Zápis 

z 23. schůze výboru ČNR pro obchod a cestovní ruch,

která se konala dne 20. března 1991

 

Přítomni:

poslanci dle prezenční listiny

Hosté:

dle prezenční listiny

 

Na pořad jednání 23. schůze výboru byly zařazeny tyto body:

1.Předběžné seznámení s návrhem zákona ČNR o Státním fondu cestovního ruchu

2.Poznatky poslanců VOCR z průběhu malé privatizace

3. Zákon ČNR o přechodu některých věcí z majetku České republiky do vlastnictví obcí (tisk 214)

4.Zpráva pracovní skupiny poslanců výboru z průzkumu v hotelu Ambassador

5.Sdělení předsedy

6.Různé

 

Schůzi zahájil v 9.00 hodin předseda výboru posl. J. Bezděk a řídil i po celou dobu trvání.

V úvodu jednání přivítal přítomné poslance a přizvané hosty dle prezenčních listin. Přivítal též nového poslance výboru Ing. Josefa Meiera.

Po schválení změn návrhu pořadu přistoupil k projednávání jednotlivých bodů schváleného pořadu jednání.

 

1.

Předběžné seznámení s návrhem zákona ČNR o Státním fondu cestovního ruchu

Pracovní verzi navrhovaného zákona uvedl náměstek ministryně obchodu Ing. Hanzl a Ing. Hošek.

V rozpravě vystoupili poslanci Zd. Krejčová, J. Šimeček, J. Bezděk, O. Váca, J. Frkal a V. Stieber. Jejich dotazy a připomínky se týkaly především těchto okruhů problému:

- fondu cestovního ruchu a jeho spravování,

- dotací a půjček z fondu ČR,

- rozvoje soukromého podnikání na úseku ČR - autokempy atp.,

- vlivu rozvoje ČR na vytváření pracovních příležitostí.

Na dotazy a připomínky poslanců reagovali v průběhu rozpravy přítomní zástupci MOCR ČR.

Na závěr jednání bylo schváleno doporučení předsedy, aby pracovní skupina pro přípravu usnesení ve složení posl. J. Machalík, A. Válek a J. Meier shrnula připomínky z rozpravy a tyto uplatnila při řádném projednávání návrhu zákona při přípravě návrhu usnesení.

 

2.

Poznatky poslanců VOCR z průběhu malé privatizace

V úvodu k této problematice vystoupil náměstek ministryně obchodu Ing. Štern a ministr pro správu národního majetku a jeho privatizaci Ing. T. Ježek.

Ing. Štern mimo jiné uvedl, že k dnešnímu dni bylo na MOCR ČR zasláno kolem 1420 privatizačních karet. Uvedl, že do návrhu malé privatizace jsou navrhovány i provozovny, které do malé privatizace nepatří (př. hotel Voroněž Brno) a dále že jsou navrhovány i objekty, ve kterých probíhá výuka učňů. Na úseku učňů se hledají cesty k jejich postupnému vyjmutí z kompetence st. podniků. Složitost řešení je ve špatné spolupráci s ministerstvem školství ČR, které dosud nevydalo k novele zákona prováděcí předpisy což dovoluje různost výkladu zákona. Dosavadní řešení je na dohodě MOCR ČR a MP. Mimo to MOCR ČR modeluje příklad na řešení této problematiky. Na vystoupení náměstka Šterna navázal ministr Ježek, který předřečníka doplnil ve věci učňovského školství. Řekl, že MP umí problém řešit ve spolupráci s MOCR, ale vlastní problém je na straně ministerstva školství, které by mělo připravit novelu zákona, neboť problém je ve stávajícím zákoně, resp. v jeho provádění.

Dále pak hovořil k průběhu malé privatizace. Dle jeho informací se do konce března sbírají podněty pro zpracování a předložení novely zákona. Jde zejména o některé zásadní změny ve výši kauce, vstupného a 3 minut mezi příklepem. Vlastní aukce se rozbíhají po celé republice. Dobře se rozbíhají v Severočeském kraji a v Praze, pomaleji ve Východočeském kraji. Je připraveno karet za 1,6 mld. Kčs. V současné době se výtěžek pohybuje kolem 300 - 400 mil. Kčs. Privatizační komise dostaly za úkol, aby se přednostně zaměřily na síť potravinářských obchodů. Z hlediska řízení celé akce je, že problémy, které se vyskytují jsou shodné, opakují se obecně a proto je možné hledat účinné řešení.

Mezi ně patří zejména

- stavby v akci Z,

- rozestavěné stavby,

- podniky do likvidace,

- učňovské školství.

