ČESKÁ NÁRODNÍ RADA
VI. volební období
výbor petiční, pro právní ochranu a bezpečnost
Usnesení č. 103/1991
ze dne 13.6.1991
k návrhu zákona České národní rady o Policejním sboru České republiky
/tisk 253/
Po úvodním slově náměstka ministra vnitra ČR JUDr. Drbohlava , zpravodajské zprávě poslanců ing. O. Kužílka a ing. V. Šumana a rozpravě výbor ČNR petiční, pro právní ochranu a bezpečnost
I. souhlasí s návrhem zákona České národní rady o Policejním sboru České republiky (tisk 253) s následujícími připomínkami:
- všude slova "policejní sbor" nahradit slovem "policie";
§ 1 zní:
/1/ Zřizuje se ozbrojený bezpečnostní sbor České republiky s názvem "Policie České republiky" (dále jen Policie)
odst. 3 doplnit na konec:
..."a může spolupracovat s bezpečnostními sbory jiných států a s mezinárodními policejními institucemi"
§ 2 odst. /1/ doplnit
k/ získává, soustřeďuje a vyhodnocuje informace sloužící ochraně ekonomických zájmů České republiky
§ 3
1/ Zřizuje se ozbrojený bezpečnostní sbor České republiky s názvem "Policie České republiky" (dále jen Policie)
(všude dále změnit slova "Policejní sbor" na "Policie"
/2/ - navrhujeme doplnit text první věty:
... ústavních činitelů, ochrany ekonomických zájmů a správní služba. Další služby mohou být zřízeny pouze zákonem. Poslední větu vypustit.
/4/ změnit na:
"Činnost policejního sboru, mimo útvarů vyšetřování, řídí policejní ředitel.
/6/ zní :
Policejního ředitele na návrh ministra vnitra ČR jmenuje vláda České republiky
§ 10, /2/ zní:
Příslušnost k policejnímu sboru prokazuje policista služebním stejnokrojem s identifikačním číslem, služebním průkazem, odznakem služby kriminální policie nebo ústním prohlášením "policie".
/7/ Nárok na náhradu podle odstavce 6 zaniká, jestliže jej osoba neuplatní do sedmi dnů ode dne, kdy se na výzvu podle odstavce 1 dostavila; o tom musí být osoba poučena.
§ 13 /1/ zní:
/1/ Policista je oprávněn vyzvat osobu
a/ přistiženou při spáchání přestupku, (prokázání totožnosti znamená zjištění jména, data narození a bydliště osoby v její přítomnosti. Podnět ke zjišťování totožnosti určuje i míru spolehlivosti, s níž se zjištění provádí.)
b/ od které je požadováno vysvětlení podle § 12 odst. 1,
c/ která odpovídá popisu hledané nebo pohřešované osoby, aby prokázala svoji totožnost; osoba je povinna výzvě vyhovět.
/2/
vypustit slovo "důležitý"
/4/ Odmítne-li osoba uvedená v odstavci 1 a 2 prokázat svoji totožnost nebo nemůže-li ji prokázat ani po předchozím poskytnutí potřebné součinnosti k prokázání své totožnosti, je policista oprávněn takovou osobu předvést k provedení služebních úkonů za účelem zjištění její totožnosti a řádného objasnění věci. Po zjištění totožnosti policista předvedenou osobu propustí, nebrání-li tomu zákonné důvody.
/5/ Policista je rovněž oprávněn předvést osobu přistiženou při spáchání přestupku na dobu nezbytně nutnou k provedení služebních úkonů, nejdéle však na 24 hodin, je-li důvodná obava, že osoba bude v protiprávním jednání pokračovat anebo bude mařit řádné objasnění věci; při vyrozumění o této skutečnosti postupuje policista obdobně podle § 14 odst. 4.
od třetí věty (Policista je rovněž...) označit jako další odstavec, dále přečíslovat.
§ 14 /1/ doplnit:
d/ výtržnostmi nebo jiným nepřístojným chováním narušuje veřejný pořádek a je důvodná obava, že v tomto jednání bude pokračovat.
