Zápis

z 110. schůze ústavně právního výboru České národní rady,

která se konala 11., 12., 13. a 14. února 1992

Přítomni: posl. Antonín ANDRLE, Marek BENDA, JUDr. Leonard DANNEBERG, PaedDr. Josef HEJSEK, JUDr. Ivana JANŮ, JUDr. František KAČENKA, Ján KADLEC, Petr KOHÁČEK, JUDr. Jaroslav ORTMAN, CSc., JUDr. Ivo PALKOSKA, JUDr. Anna RÖSCHOVÁ, JUDr. Vladimír ŘEZÁČ, Michal SEDLÁČEK, JUDr. Miloslav VÝBORNÝ
Omluveni: 11. a 12.2.:posl. JUDr. Jiří JIRÁSEK
po všechny dny: posl. ing. Václav ŽÁK

Hosté:

-JUDr. Jiří NOVÁK - ministr spravedlnosti ČR

-JUDr. Hana MARVANOVÁ - poslankyně ČNR (VVVK)

-ing. Jaromír STIBIC, CSc. - poslanec ČNR (NHV)

-dr. VÁGNER - ministerstvo pro hospodářskou politiku a rozvoj ČR

-ing. Jaroslav DUŠEK - ministerstvo průmyslu ČR

-plk. dr. SOVKA - ministerstvo obrany ČSFR

-Jiří PAYNE - poslanec ČNR (VSPZ)

-JUDr. Ludvík BRUNNER - generální prokurátor ČR

a další hosté dle prezenční listiny.

Schůzi výboru v 15.00 hodin zahájil a řídil předseda ústavně právního výboru JUDr. Miloslav VÝBORNÝ.

Schválený pořad schůze:

1.Návrh na jmenování soudců k soudům České republiky předsednictvem ČNR na základě usnesení vlády České republiky ze dne 8. ledna 1992 č. 14 (3. etapa)

2.Návrh poslanců JUDr. Anny Röschové a Jána Kadlece, aby ústavně právní výbor ČNR projednal postup generálního prokurátora ČR ve věci Stanoviska k dalšímu postupu proti aktivizaci protisocialistických sil a posoudil důvody, které vedly generálního prokurátora k tomu, že ve věci dosud nebylo zahájeno trestní stíhání, pokud takové důvody existují

3.Návrh výboru ČNR pro vědu, vzdělání a kulturu na vydání zákona ČNR o Radě České republiky pro rozhlasové a televizní vysílání (tisk 569)

4.Vládní návrh zákona o zřízení Sekretariátu Konference o bezpečnosti a spolupráci v Evropě a o výsadách a imunitách tohoto sekretariátu a dalších institucí Konference o bezpečnosti a spolupráci v Evropě (tisk FS 1267)

5.Vládní návrh, kterým se předkládá k vyslovení souhlasu FS ČSFR Protokol o změnách Úmluvy o mezinárodní železniční přepravě (COTIF), podepsaný v Bernu dne 20. prosince 1990 (tisk FS 1226)

6.Návrh na jmenování soudců k soudům České republiky předsednictvem ČNR na základě usnesení vlády České republiky ze dne 8. ledna 1992 č. 14 (3. etapa)

7.Návrh zásad zákona ČNR o agrárních, potravinářských a lesnických komorách (tisk 545)

8.Návrh skupiny poslanců ČNR na vydání zákona ČNR, kterým se mění a doplňuje zákon ČNR o volbách do České národní rady č. 221/1990 Sb. a č. 435/1991 Sb. (tisk 572)

9.Vládní návrh zákona ČNR, kterým se upravují některé otázky související s vydáním zákona č. 509/1991 Sb., kterým se mění, doplňuje a upravuje občanský zákoník (tisk 546)

10.Vládní návrh zásad zákona ČNR o působnosti orgánů státní správy České republiky v oblasti státní služby pro drahé kovy (tisk 549)

11.Návrh poslanců FS na vydání zákona o majetkové restituci a rehabilitaci církví a náboženských společností (tisk FS 955)

12.Návrh skupiny poslanců ČNR na vydání zákona ČNR, kterým se mění a doplňuje zákon ČNR o volbách do České národní rady č. 221/1990 Sb. a č. 435/1991 Sb. (tisk 572)

13.Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje branný zákon č. 92/1949 Sb., ve znění pozdějších předpisů (tisk FS 1265)

14.Vládní návrh zákona o zřízení vojenských soudů, stanovení jejich sídel a obvodů (tisk FS 1264)

15.Návrh skupiny poslanců FS na vydání ústavního zákona, kterým se mění a doplňuje ústavní zákon č. 143/1968 Sb., o československé federaci, ve znění pozdějších ústavních zákonů (tisk FS 1253)

16.Návrh skupiny poslanců Sněmovny národů FS na vydání zákona, kterým se mění zákon č. 100/1988 Sb., o sociálním zabezpečení, ve znění pozdějších předpisů (tisk FS 1256)

17.Návrh skupiny poslanců ČNR na projednání zásad zákona ČNR o psychologické činnosti a České psychologické komoře (tisk 568)

18.Postup generálního prokurátora ČR ve věci Stanoviska k dalšímu postupu proti aktivizaci protisocialistických sil

19.Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 50/1976 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon) ve znění zákona č. 103/1990 Sb. (tisk FS 1235)

20.Sdělení předsedy výboru

K bodu 1:

Návrh na jmenování soudců k soudům České republiky předsednictvem ČNR na základě usnesení vlády České republiky ze dne 8. ledna 1992 č. 14 (3. etapa) odůvodnil ministr spravedlnosti České republiky JUDr. Jiří NOVÁK, který mj. sdělil výboru, že kandidáti JUDr. Petr Schwarz z oddílu A a JUDr. Vladěna Kostková z oddílu C vzali svůj souhlas s kandidaturou zpět.

Zpravodajka posl. JUDr. Anna RÖSCHOVÁ ve své zprávě mj. upozornila, že by měl být požádán federální ministr vnitra o urychlené provedení lustrací u soudců.

