Usnesení č. 256
ústavně právního výboru České národní rady
z 5. června 1991
k vládnímu návrhu zákona České národní rady o pozemkových úpravách a pozemkových úřadech (tisk 215)
Po odůvodnění zástupce ministerstva zemědělství České republiky JUDr. Zdeňka Karfíka, CSc., zpravodajské zprávě posl. JUDr. Anny Röschové a po rozpravě
ústavně právní výbor
I. doporučuje České národní radě, aby vyslovila souhlas s návrhem v tomto znění:
"Zákon
České národní rady
ze dne ...............
o pozemkových úpravách a pozemkových úřadech
Česká národní rada se usnesla na tomto zákoně:
§ 1
Účel zákona
Zákon upravuje řízení o pozemkových úpravách a zřízení a funkci pozemkových úřadů).
Část první
Pozemkové úpravy
§ 2
(1) Pozemkovými úpravami jsou změny v uspořádání pozemků v určitém území provedené za účelem vytvoření půdně ucelených hospodářských jednotek podle potřeb jednotlivých vlastníků půdy a s jejich souhlasem a podle celospolečenských požadavků na tvorbu krajiny, životního prostředí a na investiční výstavbu.
(2) Pozemkovými úpravami se uspořádávají vlastnická práva k pozemkům; pozemky se jimi scelují nebo dělí a zabezpečuje se jimi jejich přístupnost a vyrovnání jejich hranic; současně se jimi vytvářejí podmínky k ochraně a zúrodnění půdního fondu a zvelebení krajinného prostředí.
Řízení o pozemkových úpravách
§ 3
Předmět pozemkových úprav
(1) Předmětem pozemkových úprav jsou všechny pozemky v určitém území bez ohledu na dosavadní způsob využívání a existující vlastnické a užívací vztahy k nim, pokud nejsou podle odstavce 2 z pozemkových úprav vyloučeny.
(2) Z pozemkových úprav jsou vyloučeny pozemky určené pro obranu státu), pro těžbu nerostů) a pozemky chráněné podle zvláštních předpisů), pozemky zastavěné, pozemky na kterých jsou zahrádkové nebo chatové osady), pozemky, na kterých jsou hřbitovy a pozemky, na kterých jsou tělovýchovná a sportovní zařízení.
§ 4
Formy pozemkových úprav
Pozemkové úpravy se provádějí zpravidla formou komplexních pozemkových úprav. K urychlenému vytvoření půdně ucelených hospodářských jednotek se pozemkové úpravy provádějí formou jednoduchých pozemkových úprav.
§ 5
Účastníci řízení o pozemkových úpravách
Účastníky řízení o pozemkových úpravách (dále jen "účastníci") jsou:
a) vlastníci pozemků zahrnutých do pozemkových úprav (dále jen "vlastníci pozemků"),
b) další fyzické a právnické osoby, jejichž vlastnická nebo jiná práva k pozemkům mohou být pozemkovými úpravami přímo dotčena,
c) investor, je-li provedení pozemkových úprav vyvoláno v důsledku investiční výstavby.
§ 6
Zahájení řízení
(1) Řízení o pozemkových úpravách zahajuje okresní pozemkových úřad /§ 11 písm. a)/ na návrh některého z účastníků řízení nebo z vlastního podnětu.
(2) O zahájení řízení o pozemkových úpravách písemně vyrozumí okresní pozemkový úřad účastníky řízení; písemné vyrozumění vyvěsí též na úřední desce okresního pozemkového úřadu a na úřední desce obcí, v jejichž územních obvodech jsou pozemky zahrnuté do pozemkových úprav.
(3) Okresní pozemkový úřad doručí vyrozumění o zahájení řízení též orgánům geodézie a kartografie, územního plánování, stavebním úřadům a obcím, v jejichž územních obvodech jsou pozemky zahrnuté do pozemkových úprav; dotýká-li se řízení o pozemkových úpravách zájmů chráněných předpisů o obraně a bezpečnosti státu, o péči o zdraví lidu a jiných zájmů
chráněných zvláštními předpisy), okresní pozemkový úřad doručí vyrozumění i dalším dotčeným orgánům státní správy.
§ 7
Úvodní jednání
(1) Okresní pozemkový úřad svolá úvodní jednání, na kterém seznámí účastníky s účelem a cílem pozemkových úprav, určí rozsah území dotčeného pozemkovými úpravami a formu pozemkových úprav.
(2) Je-li vlastníků pozemků, jichž se pozemkové úpravy týkají, větší počet, mohou si na úvodním jednání zvolit ze svých řad komisi, která bude napomáhat zpracovateli při vypracování návrhu pozemkových úprav.
§ 8
Návrh pozemkových úprav
(1) Okresní pozemkový úřad zajistí odborné zpracování návrhu pozemkových úprav (dále jen "návrh") u zpracovatele. Náležitosti návrhu stanoví ministerstvo zemědělství České republiky (dále jen "ministerstvo") vyhláškou vydanou v dohodě s ministerstvem životního prostředí České republiky a s Českým úřadem geodetickým a kartografickým.
(2) Zpracovatelem návrhu mohou být pouze právnické nebo fyzické osoby, které mají oprávnění k projektování pozemkových úprav.
(3) Orgány uvedené v § 6 odst. 3 jsou povinny poskytnout pozemkovému úřadu bezúplatně potřebné údaje a informace nezbytné pro řízení o pozemkových úpravách a pro vypracování návrhu.
