Zápis
z 1. schůze výboru ČNR pro obchod a cestovní ruch, která se konala dne 27. června 1990
Přítomni: |
poslanci dle prezenční listiny |
Omluveni: |
posl. J. Kelner |
Na pořad jednání 1. schůze výboru byly zařazeny tyto body:
1.Seznámení poslanců
2.Volba místopředsedy výboru
3.Volba ověřovatelů - tajemníka a ověřovatele
4.Sdělení předsedy
5.Podněty a připomínky poslanců
6.Různé
Schůzi zahájil a po celou dobu jednání ji řídil posl. Jiří Frkal. Po uvítání přítomných poslanců a jejich prezenci seznámil přítomné ve stručnosti s náplní činnosti výboru a jeho základními úkoly jako orgánu České národní rady. Na závěr svého úvodního vystoupení vyslovil přání, aby se výbor stal dobrým pracovním kolektivem, ve kterém by celospolečenské zájmy převládly nad zájmy klubovými a popřál všem poslancům mnoho úspěchů v další společné práci.
Po schválení navrženého pořadu jednání přistoupil k projednávání jednotlivých bodů.
1.
Seznámení poslanců
Na vyzvání předsedy výboru se poslanci vzájemně představili a vyjádřili i obecné představy o své další práci ve výboru.
2.
Volba místopředsedy
Na funkci místopředsedy výboru předložil předseda výboru návrh, aby do této funkce byl zvolen poslanec Pavel Popovič. Tento návrh zdůvodnil dohodou politických stran. V následné volbě byl posl. Pavel Popovič zvolen většinou hlasů místopředsedou výboru (1 hlas proti, 1 se zdržel), viz usnesení č. 1 (příloha).
3.
Volba ověřovatelů - tajemníka a ověřovatele
Na funkci 1. ověřovatele (tajemníka) navrhl předsedající poslance Josefa Šimečka. Poslanec Šimeček byl většinou hlasů schválen do funkce 1. ověřovatele (2 se zdrželi hlasování). Do funkce druhého ověřovatele byl navržen poslanec Jiří Strašek. Tento návrh byl schválen (1 se zdržel hlasování), viz usnesení č. 2 (příloha).
4.
Sdělení předsedy
V rámci tohoto bodu seznámil předseda poslance výboru s hlavními body pořadu 1. schůze předsednictva České národní rady, která se konala 27. června 1990:
I.Volba ověřovatelů předsednictva České národní rady
II.Demise vlády České republiky
III. Pověření designovaného premiéra sestavením nové vlády České republiky
IV.Návrh na stanovení pořadí místopředsedů ČNR, v němž budou zastupovat předsedkyni České národní rady
V.Návrh na stanovení náležitostí poslanců a funkcionářů České národní rady v VI. volebním období
VI.Návrh termínu a pořadu 2. schůze České národní rady
VII.Návrh na jmenování členů redakční rady týdeníku Česká politika
VIII.Návrh na zmocnění předsedkyně České národní rady
IX.Návrh na vyvěšování státní vlajky České republiky na budově České národní rady
Různé:
- abdikace dvou poslanců - náhrada
- zřízení zemědělsko-lesnické komise P-ČNR; posl. Fendrych pověřen, aby na příští schůzi P-ČNR připravil návrh na složení této komise.
V rozpravě k tomuto bodu vystoupili poslanci Kotrlý, Krejčová, Strašek, Popovič, Válek, Nedbálek, Balcárek, Váca a Fejfar. Jejich dotazy a připomínky se týkaly profesionalizace poslanců. Zdůraznili, že tuto záležitost je třeba urychleně řešit, a to z toho důvodu, že jejich zaměstnavatelé na nich žádají konkrétní stanovisko. Další okruh připomínek respektive kritiky se týkal ubytování poslanců. Bylo konstatováno, že stávající ubytování je nejen nedůstojné, ale nedává možnosti a podmínky k tomu, aby mohli poslanci pracovat. V této souvislosti také uvedli, že by nebylo vhodné blokovat pokoje v hotelích, a tím snižovat současnou jejich kapacitu.
Na pomoc řešení tohoto problému doporučil posl. Kotrlý, aby byla ve výboru vytvořena pracovní skupina, která by navštívila primátora NVP a výrazně tak podpořila žádost Kanceláře České národní rady o vyčlenění určité části ubytovny pro poslance ČNR. Poslanci výboru vyslovili jednoznačný souhlas, aby řešením této záležitosti byli pověření pražští poslanci.
