Zápis

z 61. schůze ústavně právního výboru České národní rady,

která se konala 25., 26. a 27. června 1991

Přítomni: posl. Antonín ANDRLE, Marek BENDA, JUDr. Leonard DANNEBERG, JUDr. Jiří JIRÁSEK, JUDr. František KAČENKA, Ján KADLEC, Petr KOHÁČEK, JUDr. Jiří NOVÁK, JUDr. Jaroslav ORTMAN, CSc., JUDr. Anna RÖSCHOVÁ, JUDr. Vladimír ŘEZÁČ, Michal SEDLÁČEK, JUDr. Milan TATÁR, JUDr. Miloslav VÝBORNÝ, ing. Václav ŽÁK
Omluveni: 25.6. posl. JUDr. Jaroslav ORTMAN, CSc.
26.6. posl. JUDr. Jiří JIRÁSEK, JUDr. Jiří NOVÁK a JUDr. Jaroslav ORTMAN, CSc.
27.6. posl. JUDr. Jiří NOVÁK a JUDr. Miloslav VÝBORNÝ
po všechny dny: posl. PaedDr. Josef HEJSEK, JUDr. Ivana JANŮ a JUDr. Ivo PALKOSKA

Nepřítomen: 26. a 27.6. posl. Michal SEDLÁČEK

Hosté:

-dr. TŮMA - ministerstvo financí ČSFR

-ing. MOJŽÍŠKOVÁ - ministerstvo financí ČSFR

-ing. Josef VAVROUŠEK, CSc. - ministr - předseda Federálního výboru pro životní prostředí

-dr. SOUČKOVÁ - ministerstvo práce a sociálních věcí ČSFR

-p. TRPÁK - náměstek ministra životního prostředí ČR

-ing. Miroslav PURKYNĚ - náměstek ministra financí ČR

-Milan KRÁSENSKÝ - náměstek ministra školství, mládeže a tělovýchovy ČR

-p. MLČOCH - náměstek minista životního prostředí ČR

-JUDr. Milan HAVLIŠ - náměstek ministra spravedlnosti ČR

a další hosté dle prezenčních listin.

Schůzi výboru ve 14.00 hodin zahájil a řídil předseda ústavně právního výboru JUDr. Jiří NOVÁK.


Schválený pořad schůze:

1.Vládní návrh, kterým se předkládá FS ČSFR k vyslovení souhlasu Smlouva mezi vládou ČSFR a vládou Lucemburského velkovévodství o zamezení dvojího zdanění a zabránění daňovému úniku v oboru daní z příjmu a z majetku, podepsaná v Lucemburku dne 18. března 1991 (tisk FS 669)

2.Vládní návrh, kterým se předkládá FS ČSFR k vyslovení souhlasu Dohoda mezi vládou ČSFR a vládou Finské republiky o podpoře a ochraně investic, podepsaná v Praze dne 6. listopadu 1990, Dohoda mezi ČSFR a Švédským královstvím o podpoře a vzájemné ochraně investic a Protokol k této Dohodě, podepsané v Praze dne 13. listopadu 1990, Dohoda mezi vládou ČSFR a vládou Kanady o podpoře a ochraně investic, podepsaná v Praze dne 15. listopadu 1990 a Dohoda o vzájemné ochraně a podpoře investic mezi ČSFR a Španělským královstvím, podepsaná v Madridu dne 12. prosince 1990 (tisk FS 680)

3.Návrh skupiny poslanců ČNR na vydání zákona ČNR o zemských úřadech (tisk 306)

4.Dopis předsedy Federálního shromáždění Alexandra Dubčeka, týkajícího se vyjádření ČNR ke stanovisku vlády ČSFR, že přijetí zákona o sdružování v politických stranách nepatří do zákonodárné pravomoci Federálního shromáždění

5.Dopis poslance ČNR MUDr. Petra Loma

6.Sdělení předsedy výboru

7.Návrh poslance ČNR Vladimíra Preclíka na vydání zákona ČNR, kterým se mění a doplňuje zákon ČNR č. 232/1991 Sb., o podmínkách a způsobu navrácení majetkových práv vyplývajících ze zákona č. 173/1990 Sb., kterým se zrušuje zákon č. 68/1956 Sb., o organizaci tělesné výchovy, a kterým se upravují některé další vztahy týkající se dobrovolných tělovýchovných organizací (tisk 320)

8.Vládní návrh zákona ČNR o zřízení Slezské university, Jihočeské univerzity, Západočeské univerzity, Univerzity Jana Evangelisty Purkyně a Ostravské univerzity (tisk 324)

9.Vládní návrh, kterým se předkládá k vyslovení souhlasu FS ČSFR návrh na sjednání Protokolu o zrušení Rady vzájemné hospodářské pomoci (tisk FS 698)

10.Vládní návrh zákona o ochraně ovzduší před znečišťujícími látkami (zákon o ovzduší) (tisk FS 695)

11.Vládní návrh zákona o úpravě náhrady za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti vzniklé pracovním úrazem nebo nemocí z povolání (tisk FS 689)

12.Vládní návrh zákona ČNR o Státním fondu tvorby a ochrany životního prostředí ČR (tisk 303)

13.Návrh novely zákona o státním rozpočtu České republiky na rok 1991 a zpráva o řešení některých problémů ve státním rozpočtu České republiky na rok 1991 (tisk 317)

14.Vládní návrh zákona ČNR o předškolních zařízeních a školských zařízeních (tisk 319)

15.Vládní návrh zákona ČNR o státní správě o odpadovém hospodářství (tisk 302)

16.Návrh ministra spravedlnosti ČR na zproštění některých soudců z povolání soudcovské funkce

17.Návrh ministra spravedlnosti ČR na volbu soudců z povolání k soudům v České republice (tisk 325)

18.Návrh ministra spravedlnosti ČR na volbu místopředsedy Nejvyššího soudu ČR (tisk 326)

K bodu 1:

Vládní návrh, kterým se předkládá FS ČSFR k vyslovení souhlasu Smlouva mezi vládou ČSFR a vládou Lucemburského velkovévodství o zamezení dvojího zdanění a zabránění daňovému úniku v oboru daní z příjmu a z majetku, podepsaná v Lucemburku dne 18. března 1991 (tisk FS 669) odůvodnil zástupce federálního ministerstva financí dr. TŮMA.