Výbor se zabýval jednotlivými kandidaturami. Vzhledem k tomu, že federální ministerstvo vnitra nezaslalo u mnoha soudců výsledky lustrací, byla jejich kandidatura odložena na příští schůzi výboru. Projednání soudců bylo přerušeno do 12. února, kdy budou k dispozici seznamy VONSU.

Usnesení č. 532

ústavně právního výboru České národní rady

z 11. února 1992

k návrhu na jmenování soudců k soudům České republiky předsednictvem ČNR na základě usnesení vlády České republiky ze dne 8. ledna 1992 č. 14 (3. etapa)

Po odůvodnění ministra spravedlnosti České republiky JUDr. Jiřího Nováka, zpravodajské zprávě posl. JUDr. Anny Röschové a po rozpravě

ústavně právní výbor

I.vzal na vědomí informaci ministra spravedlnosti České republiky, že

-v oddílu A (justiční čekatelé) JUDr. Petr Schwarz vzal zpět svůj souhlas s kandidaturou,

-v oddílu C (právníci z praxe) JUDr. Vladěna Kostková vzala zpět svůj souhlas s kandidaturou,

II.přerušuje své jednání do 12. února 1992, kdy zpravodajka posl. JUDr. Anna Röschová podá výboru zprávu z VONSU.

Petr KOHÁČEK v.r.
JUDr. Miloslav VÝBORNÝ v.r.
ověřovatel výboru
předseda výboru

K bodu 2:

Předseda výboru JUDr. Miloslav VÝBORNÝ informoval o jednání předsednictva ČNR dne 7. února, a to o jednání ohledně "případu pana Marečka".

Klub ODA, resp. posl. Röschová a Kadlec, požádal ústavně právní výbor, aby projednal postup Generální prokuratury České republiky ve věci Stanoviska "Aktivizace protisocialistických sil".

Výbor se usnesl, že se tímto návrhem bude zabývat na 110. schůzi. Poté přerušil projednávání tohoto bodu do pátku 14. února 1992 9.00 hod. a určil zpravodajkou tohoto bodu posl. JUDr. Annu Röschovou a zmocnil ji, aby ještě dnešního dne informovala generálního prokurátora České republiky o tomto usnesení ústavně právního výboru ČNR s tím, že ústavně právní výbor ČNR žádá od generálního prokurátora České republiky předložit do 13. února 1992 do 21.00 hod. podrobnou písemnou zprávu, ve které postup Generální prokuratury České republiky ke shora uvedenému stanovisku bude popsán a s tím, že se generální prokurátor České republiky žádá, aby se na projednání tohoto bodu pořadu dne 14. února 1992 v 9.00 hod. osobně dostavil.

Usnesení č. 533

ústavně právního výboru České národní rady

z 11. února 1992

k návrhu poslanců JUDr. Anny Röschové a Jána Kadlece, aby ústavně právní výbor ČNR projednal postup generálního prokurátora České republiky ve věci Stanoviska k dalšímu postupu proti aktivizaci protisocialistických sil a posoudil důvody, které vedly generálního prokurátora k tomu, že ve věci dosud nebylo zahájeno trestní stíhání, pokud takové důvody existují

Po rozpravě

ústavně právní výbor se usnesl

I.zařadit projednání tohoto bodu na 110. schůzi ústavně právního výboru,

II.přerušit projednání tohoto bodu do pátku 14. února 1992 9.00 hod.,

III.určit zpravodajkou tohoto bodu posl. JUDr. Annu Röschovou a zmocnit ji, aby ještě dnešního dne informovala generálního prokurátora České republiky o tomto usnesení ústavně právního výboru ČNR s tím, že ústavně právní výbor ČNR žádá od generálního prokurátora České republiky předložit do 13. února 1992 do 21.00 hod. podrobnou písemnou zprávu, ve které postup Generální prokuratury České republiky ke shora uvedenému stanovisku bude popsán a s tím, že se generální prokurátor České republiky žádá, aby se na projednání tohoto bodu pořadu dne 14. února 1992 v 9.00 hod. osobně dostavil.

Petr KOHÁČEK v.r.
JUDr. Miloslav VÝBORNÝ v.r.
ověřovatel výboru
předseda výboru

K bodu 3:

Návrh výboru ČNR pro vědu, vzdělání a kulturu na vydání zákona ČNR o Radě České republiky pro rozhlasové a televizní vysílání (tisk 569) odůvodnila člena výboru pro vědu, vzdělávání a kulturu JUDr. Hana MARVANOVÁ.

Zpravodajskou zprávu přednesl posl. Michal SEDLÁČEK.

Po rozpravě výbor doporučil České národní radě, aby vyslovila souhlas s návrhem s připomínkami k § 2, 3, 5, 7, 8, 11 a 12.

Usnesení č. 534

ústavně právního výboru České národní rady

z 11. února 1992

k návrhu výboru ČNR pro vědu, vzdělání a kulturu na vydání zákona České národní rady o Radě České republiky pro rozhlasové a televizní vysílání (tisk 569)

Po odůvodnění členky výboru ČNR pro vědu, vzdělávání a kultury JUDr. Hany Marvanové, zpravodajské zprávě posl. Michala Sedláčka a po rozpravě

ústavně právní výbor

I.doporučuje České národní radě, aby vyslovila souhlas s návrhem s těmito připomínkami:

k § 2 odst. 1 písm. e)

začátek upravit takto: "e) stanovit lhůty k nápravě a ukládat pokuty držitelům licencí, ...",

k § 2 odst. 1 písm. i)

-z tohoto písmene vytvořit odst. 2 a začátek upravit takto: "(2) Rada je povinna předkládat ....",

-odst. 2 označit jako odst. 3,

§ 3 odst. 1 zní:

