Zápis 

z 12. schůze výboru ČNR pro obchod a cestovní ruch, která se

konala dne 1. listopadu 1990

 

Přítomni:

poslanci a hosté dle prezenčních listin

Omluveni:

posl. P. Balcárek, Zd. Krejčová

 

Na pořad jednání 12. schůze výboru byly zařazeny tyto body:

1.Příprava výboru na společné jednání s výborem pro obchod Slovenské národní rady

2.Zabezpečení projednání návrhů federálních a národních zákonů ve výboru - volba pracovních skupin

3.Námět koncepčního řešení zemského zřízení

4.Informace ministryně obchodu a cestovního ruchu Vlasty Štěpové o situaci na vnitřním trhu

5.Sdělení předsedy

6.Připomínky a podněty poslanců

7.Různé

 

Schůzi zahájil v 9.00 hodin předseda výboru posl. Jiří Frkal. Po uvítání přítomných a prezenci poslanců předložil výboru návrh na rozšíření pořadu jednání. Návrh byl jednomyslně schválen.

 

1.

Příprava výboru na společné jednání s výborem pro obchod

Slovenské národní rady

V přípravě na společné jednání doporučil předseda výboru dva základní okruhy, o kterých by se mělo jednat.

1)Stanovení zásad další spolupráce obou výborů (výměna stanovisek k závažným problémům, pracovní schůzky skupin poslanců, sjednocování názorů atd.).

2)Zvážit ustavení společné komise pro cestovní ruch.

Předseda výboru doporučil, aby si poslanci s sebou vzali tisky FS a ČNR tzv. malé privatizace jako podklady pro společné jednání.

Organizační tajemník výboru J. Pulec seznámil poslance s organizačními záležitostmi výjezdního zasedání.

V rozpravě vystoupil posl. Kotrlý. Vyslovil podporu ustavení společné komise a doporučil, aby členem této komise za partnerský výbor byl posl. maďarské národnosti. Posl. Machalík vyslovil názor, že společná jednání obou výborů by měla přispět i k uvádění do života společných prohlášení vlád.

V souvislosti s přípravou výjezdu a jednání poslanců výboru s poslanci SNR informoval předsedající i o přípravách ke společnému výjezdu poslanců ČNR na Šumavu a do Bavorska. Dle jeho sdělení se dne 13. 11. 90 (večer) dostaví i ministryně obchodu a cestovního ruchu Vlasta Štěpová.

 

2.

Zabezpečení projednání návrhů federálních a národních zákonů ve

výboru - volba pracovních skupin

Předseda výboru posl. Jiří Frkal seznámil poslance s návrhy zákonů, které byly přikázány k projednání. Uvedl, že tyto zákony musí výbor projednat ve dnech 8. a 9. 11. 1990. S ohledem na stanovený termín a časové zaneprázdnění výboru předložil návrh jak tyto úkoly v termínech zabezpečit. Dále oznámil, že dne 9. 11. 90 je služebně mimo Prahu a výbor bude řídit místopředseda posl. P. Popovič.

V rozpravě vystoupil posl. T. Fejfar, který opětovně zdůraznil, že krátké termíny na projednávání neumožňují poslancům seriózní přípravu stanovisek. Posl. Libor Novák připomněl, že termíny jednání neumožňují poslancům, aby využili stanovené dny 12. - 14. listopadu k předvolební kampani na komunální volby. Posl. Kotrlý doporučil, aby výbor při projednávání postupoval tak, jak navrhl předseda výboru. Na základě rozpravy na P-ČNR vyslovil přesvědčení, že tímto způsobem budou postupovat i další výbory. V této souvislosti navrhl posl. Šimeček, aby ke každému návrhu zákona byl schválen jmenovitě poslanec, který shrne přednesené připomínky do návrhu usnesení. Návrh byl schválen.

Rozdělení zákonů na jednotlivé poslance

1.Vládní návrh zákona o cenách (tisk FS 234) - posl. Stieber

2.Vládní návrh zákona o ochraně hospodářské soutěže /protimonopolní zákon/ - (tisk FS 235) - posl. Nedbálek

3.Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 105/1990 Sb., o soukromém podnikání občanů (tisk FS 232)

- posl. Matějka

4.Vládní návrh ústavního zákona, kterým se mění a doplňuje ústavní zákon č. 143/1968 Sb., o československé federaci, ve znění pozdějších předpisů (tisk FS 233) - posl. Popovič

5.Vládní návrh zákona o rozpočtových pravidlech federace (tisk FS 231) - posl. Novák

6.Vládní návrh zákona České národní rady o územních finančních orgánech (tisk 79) - posl. Šimeček

7.Návrh poslanců ČNR na vydání usnesení, kterým Česká národní rada navrhuje Federálnímu shromáždění, aby přijalo ústavní zákon o základních právech a svobodách (tisk 91) - posl. Krejčová

8.Vládní návrh zákona o zaměstnanosti (tisk FS 215) - posl. Fejfar

9.Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje celní zákon č. 44/1974 Sb., ve znění zákona č. 117/1983 Sb. (tisk FS 240) - posl. Machalík, Váca

10.Návrh poslanců FS na vydání zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 116/1990 Sb., o nájmu a podnájmu nebytových prostor (tisk FS 243) - posl. Sůvová

11.Návrh prezidenta ČSFR o Kanceláři prezidenta České a Slovenské Federativní Republiky (tisk FS 229) - posl. Válek

 

3.

Námět koncepčního řešení zemského zřízení

Jednání se zúčastnili zástupci Hnutí za samosprávnou demokracii - Společnosti pro Moravu a Slezsko posl. Zd. Malík a posl. Fr. Kačenka, kteří uvedli předložený návrh.