§ 16 Změna názvu: Oprávnění k omezení pohybu agresivních osob
odst. 1 zní:
"(1) Osobě, která fyzicky napadá jinou osobu nebo policistu nebo poškozuje cizí majetek nebo se pokusí o útěk, může být omezena možnost volného pohybu připoutáním k vhodnému předmětu.",
odst. 2
- vypustit slovo "agresivního",
- za slovo "jednání" vložit slova "uvedeného v odstavci 1",
- slova "6 hodin" nahradit slovy "2 hodiny",
§ 18
vypustit slova "zvlášť závažných"
§ 19, (1)
- slovo "objektů" vypustit
- doplnit "(4) K prohlídce objektů musí mít policista svolení vlastníka nebo uživatele. Bez uvedeného svolení je policista oprávněn vykonat prohlídku tehdy, pokud na základě předem určených skutečností lze předpokládat, že z objektu by měl být proveden útok na bezpečnost chráněné osoby." (Jinak by bylo v rozporu s čl. 12 Listiny základních práv a svobod)
§ 27, /1/
doplnit: Pro odebrání zdravotních pomůcek, jejichž odnětí způsobuje psychickou nebo fyzickou újmu, musí být zvláštní důvod.
§ 28, /1/ doplnit
d/ které se chovají agresivně
odst. 3
- za slova "závažnější chorobu" vložit slova "anebo je důvodné podezření, že tato osoba takovou chorobou trpí,",
§ 31 zní:
- Strava se osobě poskytuje zpravidla každých 6 hodin od omezení osobní svobody.
§ 32, /1/ zní:
- Jestliže osoba umístěná na cele onemocní, ublíží si na zdraví či se pokusí o sebevraždu, policista, který vykonává ostrahu cely, učiní potřebná opatření směřující k ochraně jejího života a zdraví, zejména jí poskytne první pomoc a přivolá lékaře od něhož vyžádá stanovisko k dalšímu setrvání osoby v cele, nebo o jejím umístění ve zdravotnickém zařízení
/2/ - doplnit o ustanovení:
- v případě úmrtí je povinna policie oznámit tuto skutečnost osobám uvedeným v § 12 (3) zemřelého, pokud jsou známy.
§ 33 zní:
/1/ Při odhalování a objasňování úmyslných trestných činů a při zjišťování jejich pachatelů, je služba kriminální policie oprávněna používat operativní techniku.
/2/ Při odhalování zvlášť závažných úmyslných trestných činů 7/, anebo jiných úmyslných trestných činů, k jejichž stíhání zavazuje vyhlášená mezinárodní smlouva, a při zjišťování jejich pachatelů, je služba kriminální policie oprávněna používat operativní techniku.
§ 34 zní:
Operativně pátrací prostředky
/1/ Operativně pátracími prostředky se pro účely tohoto zákona rozumí sledování osob a věcí, využívání osob jednajících ve prospěch kriminální policie, používání krycích průkazů a používání nástrahové a zabezpečovací techniky.
/2/ Krycím dokladem nesmí být
- průkaz poslance zákonodárného sboru
- služební průkaz soudce
- služební průkaz prokurátora.
/3/ Krycí doklad vydává ministerstvo vnitra na základě rozhodnutí ministra vnitra ČR.
§ 35 zní:
Operativní technika
Operativní technikou se pro účely tohoto zákona rozumí zejména elektrotechnické, radiotechnické, fototechnické, optické, mechanické a jiné technické prostředky a zařízení anebo jejich soubory používané utajovaným způsobem při:
a/ odposlechu a záznamu telekomunikačního nebo radiokomunikačního provozu;
b/ pořizování obrazových, zvukových nebo jiných záznamů v případě, že jsou užívány způsobem, kterým je zasahováno do ústavních práv občana.
c/ prohlídce bytu bez vědomí majitele nebo s použitím krycího dokladu
§ 36 zní:
Zvláštní podmínky pro používání operativní techniky
/1/ Operativní techniku lze používat jen v případech, kdy odhalování a objasňování trestných činů uvedených v § 33 je jiným způsobem neúčinné a podstatně ztížené a to pouze na dobu nezbytně nutnou, nejdéle však na 6 měsíců.
/2/ Operativní techniku lze používat jen na základě povolení. Žádost o povolení musí obsahovat
a) druh operativní techniky, která má být použita, místo jejího použití, navrhovaná doba trvání jejího použití, údaje o osobě ke které má být pátrání pomocí této techniky použito (pokud je její totožnost známa), pokud má být použit odposlech či zvukový záznam z telefonní stanice, pak také její číslo Záznamy pořízené použitím operativní techniky je nutno při neprokázání předpokládané činnosti komisionelně zničit.
b) informaci o předchozím neúčinném nebo podstatně ztíženém odhalování a dokumentování činnosti, pro níž je použití operativní techniky vyžadováno.
c) informaci o jakémkoliv předchozím požadavku na použití operativní techniky ve vztahu k osobě uvedené v textu pod písmenem a), včetně data kdy bylo a kým o takovém použití rozhodnuto.
d) důvody k použití operativní techniky
/3/ O povolení použití operativní techniky rozhoduje ministr vnitra ČR.