Zpravodajskou zprávu přednesl posl. JUDr. Vladimír ŘEZÁČ.

Po rozpravě, ve které vystoupil posl. Michal SEDLÁČEK výbor doporučil Federálnímu shromiždění, aby vyslovilo souhlas s předloženým návrhem.

Usnesení č. 278

ústavně právního výboru České národní rady

z 25. června 1991

k vládnímu návrhu, kterým se předkládá FS ČSFR k vyslovení souhlasu Smlouva mezi vládou ČSFR a vládou Lucemburského velkovévodství o zamezení dvojího zdanění a zabránění daňovému úniku v oboru daní z příjmu a z majetku, podepsaná v Lucemburku dne 18. března 1991 (tisk FS 669)

Po odůvodnění zástupce federálního ministerstva financí dr. Tůmy, zpravodajské zprávě posl. JUDr. Vladimíra Řezáče a po rozpravě

ústavně právní výbor

I.doporučuje Federálnímu shromáždění, aby vyslovilo souhlas s předloženým návrhem,

II.zmocňuje předsedu výboru a zpravodaje, aby spolu s předsedou a zpravodajem rozpočtového a kontrolního výboru vypracovali společnou zprávu, kterou předsedkyně České národní rady zašle předsedovi Federálního shromáždění.

Ján KADLEC v.r.
JUDr. Jiří NOVÁK v.r.
ověřovatel výboru
předseda výboru

K bodu 2:

Vládní návrh, kterým se předkládá FS ČSFR k vyslovení souhlasu Dohoda mezi vládou ČSFR a vládou Finské republiky o podpoře a ochraně investic, podepsaná v Praze dne 6. listopadu 1990, Dohoda mezi ČSFR a Švédským královstvím o podpoře a vzájemné ochraně investic a Protokol k této Dohodě, podepsané v Praze dne 13. listopadu 1990, Dohoda mezi vládou ČSFR a vládou Kanady o podpoře a ochraně investic, podepsaná v Praze dne 15. listopadu 1990 a Dohoda o vzájemné ochraně a podpoře investic mezi ČSFR a Španělským královstvím, podepsaná v Madridu dne 12. prosince 1990 (tisk FS 680) odůvodnila zástupkyně federálního ministerstva financí ing. MOJŽÍŠKOVÁ.

Zpravodajskou zprávu přednesl posl. JUDr. Vladimír ŘEZÁČ.

Po rozpravě výbor doporučil Federálnímu shromáždění, aby vyslovilo souhlas s předloženým návrhem.

Usnesení č. 279

ústavně právního výboru České národní rady

z 25. června 1991

k vládnímu návrhu, kterým se předkládá FS ČSFR k vyslovení souhlasu Dohoda mezi vládou ČSFR a vládou Finské republiky o podpoře a ochraně investic, podepsaná v Praze dne 6. listopadu 1990, Dohoda mezi ČSFR a Švédským královstvím o podpoře a vzájemné ochraně investic a Protokol k této Dohodě, podepsané v Praze dne 13. listopadu 1990, Dohoda mezi vládou ČSFR a vládou Kanady o podpoře a ochraně investic, podepsaná v Praze dne 15. listopadu 1990 a Dohoda o vzájemné ochraně a podpoře investic mezi ČSFR a Španělským královstvím, podepsaná v Madridu dne 12. prosince 1990 (tisk FS 680)

Po odůvodnění zástupce federálního ministerstva financí ing. Mojžíškové, zpravodajské zprávě posl. JUDr. Vladimíra Řezáče a po rozpravě

ústavně právní výbor

I.doporučuje Federálnímu shromáždění, aby vyslovilo souhlas s předloženým návrhem,

II.zmocňuje předsedu výboru a zpravodaje, aby spolu s předsedou a zpravodajem rozpočtového a kontrolního výboru vypracovali společnou zprávu, kterou předsedkyně České národní rady zašle předsedovi Federálního shromáždění.

Ján KADLEC v.r.
JUDr. Jiří NOVÁK v.r.
ověřovatel výboru
předseda výboru

K bodu 3:

Zpravodajskou zprávu k návrhu skupiny poslanců ČNR na vydání zákona České národní rady o zemských úřadech (tisk 306) přednesl posl. JUDr. František KAČENKA.

Po obsáhlé obecné rozpravě se výbor usnesl, že přeruší projednávání návrhu tohoto zákona pro nesplnění některých procesních podmínek (např. chybí vyjádření vlády, ekonomický rozbor dopadu zákona aj.).

Usnesení č. 280

ústavně právního výboru České národní rady

z 25. června 1991

k návrhu skupiny poslanců ČNR na vydání zákona České národní rady o zemských úřadech (tisk 306)

Po zpravodajské zprávě posl. JUDr. Františka Kačenky a po rozpravě

ústavně právní výbor

přerušuje projednávání návrhu zákona České národní rady o zemských úřadech pro nesplnění některých procesních podmínek (např. chybí vyjádření vlády, ekonomický rozbor dopadu zákona aj.).

Ján KADLEC v.r.
JUDr. Jiří NOVÁK v.r.
ověřovatel výboru
předseda výboru

K bodu 4:

Předseda Federálního shromáždění dr. Alexandr Dubček se obrátil na předsedkyni České národní rady dr. Dagmar Burešovou se žádostí o vyjádření České národní rady ke stanovisku vlády ČSFR, že přijetí zákona o sdružování v politických stranách nepatří do zákonodárné pravomoci Federálního shromáždění.

Po úvodním slově předsedy výboru JUDr. Jiřího Nováka a po rozpravě výbor zaujal stanovisko, že přijetí zákona o sdružování v politických stranách patří do působnosti federace.