(4) Vlastníkům půdy, kterým nebude možno jejich původní pozemky vyčlenit pro nepřístupnost, rozptýlenost, částečné zastavění nebo takový tvar a charakter pozemku, který by omezoval jiné vlastníky půdy, navrhne zpracovatel k vyčlenění jiné pozemky stejného druhu a přiměřeně stejné kvality a výměry. Pravidla pro posuzování přiměřenosti kvality a výměry vyměňovaných pozemků stanoví ministerstvo vyhláškou.
(5) V průběhu zpracování návrhu je zpracovatel povinen projednávat s vlastníky předpokládanou výměnu pozemků a jiná navrhovaná opatření.
(6) Je-li pro docílení účelu pozemkových úprav podle § 2 nutno vyčlenit nezbytnou výměru původního fondu na provedení technických, zúrodňovacích a ekologických opatření, podílejí se na této výměře jednotliví vlastníci podle zpracovaného návrhu.
§ 9
Rozhodnutí o pozemkových úpravách
(1) Okresní pozemkový úřad vystaví zpracovaný návrh po dobu 15 dnů k veřejnému nahlédnutí; návrh musí být vystaven též v obci, v jejímž územním obvodu jsou pozemky zahrnuté do pozemkových úprav. V této době mohou účastníci a orgány uvedené v § 6 odst. 3 uplatnit své námitky a připomínky u okresního pozemkového úřadu.
(2) Po uplynutí doby podle odstavce 1 okresní pozemkový úřad nařídí závěrečné ústní jednání s účastníky a orgány uvedenými v § 6 odst. 3. Současně je upozorní, že své námitky a připomínky k návrhu mohou uplatnit nejpozději při tomto ústním jednání; jinak k nim nebude přihlédnuto.
(3) Po závěrečném ústním jednání vydá okresní pozemkový úřad rozhodnutí.
§ 10
Náklady na pozemkové úpravy
(1) Náklady na vypracování návrhu pozemkových úprav, vytyčení pozemků, vyhotovení geometrických plánů, náklady na zpřístupnění pozemků a náklady na ochranu a obnovu krajiny hradí stát. Ostatní náklady na provedení pozemkových úprav hradí účastníci; stát jim může poskytnout subvence nebo dotace podle zvláštních předpisů).
(2) Náklady na přípravu a vypracování návrhu pozemkových úprav, jakož i jeho provedení, je-li provedení pozemkových úprav vyvoláno v důsledku investiční výstavby, hradí investor.
Část druhá
Pozemkové úřady
§ 11
Soustavu pozemkových úřadů tvoří
a) okresní pozemkové úřady, kterými jsou samostatné referáty okresních úřadů; na území hlavního města Prahy vykonává působnost okresního pozemkového úřadu pozemkový úřad hlavního města Prahy, kterým je samostatný odbor Magistrátního úřadu hlavního města Prahy,
b) ministerstvo.
§ 12
Okresní pozemkový úřad
Okresní pozemkový úřad:
a) vykonává činnost podle zákona č. .../1991 Sb., o úpravě vlastnických vztahů k půdě a jinému zemědělskému majetku, popřípadě podle dalších zvláštních předpisů,
b) rozhoduje o pozemkových úpravách a organizuje jejich provádění,
c) zajišťuje vytyčení pozemků a vyhotovení geometrických plánů osobami s odbornou způsobilostí podle zvláštních předpisů),
d) koordinuje v součinnosti s orgány územního plánování návaznost návrhů pozemkových úprav na sídelní struktury a územní plány),
e) předkládá příslušnému orgánu geodézie a kartografie listiny, na jejichž základě dochází ke změně vlastnických práv k pozemkům),
f) poskytuje údaje pro stanovení ceny pozemků),
g) zabezpečuje trvalé uložení a zpřístupnění veškeré dokumentace pozemkových úprav,
h) soustřeďuje a poskytuje informační údaje z oblasti pozemkových úprav.
§ 13
Ministerstvo
Ministerstvo:
a) po projednání s ministerstvem životního prostředí České republiky zabezpečuje vazbu pozemkových úprav s územně plánovací dokumentací velkých územních celků (území přesahující hranice okresu),
b) je odvolacím orgánem proti rozhodnutí okresních pozemkových úřadů,
c) provádí ověřování zvláštní způsobilosti k projektování pozemkových úprav,
d) rozhoduje podle § 17 odst. 4 zákona č. .../1991 Sb., o úpravě vlastnických vztahů k půdě a jinému zemědělskému majetku.
Část třetí
Závěrečná ustanovení
§ 14
Pokud tento zákon nestanoví jinak, postupuje se při řízení o pozemkových úpravách podle správního řádu).
§ 15
Zrušují se:
1. Vládní nařízení č. 47/1955 Sb., o opatřeních v oboru hospodářsko-technických úprav pozemků.
2. Vyhláška č. 27/1958 Ú.1., kterou se vydávají prováděcí předpisy k vládnímu nařízení o opatřeních v oboru hospodářsko-technických úprav pozemků.
3. Poslední věta v příloze č. 9 vyhlášky č. 316/1990 Sb., kterou se mění a doplňuje vyhláška č. 182/1988 Sb., o cenách staveb, pozemků, trvalých porostů, úhradách za zřízení práva osobního užívání pozemků a náhradách za dočasné užívání pozemků.
§ 16
Tento zákon nabývá účinnosti dnem 20. července 1991.",
II. zmocňuje předsedu výboru a zpravodaje, aby spolu s předsedy a zpravodaji ostatních výborů, které návrh projednaly, vypracovali společnou zprávu, která bude předložena schůzi České národní rady.
Petr KOHÁČEK v.r. |
JUDr. Jiří NOVÁK v.r. |
ověřovatel výboru |
předseda výboru |