"(1) Rada má devět členů. Členy Rady volí a odvolává Česká národní rada, a to tak, aby v Radě byly zastoupeny různé názorové proudy.",

k § 3 odst. 4

vypustit poslední větu,

k § 5 odst. 4

závěr upravit takto: "... odstavec 2 tohoto zákona.",

k § 7 odst. 1

za slova "Úřad Rady" vložit slova "České republiky pro rozhlasové a televizní vysílání",

k § 7 odst. 2

slova "předseda Rady" nahradit slovem "Rada",

k § 7 odst. 3

za slovy "Rady a Úřadu" udělat čárku a vložit slova "jakož i výši odměny členů Rady",

k § 8

vypustit poslední větu,

k § 11

§ 8 zní: "Ministerstvo kultury je ústředním orgánem státní správy pro umění, kulturně výchovnou činnost, kulturní památky, pro věci církví a náboženských společností, pro věci tisku, včetně vydávání neperiodického tisku, dále pro provádění autorského zákona a pro výrobu a obchod v oblasti kultury.",

§ 12 zní:

"Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení.",

II.zmocňuje předsedu výboru a zpravodaje, aby spolu s předsedy a zpravodaji ostatních výborů, které návrh projednaly, vypracovali společnou zprávu, která bude předložena schůzi České národní rady.

Petr KOHÁČEK v.r.
JUDr. Miloslav VÝBORNÝ v.r.
ověřovatel výboru
předseda výboru

K bodu 4:

Zpravodajskou zprávu k vládnímu návrhu zákona o zřízení Sekretariátu Konference o bezpečnosti a spolupráci v Evropě a o výsadách a imunitách tohoto sekretariátu a dalších institucí Konference o bezpečnosti a spolupráci v Evropě (tisk FS 1267) přednesl posl. Ján KADLEC.

Po rozpravě výbor doporučil Federálnímu shromáždění, aby vyslovilo souhlas s předloženým návrhem.

Usnesení č. 535

ústavně právního výboru České národní rady

z 11. února 1992

k vládnímu návrhu zákona o zřízení Sekretariátu Konference o bezpečnosti a spolupráci v Evropě a o výsadách a imunitách tohoto sekretariátu a dalších institucí Konference o bezpečnosti a spolupráci v Evropě (tisk FS 1267)

Po zpravodajské zprávě posl. Jána Kadlece a po rozpravě

ústavně právní výbor

I.doporučuje Federálnímu shromáždění, aby vyslovilo souhlas s předloženým návrhem,

II.zmocňuje předsedu výboru a zpravodaje, aby spolu s předsedy a zpravodaji ostatních výborů, které návrh projednaly, vypracovali společnou zprávu, kterou předsedkyně České národní rady zašle předsedovi Federálního shromáždění.

Petr KOHÁČEK v.r.
JUDr. Miloslav VÝBORNÝ v.r.
ověřovatel výboru
předseda výboru

K bodu 5:

Zpravodajskou zprávu k vládnímu návrhu, kterým se předkládá k vyslovení souhlasu FS ČSFR Protokol o změnách Úmluvy o mezinárodní železniční přepravě (COTIF), podepsaný v Bernu dne 20. prosince 1990 (tisk FS 1226) přednesl posl. Ján KADLEC.

Po rozpravě výbor doporučil Federálnímu shromáždění, aby vyslovilo souhlas s předloženým návrhem.

/Schůze výboru byla přerušena ve 21.15 hod./

Usnesení č. 536

ústavně právního výboru České národní rady

z 11. února 1992

k vládnímu návrhu, kterým se předkládá k vyslovení souhlasu Federálnímu shromáždění ČSFR Protokol o změnách Úmluvy o mezinárodní železniční přepravě (COTIF), podepsaný v Bernu dne 20. prosince 1990 (tisk FS 1226)

Po zpravodajské zprávě posl. Jána Kadlece a po rozpravě

ústavně právní výbor

I.doporučuje Federálnímu shromáždění, aby vyslovilo souhlas s předloženým návrhem,

II.zmocňuje předsedu výboru a zpravodaje, aby spolu s předsedy a zpravodaji ostatních výborů, které návrh projednaly, vypracovali společnou zprávu, kterou předsedkyně České národní rady zašle předsedovi Federálního shromáždění.

Petr KOHÁČEK v.r.
JUDr. Miloslav VÝBORNÝ v.r.
ověřovatel výboru
předseda výboru

/12.2.1992 schůze zahájena v 9.00 hod. - řídil předseda výboru

JUDr. Miloslav VÝBORNÝ/

K bodu 6:

Výbor navázal na své včerejší jednání a po vyjádření JUDr. Františka JAKEŠE z ministerstva spravedlnosti České republiky, zpravodajské zprávě posl. JUDr. Anny RÖSCHOVÉ a po rozpravě doporučil předsednictvu České národní rady ke jmenování část soudců k soudům České republiky předsednictvem ČNR na základě usnesení vlády České republiky ze dne 8. ledna 1992 č. 14 (3. etapa).

Usnesení č. 537

ústavně právního výboru České národní rady

z 12. února 1992

k návrhu na jmenování soudců k soudům České republiky předsednictvem ČNR na základě usnesení vlády České republiky ze dne 8. ledna 1992 č. 14 (3. etapa)

Po úvodním slově předsedy výboru JUDr. Miloslava Výborného, vyjádření ministra spravedlnosti České republiky JUDr. Jiřího Nováka, zpravodajské zprávě posl. JUDr. Anny Röschové a po rozpravě

ústavně právní výbor

doporučuje předsednictvu České národní rady, aby přijalo toto usnesení:

"Návrh

Usnesení

předsednictva České národní rady

z února 1992

k návrhu na jmenování soudců k soudům České republiky na základě návrhu předloženém předsedou vlády České republiky

(usnesení vlády České republiky č. 14 z 8. ledna 1992)

Předsednictvo České národní rady

jmenuje podle § 38 zákona č. 335/1991 Sb., o soudech a soudcích, tyto soudce k soudům České republiky:

A.justiční čekatelé

1.JUDr. Jana Faktorová, nar. 12.7.1959 (krajský soud v Českých Budějovicích),

2.JUDr. Marie Kralická, nar. 24.5.1945 (krajský soud v Českých Budějovicích),

3.JUDr. Marie Švecová, nar. 5.9.1953 (okresní soud v Mostě),

4.JUDr. Jiří Točík, nar. 5.2.1966 (okresní soud v Havlíčkově Brodě),

5.JUDr. Šárka Weberová, nar. 30.4.1964 (obvodní soud pro Prahu 3),

6.JUDr. Petr Živěla, nar. 2.2.1964 (okresní soud ve Vyškově),

B.bývalí soudci, kteří se do justice vracejí

1.JUDr. Naděžda Bittnerová, nar. 3.11.1950 (krajský soud v Praze),

2.Helena Herclíková, nar. 15.10.1944 (krajský soud v Praze),

3.JUDr. Karel Kavalír, nar. 5.4.1934 (krajský soud v Hradci Králové),

4.JUDr. Renata Zlámalová, nar. 9.9.1954 (okresní soud v Děčíně),

C.právník z praxe

1.JUDr. Zdeňka Vlčková, nar. 18.4.1949 (obvodní soud pro Prahu 1)."

Petr KOHÁČEK v.r.
JUDr. Miloslav VÝBORNÝ v.r.
ověřovatel výboru
předseda výboru

K bodu 7:

Na návrh člena návrhové skupiny poslanců ing. Jaromíra STIBICE, CSc., výbor odložil projednávání návrhu zásad zákona ČNR o agrárních, potravinářských a lesnických komorách (tisk 545).

Usnesení č. 538

ústavně právního výboru České národní rady

z 12. února 1992

k návrhu zásad zákona České národní rady o agrárních, potravinářských a lesnických komorách (tisk 545)

Na návrh člena návrhové skupiny poslanců ing. Jaromíra Stibice, CSc., a po rozpravě

ústavně právní výbor

odložil projednávání návrhu zásad zákona České národní rady o agrárních, potravinářských a lesnických komorách (tisk 545).

Petr KOHÁČEK v.r.
JUDr. Miloslav VÝBORNÝ v.r.
ověřovatel výboru
předseda výboru

K bodu 8:

Po odůvodnění člena návrhové komise poslanců Marka BENDY, zpravodajské zprávě posl. Michala Sedláčka výbor přerušil projednávání návrhu skupiny poslanců ČNR na vydání zákona ČNR, kterým se mění a doplňuje zákon ČNR o volbách do České národní rady č. 221/1990 Sb. a č. 435/1991 Sb. (tisk 572).

K bodu 9:

Výbor navázal na své jednání dne 5. února 1992 k vládnímu návrhu zákona ČNR, kterým se upravují některé otázky související s vydáním zákona č. 509/1991 Sb., kterým se mění, doplňuje a upravuje občanský zákoník (tisk 546), kde se již zabýval § 6 až 15.

Zpravodaj posl. JUDr. Vladimír ŘEZÁČ seznámil výbor s usneseními ostatních výborů, které návrh již projednaly.

Po rozpravě poslanci doporučili České národní radě, aby vyslovila souhlas s vládním návrhem s dalšími připomínkami k § 1, 2, 3, 8 a 9.

/Schůze výboru byla přerušena v 19.00 hod./

Usnesení č. 539

ústavně právního výboru České národní rady

z 12. února 1992

(dodatek k usnesení č. 528)

k vládnímu návrhu zákona České národní rady, kterým se upravují některé otázky související s vydáním zákona č. 509/1991 Sb., kterým se mění, doplňuje a upravuje občanský zákoník (tisk 546)

Po vyjádření zástupce ministerstva pro hospodářskou politiku a rozvoj České republiky dr. Vágnera, zpravodajské zprávě posl. JUDr. Vladimíra Řezáče a po rozpravě

ústavně právní výbor

I.doporučuje České národní radě, aby vyslovila souhlas s vládním návrhem s těmito dalšími připomínkami:

k § 1 odst. 1

-slova "může požádat o zajištění této náhrady obce" nahradit slovy "zajišťuje tuto náhradu obec",

-poslední větu upravit takto: "Stejně se postupuje v případě, jestliže stavební úřad povolil odstranění stavby2).",

k § 2 odst. 1

začátek upravit takto: "(1) Obec zajišťuje bytovou náhradu tím, že navrhne uzavření smlouvy o nájmu ...",

k § 3 odst. 1

na konec doplnit větu: "Podle místních podmínek upřednostní pronajímatele - vlastníky domů postavených do 25.2.1948, které nepřetržitě zůstaly ve vlastnictví fyzických osob.",

k § 8 odst. 1

na závěr doplnit větu tohoto znění: "Podrobnosti stanoví obecně závazný právní předpis.",

k § 8 odst. 2

na závěr doplnit slova "který před vydáním doporučení si vyžádá vyjádření Vládního výboru pro zdravotně postižené České republiky.",

k § 9 odst. 1

na závěr doplnit slova "a v komplexních zařízeních pro zdravotně postižené občany.",

k § 9 odst. 2

na závěr doplnit slova "který před vydáním doporučení si vyžádá vyjádření Vládního výboru pro zdravotně postižené České republiky.",

II.zmocňuje předsedu výboru, zpravodaje a posl. Sedláčka, aby spolu s předsedy a zpravodaji ostatních výborů, které návrh projednaly, vypracovali společnou zprávu, která bude předložena schůzi České národní rady.

Petr KOHÁČEK v.r.
JUDr. Miloslav VÝBORNÝ v.r.
ověřovatel výboru
předseda výboru

/13.2.1992 schůze zahájena v 9.00 hod. - řídil předseda výboru

JUDr. Miloslav VÝBORNÝ/

K bodu 10:

Vládní návrh zásad zákona ČNR o působnosti orgánů státní správy České republiky v oblasti státní služby pro drahé kovy (tisk 549) odůvodnil zástupce ministerstva průmyslu České republiky ing. Jaroslav DUŠEK.

Zpravodajskou zprávu přednesl posl. Petr KOHÁČEK.

Po rozpravě výbor vyslovil souhlas s předloženými zásadami a doporučil, aby do návrhu paragrafovaného znění byly zapracovány připomínky k zásadám č. 3, 4 a 6.