Usnesení č. 281

ústavně právního výboru České národní rady

z 25. června 1991

k dopisu předsedy Federálního shromáždění Alexandra Dubčeka, týkajícího se vyjádření ČNR ke stanovisku vlády ČSFR, že přijetí zákona o sdružování v politických stranách nepatří do zákonodárné pravomoci Federálního shromáždění

Po úvodním slově předsedy výboru JUDr. Jiřího Nováka a po rozpravě

ústavně právní výbor

zaujal stanovisko, že přijetí zákona o sdružování v politických stranách patří do působnosti federace.

Ján KADLEC v.r.
JUDr. Jiří NOVÁK v.r.
ověřovatel výboru
předseda výboru

K bodu 5:

Na předsedkyni České národní rady dr. Dagmar Burešovou se obrátil poslanec MUDr. Petr Lom se žádostí o vyjádření ke znění čl. 31 Listiny základních práv a svobod (ústavní zákon č. 23/1991 Sb.).

Předseda výboru požádal legislativní odbor Kanceláře České národní rady o zaujetí stanoviska.

Po úvodním slově předsedy výboru JUDr. Jiřího NOVÁKA a po rozpravě se výbor ztotožnil se stanoviskem legislativního odboru Kanceláře České národní rady.

Usnesení č. 282

ústavně právního výboru České národní rady

z 25. června 1991

k dopisu poslance České národní rady MUDr. Petra Loma

Po úvodním slově předsedy výboru JUDr. Jiřího Nováka a po rozpravě

ústavně právní výbor

se ztotožňuje se stanoviskem legislativního odboru Kanceláře České národní rady ke znění článku 31 Listiny základních práv a svobod (ústavní zákon č. 23/1991 Sb.), které je přílohou tohoto usnesení.

Ján KADLEC v.r.
JUDr. Jiří NOVÁK v.r.
ověřovatel výboru
předseda výboru

STANOVISKO

ke znění článku 31 Listiny základních práv a svobod

(ústavní zákon č. 23/1991 Sb.)

1. Pojem "veřejné pojištění" není dosud vymezen v platných právních předpisech. V této souvislosti je však třeba poukázat na § 6 ústavního zákona č. 23/1991 Sb., kterým se uvozuje Listina základních práv a svobod, v němž se stanoví, že zákony a jiné právní předpisy musí být uvedeny do souladu s touto Listinou nejpozději do 31. prosince 1991. Vzhledem k tomuto ustanovení nelze mít zásadní výhrady proti tomu, že se v článku 31 Listiny používá pojmů, které nejsou v právním řádu dosud vymezeny.

2. Veřejné pojištění jako forma pojištění povinného se odlišuje od pojištění smluvního, které má povahu soukromoprávní. Smluvním pojištěním se Listina nezabývá, neboť toto pojištění jde nad rámec ochrany zdraví garantované ústavními předpisy. Právní úprava přijatá k tomuto druhu tzv. nadstandartního smluvního pojištění tedy nebude v rozporu s článkem 31 Listiny (např. z důvodu bezplatnosti zdravotní péče), protože se nejedná o formu veřejného pojištění.

Z obdobných hledisek je též třeba přistupovat k právní úpravě o poskytování zdravotní péče za úhradu v nestátních zdravotnických zařízeních, která se rovněž připravuje.

3. Znění věty druhé článku 31 Listiny, které zní: "Občané mají na základě veřejného pojištění právo na bezplatnou zdravotní péči a na zdravotní pomůcky za podmínek, které stanoví zákon.", lze se zřetelem na tyto skutečnosti akceptovat.

I když je dobře možné polemizovat s formulací "bezplatná zdravotní péče", neboť v podstatě jde o "poskytování zdravotní péče bezplatně (zdarma)", je přesto dikce článku 31 Listiny v souladu s ustanovením § 95 zákona č. 221/1924 Sb., o pojištění zaměstnanců pro případ nemoci, invalidity a stáří, ve kterém se stanoví, že "Nemocenská pojišťovna je povinna poskytovat pojištěnci zdarma lékařskou pomoc, jakož i potřebná léčiva a jiné terapeutické pomůcky.".

4. K navrhovanému rozšíření textu článku 31 Listiny též o právo občana na volbu lékaře a zdravotnického zařízení uvádíme, že tato práva si podle našeho názoru nevyžadují zakotvení v ústavních předpisech a lze je upravit zákonem.

12. června 1991

legislativní odbor

K bodu 6: Sdělení předsedy výboru

1.Příští schůze ÚPV se bude konat 2.-4.7. s předpokládaným programem:

-vládní návrh zákona ČNR o Státním fondu cestovního ruchu (tisk 265)

-bytová politika

-zpráva vlády České republiky o stavu a úkolech české justice

Upozornil, že ÚPV se event. může konat i v pondělí 1.7.; program bude ještě upřesněn.

2.Na 20. schůzi ČNR bylas schválena novela zákona ČNR o jednacím řádu ČNR, kde v § 73 je ohledně společných zpráv výborů uvedeno, že se zašle poslancům "tak, aby ji obdrželi nejpozději 24 hodin před zahájením schůze ČNR, na které se bude návrh projednávat".

ÚPV se na návrh předsedy výboru dr. Nováka zabýval předběžně výkladem tohoto ustanovení a souhlasil s tím, aby společná zpráva byla pro poslance v sekretariátu příslušného výboru 24 hodin před začátkem schůze ČNR (tj. v pondělí ráno v 9.00 hod.), kde si ji poslanci proti podpisu mohou vyzvednout.

Výbor zmocnil své členy předsednictva ČNR, aby toto stanovisko výboru v předsednictvu ČNR podporovali.

3.Poslanci byli informováni, že 25.6. v 17.00 hod. se koná seminář k návrhu o státním fondu tvorby a ochrany životního prostředí České republiky.

4.Poslanci byli seznámeni s organizačním pokynem GP ČR k provedení § 5 odst. 1 výnosu MPSV ČR z 2.7.1990, kterým se vydává platový řád pro prokurátora a vyšetřovatele.

