Zápis

z 114. schůze ústavně právního výboru České národní rady,

která se konala 3., 4., 5. a 6. března 1992

Přítomni: posl. Antonín ANDRLE, Marek BENDA, JUDr. Leonard DANNEBERG, RNDr. Václav EXNER, CSc., PaedDr. Josef HEJSEK, JUDr. Ivana JANŮ, JUDr. František KAČENKA, Ján KADLEC, Petr KOHÁČEK, ing. Antonín MAREK, JUDr. Jaroslav ORTMAN, CSc., JUDr. Anna RÖSCHOVÁ, JUDr. Vladimír ŘEZÁČ, Michal SEDLÁČEK, JUDr. Miloslav VÝBORNÝ, ing. Václav ŽÁK
Omluveni: 3.3. - posl. ing. Václav ŽÁK
po všechny dny - posl. JUDr. Ivo PALKOSKA

Hosté:

-akad. arch. Jan SAPÁK - poslanec ČNR (VOŽPU)

-ing. František MATĚJKA - poslanec ČNR VOCR)

-plk. ing. Karel LUDVÍK - náměstek ministra vnitra ČR

-ing. Pavel PROSEK - náměstek ministra kultury ČR

-ing. Antonín BALOUŠEK - ministerstvo práce a sociálních věcí ČSFR

Schůzi výboru v 15.00 hodin zahájil a řídil předseda ústavně právního výboru JUDr. Miloslav VÝBORNÝ.

Schválený pořad schůze:

1.Návrh skupiny poslanců ČNR na projednání návrhu zákona ČNR o výkonu povolání autorizovaných architektů a o výkonu povolání autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (tisk 587)

2.Vládní návrh, kterým se předkládá k vyslovení souhlasu FS ČSFR Úmluva o zamezení nezákonným činům proti bezpečnosti námořní plavby a Protokol o zamezení nezákonným činům proti bezpečnosti pevných plošin umístěných na pevninské mělčině, sjednané v Římě 10. března 1988 (tisk FS 1305)


3.Návrh na zrušení obecně závazné vyhlášky schválené zastupitelstvem města Plzně ze dne 25.6.1991

4.Žádost Městského úřadu v Teplicích o posouzení výkladu zákona č. 451/1991 Sb., kterým se stanoví některé další předpoklady pro výkon některých funkcí ve státních orgánech a organizacích ČSFR, ČR a SR

5.Návrh poslance ČNR ing. Františka Matějky na vydání zákona, kterým se mění, doplňuje a upravuje zákon č. 23/1962 Sb., o myslivosti (tisk 597)

6.Petice ze dne 4. března 1992 ve věci požadavků Miloslava Marečka z Kyjova

7.Návrh skupiny poslanců ČNR na vydání zákona ČNR, kterým se doplňuje zákon ČNR č. 371/1990 Sb., o platu a náhradách výdajů poslanců ČNR, ve znění zákona ČNR č. 267/1991 Sb. (tisk 543)

8.Návrh zásad zákona ČNR o zřízení restaurátorské komory výtvarných umění a výkonu restaurátorské činnosti jejích členů (tisk 548)

9.Návrh zásad zákona ČNR, kterým se mění zákon ČNR č. 209/1990 Sb., o komerčních právnících a právní pomoci jimi poskytované (tisk 576)

10.Ustavení komise ÚPV ČNR k projednání petice z 4. března 1992 ve věci požadavků Miloslava Marečka z Kyjova včetně volby členů komise

11.Dopis náměstka ministra státní kontroly ČR k provedení účetní dokladové revize likvidace Národní fronty ČR

12.Vládní návrh zákona ČNR o služebním poměru příslušníků Policie České republiky (tisk 541)

13.Vládní návrh zákona ČNR o registraci církví a náboženských společností (tisk 573)

14.Vládní návrh zákona o platu a odměně za pracovní pohotovost (tisk FS 1309)

15.Návrh skupiny poslanců FS na vydání zákona o informačních systémech a ochraně informací, se kterými tyto systémy nakládají (tisk FS 1319)

16.Návrh skupiny poslanců FS na vydání zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 309/1991 Sb., o ochraně ovzduší před znečišťujícími látkami (zákon o ovzduší) (tisk FS 1287)

17.Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje resortní seznam zaměstnání zařazených pro účely důchodového zabezpečení do I. a II. pracovní kategorie podaný výnosem federálního ministerstva dopravy (tisk FS 1321)

18.Návrh výborů ústavně právních SL a SN na vydání ústavního zákona, kterým se mění a doplňuje ústavní zákon č. 143/1968 Sb., o československé federaci, ve znění pozdějších předpisů (tisk FS 1366)

19.Žádost Městského úřadu v Teplicích o posouzení výkladu zákona č. 451/1991 Sb., kterým se stanoví některé další předpoklady pro výkon některých funkcí ve státních orgánech a organizacích ČSFR, ČR a SR

20.Sdělení předsedy výboru

K bodu 1:

Návrh skupiny poslanců ČNR na projednání návrhu zákona ČNR o výkonu povolání autorizovaných architektů a o výkonu povolání autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (tisk 587) odůvodnil člen návrhové skupiny poslanců akad. arch. Jan SAPÁK.

Zpravodajskou zprávu přednesl posl. Ján KADLEC. Mj. upozornil, že vláda České republiky zaujme k návrhu své stanovisko až zítra, tj. 4.3.

Pracovník legislativního odboru Kanceláře ČNR dr. CHRASTIL upozornil, že návrh patří do kompetence federálních orgánů.

Po rozpravě, ve které se výbor podrobně zabýval příslušnými ustanoveními zákona č. 50/1976 Sb., živnostenským zákonem a ústavním zákonem o čs. federaci, dospěl k závěru přerušit projednávání tohoto návrhu až do doby schválení novely zákona č. 50/1976 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon), Federálním shromážděním (ze 14 přítomných 14 poslanců hlasovalo pro přerušení).

Usnesení č. 564

ústavně právního výboru České národní rady

z 3. března 1992

k návrhu skupiny poslanců ČNR na projednání návrhu zákona České národní rady o výkonu povolání autorizovaných architektů a o výkonu povolání autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (tisk 587)

Po odůvodnění člena návrhové skupiny poslanců akad. arch. Jana Sapáka, zpravodajské zprávě posl. Jána Kadlece a po rozpravě

ústavně právní výbor

I.přerušuje projednávání tohoto návrhu až do doby schválení novely zákona č. 50/1976 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon), Federálním shromážděním,

II.doporučuje vládě České republiky, aby se tímto návrhem zabývala až po schválení novely zákona č. 50/1976 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon), Federálním shromážděním.

JUDr. Ivana JANŮ v.r.
JUDr. Miloslav VÝBORNÝ v.r.
ověřovatelka výboru
předseda výboru

K bodu 2:

Zpravodajskou zprávu k vládnímu návrhu, kterým se předkládá k vyslovení souhlasu FS ČSFR Úmluva o zamezení nezákonným činům proti bezpečnosti námořní plavby a Protokol o zamezení nezákonným činům proti bezpečnosti pevných plošin umístěných na pevninské mělčině, sjednané v Římě 10. března 1988 (tisk FS 1305) přednesl posl. JUDr. František KAČENKA.

Po rozpravě výbor doporučil (z 14 přítomných poslanců 13 hlasovalo pro a 1 se zdržel hlasování) Federálnímu shromáždění, aby vyslovilo souhlas s předloženým návrhem.

