bez zbytečného odkladu, do 60 dnů ode dne podání odvolání, a to po předchozím projednání v poradní komisi.

 

§ 134

Poradní komise

Odvolací orgány zřizují k projednání odvolání poradní komise. Členem poradní komise nemůže být funkcionář, který vydal rozhodnutí, proti kterému bylo podáno odovolání. Členem poradní komise musí být zástupce odborové organizace.

§ 136 odst. 1 zní:

/1/ Zjistí-li se dodatečně, že pravomocné rozhodnutí je v rozporu s právními předpisy, zruší je ministr. Ministr může rozhodnout ve věci samé.

§ 137 - přijmout variantu shodnou se slovenským zákonem.

vložit nové § 140 a 141

"§ 140

Zabezpečení činnosti odborových orgánů

/1/ Policista vykonávající funkci v odborových orgánech, jejíž výkon vyžaduje dlouhodobé uvolnění od plnění služebních povinností, se zařadí do činné zálohy.

/2/ Policista se po skončení výkonu funkce v odborových orgánech ustanoví do funkce stejné úrovně, jakou naposledy zastával; není-li to možné, ustaví se do funkce podle § 16.

/3/ Policistovi zvolenému do funkce v odborových orgánech, jejíž výkon nevyžaduje dlouhodobé uvolnění od plnění služebních povinností, se udělí služební volno s nárokem na služební příjem na nezbytně nutnou dobu.

 

§ 141

Ochrana odborového funkcionáře

Policista, který byl zvolen do funkce v odborovém orgánu nesmí být pro výkon této funkce propuštěn ze služebního poměru. V jiných případech může být propuštěn po předchozím souhlasu příslušného odborového orgánu. Souhlas není zapotřebí, jde-li o propuštění podle § 106 odst. 1 písm. b), d) a e) a § 107.",

ostatní paragrafy přečíslovat,

k části druhé

nad nadpis "Společná ustanovení" vložit nadpis "Hlava první",

§ 148

vložit nové odst. 2 až 6 těchto znění:

"/2/ Policista musí mít souhlas služebního funkcionáře

a/ ke správě cizího majetku,

b/ k provozování živnosti nebo účasti na živnostenském podnikání nebo k vykonávání jiné výdělečné činnosti v pracovním nebo obdobném poměru,

c/ k členství v představenstvech, dozorčích radách nebo jiných orgánech obchodních společností či družstev.

/3/ Udělení souhlasu nelze odepřít v případech, kdy činnost podle odst. 1 nemůže ovlivnit plnění služebních povinností, nestrannost nebo nepodjatost policity nebo jiné služební zájmy policie, zejména v případech, kdy jde o činnost publicistickou, literární, vědeckou a pedagogickou.

/4/ Souhlas lze udělit k činnostem, které by mohly ohrozit autoritu policisty, jeho vážnost a důstojnost na veřejnosti, postavení policie a ministerstva, a k činnostem, ke kterým by policista mohl zneužít informací získaných v souvislosti s výkonem služby anebo zneužít svého postavení, zejména k činnostem v detektivních kancelářích a v civilních bezpečnostních službách.

/5/ Vyskytnou-li se okolnosti uvedené v odst. 4 po udělení souhlasu podle odst. 2, lze souhlas odejmout.

/6/ Na řízení o udělení souhlasu a jeho odejmutí užijí se ustanovení části první, hlavy deváté.",

§ 155

Ustanovení tohoto zákona se přiměřeně užijí na služební poměr příslušníků Sboru nápravné výchovy České republiky do doby přijetí zákona České národní rady o služebním poměru příslušníků Sboru nápravné výchovy České republiky s těmito odchylkami:

a/ kde se v tomto zákoně mluví o Policii České republiky, rozumí se tím Sbor nápravné výchovy České republiky;

b/ působnost, která podle zákona přísluší ministru vnitra České republiky, přísluší ministru spravedlnosti České republiky;

c/ příslušníci Sboru nápravné výchovy České republiky jsou ve služebním poměru ke Sboru nápravné výchovy České republiky; působnost podle § 2 odst. 2 tohoto zákona vykonává ministr spravedlnosti České republiky a v rozsahu jím stanoveném další služební funkcionáři."

Dosavadní ustanovení § 155 a 156 se označují jako § 156 a 157

dosavadní § 156

Tento zákon nabývá účinnosti dnem 1. července 1992

 

II. zmocňuje zpravodaje výboru, aby spolu s předsedy a zpravodaji ostatních výborů, které návrh projednaly, vypracovali společnou zprávu, která bude předložena schůzi České národní rady.

 

Heda Čechová

ing. Jiří Müller

ověřovatelka výboru

předseda výboru

petičního, pro právní ochranu

petičního, pro právní ochranu

a bezpečnost

a bezpečnost

 



Přihlásit/registrovat se do ISP