5.Výbor na návrh předsedy souhlasil s tím, že zprávu vlády ČR o stavu justice bude ÚPV projednávat ve středu 3.7. od 14.00 hod. za účasti ministra spravedlnosti, předsedy Nejvyššího soudu a generálního prokurátora ČR a předsedů krajských soudů. Předmětem jednání bude i obdobná zpráva o stavu prokuratury. Předseda výboru vyzval zpravodajku posl. Röschovou, aby si připravila vybrané okruhy problémů, kterým by výbor věnoval zvláštní pozornost.

6.Předseda výboru dr. Novák informoval výbor, že 24.6. obdržela Česká národní rada dopis předsedy Federální shromáždění A. Dubčeka se žádostí o zaujetí stanoviska k tiskům 701 (Policejní sbory) a 702 (služební poměry), a to do pátku 28.6. K dopisu p. Dubčeka však bylo připojeno pouze po 1 výtisku.

ÚPV se usnesl, že vzhledem k tomu, že dosud předlohy neobdržel, nebude návrhy projednávat.

7.Výbor souhlasil s tím, že společnou zpravodajkou ke zprávě vlády České republiky o stavu justice ve schůzi ČNR bude posl. Röschová.

K bodu 7:

Zpravodajskou zprávu k návrhu poslance ČNR Vladimíra Preclíka na vydání zákona ČNR, kterým se mění a doplňuje zákon ČNR č. 232/1991 Sb., o podmínkách a způsobu navrácení majetkových práv vyplývajících ze zákona č. 173/1990 Sb., kterým se zrušuje zákon č. 68/1956 Sb., o organizaci tělesné výchovy, a kterým se upravují některé další vztahy týkající se dobrovolných tělovýchovných organizací (tisk 320) přednesl posl. JUDr. Leonard DANNEBERG.

Po rozpravě výbor doporučil České národní radě, aby vyslovila souhlas s vládním návrhem s připomínkou k čl. II.

Usnesení č. 283

ústavně právního výboru České národní rady

z 25. června 1991

k návrhu poslance ČNR Vladimíra Preclíka na vydání zákona ČNR, kterým se mění a doplňuje zákon ČNR č. 232/1991 Sb., o podmínkách a způsobu navrácení majetkových práv vyplývajících ze zákona č. 173/1990 Sb., kterým se zrušuje zákon č. 68/1956 Sb., o organizaci tělesné výchovy, a kterým se upravují některé další vztahy týkající se dobrovolných tělovýchovných organizací (tisk 320)

Po zpravodajské zprávě posl. JUDr. Leonarda Danneberga a po rozpravě

ústavně právní výbor

I.doporučuje České národní radě, aby vyslovila souhlas s vládním návrhem s touto připomínkou:

čl. II zní:

"Tento zákona nabývá účinnosti dnem vyhlášení.",

II.zmocňuje předsedu výboru a zpravodaje, aby spolu s předsedy a zpravodaji ostatních výborů, které návrh projednaly, vypracovali společnou zprávu, která bude předložena schůzi České národní rady.

Ján KADLEC v.r.
JUDr. Jiří NOVÁK v.r.
ověřovatel výboru
předseda výboru

K bodu 8:

Zpravodajskou zprávu k vládnímu návrhu zákona ČNR o zřízení Slezské university, Jihočeské univerzity, Západočeské univerzity, Univerzity Jana Evangelisty Purkyně a Ostravské univerzity (tisk 324) přednesl posl. Marek BENDA.

Po rozpravě výbor doporučil České národní radě, aby vyslovila s vládním návrhem souhlas.

Usnesení č. 284

ústavně právního výboru České národní rady

z 25. června 1991

k vládnímu návrhu zákona České národní rady o zřízení Slezské university, Jihočeské univerzity, Západočeské univerzity, Univerzity Jana Evangelisty Purkyně a Ostravské univerzity (tisk 324)

Po zpravodajské zprávě posl. Marka Bendy a po rozpravě

ústavně právní výbor

I.doporučuje České národní radě, aby vyslovila souhlas s vládním návrhem,

II.zmocňuje předsedu výboru a zpravodaje, aby spolu s předsedy a zpravodaji ostatních výborů, které návrh projednaly, vypracovali společnou zprávu, která bude předložena schůzi České národní rady.

Ján KADLEC v.r.
JUDr. Jiří NOVÁK v.r.
ověřovatel výboru
předseda výboru

K bodu 9:

Zpravodajskou zprávu k vládnímu návrhu, kterým se předkládá k vyslovení souhlasu FS ČSFR návrh na sjednání Protokolu o zrušení Rady vzájemné hospodářské pomoci (tisk FS 698) přednesl posl. JUDr. Vladimír ŘEZÁČ.

Po rozpravě výbor doporučil Federálnímu shromáždění, aby vyslovilo souhlas s předloženým návrhem.



/Schůze výboru byla přerušena ve 20.45 hod./

Usnesení č. 285

ústavně právního výboru České národní rady

z 25. června 1991

k vládnímu návrhu, kterým se předkládá k vyslovení souhlasu Federálnímu shromáždění ČSFR návrh na sjednání Protokolu o zrušení Rady vzájemné hospodářské pomoci (tisk FS 698)

Po zpravodajské zprávě posl. JUDr. Vladimíra Řezáče a po rozpravě

ústavně právní výbor

I.doporučuje Federálnímu shromáždění, aby vyslovilo souhlas s předloženým návrhem,

II.zmocňuje předsedu výboru a zpravodaje, aby spolu s předsedy a zpravodaji ostatních výborů, které návrh projednaly, vypracovali společnou zprávu, kterou předsedkyně České národní rady zašle předsedovi Federálního shromáždění.

Ján KADLEC v.r.
JUDr. Jiří NOVÁK v.r.
ověřovatel výboru
předseda výboru

/26.6.1991 schůze zahájena v 9.00 hod. - řídil místopředseda výboru

JUDr. Vladimír ŘEZÁČ/

K bodu 10:

Vládní návrh zákona o ochraně ovzduší před znečišťujícími látkami (zákon o ovzduší) (tisk FS 695) odůvodnil ministr - předseda Federálního výboru pro životní prostředí ing. Josef VAVROUŠEK, CSc.