Usnesení č. 565

ústavně právního výboru České národní rady

z 3. března 1992

k vládnímu návrhu, kterým se předkládá k vyslovení souhlasu Federálnímu shromáždění ČSFR Úmluva o zamezení nezákonným činům proti bezpečnosti námořní plavby a Protokol o zamezení nezákonným činům proti bezpečnosti pevných plošin umístěných na pevninské mělčině, sjednané v Římě 10. března 1988 (tisk FS 1305)

Po zpravodajské zprávě posl. JUDr. Františka Kačenky a po rozpravě

ústavně právní výbor

I.doporučuje Federálnímu shromáždění, aby vyslovilo souhlas s předloženým návrhem,

II.zmocňuje zpravodaje výboru, aby spolu s předsedy a zpravodaji ostatních výborů, které návrh projednaly, vypracovali společnou zprávu, kterou předsedkyně České národní rady zašle předsedovi Federálního shromáždění.

JUDr. Ivana JANŮ v.r.
JUDr. Miloslav VÝBORNÝ v.r.
ověřovatelka výboru
předseda výboru

K bodu 3:

Zpravodajskou zprávu k návrhu na zrušení obecně závazné vyhlášky schválené zastupitelstvem města Plzně ze dne 25.6.1991 přednesla posl. JUDr. Anna RÖSCHOVÁ.

Po rozpravě výbor přerušil projednávání tohoto bodu (z 15 přítomných poslanců hlasovalo 15 poslanců pro přerušení).

Usnesení č. 566

ústavně právního výboru České národní rady

z 3. března 1992

k návrhu na zrušení obecně závazné vyhlášky schválené zastupitelstvem města Plzně ze dne 25.6.1991

Po zpravodajské zprávě posl. JUDr. Anny Röschové a po rozpravě

ústavně právní výbor

I.přerušuje projednávání tohoto bodu,

II.zmocňuje zpravodajku výboru k projednání věci s přednostou okresního úřadu v Plzni.

JUDr. Ivana JANŮ v.r.
JUDr. Miloslav VÝBORNÝ v.r.
ověřovatelka výboru
předseda výboru

K bodu 4:

Zpravodajskou zprávu k žádosti Městského úřadu v Teplicích o posouzení výkladu zákona č. 451/1991 Sb., kterým se stanoví některé další předpoklady pro výkon některých funkcí ve státních orgánech a organizacích ČSFR, ČR a SR přednesl posl. JUDr. Leonard DANNEBERG.

Po písemném vyjádření legislativního odboru Kanceláře ČNR, legislativního odboru ministerstva vnitra ČR, legislativního odboru Úřadu předsednictva vlády ČSFR a po rozpravě výbor přerušil projednávání tohoto bodu (z 15 přítomných poslanců hlasovalo 14 poslanců pro přerušení).

/Schůze výboru byla přerušena v 19.45 hod./

Usnesení č. 567

ústavně právního výboru České národní rady

z 3. března 1992

k žádosti Městského úřadu v Teplicích o posouzení výkladu zákona č. 451/1991 Sb., kterým se stanoví některé další předpoklady pro výkon některých funkcí ve státních orgánech a organizacích ČSFR, ČR a SR

Po zpravodajské zprávě posl. JUDr. Leonarda Danneberga, vyjádření legislativního odboru Kanceláře České národní rady, legislativního odboru ministerstva vnitra České republiky, legislativního odboru Úřadu předsednictva vlády ČSFR a po rozpravě

ústavně právní výbor

přerušuje projednávání tohoto bodu.

JUDr. Ivana JANŮ v.r.
JUDr. Miloslav VÝBORNÝ v.r.
ověřovatelka výboru
předseda výboru

/4.3.1992 schůze zahájena v 9.00 hod. - řídil předseda výboru

JUDr. Miloslav VÝBORNÝ/

K bodu 5:

Návrh poslance ČNR ing. Františka Matějky na vydání zákona, kterým se mění, doplňuje a upravuje zákon č. 23/1962 Sb., o myslivosti (tisk 597) odůvodnil navrhovatel poslanec ing. František MATĚJKA.

Zpravodajskou zprávu přednesl posl. JUDr. Vladimír ŘEZÁČ.

Po rozpravě výbor doporučil České národní radě, aby vyslovila souhlas s návrhem s připomínkami k čl. I - bodům 2, 4, 6, 7, 8, 11, 13, 16. 20, 26, 29, 32, 33, 34 a k čl. II.

Usnesení č. 568

ústavně právního výboru České národní rady

z 4. března 1992

k návrhu poslance ČNR ing. Františka Matějky na vydání zákona, kterým se mění, doplňuje a upravuje zákon č. 23/1962 Sb., o myslivosti (tisk 597)

Po odůvodnění navrhovatele posl. ing. Františka Matějky, zpravodajské zprávě posl. JUDr. Vladimíra Řezáče a po rozpravě

ústavně právní výbor

I.doporučuje České národní radě, aby vyslovila souhlas s návrhem s těmito připomínkami:

k čl. I

k bodu 2 - § 1

v závěru slova "na půdě" nahradit slovy "na pozemcích, vodních tocích, vodních plochách a v prostoru nad nimi",

k bodu 4 - § 2

začátek upravit takto: "Právo myslivosti je souhrnem práv a povinností ...",

k bodu 6 - § 5

vložit nový odst. 3 tohoto znění: "(3) Honitby jsou vytvářeny s ohledem na zájmy chovu zvěře.",

k bodu 7 - § 6 odst. 3

-za druhou větou vložit odkaz: "... právnickou osobou.x)"

-odkaz x) zní: "x) § 2 odst. 2 písm. c) zákona č. 513/1991 Sb.",

k bodu 7 - § 6 odst. 5

-v první větě vypustit slovo "státu",

-za třetí větu vložit slova "... ministerstvo financí České republiky jako maximální úředně stanovou cenu x).",

-odkaz x) pod čarou zní: "x) § 5 zákona č. 526/1990 Sb.",

k bodu 8 - § 6a odst. 2

za druhou větu doplnit: "... přípustnou výměru; v těchto případech povoluje výjimku z minimální výměry honitby ministerstvo zemědělství České republiky.",

k bodu 11 - § 11 odst. 1

slova "§ 6 odst. 2 a 4" nahradit slovy "§ 6 odst. 2",

k bodu 13 - § 13 navrhovaný odst. 2 zní:

"(2) Okresní úřad určí pro jednotlivé honitby jakostní třídy a normované stavy vybraných druhů zvěře. Výčet druhů zvěře, pro které se určují jakostní třídy a normované stavy, stanoví ministerstvo zemědělství České republiky.",

k bodu 16 - § 16 odst. 1

poslední věta zní: "K účinnosti smlouvy, její změny nebo prodloužení je třeba schválení okresním úřadem; schválení smlouvy nelze odmítnout, je-li smlouva v souladu s tímto zákonem a ostatními obecně závaznými právními předpisy.",

k bodu 16 - § 16 odst. 2

-v první větě slova "pronajmout výkon" nahradit slovy "uzavřít smlouvu o postoupení výkonu",

-v poslední větě slovo "pronajatý" nahradit slovem "postoupený",

§ 21 odst. 1 písm. c) zní:

"c) usmrcovat pytlačící kočky potulující se v honitbě ve vzdálenosti větší než 200 metrů od nejbližšího trvale obydleného domu,",

k bodu 20 - § 21 odst. 2 zní:

"(2) Oprávnění podle odstavce 1 písmena b) až d) může uživatel honitby přenést na další osoby, které mají platný lovecký lístek.",

k § 24 odst. 1

vypustit část věty "v rozsahu a druzích, který pro honitbu vyplývá z rozpisu celostátního plánu lovu (včetně odchytu) stanoveného ministerstvem zemědělství, lesního a vodního hospodářství.",

k bodu 26 - § 28

závěr upravit takto: "... vydá ministerstvo zemědělství České republiky vyhláškou.",

k § 30 odst. 1 písm. a)

za slovy "nebo ji usmrcovat plynem" udělat tečku a zbytek odstavce vypustit,

k bodu 29 - § 31 odst. 1

začátek upravit takto: "Kdo loví zvěř, musí mít u sebe ...",

k bodu 29 - § 31

-vložit nový odst. 5 tohoto znění: "(5) Lovecký lístek lze vydat jen tomu, kdo prokáže, že složil zkoušky z myslivosti nebo kdo je posluchačem nebo absolventem odborné školy, na které jsou vychovávání myslivci z povolání."

