Zápis
ze 3. schůze výboru ČNR pro obchod a cestovní ruch, která se
konala dne 9. července 1990
Přítomni: |
poslanci dle prezenční listiny |
Omluveni: |
posl. P. Balcárek (dovolená) |
Na pořad jednání 3. schůze výboru byly zařazeny tyto body:
1.Vládní návrh zákona České národní rady o opatřeních v soustavě ústředních orgánů státní správy České republiky (tisk 22)
2.Ústavní zákon, kterým se mění a doplňuje ústavní zákon č. 100/1960 Sb., Ústava Československé socialistické republiky, ve znění pozdějších předpisů, a ústavní zákon č. 143/1968 Sb., o československé federaci, ve znění pozdějších předpisů, a kterým se zkracuje volební období národních výborů (tisk FS 13)
3.Sdělení předsedy
4.Připomínky a podněty poslanců
5.Různé
Schůzi výboru zahájil v 10.00 hodin předseda výboru posl. J. Frkal a řídil ji po celou dobu trvání. Po provedení prezence poslanců, přivítání přítomných poslanců a hostů a schválení navrženého pořadu jednání, přistoupil k projednávání jednotlivých bodů, ke kterým byly schváleny návrhové skupiny. K bodu 1 (tisk 22) posl. Stieber, Wantula a Sůvová, k bodu 2 (tisk 13) posl. Krejčová, Fejfar, Popovič.
1.
Vládní návrh zákona České národní rady o opatřeních v soustavě
ústředních orgánů státní správy České republiky (tisk 22)
Vládní návrh zákona odůvodnila ministryně obchodu a cestovního ruchu ČR Ing. Vlasta ŠTĚPOVÁ, CSc. Ve svém vystoupení zdůraznila, že navrhované znění v uspořádání centrálních orgánů České republiky a nové vymezení působnosti ministerstev, které budou působit zejména v ekonomické oblasti, vycházejí ze snahy co nejrychleji přizpůsobit strukturu ústředních orgánů státní správy České republiky potřebám přechodu od direktivního způsobu řízení čs. ekonomiky na tržní hospodářství. Dále uvedla rozdělení a poslání jednotlivých ministerstev i další záměry vlády na tomto úseku. V závěru svého vystoupení řekla, že finanční a jiné zabezpečení a realizace navrhované právní úpravy bude řešeno v rámci stávajících zdrojů a tudíž si nevyžádá zvýšené požadavky na státní rozpočet, ani na počet pracovních sil. Na základě srovnání počtu zrušovaných a nově zřizovaných ústředních orgánů státní správy České republiky lze naopak předpokládat, že dojde k úsporám jak finančních prostředků, tak i pracovních sil, což ale nelze v současné době přesně specifikovat. Doporučila, aby Česká národní rada předkládání vládního návrhu zákona schválila, aby mohla vláda a ministerstva pracovat.
V povšechné rozpravě vystoupila se svými dotazy a připomínkami řada poslanců. Posl. T. Fejfar vznesl dotaz pod který resort bude zařazen tzv. berní úřad. Posl. L. Nedbálek vznesl dotaz k územnímu uspořádání - samospráva obcí a dále pak proč v předloženém kompetenčním zákoně není také uvedeno ministerstvo pro styk s federální a slovenskou vládou a uspořádání řízení ministerstva strojírenství, které přešlo na národní úroveň z federální vlády. Posl. Zd. Krejčová vznesla dotaz k náplni činnosti nového ministerstva pro styk s federální a slovenskou vládou, a zda zřízení tohoto ministerstva se projeví i ve zlepšení práce vlády. Posl. J. Šimeček vznesl dotaz na kompetence mezi FMV a MVČR v oblasti pasových formalit. Současně doporučil, aby bylo upuštěno od parlamentních prázdnin vzhledem k nutnosti a závažnosti projednávání zákonů. Poslanci V. Stieber, Fr. Matějka a J. Strašek poukázali na neujasněnost kompetencí ministerstva průmyslu a zemědělství v otázkách těžby dřeva, ochrany přírodního prostředí - lesa a privatizace zemědělství a lesů, neboť na tyto otázky důvodová zpráva přesně nereaguje. Posl. Zd. Kotrlý vznesl dotaz zda ministr Tichý zůstane i nadále poslancem parlamentu.
V závěru obecné rozpravy vystoupil posl. P. Popovič, který se kriticky vyslovil k důvodové zprávě, která dle jeho názoru neodpovídá významu navrženého zákona, neboť v ní chybí bližší vysvětlení kompetenční pravomoci jednotlivých ministerstev.
V reakci na rozpravu vystoupila ministryně Štěpová, která věcně a fundovaně zodpověděla rozhodující část dotazů a připomínek poslanců.
V podrobné rozpravě vystoupili posl. Zd. Kotrlý a P. Popovič k čl. 2 § 5 s návrhem na doplnění jak je uvedeno v usnesení. Na závěr jednání výbor schválil jednomyslně usnesení č. 4 (viz příloha).
