Zápis
z 22. schůze výboru ČNR pro obchod a cestovní ruch, která se konala
dne 26. února 1991
Přítomni: |
poslanci a hosté dle prezenční listiny |
Omluveni: |
posl. J. Bezděk a P. Balcárek (oba klub HSD), M. Kraus (dovolená), J. Machalík (Ústí n. L.). |
Schůzi výboru zahájil ve 13.00 hodin a po celou dobu jednání ji řídil místopředseda výboru posl. P. Popovič.
V návrhu pořadu jednání, který byl schválen, byly zařazeny tyto body:
1.Návrh poslanců ČNR na vydání zákona ČNR, kterým se mění zákon ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu ČNR, ve znění zákonného opatření předsednictva ČNR č. 249/1990 (tisk 192)
2.Zásady zákona ČNR o výkonu činnosti registrovaných architektů (tisk 176)
V úvodním jednání vystoupili poslanci A. Válek, Fr. Matějka a L. Novák s kritickými připomínkami na adresu poslanců HSD - SMS, kteří se nezúčastňují jednání výboru, což se nepříznivě odráží v jeho práci. Doporučili, aby výbor v tomto smyslu přijal usnesení a předal jej P-ČNR. Poslanec J. Frkal doporučil, aby výbor tento záměr zrealizoval až v případě, že se P-ČNR touto otázkou nebude zabývat. Návrh byl přijat.
1.
Návrh poslanců ČNR na vydání zákona ČNR, kterým se mění zákon ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu ČNR, ve znění zákonného opatření předsednictva ČNR č. 249/1990 (tisk 192)
Návrh zákona odůvodnil posl. M. Sedláček, který uvedl, že podle platného jednacího řádu ČNR předsednictvo ČNR a výbory mohou zřizovat své stálé nebo dočasné komise. Jednací řád však neumožňuje zřídit k objasnění závažných skutečností veřejného zájmu vyšetřovací komisi vybavenou pravomocemi, které by jí dovolovaly provádět výslech svědků a znalců pod sankcí křivé výpovědi. V současné době se to jeví jako velmi potřebné, zejména v souvislosti s činností komise P-ČNR pro otázky lustrací.
Zpravodaj výboru posl. P. Popovič ve své ústní zpravodajské zprávě uvedl, že jde o procesní předpis, který v podstatě odstraňuje mezeru v zákonu. Přijetí zákona doporučil s tím, že vyžaduje některé drobné úpravy a upřesnění. Současně však předkladateli položil otázku, proč nelze předložení ponechat až na přijetí nového jednacího řádu.
Posl. V. Stieber doporučil přijetí navrhovaného zákona bez ohledu na připravovaný nový jednací řád ČNR. Posl. J. Frkal vznesl dotaz proč je úprava řešena novelou, když se dá očekávat brzké předložení nového jednacího řádu.
V podrobné rozpravě vystoupili poslanci k článku 6. Posl. V. Stieber upozornil, že zde není uvedeno, který orgán a kdy má právo zbavit mlčenlivosti. Posl. M. Sedláček uvedl, že toto přísluší P-ČNR. Posl. P. Popovič oponoval argumentací, že v návrhu není jednoznačně toto stanoveno a že neexistuje obecný předpis. Požádal, aby v tomto smyslu byl návrh doplněn. Posl. Zd. Krejčová vyslovila názor, že orgán, který má právo uvalit mlčenlivost a právo i zbavení. Posl. L. Novák doporučil doplnit čl. 6 o způsob a důvody zbavení povinností mlčenlivosti.
Na závěr jednání přijal výbor v tomto smyslu usnesení č. 80 (8 pro, 2 se zdrželi hlasování).
2.
Zásady zákona ČNR o výkonu činnosti registrovaných architektů
(tisk ČNR 176)
Zásady zákona odůvodnila posl. Jana Ryšlinková. Její vystoupení doplnil posl. Jan Sapák. Zpravodaj výboru posl. J. Frkal ve své ústní zpravodajské zprávě uvedl, že nemá zásadních připomínek mimo zásady č. 10, dle které se předpokládá, že registrovaní architekti by vykonávali úkony státní správy.
V povšechné rozpravě vystoupili poslanci L. Novák, T. Fejfar, J. Šimeček, Zd. Krejčová, V. Stieber, P. Popovič, O. Váca a J. Frkal. Jejich dotazy a připomínky se týkaly:
- přijetí dvou samostatných zákonů, nebo jednoho zákona, který by řešil jak problematiku architektů tak i stavebních inženýrů;
-působnosti a vlivu v oblasti státní správy a z toho plynoucí zodpovědnosti;
-kvalifikačních předpokladů, zřízení komory architektů a inženýrů a dalšímu organizačnímu členění;
-k registraci architektů atd.
Ze závěru povšechné rozpravy lze konstatovat, že většina poslanců se vyslovila pro předložení a projednání návrhu zákona.
V podrobné rozpravě vystoupili posl. Zd. Krejčová, V. Stieber, J. Frkal a O. Váca. Na připomínky a dotazy poslanců z povšechné i podrobné rozpravy reagovali ve svých odpovědích posl. Ryšlinková, Sapák a Peterka a paní Šrámková (obec architektů).
Na závěr jednání přijal výbor většinou hlasů své usnesení č. 81 (8 pro, 1 proti, 1 se zdržel).
3.
Různé
- Poslancům byla předána "Zpráva o situaci na vnitřním trhu a v cestovním ruchu v lednu 1991.
- Předsedající sdělil přítomným, že žádný z poslanců výboru nepředal písemné připomínky k návrhům na volby soudců.
- Posl. Váca informoval o svých poznatcích z jednání v Krkonoších (výbor pro životní prostředí), kde provedl několik inspekčních kontrol.
- Posl. Frkal podal informaci z průzkumu k privatizaci.
- Posl. Krejčová navrhla aktivní účast respektive zapojení poslanců výboru do procesu privatizace přímo v obvodech. Poslanci by měli získat souhrnné poznatky a informace.
-Poslanci doporučili, aby na příští jednání (za 14 dnů) byl přizván ministr Ježek a ministryně Štěpová.
- Byla vzata na vědomí omluva neúčasti na jednáních výboru (v příloze) - posl. Sůvová, Matějka, Frkal, Bezděk.
Schůze byla ukončena v 16.50 hodin.
Za správnost: dr. Pulec
Josef Bezděk |
Josef Šimeček |
předseda výboru |
ověřovatel výboru |