-dosavadní odst. 5 označit jako odst. 6,

k bodu 29 - § 31 dosavadní odst. 5

začátek upravit takto" "Bližší předpisy o provádění zkoušek z myslivosti, o vydávání ...",

k bodu 32 - § 35 odst. 1

za druhou větu vložit větu tohoto znění: "Při rovnosti hlasů rozhoduje hlas předsedy.",

k bodu 33 - § 38 odst. 1 zní:

"(1) Ústřední řízení myslivosti v České republice přísluší ministerstvu zemědělství České republiky; přitom spolupracuje s pověřenými zástupci mysliveckých a ostatních zainteresovaných organizací. V okresech řídí myslivost okresní úřady; přitom spolupracují s pověřenými zástupci vlastníků a nájemců honiteb a mysliveckých organizací.",

k bodu 33 - § 38 navrhovaný odst. 3

na závěr doplnit slova: "například v oblasti výchovy a výuky myslivosti, kynologie, střelectví a podobně, pokud splňují podmínky k řádnému výkonu těchto úkonů.",

k bodu 34 - § 38a odst. 1

doplnit o nová písm. d) a e) těchto znění:

"d) uživateli honitby, který nezajišťuje dostatečnou ochranu zvěře,

e) tomu, kdo poruší předpisy o lovu a o používání loveckých psů.",

k bodu 34 - § 38a

doplnit o nový odst. 4 tohoto znění: "(4) Pokuta je příjmem státního rozpočtu České republiky.",

upravit číslování bodů,

k § 44a odst. 1

slova "do 31. prosince 1993" nahradit slovy "do 31. března 1993",

bodu 35 zní:

"§§ 39, 40, 41 a 42 se vypouštějí.",

k § 45 odst. 1

vypustit slova "zákon ČNR č. 143/1991 Sb., kterým se doplňuje zákon č. 23/1962 Sb., o myslivosti" a "vyhláška MZVž ČSR č. 20/1988 Sb., kterou se provádí zákon o myslivosti",

k poznámkám pod čarou - body 1, 2 a 4

slova "ve znění předpisů pozdějších" nahradit slovy "v platném znění",



k čl. II

slova "tak jak vyplývá z pozdějších předpisů" nahradit slovy "v platném znění",

II.zmocňuje zpravodaje výboru, aby spolu s předsedy a zpravodaji ostatních výborů, které návrh projednaly, vypracovali společnou zprávu, která bude předložena schůzi České národní rady.

JUDr. Ivana JANŮ v.r.
JUDr. Miloslav VÝBORNÝ v.r.
ověřovatelka výboru
předseda výboru

K bodu 6:

Výbor se rozhodl zařadit projednávání petice ze dne 4. března 1992 ve věci požadavků Miloslava Marečka z Kyjova na pořad této schůze výboru. Poté výbor přerušil své jednání s tím, aby generální prokurátor České republiky JUDr. Ludvík Brunner neprodleně předložil ústavně právnímu výboru podklady a výsledky závěrů šetření ve věci, které zaslal panu Miloslavu Marečkovi týkající se bodu 2 a 3 petice ze dne 4. března 1992, s tím, že okamžitě po předložení podkladů generálním prokurátorem České republiky se ústavně právní výbor bude věcí zabývat. Určil zpravodajkou tohoto bodu posl. JUDr. Ivanu Janů.

Usnesení č. 569

ústavně právního výboru České národní rady

z 4. března 1992

k petici ze dne 4. března 1992 ve věci požadavků Miloslava Marečka z Kyjova

Po úvodním slově předsedy výboru JUDr. Miloslava Výborného a po rozpravě

ústavně právní výbor

-zařadil projednávání této petice na schůzi výboru dne 4. března 1992,

-přerušil své jednání s tím, aby generální prokurátor České republiky JUDr. Ludvík Brunner neprodleně předložil ústavně právnímu výboru podklady a výsledky závěrů šetření ve věci, které zaslal panu Miloslavu Marečkovi týkající se bodu 2 a 3 petice ze dne 4. března 1992, s tím, že okamžitě po předložení podkladů generálním prokurátorem České republiky se ústavně právní výbor bude věcí zabývat,

-určil zpravodajkou tohoto bodu posl. JUDr. Ivanu Janů.

JUDr. Ivana JANŮ v.r.
JUDr. Miloslav VÝBORNÝ v.r.
ověřovatelka výboru
předseda výboru

K bodu 7:

Návrh skupiny poslanců ČNR na vydání zákona ČNR, kterým se doplňuje zákon ČNR č. 371/1990 Sb., o platu a náhradách výdajů poslanců ČNR, ve znění zákona ČNR č. 267/1991 Sb. (tisk 543) odůvodnil člen návrhové skupiny poslanců PeadDr. Josef HEJSEK.

Zpravodajskou zprávu přednesl posl. Marek BENDA.

Po rozpravě výbor nedoporučil České národní radě, aby vyslovila souhlas s tímto návrhem (1 poslanec hlasoval pro doporučení, 10 bylo proti).

Usnesení č. 570

ústavně právního výboru České národní rady

z 4. března 1992

k návrhu skupiny poslanců ČNR na vydání zákona České národní rady, kterým se doplňuje zákon České národní rady č. 371/1990 Sb., o platu a náhradách výdajů poslanců České národní rady, ve znění zákona České národní rady č. 267/1991 Sb. (tisk 543)

Po odůvodnění člena návrhové skupiny poslanců PaedDr. Josefa Hejska, zpravodajské zprávě posl. Marka Bendy a po rozpravě

ústavně právní výbor

nedoporučuje České národní radě, aby vyslovila souhlas s tímto návrhem (1 poslanec hlasoval pro doporučení, 10 bylo proti).

JUDr. Ivana JANŮ v.r.
JUDr. Miloslav VÝBORNÝ v.r.
ověřovatelka výboru
předseda výboru

K bodu 8:

Návrh zásad zákona ČNR o zřízení restaurátorské komory výtvarných umění a výkonu restaurátorské činnosti jejích členů (tisk 548) odůvodnil člen návrhové skupiny poslanců Petr KOHÁČEK.

Zpravodajské zprávy přednesli posl. Ján KADLEC a JUDr. Miloslav VÝBORNÝ.

Po rozpravě výbor souhlasil s předloženými zásadami zákona ČNR s tím, že doporučuje navrhovatelům, aby

-při přípravě paragrafovaného znění zákona vzali důsledně v úvahu usnesení vlády České republiky č. 70 ze dne 4. února 1992 včetně stanoviska vlády, které je přílohou tohoto vládního usnesení,

-při přípravě paragrafovaného znění zákona pamatovali na konzervátory a preparátory jako členy komory a aby tato činnost byla vykonávána v jediné komoře,

-paragrafované znění zákona upravovalo i problematiku vztahů vlastníků a restaurátorů,

-řešili v paragrafovaném znění možnost restaurátorské činnosti v odůvodněných případech i pro nečleny komory.