Zpravodajskou zprávu přednesl posl. Marek BENDA.

Po rozpravě výbor doporučil Federálnímu shromáždění, aby vyslovilo souhlas s návrhem s připomínkami k § 5, 9, 16, 17 a 18.

Usnesení č. 286

ústavně právního výboru České národní rady

z 26. června 1991

k vládnímu návrhu zákona o ochraně ovzduší před znečišťujícími látkami (zákon o ovzduší) (tisk FS 695)

Po odůvodnění ministra - předsedy Federálního výboru pro životní prostředí ing. Josefa Vavrouška, CSc., zpravodajské zprávě posl. Marka Bendy a po rozpravě

ústavně právní výbor

I.doporučuje Federálnímu shromáždění, aby vyslovilo souhlas s předloženým návrhem s těmito připomínkami:

obecně

-předložený vládní návrh je v zásadním souladu s ústavou a s rozdělením kompetencí mezi federaci a republiky,

-slova "právní předpisy" nahradit slovy "obecně závazné právní předpisy",

k § 5

-vložit nový odst. 4 tohoto znění:

"(4) Limity znečišťování stanoví tento zákon. Zákony České národní rady a Slovenské národní rady mohou být tyto limity zpřísněny.",

- v příloze k zákonu upravit limity znečišťování

k § 9 odst. 2

odkázat na konkrétní zvláštní předpis,

k § 16

úprava poplatků by měla být stanovena zákony národních rad,

k § 17 odst. 1 a 3

odlišit za porušení povinností podle § 10 odst. 3 od ostatních sazeb za porušení povinností,

k § 18

pojem ministerstva životních prostředí republik nahradit pojmem ústřední orgány státní správy republiky určené zákony národních rad,

II.zmocňuje předsedu výboru a zpravodaje, aby spolu s předsedy a zpravodaji ostatních výborů, které návrh projednaly, vypracovali společnou zprávu, kterou předsedkyně České národní rady zašle předsedovi Federálního shromáždění.

Ján KADLEC v.r.
JUDr. Vladimír ŘEZÁČ v.r.
Pěřovatel výboru
místopředseda výboru

K bodu 11:

Vládní návrh zákona o úpravě náhrady za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti vzniklé pracovním úrazem nebo nemocí z povolání (tisk FS 689) odůvodnila zástupkyně federálního ministerstva práce a sociálních věcí dr. SOUČKOVÁ.

Zpravodajskou zprávu přednesl posl. JUDr. Vladimír ŘEZÁČ.

Po rozpravě výbor doporučil Federálnímu shromáždění, aby vyslovilo souhlas s předloženým návrhem s připomínkou k § 1 písm. c).

Usnesení č. 287

ústavně právního výboru České národní rady

z 26. června 1991

k vládnímu návrhu zákona o úpravě náhrady za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti vzniklé pracovním úrazem nebo nemocí z povolání (tisk FS 689)

Po odůvodnění zástupkyně federálního ministerstva práce a sociálních věcí dr. Součkové, zpravodajské zprávě posl. JUDr. Vladimíra Řezáče a po rozpravě

ústavně právní výbor

I.doporučuje Federálnímu shromáždění, aby vyslovilo souhlas s předloženým návrhem s touto připomínkou:

§ 1 písm. c) upravit takto:

"c) 5 % za leden až červen 1991",

II.zmocňuje předsedu výboru a zpravodaje, aby spolu s předsedy a zpravodaji ostatních výborů, které návrh projednaly, vypracovali společnou zprávu, kterou předsedkyně České národní rady zašle předsedovi Federálního shromáždění.

Ján KADLEC v.r.
JUDr. Vladimír ŘEZÁČ v.r.
ověřovatel výboru
místopředseda výboru

K bodu 12:

Náměstek ministra životního prostředí České republiky p. TRPÁK po podrobném odůvodnění požádal ústavně právní výbor o odložení projednávání vládního návrhu zákona ČNR o Státním fondu tvorby a ochrany životního prostředí ČR (tisk 303) na srpen či září 1991.

Jeho žádost podpořil předseda výboru pro životní prostředí a urbanismus ing. Leopold ZUBEK.

Ústavně právní výbor po rozpravě souhlasil s odložením projednání tohoto vládního návrhu.

Usnesení č. 288

ústavně právního výboru České národní rady

z 26. června 1991

k vládnímu návrhu zákona České národní rady o Státním fondu tvorby a ochrany životního prostředí České republiky (tisk 303)

Po odůvodnění náměstka ministra životního prostředí p. Trpáka a po rozpravě

ústavně právní výbor

souhlasí s odložením projednání vládního návrhu zákona České národní rady o Státním fondu tvorby a ochrany životního prostředí České republiky (tisk 303).

Ján KADLEC v.r.
JUDr. Vladimír ŘEZÁČ v.r.
ověřovatel výboru
místopředseda výboru

K bodu 13:

Návrh novely zákona o státním rozpočtu České republiky na rok 1991 a zprávu o řešení některých problémů ve státním rozpočtu České republiky na rok 1991 (tisk 317) odůvodnil náměstek ministra financí České republiky ing. Miroslav PURKYNĚ.

Zpravodajskou zprávu přednesl posl. Antonín ANDRLE, který návrh podpořil a doporučil výboru vyslovit s ním souhlas.

Po rozpravě, v níž vystoupili poslanci Marek BENDA a ing. Václav ŽÁK, výbor doporučil České národní radě, aby vyslovila souhlas s vládním návrhem.

Usnesení č. 289

ústavně právního výboru České národní rady

z 26. června 1991

k návrhu novely zákona o státním rozpočtu České republiky na rok 1991 a zpráva o řešení některých problémů ve státním rozpočtu České republiky na rok 1991 (tisk 317)

Po odůvodnění náměstka ministra financí České republiky ing. Miroslava Purkyně, zpravodajské zprávě posl. Antonína Andrleho a po rozpravě

ústavně právní výbor

I.doporučuje České národní radě, aby vyslovila souhlas s vládním návrhem,

II.zmocňuje předsedu výboru a zpravodaje, aby spolu s předsedy a zpravodaji ostatních výborů, které návrh projednaly, vypracovali společnou zprávu, která bude předložena schůzi České národní rady.