/4/ Ve zcela výjimečných případech, jestliže věc nesnese odkladu a souhlasu ministra /alternativně určeného okresního soudce/ nelze dosáhnout předem, lze používat operativní techniku i bez tohoto předchozího souhlasu. Služba kriminální policie je však povinna neprodleně si jej dodatečně vyžádat; pokud dodatečný souhlas neobdrží do 24 hodin od počátku používání operativní techniky je povinna používání těchto prostředku bezodkladně ukončit a záznam zničit.
/4a/ Záznamy pořízené použitím operativní techniky je nutno při neprokázání předpokládané činnosti komisionelně zničit.
/5/
a) Kontrolu použití operativní techniky vykonává České národní rady, která k tomu účelu zřizuje zvláštní kontrolní orgán.
b) Kontrolní orgán se skládá z pěti poslanců Výboru petičního, pro právní ochranu a bezpečnost.
c) Ministr vnitra ČR předkládá kontrolnímu orgánu nejméně dvakrát ročně a dále na jeho žádost veškeré požadované informace o použití operativní techniky.
/6/ Členové kontrolního orgánu jsou povinni zachovávat mlčenlivost o skutečnostech, tvořících předmět státního tajemství, o kterých se dověděli v souvislosti s výkonem této funkce. Tímto ustanovením nejsou dotčeny předpisy ochraně státního tajemství.(uvést číslo odkazu na Zákon č. 102/1971 Sb. ve znění zákona 383/1990 Sb. o ochraně státního tajemství.
/7/ Povinnost zachovávat mlčenlivost, uložená členům kontrolního orgánu podle zvláštního předpisu (číslo odkazu) se nevztahuje na případy, kdy kontrolní orgán podává zprávu ČNR o tom, že při použití operativních prostředků byl porušen zákon.
§ 37 /2/ zní:
Služba kriminální policie a služba ochrany ekonomických zájmů je povinna zabezpečit ochranu operativně pátracích prostředků a operativní techniky, jakož i výsledků získaných touto činností, před vyzrazením a zneužitím.
§ 38 j/
výbuška zásahová změnit na zásahová výbuška;
/3/ za první větu zařadit:"To neplatí pro ustanovení odst. /1/ písm. g)
§ 39 /1/ e/
vypustit slovo "vážně"
/4/ Před použitím zbraně v případech uvedených v odstavci 1 písm. a/ až f/ .... změnit písm. a) na b)
§ 41 zní:
Zvláštní omezení
Při služebním zákroku proti těhotné ženě, osobě vysokého věku, osobě se zjevnou tělesnou vadou nebo chorobou a osobě mladší 15 let nesmí policista použít úderů a kopů sebeobrany, slzotvorných prostředků, zásahovou výbušku, obušku, služebního psa, úderu zbraní, hrozby zbraní, varovného výstřelu a zbraně, vyjma případů, kdy útok těchto osob bezprostředně ohrožuje životy a zdraví jiných osob nebo hrozí větší škoda na majetku a nebezpečí nelze odvrátit jinak.
§ 47
odst. 1
na konec připojit větu: "Ustanovení § 12 odst. 3, 4 a 5 se použijí přiměřeně.",
§ 52 (2) zní:
Každý, koho útvary policejního sboru nebo policisté požádají o poskytnutí pomoci, v rámci které by se měl seznámit se skutečnostmi, tvořícími služební nebo státní tajemství, a kdo, byl-li o tom řádně poučen, s poskytnutím pomoci souhlasí, je povinen o těchto skutečnostech zachovávat mlčenlivost.
§ 60
Účinnost
Tento zákon nabývá účinnosti dnem 15. 8. 1991
II. zmocňuje poslance ing. O. Kužílka a ing. V. Šumana, aby s přihlédnutím k těmto připomínkám a k připomínkám ostatních výborů ČNR, které vládní návrh projednaly, vypracovali spolu s předsedy a zpravodaji ostatních výborů ČNR společnou zprávu, tak aby mohla být předložena plenárnímu zasedání ČNR.
Heda Čechová |
Ing. Jiří Müller |
ověřovatelka výboru |
předseda výboru |
petičního, pro právní ochranu |
petičního, pro právní ochranu |
a bezpečnost |
a bezpečnost |