/Schůze výboru byla přerušena ve 20.00 hod./

Usnesení č. 571

ústavně právního výboru České národní rady

z 4. března 1992

k návrhu zásad zákona České národní rady o zřízení restaurátorské komory výtvarných umění a výkonu restaurátorské činnosti jejích členů (tisk 548)

Po odůvodnění člena návrhové skupiny poslanců Petra Koháčka, zpravodajských zprávách posl. Jána Kadlece a JUDr. Miloslava Výborného a po rozpravě

ústavně právní výbor

I.souhlasí s předloženými zásadami zákona ČNR o zřízení restaurátorské komory výtvarných umění a výkonu restaurátorské činnosti jejích členů (tisk 548) s tím, že doporučuje navrhovatelům, aby

-při přípravě paragrafovaného znění zákona vzali důsledně v úvahu usnesení vlády České republiky č. 70 ze dne 4. února 1992 včetně stanoviska vlády, které je přílohou tohoto vládního usnesení,

-při přípravě paragrafovaného znění zákona pamatovali na konzervátory a preparátory jako členy komory a aby tato činnost byla vykonávána v jediné komoře,

-paragrafované znění zákona upravovalo i problematiku vztahů vlastníků a restaurátorů,

-řešili v paragrafovaném znění možnost restaurátorské činnosti v odůvodněných případech i pro nečleny komory

II.zmocňuje zpravodaje výboru, aby spolu s předsedy a zpravodaji ostatních výborů, které návrh projednaly, vypracovali společnou zprávu, která bude předložena předsednictvu České národní rady.


JUDr. Ivana JANŮ v.r.
JUDr. Miloslav VÝBORNÝ v.r.
ověřovatelka výboru
předseda výboru

/5.3.1992 schůze zahájena v 9.00 hod. - řídil předseda výboru

JUDr. Miloslav VÝBORNÝ/

K bodu 9:

Návrh zásad zákona ČNR, kterým se mění zákon ČNR č. 209/1990 Sb., o komerčních právnících a právní pomoci jimi poskytované (tisk 576) odůvodnil člen návrhové skupiny poslanců JUDr. Leonard DANNEBERG

Poslanec JUDr. Miloslav VÝBORNÝ uvedl, že Komora komerčních právníků a Česká advokátní komora se dohodly, že ve III. čtvrtletí t.r. připraví společný zákon o právní pomoci.

Poslanci se po rozpravě usnesli, že nesouhlasí s předloženými zásadami (z 11 přítomných poslanců 1 vyslovil souhlas s předloženými zásadami a 10 bylo proti).

Usnesení č. 572

ústavně právního výboru České národní rady

z 5. března 1992

k návrhu zásad zákona České národní rady, kterým se mění zákon České národní rady č. 209/1990 Sb., o komerčních právnících a právní pomoci jimi poskytované (tisk 576)

Po odůvodnění člena návrhové skupiny poslanců JUDr. Leonarda Danneberga, zpravodajské zprávě posl. JUDr. Miloslava Výborného a po rozpravě

ústavně právní výbor

nesouhlasí s předloženými zásadami (1 poslanec souhlasil se zásadami, 10 bylo proti).

JUDr. Ivana JANŮ v.r.
JUDr. Miloslav VÝBORNÝ v.r.
ověřovatelka výboru
předseda výboru

K bodu 10:

Předseda výboru posl. JUDr. Miloslav VÝBORNÝ doporučil vytvořit pracovní komisi pro projednání petice z 5. března 1992 ve věci požadavků Miloslava Marečka z Kyjova.

Za členy komise byli zvoleni jako předsedkyně posl. JUDr. Ivana Janů a další členové posl. JUDr. Anna Röschová, Marek Bedna, Ján Kadlec a Zdeněk Bártů (z 12 přítomných poslanců 11 hlasovalo pro a 1 se zdržel hlasování).

Zároveň výbor zmocnil předsedkyni této komise, aby usnesení ústavně právního výboru č. 569 z 4. března 1992 ve věci požadavků pana Miloslava Marečka předala ČSTK a deníku Metropolitan.

Usnesení č. 573

ústavně právního výboru České národní rady

z 5. března 1992

k ustavení komise ústavně právního výboru České národní rady k projednání petice z 4. března 1992 ve věci požadavků Miloslava Marečka z Kyjova

Na návrh předsedy výboru posl. JUDr. Miloslava Výborného a po rozpravě

ústavně právní výbor

ustavil komisi ústavně právního výboru k projednání petice z 4. března 1992 ve věci požadavků Miloslava Marečka z Kyjova.

JUDr. Ivana JANŮ v.r.
JUDr. Miloslav VÝBORNÝ v.r.
ověřovatelka výboru
předseda výboru

Usnesení č. 574

ústavně právního výboru České národní rady

z 5. března 1992

k volbě členů komise ústavně právního výboru České národní rady k projednání petice z 4. března 1992 ve věci požadavků Miloslava Marečka z Kyjova

Na návrh předsedy výboru posl. JUDr. Miloslava Výborného a po rozpravě

ústavně právní výbor

I.volí za členy komise k projednání petice z 4. března 1992 ve věci požadavků Miloslava Marečka z Kyjova tyto poslance: JUDr. Ivanu Janů, JUDr. Annu Röschovou, Marka Bendu, Jána Kadlece a Zdeňka Bártu,

II.volí předsedkyní této komise posl. JUDr. Ivana Janů,

II.zmocňuje předsedkyni této komise posl. JUDr. Ivanu Janů, aby usnesení ústavně právního výboru č. 569 z 4. března 1992 ve věci požadavků pana Miloslava Marečka předala ČSTK a deníku Metropolitan.

JUDr. Ivana JANŮ v.r.
JUDr. Miloslav VÝBORNÝ v.r.
ověřovatelka výboru
předseda výboru

k bodu 11:

Předsednictvo České národní rady svým usnesením z 27. února 1992 přikázalo ústavně právnímu výboru k projednání dopis I. náměstka ministra státní kontroly ČR k provedení účetní dokladové revize likvidace Národní fronty České republiky.

Zpravodaj posl. JUDr. Miloslav VÝBORNÝ uvedl, že předsednictvo ČNR usnesením č. 540 z 3. října 1991 doporučilo vládě České republiky, aby požádala ministra státní kontroly České republiky o provedení účetní dokladové revize likvidace Národní fronty České republiky.

Po rozpravě výbor doporučil předsednictvu České národní rady zrušit bod II/2 usnesení předsednictva České národní rady č. 540 z 3. října 1991, neboť účinností zákona č. 552/1991 Sb., tj. 1.1.1992 přestalo být ministerstvo státní kontroly České republiky oprávněno ve vztahu k České národní radě jakoukoliv kontrolu provádět; z citovaného usnesení předsednictva České národní rady vyplývá, že tímto usnesením a v návaznosti na to i žádostí předsedy vlády České republiky na ministra státní kontroly České republiky není požadováno nic jiného než právo provést účetní dokladovou revizi práce dočasné komise předsednictva České národní rady ustavené usnesením předsednictva České národní rady č. 44 z 20. července 1990, tedy provést kontrolu práce této komise. V souvislosti se zrušením bodu II/2 usnesení předsednictva České národní rady č. 540 z 3. října 1991 doporučuje předsednictvu České národní rady doporučit vládě České republiky požádat ministra státní kontroly České republiky o provedení účetní dokladové revize činnosti útvaru pro majetkovou a finanční likvidaci Národní fronty České republiky při Úřadu vlády České republiky.

Usnesení č. 575

ústavně právního výboru České národní rady

ze dne 5. března 1992

k dopisu náměstka ministra státní kontroly České republiky k provedení účetní dokladové revize likvidace Národní fronty České republiky

Po úvodním slově předsedy výboru JUDr. Miloslava Výborného a po rozpravě

ústavně právní výbor

doporučuje předsednictvu České národní rady zrušit bod II/2 usnesení předsednictva České národní rady č. 540 z 3. října 1991, neboť účinností zákona č. 552/1991 Sb., tj. 1.1.1992 přestalo být ministerstvo státní kontroly České republiky oprávněno ve vztahu k České národní radě jakoukoliv kontrolu provádět; z citovaného usnesení předsednictva České národní rady vyplývá, že tímto usnesením a v návaznosti na to i žádostí předsedy vlády České republiky na ministra státní kontroly České republiky není požadováno nic jiného než právo provést účetní dokladovou revizi práce dočasné komise předsednictva České národní rady ustavené usnesením předsednictva České národní rady č. 44 z 20. července 1990, tedy provést kontrolu práce této komise.

