Zápis
ze 20. schůze výboru ČNR pro obchod a cestovní ruch, která se
konala dne 16. ledna 1991
Přítomni: |
poslanci a hosté dle prezenčních listin |
Omluveni: |
posl. J. Machalík, L. Novák |
Na pořad jednání 20. schůze byly zařazeny tyto body:
1.Vládní návrh zásad zákona ČNR o ochraně přírody (tisk 127)
2.Průběžná informace o vyřizování stížností
3.Ústní informace poslanců P. Popoviče a V. Stiebera z jejich návštěvy v hotelech Ambassador a Alhambra
4.Informace o přípravě plesu České národní rady
5.Informace posl. L. Nováka o zabezpečení výjezdního zasedání výboru do Krkonoš
6.Připomínky a podněty poslanců
7. Různé
Schůzi zahájil v 9.00 hodin předseda výboru posl. J. Frkal. V úvodu jednání přivítal přítomné poslance a přizvané hosty. Dále předložil návrh na změnu pořadu jednání výboru. Výbor vyslovil s navrženými změnami souhlas.
Před zahájením vlastního jednání se přihlásila o slovo poslankyně Zdena Krejčová, která navrhla mimořádné svolání výboru na pátek dne 18. ledna 1991. Jako předmět jednání navrhla projednání stavu a postupu malé privatizace na území Prahy. Doporučila, aby tohoto jednání se zúčastnila ministryně obchodu Vlasta Štěpová a ministr pro správu a privatizaci národního majetku Tomáš Ježek. Uvedla, že s oběma ministry projednala jejich účast na jednání výboru. K návrhu na svolání mimořádného jednání výboru ji vedla situace a stav postupu malé privatizace.
V rozpravě vystoupil posl. P. Popovič, který sice podpořil svolání výboru k této problematice, ale uvedl, že jde o poměrně krátký časový prostor a poslanci se nebudou moci na toto jednání kvalifikovaně připravit. S obdobnou připomínkou vystoupili posl. J. Šimeček, Fr. Matějka, J. Frkal a P. Balcárek. Při hlasování výboru se většina poslanců vyslovila pro svolání mimořádné schůze výboru na pátek 18. 1. 91 v 9.00 hodin. Tajemník výboru J. Pulec byl požádán, aby urychleně zajistil pro poslance potřebné podklady. (Všichni poslanci obdrželi příslušné materiály.)
1.
Vládní návrh zásad zákona ČNR o ochraně přírody (tisk 127)
Za předkladatele odůvodnil předložený vládní návrh zásad Ing. Urban z ministerstva pro životní prostředí České republiky. Ve svém vystoupení se věnoval podrobnému odůvodnění jednotlivých zásad jak jsou uvedeny v předloženém vládním návrhu. Na závěr uvedl, že dosud platné předpisy k ochraně přírody, zejména zákon č. 40/1956 Sb., poskytují ochranu území, která budou chráněna i nadále. K tomu je nezbytné zajistit jejich převedení do nových kategorií podle tohoto zákona, což provedou závěrečná ustanovení. Podrobnosti zákona o ochraně přírody provede obecně závazný předpis - vyhláška ministerstva životního prostředí České republiky.
Po úvodním vystoupení se přihlásil o slovo posl. M. Bursík, který přednesl návrhy na doplnění a změny návrhu zásad zákona o státní ochraně přírody. Mimo to průběžně reagoval na dotazy a připomínky poslanců, které byly vznášeny v průběhu rozpravy.
Ústní zpravodajskou zprávu přednesl posl. Fr. Matějka. Ve svém vystoupení se zejména věnoval specifičnosti podmínek jednotlivých národních parků, jejich zónám a dalším otázkám, které souvisejí s ekonomickým, společenským i vědeckým využitím těchto oblastí. V rozpravě vystoupili téměř všichni poslanci výboru se svými připomínkami a podněty, které se týkaly širokého okruhu přímo souvisejících i navazujících podmínek zřizování a využití národních parků a ochrany přírody jako takové.