Usnesení č. 540

ústavně právního výboru České národní rady

z 13. února 1992

k vládnímu návrh zásad zákona České národní rady o působnosti orgánů státní správy České republiky v oblasti státní služby pro drahé kovy (tisk 549)

Po odůvodnění zástupce ministerstva průmyslu České republiky ing. Jaroslava Duška, zpravodajské zprávě posl. Petra Koháčka a po rozpravě

ústavně právní výbor

I.souhlasí s předloženými zásadami a doporučuje, aby do návrhu paragrafovaného znění byly zapracovány tyto připomínky:

k zásadě č. 3 odst. 8

při zpracování paragrafovaného znění přesněji stanovit o jaké úkony se jedná a v jakém rozsahu,

k zásadě č. 4 odst. 4

upravit v paragrafovaném znění text tak, aby nebylo bráněno výrobci nebo obchodníkovi obracet se na různá pracoviště Puncovního úřadu, pokud nejde o stejnou zakázku, sérii, šarži apod.,

k zásadě č. 4 odst. 5

je třeba zpřesnit,

k zásadě č. 6

účinnost sladit s obdobným zákonem Federálního shromáždění,

II.zmocňuje zpravodaje výboru, aby spolu s předsedy a zpravodaji ostatních výborů, které návrh projednaly, vypracovali společnou zprávu, která bude předložena předsednictvu České národní rady.

Petr KOHÁČEK v.r.
JUDr. Miloslav VÝBORNÝ v.r.
ověřovatel výboru
předseda výboru

K bodu 11:

Zpravodajskou zprávu k návrhu poslanců Federálního shromáždění na vydání zákona o majetkové restituci a rehabilitaci církví a náboženských společností (tisk FS 955) přednesl posl. Michal SEDLÁČEK.

Po rozpravě výbor doporučil Federálnímu shromáždění, aby vyslovilo souhlas s předloženým návrhem s připomínkou - zvážit vypuštění § 24.

Usnesení č. 541

ústavně právního výboru České národní rady

z 13. února 1992

k návrhu poslanců Federálního shromáždění na vydání zákona o majetkové restituci a rehabilitaci církví a náboženských společností (tisk FS 955)

Po zpravodajské zprávě posl. Michala Sedláčka a po rozpravě

ústavně právní výbor

doporučuje Federálnímu shromáždění, aby vyslovilo souhlas s předloženým návrhem s touto připomínkou:

zvážit vypuštění § 24.

Petr KOHÁČEK v.r.
JUDr. Miloslav VÝBORNÝ v.r.
ověřovatel výboru
předseda výboru

K bodu 12:

Výbor pokračoval v projednávání návrhu skupiny poslanců ČNR na vydání zákona ČNR, kterým se mění a doplňuje zákon ČNR o volbách do České národní rady č. 221/1990 Sb. a č. 435/1991 Sb. (tisk 572).

Po povšechné a podrobné rozpravě výbor doporučil České národní radě, aby vyslovila souhlas s návrhem s připomínkami k bodům 10, 27, 30, 43, 61, 62, 70, 72 a 75, k čl. III a k § 21 odst. 1.

Usnesení č. 542

ústavně právního výboru České národní rady

z 12. a 13. února 1992

k návrhu skupiny poslanců ČNR na vydání zákona České národní rady, kterým se mění a doplňuje zákon České národní rady o volbách do České národní rady č. 221/1990 Sb. a č. 435/1991 Sb. (tisk 572)

Po odůvodnění člena návrhové skupiny poslanců Marka Bendy, zpravodajské zprávě posl. Michala Sedláčka a po rozpravě

ústavně právní výbor

I.doporučuje České národní radě, aby vyslovila souhlas s návrhem s těmito připomínkami:

bodu 10 - § 10 odst. 2 zní:

"(2) Obecní úřad v obci, která má méně než 5000 osob zapsaných do seznamů voličů učiní tak vždy v prostorech, kde jsou hromadně ubytováni příslušníci ozbrojených sil a ozbrojených bezpečnostních sborů."

k bodu 27 - § 17 odst. 2

na konec doplnit slova ", a to tak, aby počet jejích členů byl nejméně tři.",

k bodu 30 - § 18 odst. 3

za slova "přede dnem" vložit slovo "vyhlášení",

k § 21 odst. 1

ve třetí větě slova "předsedovi krajské volební komise, který jeden stejnopis zašle" nahradit slovy "předsedovi nebo zapisovateli krajské volební komise; předseda krajské volební komise jeden stejnopis zašle",

k bodu 43 - § 27 odst. 3

v první větě za slovo "zveřejňovat" vložit slova "ve vysílání",

k bodu 61 - § 43

slova "3 %" nahradit slovy "10 %",

k bodu 62 - § 44 odst. 2

slova "12 hodin" nahradit slovy "24 hodin",

k bodu 70 - § 52 odst. 2 a 3

před slova "právním předpisem" vložit slova "obecně závazným"

k bodu 72 - § 54 odst. 3

částku "15 Kčs" nahradit částkou "20 Kčs",

k bodu 75 - § 55a odst. 1 písm. c)

doplnit o odkaz x) tohoto znění: "x) § 2 odst. 1 písm. c) a § 2 odst. 2 zákona č. 451/1991 Sb., kterým se stanoví některé další předpoklady pro výkon některých funkcí ve státních orgánech a organizacích České a Slovenské Federativní Republiky, České republiky a Slovenské republiky.",

čl. III zní:

"Tento zákon nabývá účinnosti 1. března 1992.",

II.zmocňuje zpravodaje výboru, aby spolu s předsedy a zpravodaji ostatních výborů, které návrh projednaly, vypracovali společnou zprávu, která bude předložena schůzi České národní rady.

Petr KOHÁČEK v.r.
JUDr. Miloslav VÝBORNÝ v.r.
ověřovatel výboru
předseda výboru

K bodu 13:

Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje branný zákon č. 92/1949 Sb., ve znění pozdějších předpisů (tisk FS 1265) odůvodnil zástupce federálního ministerstva obrany plk. dr. SOVKA.