V souvislosti se zrušením bodu II/2 usnesení předsednictva České národní rady č. 540 z 3. října 1991 doporučuje předsednictvu České národní rady doporučit vládě České republiky požádat ministra státní kontroly České republiky o provedení účetní dokladové revize činnosti útvaru pro majetkovou a finanční likvidaci Národní fronty České republiky při Úřadu vlády České republiky.

JUDr. Ivana JANŮ v.r.
JUDr. Miloslav VÝBORNÝ v.r.
ověřovatelka výboru
předseda výboru

K bodu 12:

Vládní návrh zákona ČNR o služebním poměru příslušníků Policie České republiky (tisk 541) odůvodnil náměstek ministra vnitra České republiky plk. ing. Karel LUDVÍK.

Zpravodajskou zprávu přednesl posl. Petr KOHÁČEK.

Po rozpravě výbor doporučil České národní radě, aby vyslovila souhlas s vládním návrhem s připomínkami k § 2, 3. 4, 5, 6, 9, 10, 11, 13. 16, 17, 18, 19, 20, 22, 24. 27, 28, 30, 31, 36. 41. 42, 43, 44, 46, 50, 51, 53, 54,57, 58, 60, 63, 66, 69, 71, 76, 81, 83, 85, 86, 89, 92, 94, 96, 97, 99, 101, 104, 105, 107, 108, 109, 114, 117, 122, 124, 131, 133, 137, 139, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 151, 153, 154, 155 a 156 (z 13 přítomných 11 hlasovalo pro a 2 se zdrželi hlasování).

/Schůze výboru byla přerušena 6.3.1992 v 02.00 hod./

Usnesení č. 576

ústavně právního výboru České národní rady

z 5. a 6. března 1992

k vládnímu návrh zákona České národní rady o služebním poměru příslušníků Policie České republiky (tisk 541)

Po odůvodnění náměstka ministra vnitra České republiky plk. ing. Karla Ludvíka, zpravodajské zprávě posl. Petra Koháčka a po rozpravě

ústavně právní výbor

I.doporučuje České národní radě, aby vyslovila souhlas s vládním návrhem s těmito připomínkami:

k § 2 odst. 3

za slovo "funkcionáři" vložit slova "a nadřízení",

k § 3 písm. b)

za slovo "vzdělání" vložit slovo "stanovené",

k § 4 odst. 1

slova "se zahajuje" nahradit slovy "je zahájeno",

k § 5 odst. 1

upravit takto: "... se zakládá písemným, předem občanovi doručeným rozhodnutím ...",

k § 5 odst. 3

v závěru vypustit slova "nebo odmítne-li složit služební přísahu",

k § 6

vložit nový odst. 3 tohoto znění: "(3) Odmítne-li policista složit služební přísahu, skončí jeho služební poměr dnem, kdy k odmítnutí došlo.",

k § 9 odst. 1

za slovem "rotného" čárku nahradit středníkem a text za středníkem upravit takto: "má-li plné střední nebo úplné střední odborné nebo vyšší ...",

k § 9 odst. 2

-ve druhém řádku za slovem "strážmistra" vypustit čárku a vložit spojku "a",

-ve třetím řádku za slovem "strážmistra" místo čárky udělat středník,

k § 10 odst. 1

za slovo "splňuje-li" vložit slovo "současně",

k § 10 odst. 1 písm. b)

na konci vypustit spojku "a",

k § 11

druhá věta zní: "Návrh na jmenování a povyšování policistů do generálských hodností podává prezidentu České a Slovenské Federativní Republiky vláda České republiky.",

k § 13 písm. a)

slovo "podporučíka" nahradit slovem "poručíka",

k § 16 odst. 2

slova "24 let" nahradit slovy "25 let",

k § 17

nadpis přesunout pod označení paragrafu,

k § 17 odst. 2 písm. b)

vypustit slova "nejméně dvakrát",

k § 17 odst. 3

-za slovy "druhu služby" udělat odkaz x: tohoto znění: "x) Zákon č. 283/1991 Sb." a dále vložit slova "v místě téhož služebního působiště",

§ 18 odst. 2 zní:

"(2) Do funkce zastávané policistou po dobu jeho přeložení podle odst. 1 nelze po dobu jeho přeložení ustanovit jiného policistu.",

k § 19 odst. 2

slova "dobu šesti měsíců" nahradit slovy "na jeden rok",

k § 20 odst. 2

za slova "nebo praxe" vložit slova "vyslán na studijní pobyt, k němuž je potřeba jeho souhlasu" a zbytek původního textu vypustit,

k § 22 odst. 1 písm. a)

slova "civilní organizací" nahradit slovy "civilním podnikem nebo jiným zaměstnavatelem",

§ 22 odst. 1 písm. d) zní:

"d) dlouhodobě uvolněni k výkonu funkce v odborových orgánech.",

k § 24

slova "§ 16" nahradit slovy "§ 17",

k § 27 odst. 3

-upřesnit odkaz na zákon o minimální mzdě,

-vypustit slova "po odečtení daně ze mzdy",

k hlavě druhé

v nadpise vypustit slova "a kázeňská pravomoc",

§ 28 odst. 1 písm. a) zní:

"a) plnit svědomitě a řádně úkoly uložené mu zákony a dalšími obecně závaznými právními předpisy; plnit svědomitě a řádně úkoly uložené mu rozkazy a pokyny služebních funkcionářů a nadřízených, s nimiž byl řádně seznámen,",

k § 30

nadpis vložit nad označení paragrafu,

§ 31 písm. b) zní:

"b) peněžitý nebo jiný dar,",

k § 36 odst. 1

v první větě slova "následující den" nahradit slovy "24 hodin",

k hlavě třetí

nadpis upravit takto: "Doba služby, doba odpočinku a služební volno",

k § 41 odst. 3

-za slovy "může být" vložit slovo "základní",

-vypustit slova "jinak, než podle předchozího odstavce",

k § 42

v nadpise doplnit slova "a v týdnu",

k § 43 odst. 2

na konci doplnit slova "v týdnu",

k § 44 odst. 1

-vypustit slovo "stanovenou",

- za slovy "služby v týdnu" udělat tečku a zbytek odstavce vypustit,

k § 44

-vložit nový odst. 2 tohoto znění: "(2) Koná-li policista službu nad základní služby v týdnu, náleží mu za každou hodinu výkonu této služby náhradí volno; náhradní volbo musí být poskytnuto do jednoho měsíce, a není-li to možné z důležitého zájmu služby, poskytne se policistovi za každou hodinu výkonu takové služby odměna ve výši odpovídající jeho průměrnému hodinového služebnímu příjmu. Toto omezení neplatí pro policisty o nichž to stanoví obecně závazný předpis ministerstva vnitra České republiky. Těm náleží za každou hodinu této služby náhradní volno. Náhradní volno musí být poskytnuto do tří měsíců, není-li to možné z důležitého zájmu služby, poskytne se policistovi odměna ve výši odpovídající jeho průměrnému hodinovému příjmu.",

