Zápis
z 15. schůze výboru ČNR pro obchod a cestovní ruch, která se
konala ve dnech 23. listopadu 1990
Přítomni: poslanci dle prezenční listiny
Na pořad jednání 15. schůze výboru byly zařazeny tyto body:
1.Návrh na vydání usnesení, kterým Česká národní rada navrhuje Federálnímu shromáždění, aby přijalo ústavní zákon, kterým se mění ústavní zákon č. 143/1968 Sb., o československé federaci (tisk 98 A)
2.Vládní návrh zákona o převodu majetku státu na jiné osoby pro účely podnikání (tisk FS 257)
3.Návrh skupiny poslanců FS ČSFR na projednání zásad ústavního zákona o převodu státního majetku do fondů hospodářské obnovy a o podmínkách jeho privatizace (FS 276)
4.Vládní návrh, kterým se předkládá k vyslovení souhlasu Federálnímu shromáždění ČSFR Opční protokol k Mezinárodnímu paktu o občanských a politických právech, přijatý v New Yorku dne 16. prosince 1966, a prohlášení podle článku 41 Mezinárodního paktu o občanských a politických právech (FS 279)
Schůzi výboru zahájil v 9.00 hodin předseda výboru posl. Jiří Frkal. Po uvítání přítomných, provedení prezence poslanců a přivítání přítomných hostů navrhl pořad jednání 15. schůze výboru, který byl schválen.
1.
Návrh na vydání usnesení, kterým Česká národní rada navrhuje Federálnímu shromáždění, aby přijalo ústavní zákon, kterým se mění ústavní zákon č. 143/1968 Sb., o československé federaci (tisk 98 A)
Předložený návrh ústavního zákona uvedl předseda výboru posl. J. Frkal. Ve svém vystoupení mimo jiné uvedl, že návrh je výsledkem politické dohody jednání všech tří vlád a jejích představitelů. Jde o přechodný stav, který by měl být definitivně vyřešen přijetím nové ústavy ČSFR a ústav České a Slovenské republiky. Uvedl, že současný návrh vychází důsledně z toho, že ve federaci je suverenita republik původní a suverenita federace odvozená. Z toho vyplývá, že rozsah kompetencí federace je určen pouze rozsahem oblastí a věcí, které republiky svěří do její působnosti. Na závěr svého vystoupení uvedl, že vzhledem k tomu, že do přijetí nových ústav bude v uvedené oblasti zřejmě potřebné i po přijetí tohoto návrhu řešit některé sporné otázky, jeví se i v uvedených souvislostech jako vysoce aktuální otázka zřízení ústavního soudu, jehož prostřednictvím by případné kompetenční nevyjasněnosti byly řešeny.
Dále vystoupil náměstek ministryně obchodu a cestovního ruchu ČR pan ing. Hanzl. K předloženému návrhu uvedl, že jeho formulace jsou velmi obecné, které umožňují řadu různých výkladů a měl by být z tohoto důvodu více konkrétní nebo konkretizován. Z pohledu ministerstva obchodu a cestovního ruchu jde o některé nedořešené okruhy kompetencí, které se týkají zejména
-licenční a vývozní politiky, která by měla být v kompetenci českého ministerstva obchodu;
-národní ministerstva obchodu by měla zaujímat větší úlohu v mezinárodních obchodních vztazích;
-velmi důležitou otázkou je i řízení cestovního ruchu a to z toho důvodu, že na jeho realizaci se v rozhodující míře podílí Česká republika, zejména pak Praha jako taková.
Zpravodaj výboru posl. J. Šimeček ve své ústní zpravodajské zprávě přednesl stručný historický vstup k uvedené problematice a dále pak v obecné poloze zhodnotil předložený návrh. K oblasti zahraničního obchodu podotkl, že na základě předloženého návrhu přetrvává dále snaha o jeho centrální řízení.
Druhý zpravodaj posl. A. Válek se ve své ústní zpravodajské zprávě zaměřil na obsah některých článků a doporučil výboru, aby souhlasil s navrhovanou úpravou čl. 14 a 16.
V rozpravě dále vystoupili poslanci: T. Fejfar, Zd. Kotrlý, J. Šimeček, Zd. Krejčová, J. Machalík, J. Frkal, L. Novák a Fr. Matějka. Většina poslanců se vyslovila pro přijetí navrhovaného zákona. Na návrh zpravodajů schválil výbor většinou hlasů navržené usnesení č. 47. (9 pro, 1 proti, 1 se zdržel).
2.
