ZÁPIS

ze 4. schůze výboru České národní rady

pro ochranu životního prostředí a urbanismus,

která se konala ve dnech 18. a 19. července 1990

 

Přítomni: poslanci výboru ČNR pro ochranu životního prostředí a urbanismus a hosté podle prezenční listiny

Omluveni: posl. Homola, Stiborová

Schůze řídili předseda výboru posl. Laštůvka a místopředseda výboru posl. Zahradníček. První den se schůze zúčastnili jako hosté předseda výboru SNR pro životní prostředí posl. SNR Mikuláš Huba, členka tohoto výboru posl. Gabriela Kaliská a tajemník tohoto výboru Štefan Mlynár.

Na program jednání byly zařazeny tyto body:

Příprava programu a zaměření výboru pro ochranu životního prostředí a urbanismus ČNR

Projednání účasti členů výboru v komisích ČNR a FS

Informace předsedy výboru o možnostech spolupráce s partnerským výborem SNR

Sdělení předsedy výboru

Otázky a podněty poslanců z volebních obvodů

Různé

 

18. července od 9.00 hodin:

1. Jmenování členů do komise pro odchod sovětských vojsk. Jako zástupci výboru byli schváleni posl. Bursík a Kraus.

2. Vystoupení předsedy výboru SNR pro životní prostředí posl. M. Huby. Po diskusi byl dohodnut operativní a neformální způsob spolupráce mezi výbory ČNR a SNR pro životní prostředí a urbanismus včetně společných schůzí.

3. Informace předsedy výboru posl. Laštůvky o jednání s ministrem financí ČR. Ministerstvo přislíbilo sdělit výboru finanční objemy z rozpočtů jednotlivých resortů, připadající na uspokojování ekologických požadavků kladených na resorty v roce 1990. Výbor bude požadovat, aby v rozpočtu ČR na rok 1991 byla již jasně vymezená kapitola "Životní prostředí".

4. Vymezení odborných úkolů výboru do konce roku 1990. Po úvodním slově předsedy výboru přednesli svoje náměty všichni členové výboru a zdůraznili zejména tato hlediska:

- plnoprávné uplatňování ekologických hledisek v legislativě; v legislativě pro územní plánování spolu s hledisky ekologickými uplatňovat urbanistická a estetická hlediska;

- vytvoření informačního zázemí pro kvalifikovanou práci výboru a udržování zpětných vazeb s veřejností, zejména s odborníky a ekologickými občanskými iniciativami;

- úzký kontakt s vládou a dalšími navrhovateli zákonů, pokud je třeba, tak již ve stadiu jejich přípravy;

- prosazování regionálních ekologických problémů zařadit do souvislosti s prosazováním obecných ekologických problémů;

- věnovat pozornost problémům oblastí s různým stupněm narušení a ohrožení prostředí a sledovat i oblasti dosud opomíjené, například vojenské výcvikové prostory ČSA;

- využívat sdělovací prostředky pro informování veřejnosti o činnosti výboru a ČNR v otázkách životního prostředí a navázat styk s výborem ČNR pro školství, vědu a kulturu v otázkách ekologické výchovy.

Na závěr bylo přijato 5 hlavních témat, jimiž se výbor bude zabývat do konce r. 1990 (s uvedením jmen zpravodajů):

1. Státní ekologická politika (posl. Bursík, Effenberger, Květ, Zeman, Zubek)

2. Státní energetická politika (posl. Kraus, Laštůvka, Žižka)

3. Zásady financování ekologických programů (posl. Laštůvka, Wolf)

4. Státní zemědělská politika (posl. Hofhanzl, Kraus, Květ, Moskal, Němeček)

5. Urbanismus a doprava (posl. Jančáry, Sapák, Vorlová)

K jednání budou přizváni příslušní ministři vlád ČR případně ČSFR a vybraní odborníci a zástupci ekologických spolků a iniciativ.

5. Organizační otázky a sdělení předsedy výboru.

- členové výboru doplní informace o sobě, které má již výbor k dispozici, údaji o svých potenciálně užitečných domácích a zahraničních kontaktech a o svých jazykových znalostech;

- poslanec Žižka byl požádán o zjištění současného stanoviska ministerstva dopravy ČSFR k zamýšlenému zdražení jízdného (jednání o této otázce bylo zařazeno navíc do programu schůze výboru na další den).

19. července od 9.00 hodin:

6. Navrhované zdražení jízdného ČSD a ČSAD. Podle informace, kterou získal posl. Žižka na ministerstvu dopravy ČSFR, chystá se přehodnocení rozhodnutí minulé vlády ČSFR. Po diskusi, jíž se zúčastnili všichni členové výboru, byl schválen text dopisu ministru životního prostředí ČR B. Moldanovi se žádostí o sdělení jeho stanoviska.

7. Vytvoření pracovních skupin výboru. Bylo doporučeno, aby do konce roku 1990 působily skupiny ustavené k tématům 1 maž 5 podle bodu 4) zápisu, doplněné o další zájemce z řad členů výboru. Další skupiny je možné vytvářet ad hoc k otázkám, jimiž se výbor bude zabývat. Spolupráce s ostatními výbory ČNR se bude uskutečňovat podle zájmu jednotlivých členů výboru. Tajemníci výborů jsou garanty vazeb a spolupráce jednotlivých výborů; aparát Kanceláře ČNR zajistí vzájemnou informovanost mezi výbory (nejlépe na vývěsní tabuli).

8. Externí spolupracovníci výboru. Diskuse o formách externí spolupráce, jíž se zúčastnili všichni členové výboru, dospěla k těmto prozatímním závěrům:

a) Regionální spolupráce: Do příští schůze výboru navážou jeho členové kontakty s odborníky a iniciativami ve svých krajích a o výsledku podají zprávu;

b) Spolupráce na úrovni ČR: Jednotliví členové výboru podali informace o institucích, s nimiž jsou ve styku a na které se jejich prostřednictvím může výbor obracet (přehled uveden v dotaznících).

9. Podněty zvenku. Budou rozdělovány podle okruhu zájmu jednotlivých členů výboru. Dnes rozděleny:

a) Česká Lípa - pitná voda, těžba uranu: posl. Bursík

b) Smržovka - silnice: posl. Jančáry

c) Dopis ČSOP Brno: posl. Květ

d) Radon v Jáchymově: posl. Laštůvka

10. Informace. Sekretariátu výboru došly:

a) Návrh zásad zákona ČNR o ochraně přírody a krajiny

b) Postup prací při zřizování národních parků (Šumava, Podyjí, Krkonoše)

c) Aktualizace ekologického členění regionů, požadovaná minulým výborem ČNR pro životní prostředí, nebyla dosud provedena.

Zapsali 20. 7. 1990 posl. Čelišová, Květ, Vorlová, taj. Měchura

 

Jaroslav Žižka, v.r.

Ing. Vladimír Laštůvka, v.r.

ověřovatel

předseda výboru

 



Přihlásit/registrovat se do ISP