-odst. 2 a 3 označit jako odst. 3 a 4,

k § 46

-nad označení paragrafu vložit nadpis "Dovolená",

-nadpis pod označením paragrafu doplnit o slova "za kalendářní rok",

k § 46 odst. 2

-za slova "v němž vznikl" vložit slova "nebo skončil",

-vypustit slova "i když nesplnil podmínku uvedenou v předchozím odstavci",

k § 46

vložit nový odstavec 4 tohoto znění: "(4) Pokud služební poměr policisty skončil po vyčerpání dovolené nebo její části, je policista povinen vrátit služební příjem vyplacený mu za dovolenou nebo její část, na níž mu nevznikl nárok, jen skončil-li služební poměr propuštěním podle § 106 odst. 1 písm. d) a e) anebo ztrátou hodnosti.",

k § 50

nadpis vložit nad označení paragrafu,

k § 51

-vypustit nadpis,

- vypustit označení odst. 1,

k § 51 odst. 2

vypustit,

k § 53

nadpis vložit nad označení paragrafu,

k § 54

vypustit nadpis,

k hlavě čtvrté

v nadpise slovo "výchovné" nahradit slovem "výpomoc",

k § 57 odst. 1 písm. b)

slovo "nařízeným" nahradit slovem "nařízených",

k § 58 odst. 2

upravit takto: "(2) Ministerstvo stanoví po projednání s ministerstvem práce a sociálních věcí České republiky a ministerstvem financí České republiky obecně závazným ...",

k § 60 odst. 2 písm. b)

začátek upravit takto: "b) zabezpečovat a kontrolovat ...",

k § 60 odst. 2 písm. c)

-vypustit slova "k nimž došlo při výkonu služby nebo v přímé souvislosti s ním,",

-za slova "jakož i" vložit slovo "dalším",

k § 63

nadpis vložit pod označení paragrafu,

k § 66 odst. 1

začátek upravit takto: "Vymezenému okruhu policistů se poskytuje ...",

k § 69

poslední větu upravit takto: "Do služební pohotovosti může být zařazována policistka, která pečuje o dítě mladší 15 let, jen se svým souhlasem."

§ 71 zní:

"Těhotná policistka a policistka pečující o dítě mladší než jeden rok nesmí být vyslána na služební cestu; přeložena do jiného místa služebního působiště může být jen se svým souhlasem. Policistka pečující o dítě mladší než 15 let může být vyslána na služební cestu mimo obvod služebního působiště nebo přeložena do jiného místa služebního působiště jen se svým souhlasem.",

k § 76

v poslední větě za slovy "dvojnásobku jeho" vložit slovo "průměrného",

k § 81 písm. b)

slova "počínal se" nahradit slovy "počínal si",

k § 82 odst. 2

za slova "trojnásobek jeho" vložit slovo "průměrného",

k § 83 odst. 1

slova "jejich hrubých služebních" nahradit slovy "jejich dosažených hrubých měsíčních služebních",

k § 85 odst. 1

za slova "je trojnásobek" vložit slovo "průměrného",

k § 86 odst. 1

na konec doplnit větu: "Dohoda o náhradě škody musí být uzavřena písemně, jinak je neplatná.",

k § 86 odst. 3

v poslední větě za slova "návykových látek" vložit slova "nebo na škodu",

k § 89 odst. 1 písm. a)

upravit takto: "... porušil právní nebo ostatní předpisy nebo rozkazy nebo pokyny k zajištění ...",

k § 89 odst. 2 písm. a)

upravit takto: "... zaviněním právní nebo ostatní předpisy nebo rozkazy nebo pokyny k zajištění...",

k § 92 odst. 1

za slova "se rovnala jeho" vložit slovo "průměrnému",

k § 92 odst. 2

za slova "se rovnala jeho" vložit slovo "průměrnému",

k § 92 odst. 4

-slova "20 000 Kčs" nahradit slovy "desetinásobku minimální mzdy stanovené zvláštními předpisy1)",

-slova "100 000 Kčs" nahradit slovy "padesátinásobku minimální mzdy stanovené zvláštními předpisy1)",

k § 94 odst. 2

za slova "se vychází z" vložit slovo "průměrného",

k § 96 odst. 2 zní:

"(2) Stanoví-li se právním předpisem, vzhledem ke změnám, které nastaly ve vývoji mzdové úrovně, nové podmínky, výše a způsob náhrady za ztrátu na výdělku příslušející pracovníkům po skončení pracovní neschopnosti vzniklé pracovním úrazem nebo nemocí z povolání x), řídí se jím i podmínky, výše a způsob náhrady za ztrátu na služebním příjmu náležející policistům po skončení neschopnosti ke službě vzniklé služebním úrazem nebo nemocí z povolání.",

odkaz x) pod čarou zní: "x) § 202 odst. 2 zákoníku práce.",

k § 96 odst. 3

vypustit,

k § 97 odst. 2

slova "do částky 2 000 Kčs" nahradit slovy "do částky minimální mzdy stanovené zvláštními předpisy1)",

k § 99

nadpis nad označením paragrafu upravit takto: "Společná ustanovení o odpovědnosti policie za škodu",

§ 99 odst. 2 zní:

"(2) Prokáže-li se, že škodu zavinil také poškozený policista, odpovědnost policie se poměrně omezí. Při odpovědnosti za škodu při služebních úrazech a nemocech z povolání se postupuje podle § 89 a 90.",

k § 101

na konec doplnit slova "nebo ztráty",

k § 104

-slova "služebním funkcionář" nahradit slovem "policie",

-slova "uplynutým tří" nahradit slovy "uplynutím pěti",

-slovo "podání" nahradit slovem "oznámení",

k § 105 odst. 2

v závěru slova "na době kratší" nahradit slovem "jinak",

k § 107 odst. 3

vypustit,

k § 108 odst. 2

slova "čtyř kalendářních" nahradit slovy "dvou kalendářních",

k § 109 odst. 3

-slovo "čtyřměsíční" nahradit slovem "dvouměsíční",

-slovo "započítává" nahradit slovem "nezapočítává",

k § 114 odst. 3

na závěr doplnit větu: "Policistovi, který je po skončení služebního poměru podle tohoto zákona bezprostředně přijat do služebního poměru podle jiného zákona, odchodné nenáleží, pokud mu zákon tento nárok zachová.",

k § 117 odst. 3

vypustit,

k § 122

za slova "poměru jsou" vložit slova "policie a",

k § 124 odst. 2

na konec první věty doplnit slova "a rozhodnutí o nákladech řízení",

k § 131 odst. 1

závěr upravit takto: "... vznikly druhému účastníkovi řízení, nese tento účastník; má právo na jejich náhradu proti policii, byl-li úspěšný.",

k § 131 odst. 2

slova "mzdu" nahradit slovem "výdělek",

k § 133 odst. 2

slovo "zpravidla" nahradit slovem "nejdéle",

k § 137

odkaz 17 pod čarou upravit takto: "17) § 2501 a násl. občanského soudního řádu.",

k § 139 písm. a)

-za slova "odst. 1 písm. a)" vložit slova "a c)",

-na konec doplnit slova "a 107 odst. 2,",

k § 139 písm. c)

na konec doplnit slova "a informovat odborové orgány o hlavních opatřeních a výsledcích kontrol v této oblasti,"

k § 139 písm. d)

-za slova "odborovým orgánem" doplnit slova "tvorbu",

-na konec doplnit slova "a informovat ho o hospodaření se mzdovými prostředky,",

k § 139

vložit nový odst. 2 tohoto znění: "(2) Nevyjádří-li se příslušný odborový orgán k návrhu služebního funkcionáře ve věcech uvažovaných v odst. 1 do deseti dnů ode dne kdy mu byl písemný návrh doručen nebo do vzájemně dohodnuté lhůty, služební funkcionář postupuje dále bez jeho stanoviska.",

vložit nové § 140 a 141 těchto znění:

"§ 140

Zabezpečení činnosti odborových orgánů

(1) Policista vykonávající funkci v odborových orgánech, jejíž výkon vyžaduje dlouhodobé uvolnění od plnění služebních povinností, se zařadí do činné zálohy.

(2) Policista se po skončení výkonu funkce v odborových orgánech ustanoví do funkce stejné úrovně, jakou naposledy zastával; není-li to možné, ustaví se do funkce podle § 16.

(3) Policistovi zvolenému do funkce v odborových orgánech, jejíž výkon nevyžaduje dlouhodobé uvolnění od plnění služebních povinností, se udělí služební volno s nárokem na služební příjem na nezbytně nutnou dobu.