2.
Ústavní zákon, kterým se mění a doplňuje ústavní zákon č.
100/1960 Sb., Ústava Československé socialistické republiky, ve
znění pozdějších předpisů, a ústavní zákon č. 143/1968 Sb.,
o československé federaci, ve znění pozdějších předpisů, a kterým
se zkracuje volební období národních výborů (tisk FS 13)
Vládní návrh zákona byl projednán bez účasti navrhovatele.
V rozpravě vystoupili posl. J. Strašek, Zd. Krejčová, Zd. Kotrlý a J. Frkal. Jejich vystoupení se týkala zemského uspořádání ve vztahu k budoucím volbám. Z rozpravy vyplynulo, že v současné době jde o přípravu komunálních voleb a pokud se týká zemského uspořádání, budou se tímto problémem zabývat zákonodárné orgány v dalším období.
Návrh usnesení č. 5 (viz příloha) předložení návrhovou skupinou byl schválen jednomyslně.
3.
Sdělení předsedy
Informace z předsednictva ČNR ze dne 4. 7. 90 (hlavní body)
-vyhlášení usnesení z 2. schůze ČNR
-úhrada volebních nákladů k politickým stranám
-návrh na upuštění od projednávání zásad zákonů ČNR ve výborech ČNR
- přikázání k projednání návrhu zákonů
- příprava 3. schůze ČNR (10. 7.90 ve 13.00 hodin)
- složení stále komise P-ČNR - zemědělství a lesnictví (za VOCR posl. J. Strašek a Fr. Matějka)
- rozdělení kompetence místopředsedů ČNR
- různé
V rozpravě ke sdělení předsedy vystoupili posl. Krejčová, Fejfar, Kotrlý, Popovič, Šimeček, Sůvová, Strašek, Stieber, Matějka. Jejich dotazy a připomínky se týkaly:
- ustavení a vedení zemědělsko-lesnické komise
- zemského uspořádání - stanoviska poslanců HSD
- platu poslanců
- informovanosti zaměstnavatelů o uvolňování poslanců.
Na připomínky poslanců reagoval předseda výboru posl. J. Frkal a člen předsednictva posl. Zd. Kotrlý, který současně informoval výbor, že se opět ustavuje komise k vyšetřování smrti P. Wonky, z toho důvodu, že se objevily některé nové okolnosti.
Předseda výboru informoval o příštím zasedání České národní rady, na jejímž programu by mělo být projednání návrhu zákona o poslaneckých platech. Schůze se uskuteční 20. 7. 90 hodin. Z tohoto důvodu musí všechny výbory do tohoto termínu předložený návrh projednat. Doporučil proto, aby se výbor sešel na své schůzi dne 19. 7. 90 v 10.00 hodin s tím, že by na pořad jednání byly zařazeny tyto body:
1. návrh zákona ČNR o platech poslanců
2. návrh hlavních směrů činnosti VOCR v nastávajícím období
3. příprava na projednání zákonů na srpnové zasedání ČNR
Dále doporučil, aby se sešla skupina ve složení - posl. J. Frkal, P. Popovič, J. Šimeček a J. Pulec 19. 7. 90 v 9.00 hodin k 2. bodu schůze výboru.
4.
Připomínky a podněty poslanců
V rámci tohoto bodu upozornil posl. Zd. Kotrlý ostatní poslance na možnost využití knihovny a klubu na FS pro potřeby k poslanecké práci i na vytváření poradních pracovních skupin z odborníků z praxe pro přípravu poslanců na jednání výboru i ČNR. Dále pak upozornil na právo poslanců jednat se členy vlády i církevními hodnostáři, a to ať již za účelem informací či projednávání věcných záležitostí. Na závěr svého vystoupení informoval poslance o svém rozhovoru s poslancem FS M. Kocábem o šíření narkomanií v souvislosti s cestovním ruchem a nutnosti ochrany proti dalšímu rozšiřování a přechovávání drog. Na tento námět reagoval předseda výboru, že by bylo možné utvořit mezivýborovou komisi, která by se touto problematikou zabývala a že o tomto návrhu bude informovat příští předsednictvo ČNR. Na jeho dotaz, kdo z poslanců by chtěl řídit tuto komisi, se přihlásil posl. Nedbálek; byl jednomyslně schválen.
Na dotazy poslanců k zákonům, které obdrželi a nejsou ve výboru projednávány, sdělil předseda výboru, že k nim mohou vznést písemně své připomínky, které budou předány příslušnému výboru, případně mají právo se jejich projednávání zúčastnit s hlasem poradním v příslušném výboru.
5.
Různé
Dovolené poslanců:
na jednání výboru 19. 7. z omlouvají posl. Machalík, Strašek a Balcárek.
Schůze byla ukončena ve 12.45 hodin.
Jiří Frkal
předseda výboru |
ověřovatel výboru |