Zákon o majetku obcí by měl vnést jasno co privatizovat a co ne. Zatím jsou sporné případy řešeny dohodou, aby nedošlo k přesvědčení, že privatizace jsou proti obcím. Ve vlastním průběhu malé privatizace se stále častěji objevuje potenciální konflikt mezi malou a velkou privatizací (jde o stanovení hranic). Zákon o velké privatizaci umožní vyhnout se tomu, že se prodává neznámému kupci. Je snaha jít cestou analogicky s malou privatizací, ale nabídku lze modelovat (podmiňovat). Za nejtěžší pokládá rozhodnutí, kterou cestou jít. Bude rozhodnuto ve spolupráci MOCR, ministerstvem pro privatizaci a hospodářskou radou.

V rozpravě vystoupili:

posl. Fejfar uvedl poznatky z práce privatizační komise v Jihlavě. První aukce se uskuteční 30. 3. 91. Doporučil, aby byla veřejnost seznámena se všemi formami a způsoby malé privatizace. Dále hovořil o personálním složení privatizačních komisí, které mají určité možnosti ovlivnit privatizační proces zejména v tom, co bude zařazeno do aukcí. V reakci na tuto připomínku uvedl ministr Ježek, že obsazování komisí bylo nejsložitější záležitostí. Většinu jejich členů navrhovali přednostové okresních úřadů. Po zkušenostech lze však provést výměny.

posl. J. Bezděk tlumočil připomínky z okresu Přerov, Olomouc a Prostějova na dlouhou dobu vracení karet. Dále pak upozornil na obavy z řešení sítě obchodních jednotek potravin, kdy v některých odlehlých místech žijí pouze staří lidé a o zřízení nového obchodu s potravinami bude malý zájem. Z tohoto důvodu doporučil zvážit vhodnost prodloužení 2leté doby.

posl. A. Válek vznesl dotaz na nárok předkupního práva a posl. V. Stieber na problematiku tzv. ekonomického pronájmu. Posl. J. Šimeček upozornil ve svém vystoupení na neutěšenou situaci v Brně, kde na 50 obchodů je jedna komise. Dále pak vznesl dotaz, kdy bude zahájena velká privatizace.

posl. Zd. Krejčová uvedla své poznatky z průběhu malé privatizace v Praze, kde dle jejího sdělení po počátečních problémech je průběh privatizace dobrý a v průměru se privatizuje 100 jednotek týdně. V závěru svého vystoupení uvedla několik kritických připomínek vůči MOCR, i vůči obchodním organizacím na úroveň spolupráce.

posl. J. Frkal přednesl své poznatky a zkušenosti z podniků, které se privatizují. K vlastnímu zákonu uvedl, že je nutné postupovat podle něho. Pokud se ukazuje, že má nedostatky, je na poslancích, aby usilovali o jeho novelizaci. Osobně doporučil, aby povinnost prodeje potravin 1 rok byla prodloužena. V této souvislosti uvedl jako příklad slovenské návrhy (na 5 let). Dále vyslovil přesvědčení, že v nových podmínkách se musí chovat i obec nově a je na ní, aby i ona jednala s obchodníkem. Zdůraznil, že na žádném podniku se nesetkal s tím, že by nechtěli privatizovat. Problém vidí v tom, že podniky mají v některých případech rozdílné názory na to, co privatizovat dříve a co později (problém ekonomický i zaměstnanecký). Složitá situace i u podniku RaJ, kde dosud nevědí, co půjde do restituce a co do privatizace (dosud není přehled). Vyjádřil nespokojenost, že některé privatizační komise mají zájem privatizovat i majetek obcí, tzn. majetek, který byl vždy obecní. Dále hovořil o problémech nových majitelů, kteří jsou povinni otevřít obchody do 7 dnů, což je technicky prakticky nemožné. Na závěr pak upozornil na skutečnost, že nikde dosud neexistuje pojem "obecní podnik". Další nejasnost je i v tom, jak se má chovat obec, která tento majetek bude mít a bude jej spravovat.

Na uvedené připomínky a dotazy ve svých odpovědích reagoval ministr Ježek a náměstek Štern. Ministr Ježek odpovídal zejména na otázky, které se týkaly malé i velké privatizace. Řekl, že zákon o velké privatizaci otevírá řadu cest řešení. Kupónová metoda bude patrně realizovaná až na podzim. Do celého problému řešení vstupuje i restituce. Nutno také vyhlásit termín, do kterého připraví podniky projekt. Ministr Ježek dále hovořil k potvrzování karet. Řekl, že je vyžadován maximálně zodpovědný přístup při jejich posuzování, což je nesmírně časově náročné. V řadě případů jsou karty i špatně vyplněné. Komise však mají v zásobě dostatek karet, takže jejich práce není narušena. Dále uvedl, že ministerstvo zaslalo dopis generálnímu prokurátorovi, aby upozornil podniky na jejich povinnost předávat podnikům informace. Dle jeho informace obdržely komise pokyn, aby postupovaly urychleně a podnik privatizovaly komplexně.