§ 141

Ochrana odborového funkcionáře

Policista, který byl zvolen do funkce v odborovém orgánu nesmí být pro výkon této funkce propuštěn ze služebního poměru. V jiných případech může být propuštěn po předchozím souhlasu příslušného odborového orgánu. Souhlas není zapotřebí, jde-li o propuštění podle § 106 odst. 1 písm. b), d) a e) a § 107.",

ostatní paragrafy přečíslovat,

k části druhé

nad nadpis "Společná ustanovení" vložit nadpis "Hlava první",

k § 143 až 146

"promlčecí a preklusivní doby" přeznačit na "lhůty",

k § 147

nadpis upravit takto: "Bezdůvodné obohacení",

k § 147 odst. 1

slova "neoprávněný majetkový prospěch" nahradit slovy "bezdůvodné obohacení",

k § 147 odst. 2

slova "Neoprávněně získaným majetkovým prospěchem" nahradit slovy "Bezdůvodné obohacení",

k § 148 odst. 2

vypustit,

k § 148

vložit nové odst. 2 až 6 těchto znění:

"(2) Policista musí mít souhlas služebního funkcionáře

a)ke správě cizího majetku,

b)k provozování živnosti nebo účasti na živnostenském podnikání nebo k vykonávání jiné výdělečné činnosti v pracovním nebo obdobném poměru,

c)k členství v představenstvech, dozorčích radách nebo jiných orgánech obchodních společností či družstev.

(3) Udělení souhlasu nelze odepřít v případech, kdy činnost podle odst. 1 nemůže ovlivnit plnění služebních povinností, nestrannost nebo nepodjatost policisty nebo jiné služební zájmy policie, zejména v případech, kdy jde o činnost publicistickou, literární, vědeckou a pedagogickou.

(4) Souhlas lze udělit k činnostem, které by mohly ohrozit autoritu policisty, jeho vážnost a důstojnost na veřejnosti, postavení policie a ministerstva, a k činnostem, ke kterým by policista mohl zneužít informací získaných v souvislosti s výkonem služby anebo zneužít svého postavení, zejména k činnostem v detektivních kancelářích a v civilních bezpečnostních službách.

(5) Vyskytnou-li se okolnosti uvedené v odst. 4 po udělení souhlasu podle odst. 2, lze souhlas odejmout.

(6) Na řízení o udělení souhlasu a jeho odejmutí užijí se ustanovení části první, hlavy deváté.",

k § 149

nadpis "Zápočet doby zaměstnání" dát nad označení § 149,

k § 151

vypustit slova "§ 150 odst. 3" a "§ 262",

k § 153

nad nadpis "Přechodná a závěrečná ustanovení" vložit nadpis "Hlava druhá",

k § 154

pod označení paragrafu vložit nadpis "Zvláštní důvod propuštění",

za § 154 vložit nový § 155 tohoto znění:

"Ustanovení tohoto zákona se přiměření užijí na služební poměr příslušníků Sboru nápravné výchovy České republiky do doby přijetí zákona České národní rady o služebním poměru příslušníků Sboru nápravné výchovy České republiky s těmito odchylkami

a)kde se v tomto zákoně mluví o Policii České republiky, rozumí se tím Sbor nápravné výchovy České republiky,

b)působnost, která podle zákona přísluší ministru vnitra České republiky, přísluší ministru spravedlnosti České republiky,

c)příslušníci Sboru nápravné výchovy České republiky jsou ve služebním poměru ke Sboru nápravné výchovy České republiky; působnost podle § 2 odst. 2 tohoto zákona vykonává ministr spravedlnosti České republiky a v rozsahu jím stanoveném další služební funkcionáři.",

ostatní paragrafy přečíslovat,

k § 155

návětí upravit takto: "Ve vztahu pro policii a policisty a pro příslušníky Sboru nápravné výchovy pozbývá platnosti"

§ 156 zní:

"Tento zákon nabývá účinnosti dnem 1. června 1992.",

II.zmocňuje zpravodaje výboru, aby spolu s předsedy a zpravodaji ostatních výborů, které návrh projednaly, vypracovali společnou zprávu, která bude předložena schůzi České národní rady.

JUDr. Ivana JANŮ v.r.
JUDr. Miloslav VÝBORNÝ v.r.
ověřovatelka výboru
předseda výboru

/6.3.1992 schůze zahájena v 9.00 hod. - řídil předseda výboru

JUDr. Miloslav VÝBORNÝ/

K bodu 13:

Vládní návrh zákona ČNR o registraci církví a náboženských společností (tisk 573) odůvodnil náměstek ministra kultury České republiky ing. Pavel PROSEK,

Zpravodajskou zprávu přednesl posl. JUDr. Miloslav VÝBORNÝ.

Po rozpravě výbor doporučil České národní radě, aby vyslovila souhlas s vládním návrhem s připomínkami k odkazu 1) pod čarou a k § 1 (z 12 přítomných poslanců 11 hlasovalo pro a 1 se zdržel hlasování).

Usnesení č. 577

ústavně právního výboru České národní rady

z 6. března 1992

k vládnímu návrhu zákona České národní rady o registraci církví a náboženských společností (tisk 573)

Po odůvodnění náměstka ministra kultury České republiky ing. Pavla Proseka, zpravodajské zprávě posl. JUDr. Miloslava Výborného a po rozpravě

ústavně právní výbor

I.doporučuje České národní radě, aby vyslovila souhlas s vládním návrhem s těmito připomínkami:

k odkazu 1)

přesunout z uvozovací věty do § 1, a to za slova "Církve a náboženské společnosti",

k § 1

slova "deset tisíc" nahradit slovy "tři tisíce",

II.zmocňuje zpravodaje výboru, aby spolu s předsedy a zpravodaji ostatních výborů, které návrh projednaly, vypracovali společnou zprávu, která bude předložena schůzi České národní rady.

JUDr. Ivana JANŮ v.r.
JUDr. Miloslav VÝBORNÝ v.r.
ověřovatelka výboru
předseda výboru

K bodu 14:

Vládní návrh zákona o platu a odměně za pracovní pohotovost (tisk FS 1309) odůvodnil zástupce federálního ministerstva práce a sociálních věcí ing. Antonín BALOUŠ.

Zpravodajskou zprávu přednesl posl. JUDr. Leonard DANNEBERG.

Po rozpravě výbor doporučil Federálnímu shromáždění, aby vyslovilo souhlas s předloženým návrhem s připomínkami k nadpisu, § 15, 17, 18, 19, 21, 23, 24 a 26.

Usnesení č. 578

ústavně právního výboru České národní rady

z 6. března 1992

k vládnímu návrhu zákona o platu a odměně za pracovní pohotovost (tisk FS 1309)

Po odůvodnění zástupce federálního ministerstva práce a sociálních věcí ing. Antonína Balouška, zpravodajské zprávě posl. JUDr. Leonarda Danneberga a po rozpravě

ústavně právní výbor

I.doporučuje Federálnímu shromáždění, aby vyslovilo souhlas s předloženým návrhem s těmito připomínkami:

k nadpisu

doplnit slova "v rozpočtových a některých příspěvkových organizacích",

k § 15 odst. 1

závěr první věty upravit takto: "... plat zvýšený o 100 % průměrného hodinového výdělku.",

k § 17 odst. 3

na konci udělat čárku a doplnit slova "jinak přiměřenou zálohu",

k § 18 odst. 2

v první větě za slova "v kolektivní smlouvě" doplnit slova "popřípadě v pracovní smlouvě",

k § 19 odst. 1 písm. d)

vypustit slova "částky propadající státu v důsledku pravomocně uloženého nápravného opatření a",

k § 21

za slova "je zaměstnavatel povinen" vložit slova "před jeho vydáním projednat s příslušným odborovým orgánem a umožnit zaměstnancům do něj nahlížet; ...",

k § 23

slova "§ 16 až 19" nahradit slovy "§ 17 až 19",

k § 24

-dosavadní text označit jako odst. 1 a návětí tohoto odstavce upravit takto: "(1) Pro organizace v působnosti vlády České a Slovenské Federativní Republiky budou stanoveny zvláštním zákonem a pro organizace v působnosti vlády České republiky a vlády Slovenské republiky zvláštními zákony České národní rady a Slovenské národní rady"

-vložit nový odst. 2 tohoto znění: "(2) Až do vydání zákonů podle odst. 1 mohou otázky uvedené v odst. 1 písm. a) až e) upravit vláda České a Slovenské Federativní Republiky, vláda České republiky a vláda Slovenské republiky svým nařízením.",

k § 26 odst. 2

slovo "pracovněprávní" nahradit slovem "pracovní",

II.zmocňuje zpravodaje výboru, aby spolu s předsedy a zpravodaji ostatních výborů, které návrh projednaly, vypracovali společnou zprávu, kterou předsedkyně České národní rady zašle předsedovi Federálního shromáždění.