Zpravodajskou zprávu přednesl posl. Michal SEDLÁČEK.

Po rozpravě výbor doporučil Federálnímu shromáždění, aby vyslovilo souhlas s předloženým návrhem s připomínkou k bodu 16 - § 16 odst. 6.

Usnesení č. 543

ústavně právního výboru České národní rady

z 13. února 1992

k vládnímu návrhu zákona, kterým se mění a doplňuje branný zákon č. 92/1949 Sb., ve znění pozdějších předpisů (tisk FS 1265)

Po odůvodnění zástupce federálního ministerstva obrany plk. dr. Sovky, zpravodajské zprávě posl. Michala Sedláčka a po rozpravě

ústavně právní výbor

I.doporučuje Federálnímu shromáždění, aby vyslovilo souhlas s předloženým návrhem s touto připomínkou:

k bodu 16 - § 16 odst. 6

první větu upravit takto: "Uvědomují se občané povolávacím rozkazem popřípadě veřejnou vyhláškou.",

II.zmocňuje zpravodaje výboru, aby spolu s předsedy a zpravodaji ostatních výborů, které návrh projednaly, vypracovali společnou zprávu, kterou předsedkyně České národní rady zašle předsedovi Federálního shromáždění.

Petr KOHÁČEK v.r.
JUDr. Miloslav VÝBORNÝ v.r.
ověřovatel výboru
předseda výboru

K bodu 14:

Vládní návrh zákona o zřízení vojenských soudů, stanovení jejich sídel a obvodů (tisk FS 1264) odůvodnil zástupce federálního ministerstva obrany plk. dr. SOVKA.

Zpravodajskou zprávu přednesl posl. Michal SEDLÁČEK.

Po rozpravě výbor doporučil Federálnímu shromáždění, aby vyslovilo souhlas s předloženým návrhem.

Usnesení č. 544

ústavně právního výboru České národní rady

z 13. února 1992

k vládnímu návrhu zákona o zřízení vojenských soudů, stanovení jejich sídel a obvodů (tisk FS 1264)

Po odůvodnění zástupce federálního ministerstva národní obrany plk. dr. Sovky, zpravodajské zprávě posl. Michala Sedláčka a po rozpravě

ústavně právní výbor

I.doporučuje Federálnímu shromáždění, aby vyslovilo souhlas s předloženým návrhem,

II.zmocňuje zpravodaje výboru, aby spolu s předsedy a zpravodaji ostatních výborů, které návrh projednaly, vypracovali společnou zprávu, kterou předsedkyně České národní rady zašle předsedovi Federálního shromáždění.

Petr KOHÁČEK v.r.
JUDr. Miloslav VÝBORNÝ v.r.
ověřovatel výboru
předseda výboru

K bodu 15:

Zpravodajskou zprávu k návrhu skupiny poslanců Federálního shromáždění na vydání ústavního zákona, kterým se mění a doplňuje ústavní zákon č. 143/1968 Sb., o československé federaci, ve znění pozdějších ústavních zákonů (tisk FS 1253) přednesl posl. JUDr. Ivo PALKOSKA.

Po rozpravě výbor doporučil Federálnímu shromáždění, aby vyslovilo souhlas s předloženým návrhem.

Usnesení č. 545

ústavně právního výboru České národní rady

z 13. února 1992

k návrhu skupiny poslanců Federálního shromáždění na vydání ústavního zákona, kterým se mění a doplňuje ústavní zákon č. 143/1968 Sb., o československé federaci, ve znění pozdějších ústavních zákonů (tisk FS 1253)

Po zpravodajské zprávě posl. JUDr. Ivo Palkosky a po rozpravě

ústavně právní výbor

I.doporučuje Federálnímu shromáždění, aby vyslovilo souhlas s předloženým návrhem,

II.zmocňuje zpravodaje výboru, aby spolu s předsedy a zpravodaji ostatních výborů, které návrh projednaly, vypracovali společnou zprávu, kterou předsedkyně České národní rady zašle předsedovi Federálního shromáždění.

Petr KOHÁČEK v.r.
JUDr. Miloslav VÝBORNÝ v.r.
ověřovatel výboru
předseda výboru

K bodu 16:

Zpravodajskou zprávu k návrhu skupiny poslanců Sněmovny národů Federálního shromáždění na vydání zákona, kterým se mění zákon č. 100/1988 Sb., o sociálním zabezpečení, ve znění pozdějších předpisů (tisk FS 1256) přednesl posl. Antonín ANDRLE.

Po rozpravě výbor doporučil Federálnímu shromáždění, aby vyslovilo souhlas s předloženým návrhem s připomínkou vložit nový článek III, ve kterém se zmocní předsednictvo Federálního shromáždění, aby ve Sbírce zákonů vyhlásilo úplné znění zákona č. 100/1988 Sb., o sociálním zabezpečení, ve znění pozdějších předpisů.

Usnesení č. 546

ústavně právního výboru České národní rady

z 13. února 1992

k návrhu skupiny poslanců Sněmovny národů Federálního shromáždění na vydání zákona, kterým se mění zákon č. 100/1988 Sb., o sociálním zabezpečení, ve znění pozdějších předpisů (tisk FS 1256)

Po zpravodajské zprávě posl. Antonína Andrleho a po rozpravě

ústavně právní výbor

I.doporučuje Federálnímu shromáždění, aby vyslovilo souhlas s předloženým návrhem s těmito připomínkami:

vložit nový článek III, ve kterém zmocní předsednictvo Federálního shromáždění, aby ve Sbírce zákonů vyhlásilo úplné znění zákona č. 100/1988 Sb., o sociálním zabezpečení, jak vyplývá z pozdějších předpisů,

dosavadní článek III označit jako článek IV,

II.zmocňuje zpravodaje výboru, aby spolu s předsedy a zpravodaji ostatních výborů, které návrh projednaly, vypracovali společnou zprávu, kterou předsedkyně České národní rady zašle předsedovi Federálního shromáždění.