Na připomínky z rozpravy reagoval Ing. Urban.
Dále byly projednávány jednotlivé zásady a schválené připomínky byly zahrnuty do návrhu usnesení, které přednesl posl. Fr. Matějka. Usnesení č. 71 bylo přijato 6 hlasy, 2 poslanci byli proti a 3 se zdrželi hlasování.
2.
Průběžná informace o vyřizování stížností
Za pracovní skupinu výboru pro vyřizování stížností podala posl. H. Sůvová průběžnou informaci o stavu podaných a vyřízených stížností, kterou vzal výbor na vědomí usnesením č. 72.
V rozpravě vystoupila posl. Zd. Krejčová, která připomněla, že dosud neobdržela odpověď na své zápisy do inspekčních knih. Na její připomínku reagoval posl. V. Stieber, který poslancům vysvětlil mechaniku postupu vyřizování stížností. Další rozprava se týkala právoplatnosti usnesení výboru při různém počtu přítomných poslanců. K tomuto problému citoval posl. Popovič příslušnou pasáž stávajícího jednacího řádu, který je dosud v platnosti.
3.
Ústní informace poslanců P. Popoviče a V. Stiebera z jejich
návštěvy v hotelech Ambassador a Alhambra
V ústní informaci o setkání s pracovníky uvedených podniků i o jednání s vedením podali posl. P. Popovič a V. Stieber.
Po rozpravě, která se týkala této problematiky uvedl posl. P. Popovič, že komise celou záležitost došetří a podá podrobnější informaci na příštím jednání výboru.
4.
Informace o přípravě plesu České národní rady
Jednání výboru řídil místopředseda výboru a předseda plesového výboru posl. P. Popovič. Jeho vstupní informaci podrobně doplnil dr. Hušák. Všichni přítomní - posl. Kotrlý, Matějka, Sůvová, Stieber, Balcárek, Novák, Fejfar, Válek obdrželi písemný materiál s komplexním postupem zabezpečení plesu včetně rozpočtové části. Vzhledem k řadě připomínek k některým navrženým pasážím byla ustavena užší pracovní skupina ve složení posl. Popovič, Balcárek, Novák, Krejčová a Sůvová, kteří předložený návrh posoudí a navrhnou příslušné úpravy. Jednou ze stěžejních otázek jednání bylo zda vůbec má Česká národní rada ples pořádat či nikoliv. Proti konání plesu hlasoval 1 poslanec a 1 se zdržel hlasování. Většina přítomných hlasovala pro. Posl. T. Fejfar požádal o uvolnění z plesového výboru.
5.
Informace posl. L. Nováka o zabezpečení výjezdního zasedání
výboru do Krkonoš
Posl. L. Novák seznámil výbor s organizačním zajištěním výjezdního zasedání v Krkonoších. Předmětem jednání budou otázky spojené s rozvojem cestovního ruchu a podnikáním v Trutnově. Dále se výbor bude zabývat otázkami ochrany přírody. K jednotlivým okruhům problémů budou přizváni zástupci příslušných organizací a orgánů. Odjezd z Prahy je plánován dne 27. 1. 91 v 10.00 hodin z autobusového nádraží Florenc a příjezd je plánován na 30. ledna 1991.
Žádost zastupitelstva Kašperských Hor
Obecní zastupitelstvo Kašperských hor se obrátilo s písemnou žádostí o navrácení hradu Kašperk - bývalého majetku města Kašperské Hory. Po seznámení s obsahem žádosti výbor rozhodl, aby žádost byla předána k dalšímu využití výboru pro územní správu a národnosti.
Vzhledem k tomu, že některé z připomínek a podnětů poslanců byly již projednány v předchozích bodech bylo jednání, výboru ukončeno.
Jiří Frkal |
Josef Šimeček |
předseda výboru |
ověřovatel výboru |