JUDr. Ivana JANŮ v.r.
JUDr. Miloslav VÝBORNÝ v.r.
ověřovatelka výboru
předseda výboru

K bodu 15:

Zpravodajskou zprávu k návrhu skupiny poslanců FS na vydání zákona o informačních systémech a ochraně informací, se kterými tyto systémy nakládají (tisk FS 1319) přednesl posl. ing. Václav ŽÁK.

Po rozpravě výbor nedoporučil Federálnímu shromáždění, aby vyslovilo souhlas s předloženým návrhem, protože v upravované materii není dána dnešní ústavní úpravou zákonodárná působnost FS.

Usnesení č. 579

ústavně právního výboru České národní rady

z 6. března 1992

k návrhu skupiny poslanců Federálního shromáždění na vydání zákona o informačních systémech a ochraně informací, se kterými tyto systémy nakládají (tisk FS 1319)

Po zpravodajské zprávě posl. ing. Václava Žáka a po rozpravě

ústavně právní výbor

nedoporučuje Federálnímu shromáždění, aby vyslovilo souhlas s předloženým návrhem, protože v upravované materii není dána dnešní ústavní úpravou zákonodárná působnost FS.

JUDr. Ivana JANŮ v.r.
JUDr. Miloslav VÝBORNÝ v.r.
ověřovatelka výboru
předseda výboru

K bodům 16 a 17:

Návrh skupiny poslanců FS na vydání zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 309/1991 Sb., o ochraně ovzduší před znečišťujícími látkami (zákon o ovzduší) (tisk FS 1287) a vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje resortní seznam zaměstnání zařazených pro účely důchodového zabezpečení do I. a II. pracovní kategorie podaný výnosem federálního ministerstva dopravy (tisk FS 1321) se po úvodním slově předsedy výboru JUDr. Miloslava VÝBORNÉHO a po rozpravě usnesl, že je z časových důvodů nebude projednávat.

Usnesení č. 580

ústavně právního výboru České národní rady

z 6. března 1992

k návrhu skupiny poslanců Federálního shromáždění na vydání zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 309/1991 Sb., o ochraně ovzduší před znečišťujícími látkami (zákon o ovzduší) (tisk FS 1287)

Po úvodním slově předsedy výboru JUDr. Miloslava Výborného a po rozpravě

ústavně právní výbor

se usnesl, že z časových důvodů nebude tento návrh projednávat.

JUDr. Ivana JANŮ v.r.
JUDr. Miloslav VÝBORNÝ v.r.
ověřovatelka výboru
předseda výboru

Usnesení č. 581

ústavně právního výboru České národní rady

z 6. března 1992

k vládnímu návrhu zákona, kterým se mění a doplňuje resortní seznam zaměstnání zařazených pro účely důchodového zabezpečení do I. a II. pracovní kategorie podaný výnosem federálního ministerstva dopravy (tisk FS 1321)

Po úvodním slově předsedy výboru JUDr. Miloslava Výborného a po rozpravě

ústavně právní výbor

se usnesl, že z časových důvodů nebude tento návrh projednávat.

JUDr. Ivana JANŮ v.r.
JUDr. Miloslav VÝBORNÝ v.r.
ověřovatelka výboru
předseda výboru

K bodu 18:

Úvodní slovo k návrhu výborů ústavně právních Sněmovny lidu a Sněmovny národů na vydání ústavního zákona, kterým se mění a doplňuje ústavní zákon č. 143/1968 Sb., o československé federaci, ve znění pozdějších předpisů (tisk FS 1366) přednesl posl. JUDr. Miloslav VÝBORNÝ.

Po rozpravě výbor z ústavního hlediska doporučil Federálnímu shromáždění přijetí tohoto návrhu.

Usnesení č. 582

ústavně právního výboru České národní rady

z 6. března 1992

k návrh výborů ústavně právních Sněmovny lidu a Sněmovny národů na vydání ústavního zákona, kterým se mění a doplňuje ústavní zákon č. 143/1968 Sb., o československé federaci, ve znění pozdějších předpisů (tisk FS 1366)

Po úvodním slově předsedy výboru JUDr. Miloslava Výborného a po rozpravě

ústavně právní výbor

I.z ústavního hlediska doporučuje Federálnímu shromáždění přijetí tohoto návrhu,

II.zmocňuje předsedu výboru, aby vypracoval zprávu, kterou předsedkyně České národní rady zašle předsedovi Federálního shromáždění.

JUDr. Ivana JANŮ v.r.
JUDr. Miloslav VÝBORNÝ v.r.
ověřovatelka výboru
předseda výboru

K bodu 19:

Úvodní slovo k žádosti Městského úřadu v Teplicích o posouzení výkladu zákona č. 451/1991 Sb., kterým se stanoví některé další předpoklady pro výkon některých funkcí ve státních orgánech a organizacích ČSFR, ČR a SR přednesl posl. JUDr. Miloslav VÝBORNÝ.

Zpravodajskou zprávu přednesl posl. JUDr. Leonard DANNEBERG

Po rozpravě se výbor usnesl, že mu nepřísluší výklad zákonů.

Usnesení č. 583

ústavně právního výboru České národní rady

z 6. března 1992

k žádosti Městského úřadu v Teplicích o posouzení výkladu zákona č. 451/1991 Sb., kterým se stanoví některé další předpoklady pro výkon některých funkcí ve státních orgánech a organizacích ČSFR, ČR a SR

Po úvodním slově předsedy výboru JUDr. Miloslava Výborného, zpravodajské zprávě posl. JUDr. Leonarda Danneberga po rozpravě

ústavně právní výbor

se usnesl, že mu nepřísluší výklad zákonů.

JUDr. Ivana JANŮ v.r.
JUDr. Miloslav VÝBORNÝ v.r.
ověřovatelka výboru
předseda výboru
K bodu 20: Sdělení předsedy výboru

1.Poslanci byli seznámeni s dopisem předsedy vlády ČR, ve kterém zaslal na vědomí, které návrhy zákonů vidí vláda ČR jako prioritní a které by byla schopna předložit v březnu 1992.

2.Poslanci byli seznámeni s dopisem okresní Občanské komise při Policii ČR v Novém Jičíně, který se týkal problému, který mají členů Nezávislého odborového svazu policistů.

3.Poslanci byli seznámeni s dopisem Bernarda Šutovského z Bratislavy, ve kterém uvádí námitky vůči návrhu Ústavy Slovenské republiky.

4.Poslanci byli seznámeni se seznamem zahraničních cest poslanců ČNR a zaměstnanců Kanceláře ČNR v minulém období.

/Schůze výboru byla ukončena ve 14.00 hod./

JUDr. Ivana JANŮ
JUDr. Miloslav VÝBORNÝ
ověřovatelka výboru
předseda výboru


Přihlásit/registrovat se do ISP