Pokud se týká profesionalizace na připomínku poslanců shodně reagovali předseda výboru posl. Frkal a posl. Kotrlý, a to v tom smyslu, že podmínkou řešení je projednání a schválení návrhu na Federálním shromáždění a tento bude v plné míře akceptován na ČNR. Poslankyně Krejčová doporučila, aby v rámci otevřenosti vůči voličům byla s náležitostmi poslanců seznámena i veřejnost prostřednictvím sdělovacích prostředků (ČST), aby se tak předešlo a zabránilo šíření zkreslených informací.
5. - 6.
Podněty a připomínky poslanců, různé
V rámci tohoto bodu informoval předseda výboru o termínu a náplni příští schůze České národní rady, která se bude konat ve dnech 2. a 3. července 1990 a na programu bude mít Programové prohlášení nově jmenované vlády České republiky. Dále uvedl, že po přednesení programového prohlášení předsedou vlády bude schůze České národní rady přerušena a jednání poslanců bude pokračovat v klubech. Po projednání programového prohlášení v klubech se sejdou jednotlivé výbory České národní rady. Druhý den, t.j. 3. 7., pokračuje schůze ČNR. V této souvislosti navrhl, aby byla vytvořena tříčlenná pracovní skupina ve složení: místopředseda výboru posl. P. Popovič, posl. V. Stieber a posl. Zd. Krejčová k přípravě návrhu na usnesení výboru. Přednesený návrh byl jednomyslně schválen.
V rámci tohoto bodu dále vystoupili poslanci:
P. Popovič - informoval výbor o přípravě světové výstavy v Praze v r. 1991 a doporučil, aby z jednání výboru, na kterém bude projednáváno programové prohlášení, vzešel podnět, a to v tom smyslu, aby tato akce mezinárodního významu byla začleněna do programového prohlášení vlády.
P. Balcárek - podpořil ve svém vystoupení posl. P. Popoviče a nabídl přímou pomoc při vypracování scénáře výstavy, aby byla na této výstavě byla zastoupena i Morava. Dále hovořil k některým problémům u malých cestovních kanceláří, které zaměstnávají nekvalifikované průvodce (neznalost řečí a historie).
Zd. Kotrlý - informoval o zájmu ministerstva zdravotnictví o některé problémy, které budou zcela logicky vznikat s rozvojem privatizace (bezpečnost a zdraví pracovníků).
J. Šimeček - poukázal na skutečnost, že zamýšlená úprava jízdného, která měla být provedena od 1. 7. 90, bude realizována až od 1. 9. 90. Nízké jízdné, jak dále uvedl, umožňuje lacinou přepravu zahraničním i domácím cestujícím k provozování černého trhu.
J. Strašek - vyslovil zájem o získání osobních informací o způsobech privatizace v některých podnicích ve Hřensku.
Zd. Krejčová - doporučila, aby z našeho výboru vzešel iniciativní návrh k ministerstvu vnitra, k řešení stále narůstající problematiky nezákonné směny peněz.
V. Stieber - ve svém vystoupení doporučil, aby se výbor ve své činnosti zabýval legislativou MOCR ČR, a to z toho důvodu, aby nepřežívaly staré legislativní normy, které by bránily rozvoji obchodu a cestovního ruchu.
T. Fejfar - poukázal na stávající nedostatky jednacího řádu a zákonu o poslancích ČNR. Současně doporučil, aby veřejnost byla vhodným způsobem připravena na uspořádání světové výstavy v Praze. Dále poukázal na složitost MHD v Praze a její přímou souvislost s cestovním ruchem.
O. Váca - vznesl dotaz, který výbor se zabývá problematikou dopravy a jakým způsobem se předpokládá plynulé zabezpečení dopravy v souvislosti s přípravou na světovou výstavu.
Na podněty a připomínky poslanců reagoval předseda výboru poslanec J. Frkal, poslanec Zd. Kotrlý a J. Pulec.
K některým námětům a připomínkám se výbor vrátí na svých dalších jednáních.
Schůzi ukončil předseda výboru v 15.30 hodin.
Jiří Frkal
předseda výboru |
ověřovatel výboru |