Petr KOHÁČEK v.r.
JUDr. Miloslav VÝBORNÝ v.r.
ověřovatel výboru
předseda výboru

K bodu 17:

Návrhu skupiny poslanců ČNR na projednání zásad zákona České národní rady o psychologické činnosti a České psychologické komoře (tisk 568) odůvodnil člen návrhové skupiny poslanců Jiří PAYNE.

Zpravodajskou zprávu přednesl posl. Petr KOHÁČEK.

Po povšechné rozpravě výbor odložil projednávání tohoto bodu.

/Schůze výboru byla přerušena v 18.30 hod./

Usnesení č. 547

ústavně právního výboru České národní rady

z 13. února 1992

k návrhu skupiny poslanců ČNR na projednání zásad zákona České národní rady o psychologické činnosti a České psychologické komoře (tisk 568)


Po odůvodnění člena návrhové skupiny poslanců Jiřího Payna, zpravodajské zprávě posl. Petra Koháčka a po rozpravě

ústavně právní výbor

odložil projednávání tohoto bodu.

Petr KOHÁČEK v.r.
JUDr. Miloslav VÝBORNÝ v.r.
ověřovatel výboru
předseda výboru

/14.2.1992 schůze výboru zahájena v 9.00 hod. - řídil předseda výboru

JUDr. Miloslav VÝBORNÝ/

K bodu 18:

Dne 11. února 1992 výbor přijal usnesení č. 533, kterým zařadil projednání postupu generálního prokurátora ČR ve věci Stanoviska k dalšímu postupu proti aktivizaci protisocialistických sil na pořad této schůze výboru. Mimo jiné v usnesení požadoval od generálního prokurátora předložit do 13.2.1992 do 21.00 hod. podrobnou písemnou zprávu, ve které postup Generální prokuratury České republiky k shora uvedenému stanovisku bude popsán a s tím, že se generální prokurátor požádal, aby se na projednání tohoto bodu pořadu dne 14.2.1992 v 9.00 hod. osobně dostavil.

Generální prokurátor České republiky dne 13.2. ve večerních hodinách předložil členům výboru zprávu, která je přílohou tohoto zápisu.

Po zpravodajské zprávě posl. JUDr. Anny RÖSCHOVÉ, vyjádření generálního prokurátora České republiky JUDr. Ludvíka BRUNNERA a po obsáhlé rozpravě byly předloženy výboru toto návrhy na usnesení:

Návrh posl. Palkosky

1.Ústavně právní výbor konstatuje, že generální prokurátor nesplnil žádost ústavně právního výboru o podání podrobné zprávy o Stanovisku k dalšímu postupu proti aktivizaci protisocialistických sil.

2.Ústavně právní výbor považuje prokuraturu za nezávislý orgán pouze na místních vlivech (§ 39 zákona o prokuratuře) a nikoliv za nezávislý orgán, který by byl vyloučen z možnosti kontroly zákonodárného sboru.

3.Ústavně právní výbor má pochybnosti o personální politice generálního prokurátora, jež má za následek nedůsledné provádění trestní politiky.

O tomto návrhu nebylo hlasováno - posl. Palkoska vzal návrh zpět.

Návrh posl. Ortmana

Ústavně právní výbor bere na vědomí zprávu předloženou generálním prokurátorem České republiky ústavně právnímu výboru na základě jeho vlastního usnesení č. 533 z 11. února 1992.

(z 14 přítomných členů ÚPV nehlasoval nikdo pro toto usnesení; 3 poslanci byli proti)

Návrh posl. Bendy

Ústavně právní výbor vyslovuje nespokojenost se skutečností, že generální prokurátor České republiky zahájil prověřování veškerých podkladů o postupu prokuratury České republiky při aplikaci "pendrekového zákona" (zákonné opatření předsednictva Federálního shromáždění ČSSR č. 10/1989 Sb.) až 1.2.1992 na základě výsledků vyšetřování nezávislé vyšetřovací komise prezidenta republiky.

(z 14 přítomných členů ÚPV hlasovalo 7 poslanců pro toto usnesení, 2 byli proti - návrh nebyl přijat)

1. část návrhu posl. Röschové

Ústavně právní výbor vyslovuje nespokojenost se zněním písemné zprávy podané generálním prokurátorem České republiky týkající se postupu generálního prokurátora ve věci Stanoviska k dalšímu postupu proti aktivizaci protisocialistických sil.

(z 14 přítomných členů ÚPV hlasovalo 5 poslanců pro toto usnesení, 3 byli proti - návrh nebyl přijat)



2. část návrhu posl. Röschové

Ústavně právní výbor vyslovuje nespokojenost se skutečností, že generální prokurátor České republiky zahájil prověřování veškerých podkladů o postupu prokuratury České republiky při aplikaci "pendrekového zákona" (zákonné opatření předsednictva Federálního shromáždění ČSSR č. 10/1989 Sb.) až 1.2.1992 na základě výsledků vyšetřování nezávislé vyšetřovací komise prezidenta republiky. Důvody, které k tomuto Generální prokuraturu České republiky vedly, nebyly generálním prokurátorem České republiky dostatečně objasněny.

(z 14 přítomných členů ÚPV hlasovalo 7 poslanců pro toto usnesení, 3 byli proti - návrh nebyl přijat)

3. část návrhu posl. Röschové

Ústavně právní výbor považuje prokuraturu za nezávislý orgán pouze na místních vlivech, a to jako orgán činný v trestním řízení a nikoliv však za nezávislý orgán, který by byl zcela vyloučen z možnosti kontroly zákonodárného sboru.

(z 14 přítomných členů ÚPV hlasovalo 6 poslanců pro toto usnesení, nikdo nebyl proti - návrh nebyl přijat)

1. část návrhu posl. Výborného

Ústavně právní výbor bere na vědomí zprávu generálního prokurátora podanou 13. února 1992 k žádosti ústavně právního výboru podle jeho usnesení č. 533.

(z 14 přítomných členů ÚPV hlasovalo 7 poslanců pro toto usnesení, 4 byli proti - návrh nebyl přijat)

2. část návrhu posl. Výborného

Ústavně právní výbor konstatuje, že generální prokurátor České republiky je v celém rozsahu své působnosti odpovědný České národní radě.