Zpravodaj výboru posl. M. Nedbálek ve svém vystoupení upozornil předkladatele na některé rozpory mezi předlohou a zdůvodněním. Dále uvedl, že navrhovaný projekt si patrně vyžádá zvýšení řídícího a správního aparátu. Posl. T. Fejfar upozornil na skutečnost, že existuje řada variant, které nemají poslanci k dispozici a z tohoto důvodu by také bylo předčasné, aby výbor přijímal konkrétní usnesení. Dále doporučil, aby se výbor touto otázkou znovu zabýval poté až vládní komise vyhodnotí předložené návrhy řešení.

Posl. Zd. Kotrlý ocenil přístup předkladatele v tom, že si jsou vědomi nedostatků předložených zásad. Uvedl, že málokterý předkladatel je natolik kritický a ochotný své nedostatky přiznat. Dále také poukázal na určité rozpory mezi zásadami a ústním odůvodněním i problémy, které při případné realizaci nastanou. Jde v prvé řadě o dělení okresů a jejich začlenění, i stanovení zemských hranic. Uvedl, že v zásadách by mělo být také uvedeno kdo zaplatí případná referenda. Dle jeho názoru by vzniklé finanční náklady měl hradit ten, kdo je navrhuje.

Posl. J. Strašek se ve svém vystoupení obrátil na předkladatele s řadou otázek, které se týkaly demografických a ekumenických problémů i osobních postojů a přání obyvatel. V rozpravě dále vystoupili poslanci Šimeček, Machalík, Stieber, Válek, Popovič, Frkal, Novák a Váca s osobními stanovisky i řadou dotazů a zásadních připomínek k celému námětu řešení zemského zřízení jako takového.

Na dotazy a připomínky poslanců z rozpravy reagoval ve svých odpovědích místopředseda ČNR posl. Zd. Malík. Na návrh zpravodaje posl. Nedbálka schválil výbor jednomyslně navržené usnesení č. 30.

 

4.

Informace ministryně obchodu a cestovního ruchu Vlasty Štěpové

o situaci na vnitřním trhu - vánoční trh

Ministryně obchodu a cestovního ruchu Vl. Štěpová informovala poslance výboru o situaci na vnitřním trhu a předpokládané vánoční nabídce. Ve svém vystoupení hodnotila stav a situaci jednotlivých oborů i hlavních skupin zboží.

 

Živnostenské úřady - ministryně obchodu a cestovního ruchu dále informovala poslance výboru o postupu prací na návrhu zákona o živnostenských úřadech. Požádala o podporu úsilí MOCR ČR, které je v kompetenčních rozporech s ministerstvem vnitra ČR ve věci řízení živnostenských úřadů. Vyslovila přesvědčení, že jejich zakladatelem by mělo být ministerstvo obchodu a cestovního ruchu ČR a nikoliv ministerstvo vnitra ČR. Jak dále uvedla, je na přípravu zákona jmenovaná skupina, kterou vede. Platnost zákona při zkrácené lhůtě by měla být od 1. 1. 1991. Předpokládá se asi 80 - 120 000 podnikatelů, kteří by měli již od 1. ledna rozvíjet naplno svoji činnost. Dále hovořila o zájmu o jednání různých zahraničních delegací a o ekonomickém přínosu, který přinášejí některé kongresy, které se uskuteční na území ČR.

Stanovisko MOCR ČR ve vztahu k živnostenským úřadům plně podpořili v rozpravě posl. Nedbálek a Popovič, který mimo to vyslovil některé výhrady k práci vlády ČR, zejména kdy se jedná o politických prioritách, které by neměly být schvalovány bez ČNR. Předseda výboru posl. J. Frkal informoval o svém jednání s posl. A. Hrazdírou ve věci kompetencí vůči živnostenským úřadům.

Na závěr jednání schválil výbor jednomyslně návrh usnesení č. 31, ve kterém vzal na vědomí informaci ministryně obchodu a cestovního ruchu o vnitřním trhu i přípravě návrhu zákona o živnostenských úřadech a vyslovil plnou podporu stanoviska Hospodářské rady vlády ČR a doporučil, aby zřizováním živnostenských úřadů bylo pověřeno ministerstvo obchodu a cestovního ruchu ČR.

Dále pak schválil posl. Popoviče jako zpravodaje při projednávání uvedeného zákona.

 

5.

Sdělení předsedy

V rámci tohoto bodu informoval předseda výbor o:

- poradě předsedů výboru, která je plánovaná na 15. 11. 90, t.j. v době zasedání výboru mimo Prahu (Šumava). Z tohoto důvodu doporučil, aby jej na jednání zastoupil posl. J. Strašek - návrh byl schválen;

-heraldické komisi a doporučil posl. Straškovi, aby se spojil s předsedkyní komise posl. Moserovou;

-semináři ve dnech 5. - 6. 11., který se uskuteční v ČNR za účasti zahraničních expertů;

-předkládání interpelací;

-návrhu pořadu schůze ČNR;

-změnách ve složení zemědělské komise uvolnění - posl. Straška.

 

6.-7.

Připomínky a podněty poslanců - Různé

-poslanec Šimeček podal stručnou informaci z jednání mezinárodního kongresu, kterého se zúčastnil za VOCR

-poslanec Váca informoval o jednání komise P-ČNR pro mezinárodní styky (program do konce roku 1990);

- posl. P. Popovič informoval výbor o svých poznatcích z návštěvy ruzyňské věznice.

 

Jiří Frkal

Josef Šimeček

předseda výboru

ověřovatel výboru

 



Přihlásit/registrovat se do ISP