Zápis 

z 18. schůze výboru pro obchod a cestovní ruch, která se konala

dne 20. prosince 1990

 

Přítomni:

poslanci dle prezenční listiny

Omluveni:

posl. A. Válek

Hosté:

ing. Vl. Štěpová, ministryně obchodu a cestovního ruchu, ing. Stárková ZV ROH ČOI, ing. Šuman - předseda výboru PPOB

 

Na pořad jednání 18. schůze výboru byl zařazen tento bod:

1. Projednání stížnosti České obchodní inspekce

Jednání výboru zahájil ve 13.00 hodin místopředseda výboru posl. P. Popovič. Po schválení navrženého pořadu, prezenci poslanců a přivítání hostů přistoupil k projednávání jednotlivých bodů. Průběh jednání schůze střídavě řídil posl. P. Popovič a posl. J. Šimeček.

1.

Projednání stížnosti České obchodní inspekce

V úvodu jednání udělil předsedající slovo paní Stárkové, pracovnici ČOI - ZV. Ve svém vystoupení zaujala kritické stanovisko vůči osobě ústředního ředitele ČOI pana Šedivce. Dále pak kriticky hodnotila i způsob jmenování do funkce uvedeného pracovníka, a to zejména z důvodu, že jmenovaný neobsadil první místo v konkursu, který byl vypsán na obsazení ústředního ředitele ČOI.

Na vystoupení paní ing. Stárkové reagovala ministryně obchodu Vl. Štěpová, která podala poslancům vysvětlení, a to jak k osobě pana Šedivce, tak i k vlastnímu konkursu a konečně i ke jmenování pana Šedivce do uvedené funkce. V závěru svého vystoupení reagovala paní ministryně i na článek v Občanském deníku k hotelu Ambassador s tím, že ministerstvo připravuje odpověď, která by měla být v Občanském deníku zveřejněna a se kterou budou poslanci seznámeni.

V rozpravě vystoupil organizační tajemník výboru dr. Pulec. Ve svém vystoupení stručně seznámil poslance s vývojem jednání zástupců ČOI a dále pak připomněl, že výbor byl seznámen se stížností ČOI (Kraj. inspekce Praha a Středoč. kraje) adresované předsedkyni ČNR D. Burešové, která ji postoupila výboru. Výbor uložil předsedovi posl. J. Frkalovi, aby ji projednal s ministryní obchodu a současně ji požádal i o stanovisko, aby mohl zaujmout objektivní postoj.

V další rozpravě vystoupila řada poslanců, kteří se celou záležitostí velmi podrobně zabývali. Posl. T. Fejfar poukázal na závažnost obsahu dopisu OF z Duchcova k osobě ústředního ředitele. Také posl. Zd. Krejčová připomněla obsah dalších podkladových materiálů, které se kriticky staví k panu Šedivci. Předseda petičního výboru, který byl jednání zúčastněn vyjádřil podiv nad tím, že se tímto problémem nezávisle zabývají 3 výbory. Na základě svých dosavadních poznatků vyslovil přesvědčení, že celá akce směřuje především na záchranu ČOI. Paní Stárková se pokoušela vyvracet názor, že předchozí jednání mluvčích OF ČOI byla vedena snahou na osamostatnění ČOI. Posl. P. Balcárek, V. Stieber, P. Popovič, J. Machalík, T. Fejfar, Zd. Krejčová, J. Frkal, L. Nedbálek a J. Šimeček v další rozpravě vznesli řadu závažných otázek a problémů, a to nejen ke vztahu a spojitosti osoby ústř. ředitele s ČOI, ale i pokud se týká dalšího jejího uplatnění a přizpůsobení. Byla nastolena i otázka lustrací, oprávněných důvodů k zahájení trestního stíhání i odpovědnosti a pravomoci vedoucího organizace za jmenování podřízených pracovníků. V průběhu rozpravy reagovala na dotazy a připomínky ministryně obchodu a cestovního ruchu Vl. Štěpová.

Na závěr jednání přijal výbor následné usnesení č. 63/a k projednání stížnosti České obchodní inspekce :

Po vystoupení ing. Stárkové, pracovnice České obchodní inspekce, ministryně obchodu ing. Vl. Štěpové a po rozpravě

výbor pro obchod a cestovní ruch

I. projednal na své 18. schůzi dne 20. 12. 90 písemnou stížnost pracovníků Krajského inspektorátu ČOI hl. m. Prahy a Středočeského kraje, která byla adresována předsedkyni ČNR Dagmar Burešové;

II. vzal na vědomí stanoviska obsažená ve stížnosti i ústní vyjádření ministryně obchodu a cestovního ruchu ing. Vl. Štěpové a pracovnice ČOI ing. Stárkové;

III. na základě rozporných stanovisek dospěl k závěru, že řešení ČOI i jejího vedení je podmíněno přijetím nového zákona ČNR a ČOI, a proto výbor doporučuje ministryni obchodu a cestovního ruchu ČR urychlit předložení uvedeného návrhu zákona do orgánů České národní rady.

Pro návrh hlasovalo 9 poslanců, 2 byli proti a 1 poslanec se zdržel hlasování.

V dalším jednání seznámil přítomné poslance předseda výboru posl. J. Frkal s úkoly a informacemi z jednání P-ČNR:

- zákonná iniciativa na první pololetí r. 1991;

- spis "tradice sněmovnictví k seznámení" (uložena u dr. Pulce);

- schválení posl. T. Fejfara do komise pro prověrku ministerstev;

- rozpočet K-ČNR - k dispozici u dr. Pulce;

- vyhlášení zákonů;

- subkomise (5) pro přípravu Ústavy - k zapojení do činnosti v těchto subkomisích se přihlásili posl. P. Balcárek, L. Nedbálek, Zd. Kotrlý, V. Stieber a H. Sůvová. Jména a volbu nahlásí dr. Pulec na legislativní odbor;

- 7. 1. 1991 - schůze výboru.

 

Schůzi výboru přerušil předsedající v 16.15 hodin s tím, že odročil jednání na 20. hodinu na Výstavišti. Tam se další jednání výboru zabývalo přípravou plesu ČNR. Za místo konání byla po diskusi schválena Lucerna, s tím, že datum a další organizační záležitosti budou v průběhu ledna upřesněny.

 

Jiří Frkal

Josef Šimeček

předseda výboru

ověřovatel výboru

 



Přihlásit/registrovat se do ISP