(z 14 přítomných členů ÚPV hlasovalo 6 poslanců pro toto usnesení, nikdo nebyl proti - návrh nebyl přijat)

3. část návrhu posl. Výborného

Ústavně právní výbor konstatuje, že orgány prokuratury vykonávají své funkce nezávisle na místních orgánech a vlivech a že je nepřípustné, aby Generální prokuratura podléhala politickým vlivům.

(z 14 přítomných členů ÚPV hlasovalo 8 poslanců pro toto usnesení, 1 byl proti - návrh usnesení byl přijat)

K žádosti místopředsedy výboru posl. Palkosky bylo opakováno hlasování o celkovém usnesení výboru v textu: "Ústavně právní výbor konstatuje, že orgány prokuratury vykonávají své funkce nezávisle na místních orgánech a vlivech a že je nepřípustné, aby Generální prokuratura podléhala politickým vlivům."

(z 14 přítomných členů ÚPV hlasovalo 8 poslanců pro toto usnesení, 6 bylo proti - návrh usnesení byl přijat)

Usnesení č. 548

ústavně právního výboru České národní rady

z 14. února 1992

k postupu generálního prokurátora České republiky ve věci Stanoviska k dalšímu postupu proti aktivizaci protisocialistických sil


Po zpravodajské zprávě posl. JUDr. Anny Röschové, vyjádření generálního prokurátora České republiky JUDr. Ludvíka Brunnera a po rozpravě

ústavně právní výbor

konstatuje, že orgány prokuratury vykonávají své funkce nezávisle na místních orgánech a vlivech a že je nepřípustné, aby Generální prokuratura podléhala politickým vlivům.

Petr KOHÁČEK v.r.
JUDr. Miloslav VÝBORNÝ v.r.
ověřovatel výboru
předseda výboru

K bodu 19:

Zpravodajskou zprávu k vládnímu návrhu zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 50/1976 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon) ve znění zákona č. 103/1990 Sb. (tisk FS 1235) přednesl posl. JUDr. František KAČENKA.

Po rozpravě výbor doporučil Federálnímu shromáždění, aby vyslovilo souhlas s předloženým návrhem s připomínkami k bodům 43 a 46.

Usnesení č. 549

ústavně právního výboru České národní rady

z 14. února 1992

k vládnímu návrhu zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 50/1976 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon) ve znění zákona č. 103/1990 Sb. (tisk FS 1235)

Po zpravodajské zprávě posl. JUDr. Františka Kačenky a po rozpravě

ústavně právní výbor

I.doporučuje Federálnímu shromáždění, aby vyslovilo souhlas s předloženým návrhem s těmito připomínkami:

k bodu 43 - § 116 odst. 1

zakotvit povinnost stavebního úřadu vyrozumět účastníka, jemuž byl pozemek nebo stavba vyvlastněna na marné uplynutí lhůty uvedené v první větě,

k bodu 46 - § 134 odst. 1

dát do souladu s čl. 12 ústavního zákona č. 23/1991 Sb., kterým se uvozuje Listina základních práv a svobod,

k bodu 46 - § 134 odst. 5

druhou větu vypustit a doplnit text: "Za škodu přitom způsobenou odpovídá stát; této odpovědnosti se nemůže zprostit.",

II.zmocňuje zpravodaje výboru, aby spolu s předsedy a zpravodaji ostatních výborů, které návrh projednaly, vypracovali společnou zprávu, kterou předsedkyně České národní rady zašle předsedovi Federálního shromáždění.

Petr KOHÁČEK v.r.
JUDr. Miloslav VÝBORNÝ v.r.
ověřovatel výboru
předseda výboru
K bodu 20: Sdělení předsedy výboru

1.Jednání Legislativní rady vlády ČSFR 14.2.1992 by se měl zúčastnit posl. Řezáč.

2.Jednání Legislativní rady vlády České republiky 18.2.1992 by se měla zúčastnit posl. Röschová.

3.Poslanci byli informováni o dopisu ing. Evženie Hladké, který adresovala ministru práce a sociálních věcí ČSFR a k informaci zaslala předsedkyni ČNR, ve věci zákona č. 87/1991 Sb.

4.Výbor souhlasil s tím, že společným zpravodajem k volebnímu zákonu bude posl. Sedláček.

5.Poslanci byli informováni o dopisu JUDr. Václava Mikulky, CSc., ředitele MPO federálního ministerstva zahraničních věcí ve věci LP - obhajoby čs. zprávy před výborem proti mučení.

6.Poslanci byli informováni o otevřeném dopisu Agrární strany pro prezidenta ČSFR V. Havla, předsedu FS A. Dubčeka, předsednictvo FS, dr. Burešovou, předsednictvo ČNR, venkovské obyvatelstvo a předně zemědělskou veřejnost.

7.Poslanci byli informováni o dopise K. Rubeše předsedkyni ČNR (čj. 4550/91) ve věci zbavení soudcovské imunity.

8.Předseda VÚSN Hrazdíra požádal ÚPV o zaujetí stanoviska ke zrušení vyhlášky o maximálním počtu kusů hovězího, prasat a ovcí v obci Záblatí - zpravodajem byl určen posl. Palkoska.

9.Poslanci byli informováni o příkazu generálního prokurátora ČR z 1.1.1992.

10.Schůzka zpravodajů k návrhům zákonů u dr. Ledviny se koná

úterý 11.2. od 15.00 hod.

-497 - ochrana přírody - posl. Danneberg

pátek 14.2. od 9.00 hod.

-546 - občanský zákoník - posl. Řezáč

-569 - Rada čs. televize - posl. Sedláček

-550 - bezpečnost práce - posl. Koháček

pondělí 17.2. od 9.00 hod.

-572 - volební zákon - posl. Sedláček

/Schůze výboru byla ukončena ve 14.00 hod./

Petr KOHÁČEK
JUDr. Miloslav VÝBORNÝ
ověřovatel výboru
předseda výboru


Přihlásit/registrovat se do ISP