Ján KADLEC v.r.
JUDr. Vladimír ŘEZÁČ v.r.
ověřovatel výboru
místopředseda výboru

K bodu 14:

Vládní návrh zákona ČNR o předškolních zařízeních a školských zařízeních (tisk 319) odůvodnil náměstek ministra školství, mládeže a tělovýchovy České republiky Milan KRÁSENSKÝ.

Zpravodajskou zprávu přednesl posl. Marek BENDA.

Po všeobecné a podrobné rozpravě výbor doporučil České národní radě, aby vyslovila souhlas s vládním návrhem s připomínkami k čl. I bod 3 - § 2; k čl. I bod 22 - § 16 odst. 4 a k čl. IV.

Usnesení č. 290

ústavně právního výboru České národní rady

z 26. června 1991

k vládnímu návrhu zákona České národní rady o předškolních zařízeních a školských zařízeních (tisk 319)

Po odůvodnění náměstka ministra školství, mládeže a tělovýchovy České republiky Milana Krásenského, zpravodajské zprávě posl. Marka Bendy a po rozpravě

ústavně právní výbor

I.doporučuje České národní radě, aby vyslovila souhlas s vládním návrhem s těmito připomínkami:

k čl. I bod 3 - § 2

vypustit slovo "individuální",

k čl. I bod 22 - § 16 odst. 4

druhou větu upravit takto: "V těchto územích se školy v přírodě nezřizují ani nekonají.",

čl. IV upravit takto:

"Tento zákon nabývá účinnosti dnem 1. září 1991.",

II.zmocňuje předsedu výboru a zpravodaje, aby spolu s předsedy a zpravodaji ostatních výborů, které návrh projednaly, vypracovali společnou zprávu, která bude předložena schůzi České národní rady.

Ján KADLEC v.r.
JUDr. Vladimír ŘEZÁČ v.r.
ověřovatel výboru
místopředseda výboru

/27.6.1991 schůze zahájena v 8.30 hod. - řídil místopředseda výboru

JUDr. Vladimír ŘEZÁČ/

K bodu 15:

Vládní návrh zákona ČNR o státní správě o odpadovém hospodářství (tisk 302) odůvodnil náměstek ministra životního prostředí p. MLČOCH.

Zpravodajskou zprávu přednesl posl. Marek BENDA, který doporučil výboru řadu připomínek.

Vzhledem k tomu, že polovina členů ústavně právního výboru byla dne 26.6. řádně omluvena (zahraniční služební cesty, jednání v komisi na přípravě ústavy apod.), nebyl výbor usnášení schopný na tento bod a přerušil své jednání na 27.6. v 8.30 hod. Po povšechné a podrobné rozpravě výbor doporučil České národní radě, aby vyslovila souhlas s vládním návrhem s připomínkami k § 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9, 10, 12 a 17.

Usnesení č. 291

ústavně právního výboru České národní rady

z 26. a 27. června 1991

k vládnímu návrhu zákona České národní rady o státní správě v odpadovém hospodářství (tisk 302)

Po odůvodnění náměstka ministra životního prostředí p. Mlčocha, zpravodajské zprávě posl. Marka Bendy a po rozpravě

ústavně právní výbor

I.doporučuje České národní radě, aby vyslovila souhlas s vládním návrhem s těmito připomínkami:

§ 1 písm. b zní:

"b) Česká inspekce životního prostředí",

k § 1

doplnit o nové písm. d) tohoto znění:

"d) orgány obce.",

k § 2 písm. d)

na konec doplnit slova "včetně využití jako druhotné suroviny,",

k § 2 písm. e)

-vypustit,

-ostatní písmena přeoznačit,

k § 3

-vypustit

-ostatní paragrafy přečíslovat,

dosavadní § 4 odst. 1 zní:

"(1) Česká inspekce životního prostředíx) (dále jen "inspekce") kontroluje, jak jsou orgány státní správy, právnickými osobami a fyzickými osobami oprávněnými k podnikání (dále jen "právnické a fyzické osoby") dodržována ustanovení právních předpisů a rozhodnutí, týkající se odpadového hospodářství."

-odkaz x) pod čarou zní: "x) Zákon ČNR č. .../1991 Sb., o České inspekci životního prostředí.",

k dosavadnímu § 4 odst. 2

na konec doplnit slova "a současně stanoví podmínky a lhůtu pro zjednání nápravy.",

k dosavadnímu § 5

doplnit o nový odst. 2 tohoto znění:

"(2) Okresní úřad schvaluje programy odpadového hospodářství právnických a fyzických osobx).",

-odkaz x) pod čarou zní: "§ 5 zákona č. 238/1991 Sb., o odpadech.",

0dosavadní odstavec 2 označit jako odstavec 3,

dosavadní odkazy 2), 3) a 4) doplnit o číslo zákona,

dosavadní § 6 odst. 2 písm. b) zní:

"b) je využíván nad stanovený rozsah nebo v rozporu s obecně závaznými právními předpisy,",

k dosavadnímu § 6

-vložit nové písm. c) tohoto znění:

"c) jeho využíváním došlo nebo by mohlo dojít k závažné ekologické újměx).",

-odkaz x) pod čarou zní: "x) § 9 odst. 2 zákona č. 238/1991 Sb., o odpadech.",

k dosavadnímu § 8 odst. 1

za slova "fyzickými osobami" vložit odkaz x) pod čarou, který zní:

"x) § 5 zákona č. 238/1991 Sb., o odpadech.",

k dosavadnímu § 8 odst. 3

-vypustit,

-dosavadní odstavce 4, 5 a 6 přečíslovat na odstavce 3, 4 a 5,

k dosavadnímu § 8 odst. 6

na konec doplnit slova "a současně stanoví podmínky a lhůtu pro zjednání nápravy.",

za dosavadní § 9 vložit nový § tohoto znění:

"§ ..