Vládní návrh zákona o převodu majetku státu na jiné osoby pro účely podnikání (tisk FS 257)
Vládní návrh zákona uvedla dr. Bartušková z ministerstva pro správu národního majetku a jeho privatizaci. V obecné části zhodnotila předložený návrh zákona a dále pak seznámila ve stručnosti poslance s jeho jednotlivými částmi.
Zpravodaj výboru posl. Zd. Kotrlý ve své ústní zpravodajské zprávě uvedl, že návrh zákona je součástí i programu české a federální vlády. Dále pak předložil řadu písemných připomínek k jednotlivým paragrafům a doporučil výboru, aby byly přijaty jako příloha usnesení č. 48. Druhý zpravodaj posl. L. Novák ve své ústní zprávě vyjádřil názor, že z předloženého návrhu stále vyplývá přílišný vliv státu na podnikání, privatizace se jeví jako nedůsledná, zejména v zahraničním podnikání.
V rozpravě vystoupili poslanci T. Fejfar, P. Balcárek, J. Strašek, J. Machalík, A. Válek, L. Novák, P. Popovič, Fr. Matějka, Zd. Krejčová a O. Váca. Z rozpravy jednoznačně vyplynulo, že většina poslanců na základě nedostatků předloženého návrhu zákona se vyslovila proti jeho schválení a toto stanovisko bylo také zakotveno do usnesení, které bylo většinou hlasů přijato (14 pro, 2 se zdrželi).
3.
Návrh skupiny poslanců FS ČSFR na projednání zásad ústavního zákona o převodu státního majetku do fondů hospodářské obnovy a o podmínkách jeho privatizace (FS 276)
Stručný úvod provedla dr. Bartušková. S ústní zpravodajskou zprávou vystoupil poslanec Zd. Kotrlý, který přednesl připomínky k některým zásadám uvedeného návrhu. Po stručné rozpravě poslanců bylo na návrh zpravodajů jednomyslně přijato usnesení č. 49.
4.
Vládní návrh, kterým se předkládá k vyslovení souhlasu Federálnímu shromáždění ČSFR Opční protokol k Mezinárodnímu paktu o občanských a politických právech, přijatý v New Yorku dne 16. prosince 1966, a prohlášení podle článku 41 Mezinárodního paktu o občanských a politických právech (FS 279)
Vládní návrh uvedl zpravodaj výboru posl. P. Popovič. Ve svém vystoupení vycházel z důvodové zprávy předloženého vládního návrhu zákona a na závěr svého vystoupení doporučil výboru, aby podpořil jeho přijetí. Usnesení č. 50 bylo přijato jednomyslně bez připomínek.
5.
Sdělení předsedy
V rámci tohoto bodu přednesli posl. Zd. Kotrlý, člen předsednictva a předseda výboru J. Frkal informaci z jednání předsednictva ČNR, ve které seznámili poslance výboru s uloženými úkoly a předpokládanými termíny schůzí ČNR.
6.
Připomínky a podněty poslanců, různé
Posl. Zd. Krejčová se obrátila s požadavkem na předsedu výboru, aby tlumočil na předsednictvu ČNR, že na poslední schůzi ČNR nebylo postupováno v souladu s jednacím řádem. Dále zdůraznila, že při organizačním zabezpečování schůzí ČNR je nutno věnovat pozornost obsáhlosti a náročnosti navrženého pořadu jednání.
Posl. T. Fejfar upozornil na skutečnost, že někteří poslanci se zúčastňují schůzí České národní rady v nedůstojném obleku.
Posl. J. Strašek informoval poslance o akci na finanční pomoc pro zabezpečení náročné operace dítěte v SRN.
Posl. P. Popovič kriticky zhodnotil nekázeň poslanců při jednání schůzí ČNR. Dále pak přednesl bližší informace k organizačnímu zabezpečení plesu ČNR. Bylo dohodnuto, že připraví spolu s org. tajemníkem výboru návrh pro P-ČNR.
J. Pulec předložil výboru návrhy termínu na konání příští schůze výboru, který byl schválen ve dnech 4. a 5. 12. 90. Dále doporučil výboru, aby předseda výboru zaslal děkovný dopis ministru hospodářství Bavorska panu Langovi za přijetí, které se dostalo poslancům výboru při návštěvě Bavorského národního parku. Návrh byl schválen a org. tajemník J. Pulec byl pověřen přípravou konceptu dopisu.
Na návrh poslance T. Fejfara bude jako jeden z bodů příští schůze výboru předběžné projednání plánu zahraničních cest výboru.
Schůze byla ukončena v 15.00 hodin.
Jiří Frkal |
Josef Šimeček |
předseda výboru |
ověřovatel výboru |