Náměstek ministryně obchodu ing. Štern reagoval na další dotazy a připomínky poslanců, které se týkaly učňovského školství, odprodeje zařízení a inventáře privatizovaných prodejen novým majitelům. Dále odpověděl na připomínky posl. Zd. Krejčové k situaci v podniku Potraviny Praha 3 a k navážkám zboží, které je nutné provádět z důvodu zásobování obyvatelstva. V rámci svého vystoupení se kriticky vyjádřil k práci ČMSSD, a to jak ústředí, tak i okresních Jednot, kde zejména kritizoval jejich práci na venkově i personální obsazení.

Na závěr rozpravy požádal předseda výboru J. Bezděk ostatní poslance výboru, pokud budou mít další konkrétní připomínky k průběhu malé privatizace, aby tyto zaslali na výbor, kde budou zpracovány a postoupeny příslušným ministrům.

 

3.

Zákon České národní rady o přechodu některých věcí z majetku České republiky do vlastnictví obcí (tisk 214)

V úvodu k tomuto bodu upozornil předseda výboru poslance, že dnešní projednávání návrhu zákona je třeba chápat jako pracovní přípravu na další projednávání.

Návrh zákona uvedl náměstek ministra financí ČR Ing. Grubner a Dr. Halbich. Jednání výboru se zúčastnili starostové několika obcí (viz prezenční listina hostů).

V rozpravě vystoupila posl. Zd. Krejčová, posl. O. Váca, J. Frkal, T. Fejfar, Fr. Matějka, V. Stieber, P. Balcárek. Jejich připomínky se týkaly především:

-přípravy a kvality navrhovaného zákona,

-navrhovaného zákona ve vztahu k Praze,

-majetku obcí,

-územního principu při dělení lesů,

-různých stanovisek na podnikání obcí,

-restitučních problémů a dalších.

Z hostů (starostové) vystoupili představitelé H. Počernic, Krnova a další. Ve svých vystoupeních seznámili přítomné s vlastními podmínkami obcí a dále pak reagovali na některé otázky z rozpravy poslanců i úvodního slova.

Náměstek Ing. Grubner i Dr. Halbich reagovali na připomínky a dotazy poslanců v průběhu rozpravy i v jejím závěru.

Výbor vyslovil souhlas s návrhem předsedy, aby pracovní skupina ve složení posl. J. Frkal, Zd. Krejčová a Fr. Matějka soustředili připomínky z rozpravy a tyto uplatnili v dalším kole jednání, zejména při přípravě usnesení výboru.

 

4.

Zpráva pracovní skupiny poslanců výboru z průzkumu v hotelu Ambassador

Ústní zprávu přednesli posl. V. Stieber a P. Popovič.

Bylo uloženo, aby skupina zpracovala písemnou zprávu jako součást usnesení výboru. Návrh usnesení č. 85 přednesený pracovní skupinou byl přijat přítomnými poslanci jednomyslně.

 

5.

Sdělení předsedy

V rámci tohoto bodu informoval předseda výboru o:

-jednání P-ČNR (působnost mpř. ČNR, čtvrtky - jednání s vládou a další,

-pořad jednání 17. schůze ČNR,

- informace pro poslance (písemná - předána všem poslancům), týká se okruhů právní problematiky, kterými jsou pověřeni jednotliví pracovníci legislativního odboru K-ČNR,

-návrhy na volbu soudců,

-úprava pracovního plánu - všem poslancům výboru byl předán plán práce výboru;

-informace o plnění úkolů z usnesení vlády ČR č. 318/90 (usnesení materiálu k cestovnímu ruchu);

- dopis od místopředsedy J. Kasala - týká se výboru pro VVK, byl na tento výbor předán;

-informace o poslaneckém klubu ČNR (přejde do přímého řízení a režie K-ČNR).

6.

Různé

-Poslanec Váca předložil návrh, aby na pořad jednání výboru byla jako informace zařazena i problematika ČSD. Předseda výboru vyslovil souhlas s předneseným návrhem s tím, že tato informace by byla zařazena do plánu výboru na druhé pololetí 1991.

-Poslanci Frkal, Balcárek a Popovič informovali o jednání se zahraničními hosty. V této souvislosti byla opět projednávána možnost služebních zahraničních cest posl. VOCR.

-posl. T. Fejfar vznesl dotaz, kdy poslanci obdrží diplomatické pasy;

-posl. Zd. Krejčová vyzvala posl. Popoviče, aby na příštím jednání výboru podal informaci z jednání privatizační komise MOCR ČR, které je členem.

-posl. Fejfar informoval výbor o práci komise "Vzorný privatizační projekt", a o některých otázkách spojených s firmou Ahold.

-posl. Popovič požádal o rozšíření příští schůze VOCR o informaci o postupu přípravy na výstavu Praha 1991.

 

Josef Bezděk

Josef Šimeček

předseda výboru

ověřovatel výboru

 



Přihlásit/registrovat se do ISP