(1) Orgány obce mohou uložit pokutux) ve výši od 10 000 do 300 000 Kčs právnické osobě nebo fyzické osobě oprávněné k podnikání, která

a)nemá zpracovaný program odpadového hospodářství, popřípadě tento program neplní,

b)nezabezpečí shromažďování odpadů vytříděných podle druhů nebo je nezabezpečuje před znehodnocením, odcizením nebo jiným únikem,

c)nemá zajištěné využití nebo zneškodnění odpadů.

(2) Orgány obce současně stanoví podmínky a lhůtu pro zjednání nápravy.",

odkaz x) pod čarou zní: "x) § 11 odst. 1 písm. a) až c) zákona č. 238/1991 Sb., o odpadech.",

k dosavadnímu § 10

vypustit a nahradit novým zněním:

"§ ..

(1) Inspektoři a pověření pracovníci ostatních orgánů v odpadovém hospodářství jsou oprávněni při výkonu své činnosti

a)v nezbytně nutném rozsahu vstupovat, popřípadě vjíždět na cizí pozemky a vstupovat do cizích objektů užívaných pro podnikatelskou činnost nebo provozování jiné hospodářské činnosti, pokud k tomu není třeba povolení podle zvláštních předpisů6),

b)požadovat potřebné doklady, údaje a písemná nebo ústní vysvětlení, týkající se předmětu kontroly.

(2) Inspektoři a pověření pracovníci ostatních orgánů v odpadovém hospodářství jsou povinni

a)zachovávat mlčenlivost o skutečnostech, o kterých se dověděli v souvislosti s výkonem své činnosti,

b)před vstupem do cizích objektů informovat provozovatele.",

k dosavadnímu § 12 odst. 1

-na konec první věty doplnit slova "nebo orgány obce podle § 9(?) tohoto zákona.",

-druhá věta zní: "Pokud porušení povinnosti zjistí okresní úřad, orgány obce a inspekce ve stejný den, provede řízení o uložení pokuty okresní úřad, v případech uvedených v § 9(?) tohoto zákona, orgány obce.",

k dosavadnímu § 12

-za odst. 2 vložit nový odstavec 3 tohoto znění:

"(3) O odvolání proti rozhodnutí orgánů obce o uložení pokuty, rozhoduje okresní úřad.",

- ostatní odstavce přečíslovat,

dosavadní § 12 dosavadní odst. 3 zní:

"(3) Pokuty uložené inspekcí jsou příjmem státního rozpočtu České republiky.",

k dosavadnímu § 12 dosavadního odst. 4

na konci udělat čárku a doplnit slova "který zajistí účelové využití tohoto příjmu v odpadovém hospodářství okresu.",

k dosavadnímu § 12

za dosavadní odst. 4 vložit nový odst. 5 tohoto znění:

"(5) Pokuty uložené orgány obce jsou příjmem rozpočtu obce, která zajistí účelové využití tohoto příjmu v odpadovém hospodářství obce.",

dosavadní § 17 zní:

"Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení.",

II.zmocňuje předsedu výboru a zpravodaje, aby spolu s předsedy a zpravodaji ostatních výborů, které návrh projednaly, vypracovali společnou zprávu, která bude předložena schůzi České národní rady.

Ján KADLEC v.r.
JUDr. Jiří NOVÁK v.r.
ověřovatel výboru
předseda výboru

K bodu 16:

Návrh ministra spravedlnosti ČR na zproštění některých soudců z povolání soudcovské funkce odůvodnil náměstek ministra spravedlnosti České republiky JUDr. Milan HAVLIŠ. Mj. uvedl, že dr. Fišerová vzala svoji žádost zpět.

Výbor po rozpravě doporučil České národní rady zprostit předložené soudce funkce soudce z povolání mimo dr. Fišerovou.

Usnesení č. 292

ústavně právního výboru České národní rady

z 27. června 1991

k návrhu ministra spravedlnosti České republiky na zproštění některých soudců z povolání soudcovské funkce

Po odůvodnění náměstka ministra spravedlnosti JUDr. Milana Havliše, zpravodajské zprávě posl. JUDr. Anny Röschové a po rozpravě

ústavně právní výbor

I.doporučuje České národní radě, aby zprostila

A.funkce soudce z povolání, kteří jsou současně navrhováni k volbě k jiným soudům:

1.JUDr. Petra Kacafírka funkce soudce obvodního soudu pro Prahu 3 (současně je navrhován do funkce soudce obvodního soudu pro Prahu 9),

2.JUDr. Helenu Horákovou funkce soudkyně obvodního soudu pro Prahu 5 (současně je navrhována do funkce soudkyně městského soudu v Praze),

3.JUDr. Ivanu Hasalovou funkce soudkyně obvodního soudu pro Prahu 8 (současně je navrhována do funkce soudkyně městského soudu v Praze),

4.JUDr. Ivo Erberta funkce soudce obvodního soudu pro Prahu 9 (současně je navrhován do funkce soudce obvodního soudu pro Prahu 3),

5.JUDr. Lubomíra Fialu funkce soudce okresního soudu Plzeň-město (současně je navrhován do funkce soudce krajského soudu v Plzni),

6.JUDr. Ladislava M i f k a funkce soudce krajského soudu v Hradci Králové (současně je navrhován do funkce soudce Nejvyššího soudu ČR),

7.JUDr. Ladislava Mádra funkce soudce okresního soudu v Semilech (současně je navrhován do funkce soudce okresního soudu v Jihlavě),

8.JUDr. Evu Lukotkovou funkce soudkyně městského soudu v Brně (současně je navrhována do funkce soudkyně krajského soudu v Brně),

9.JUDr. Vladimíra Mikuška funkce soudce okresního soudu v Ostravě (současně je navrhován do funkce soudce krajského soudu v Ostravě),

B.funkce soudce z povolání, kteří odcházejí z justice a hodlají nastoupit jiné zaměstnání:

1.JUDr. Františka Hoffmana funkce soudce městského soudu v Praze,

2.JUDr. Helenu Sieglovou funkce soudkyně obvodního soudu pro Prahu 4,

3.JUDr. Petra Svobodu funkce soudce obvodního soudu pro Prahu 5,

4.JUDr. Václava Kopáčka funkce soudce obvodního soudu pro Prahu 10,

5.JUDr. Michaelu Pařízkovou funkce soudkyně obvodního soudu pro Prahu 10,

6.JUDr. Lubomíra Svátka funkce soudce obvodního soudu pro Prahu 10,

7.JUDr. Evu Hrudkovou funkce soudkyně okresního soudu v Kladně,

8.JUDr. Jaroslava Šebánka funkce soudce okresního soudu v Písku,

9.JUDr. Václava Šaška funkce soudce krajského soudu v Plzni,

10.JUDr. Ilonu Bohunčákovou funkce soudkyně okresního soudu Plzeň-město,

11.JUDr. Josefa Kollára funkce soudce okresního soudu v Sokolově,

12.JUDr. Ladislava Šturmu funkce soudce okresního soudu v Sokolově,

13.Jiřího Malinovského funkce soudce krajského soudu v Ústí nad Labem,

14.JUDr. Luboše Pospíšila funkce soudce krajského soudu v Ústí nad Labem,

15.Petra Neumanna funkce soudce okresního soudu v Liberci,

16.JUDr. Michala Žižlavského funkce soudce městského soudu v Brně,

17.JUDr. Jiří Dobišara funkce soudce okresního soudu v Břeclavi,

18.Annu Dvořáčkovou funkce soudkyně okresního soudu v Hodoníně,

19.JUDr. Vladimíra Horáka funkce soudce okresního soudu ve Vsetíně.

II.zmocňuje předsedu výboru a zpravodajku, aby vypracovali zprávu, která bude předložena schůzi České národní rady,

III.souhlasí s tím, že společnou zpravodajkou ve schůzi České národní rady bude posl. JUDr. Anna Röschová.

Ján KADLEC v.r.
JUDr. Vladimír ŘEZÁČ v.r.
ověřovatel výboru
místopředseda výboru

K bodu 17:

Návrh ministra spravedlnosti ČR na volbu soudců z povolání k soudům v České republice (tisk 325) uvedl náměstek ministra spravednosti České republiky JUDr. Milan HAVLIŠ.

Zpravodajka posl. JUDr. Anna RÖSCHOVÁ mj. informovala i o kladných usneseních ostatních výborů k této otázce.

Po rozpravě, v níž výbor posoudil každou kandidaturu zvlášť doporučil České národní radě, aby zvolila do funkce soudce z povolání k soudům v České republice kandidáty uvedené

1.v oddíle A (soudci z povolání navrhovaní ke zvolení k jiným soudům) s tím, že se vrátí ke kandidatuře JUDr. Evy Krausové na příští schůzi výboru,

2.v oddíle B (kandidáti z řad justičních čekatelů),

3.v oddíle C (bývalí soudci a státní notáři, kteří se vracejí do justice, advokáti, prokurátoři a podnikoví právníci).

Usnesení č. 293

ústavně právního výboru České národní rady

z 27. června 1991

k návrhu ministra spravedlnosti České republiky na volbu soudců z povolání k soudům v České republice (tisk 325)

Po úvodním slově náměstka ministra spravedlnosti České republiky JUDr. Milana Havliše, zpravodajské zprávě posl. JUDr. Anny Röschové a po rozpravě

ústavně právní výbor

I.doporučuje České národní radě, aby zvolila do funkce soudce z povolání k soudům v České republice kandidáty uvedené

1.v oddíle A (soudci z povolání navrhovaní ke zvolení k jiným soudům) s tím, že se vrátí ke kandidatuře JUDr. Evy Krausové na příští schůzi výboru,

2.v oddíle B (kandidáti z řad justičních čekatelů),

3.v oddíle C (bývalí soudci a státní notáři, kteří se vracejí do justice, advokáti, prokurátoři a podnikoví právníci),

II.zmocňuje předsedu výboru a zpravodajku, aby spolu s předsedy a zpravodaji ostatních výborů vypracovali společnou zprávu, která bude předložena schůzi České národní rady.

III.souhlasí s tím, že společnou zpravodajkou ve schůzi České národní rady bude posl. JUDr. Anna Röschová.

Ján KADLEC v.r.
JUDr. Vladimír ŘEZÁČ v.r.
ověřovatel výboru
místopředseda výboru

K bodu 18:

Návrh ministra spravedlnosti ČR na volbu místopředsedy Nejvyššího soudu ČR dr. Látala (tisk 326) odůvodnil náměstek ministra spravedlnosti České republiky JUDr. Milan HAVLIŠ.

Zpravodajskou zprávu přednesla posl. JUDr. Anna RÖSCHOVÁ.

Po rozpravě se výbor usnesl, že se k projednání tohoto bodu vrátí na příští schůzi 3. července 1991.

Usnesení č. 294

ústavně právního výboru České národní rady

z 27. června 1991

k návrhu ministra spravedlnosti České republiky na volbu místopředsedy Nejvyššího soudu České republiky (tisk 326)

Po úvodním slově náměstka ministra spravedlnosti České republiky JUDr. Milana Havliše, zpravodajské zprávě posl. JUDr. Anny Röschové a po rozpravě

ústavně právní výbor

se vrátí k projednání tohoto bodu na své schůzi dne 3. července 1991.

Ján KADLEC v.r.
JUDr. Vladimír ŘEZÁČ v.r.
ověřovatel výboru
ístopředseda výboru

Schůze ústavně právního výboru České národní rady byla ukončena 27. června 1991 ve 12.00 hod.

Ján KADLEC
JUDr. Jiří NOVÁK
ověřovatel výboru
předseda výboru

JUDr. Vladimír ŘEZÁČ

místopředseda výboru


Přihlásit/registrovat se do ISP