Záznam
z výjezdního zasedání a průzkumu výboru ČNR pro obchod a cestovní
ruch, které se uskutečnilo ve dnech 13. a 14. listopadu 1990
Dne 13. a 14. listopadu 1990 se uskutečnilo výjezdní zasedání a průzkum výboru ČNR pro obchod a cestovní ruch. Zasedání a průzkumu se zúčastnili i poslanci z výboru národohospodářského, rozpočtového a kontrolního, pro územní správu a národnosti, pro životní prostředí a urbanismus. Jeho cílem byla prohlídka české strany Šumavy v souvislosti s přípravou na vyhlášení národního parku "Šumava". Po prohlídce terénu se uskutečnila společná beseda poslanců s představiteli příslušných národních výborů, lesních závodů, ONV Prachatice a zmocněnce ministerstva životního prostředí ČR. Hlavním tématem besedy byly tyto okruhy:
- rozsah národního parku a jeho ochrana,
-vyčlenění jednotlivých zón a jejich ekonomika,
-dosídlování oblastí a jejich rozvoj,
-rozvoj cestovního ruchu,
-budování dopravních komunikací,
-ochrana životního prostředí.
Dosud nedořešenou otázkou zůstává vymezení hranic mezi 2. a 3. zónou a stanovení způsobu hospodaření ve 2. zóně. Nedořešený zůstává i systém osídlování v rámci 2. a 3. zóny. Z besedy rovněž vyplynulo, že Šumavský národní park by měl být řešen samostatným zákonem, a to z důvodu specifických podmínek, jak demografických, tak i přírodních, které zde jsou. Po skončení besedy se konalo řádné zasedání výboru.
Z důvodu objektivity i získání dalších poznatků navštívili poslanci dne 14. 11. 90 bavorskou část Šumavy a Bavorský národní park. Před vlastní prohlídkou se uskutečnila návštěva muzea Bavorského národního parku, které je na vysoké úrovni a prostřednictvím svých exponátů nenásilnou, populárně naučnou formou seznamuje návštěvníky s životem parku, a to v celém jeho komplexu. Po prohlídce se uskutečnila beseda s vedením parku, které se zúčastnili starostové místních obcí a zástupci dalších orgánů. V besedě, která proběhla v přátelském duchu, byla projednána řada otázek a dotazů včetně historie vzniku parku, jeho údržby a organizace a dalšího vývoje (založen před 20 lety). Byla vznesena i řada otázek souvisejících s životem parku a cestovním ruchem. Z jednání jednoznačně vyplynulo, že jde o velmi významnou ekonomickou záležitost a že vytváření parku není krátkodobé a jednorázové. Park by měl být v rukou státu, a ten ho má také řídit, financovat a spravovat.
Po besedě si poslanci prohlédli některé významné části parku (lesní názorná škola pro děti, regenerační část parku po polomech a napadení kůrovcem a další).
Po návratu do Strážného pokračovaly skupinové besedy poslanců s místními a okresními představiteli národních výborů.
V Praze dne 21. 11. 1990
Jaroslav Pulec