ČESKÁ NÁRODNÍ RADA
VI. volební období
rozpočtový a kontrolní výbor
Zápis
z 61. schůze výboru,
která se konala 31. března, 1. a 2. dubna 1992
květen 1992
Zápis
z 61. schůze rozpočtového a kontrolního výboru ČNR, která se konala 31. března, 1. a 2. dubna 1992
Přítomni: |
poslanci rozpočtového a kontrolního výboru ČNR dle prezenční listiny. K návrhu zákona o hospodářském zabezpečení církví se dostavil jako host ing. Balažík, MK ČR |
Omluveni: |
|
1.3.posl. F. Nerad, J. Ryšlinková, Z. Smělík, I. Svoboda, M. Vlk |
|
.4.posl. D. Kolářová, F. Nerad, J. Ryšlinková, I. Svoboda |
|
.4.posl. P. Kozánek, F. Nerad, J. Ryšlinková, I. Svoboda |
Schůzi zahájil předseda rozpočtového a kontrolního výboru posl. P. Kozánek. Pořad jednání byl navrhován zvlášť na každý den jednání. Pro první den byl schválen tento pořad:
1.Návrh na vydání ústavního zákona ČNR o volebním období (tisk 617)
2.Vládní návrh zákona Federálního shromáždění, kterým se mění a doplňuje devizový zákon č. 528/1990 Sb. (tisk FS 1398)
2a. Návrh zákona o Federálním fondu kultury (tisk FS 1421)
3.Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákoník práce a zákon o zaměstnanosti (tisk FS 1402)
Takto navržený program schválili všichni přítomní poslanci.
1.
Návrh na vydání ústavního zákona ČNR o volebním období (tisk 617).
Úvodní výklad přednesl posl. M. Výborný, člen ústavně právního výboru ČNR. Zpravodajem byl posl. A. Chutný.
V diskusi vystoupili posl. A. Chutný, J. Hájek, J. Kalfus. Po rozpravě výbor nedoporučil návrh na vydání ústavního zákona o volebním období ke schválení.
K tomu bylo přijato usnesení č. 349 (výsledky hlasování: +3, -6, 1).
2.
Vládní návrh zákona Federálního shromáždění, kterým se mění a doplňuje devizový zákon č. 528/1990 Sb. (tisk FS 1398).
Výklad k návrhu zákona podal představitel Federálního ministerstva financí J. Tanzer, zpravodajskou zprávu měl předseda výboru posl. P. Kozánek.
V rozpravě vystoupili posl. J. Kalfus, J. Hájek. Bylo diskutováno konkrétní řešení PZO Tuzex a dále udělování devizových povolení, k němuž musejí dát souhlas tři instituce. Proto bylo doporučeno vypustit ze schvalovacího procesu federální ministerstvo zahraničního obchodu.
Návrh usnesení zpracoval zpravodaj. Výbor doporučil novelu zákona schválit s připomínkami. K tomu bylo přijato usnesení č. 350 (hlasování: +9, 0, 2).
2a.
Návrh zákona o Federálním fondu kultury (tisk FS 1421).
Po výkladu posl. D. Kolářové a s odvoláním na stanovisko RKV k návrhu zásad zákona, které výbor projednal 19. března 1992 (usnesení RKV č. 335) výbor vzal návrh zákona na vědomí usnesením č. 353.
3.
Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákoník práce a zákon o zaměstnanosti (tisk FS 1402).
Výklad k této federální normě přednesla zástupkyně Federálního ministerstva práce a sociálních věcí JUDr. M. Součková. Zpravodajské zprávy se zhostila posl. J. Hofrová. Byla zvolena komise k přípravě usnesení ve složení: J. Hofrová, J. Jančáry.
V rozpravě vystoupil posl. J. Jančáry. Bylo požadováno objasnění otázky převedení na jinou práci bez souhlasu zaměstnance a vysílání pracovníka na cestu bez jeho souhlasu s možným rozporem návrhu s mezinárodními úmluvami, záruky pro pracovníky u likvidovaných nestátních podniků a ochrana volených funkcionářů.
Výbor doporučil návrh zákona schválit bez připomínek usnesením č. 351 (hlasování: +11, 0, 0).
Druhý den jednání byl schválen tento pořad:
4. Návrh zákona ČNR o České akademii věd (tisk 667)
5.Vládní návrh zákona o státní podpoře malých a středních podniků
(tisk 594)
6.Vládní návrh zákona o Státním fondu kultury České republiky (tisk 663)
7.Vládní návrh zákona o Státním fondu České republiky pro podporu a rozvoj České kinematografie (tisk 664)
8.Návrh zákona ČNR, kterým se mění a doplňuje zákon ČNR č. 20/1987 Sb., o státní památkové péči, ve znění pozdějších předpisů (tisk 618)
9.Návrh zákona ČNR o referendu (tisk 657)
10.Návrh zákona ČNR o místním referendu (tisk 394)
11.Návrh zákona ČNR, kterým se upravuje zmírnění některých majetkových křivd (tisk 628)
12.Návrh zákona ČNR o podnikových, oborových, resortních a dalších zdravotních pojišťovnách s působností na území České republiky (tisk 654)
13. Návrh skupiny poslanců ČNR na vydání zákona ČNR o zemské samosprávě České republiky (tisk 619)
14.Návrh skupiny poslanců ČNR na vydání zákona ČNR o zemské samosprávě v České republice (tisk 642)
15.Vládní návrh zákona ČNR o úplatách ve vodním hospodářství (tisk 670)
16.Různé, sdělení předsedy
Takto navržený program schválili všichni přítomní poslanci.
4.
Návrh zákona ČNR o České akademii věd (tisk 667).
Výklad k návrhu zákona přednesl poslanec P. Klener, člen výboru pro vědu, vzdělání a kulturu ČNR. Zpravodajskou zprávu měl posl. Z. Smělík.
V rozpravě rozpočtový a kontrolní výbor České národní rady doporučil České národní radě, aby vládní návrh zákona ČNR o České akademii věd schválila s připomínkami. Bylo upozorněno na to že návrh zákona se odvolává na dosud neexistující zákon Federálního shromáždění. Akademie by navíc měla být ze zákona oprávněna přijímat finanční příspěvky a dary včetně devizových finančních darů. Finanční dary včetně darů devizových by měly být zdrojem jejího rezervního fondu. Byly diskutovány i některé otázky uspořádání akademie, způsob volby jejích orgánů a činitelů.
Návrh zákona schválili poslanci usnesením č. 352 (hlasování: +10, 0, 0). Tento bod byl z důvodu žádosti zpravodaje přesunut až na poslední den jednání výboru.
5.
Vládní návrh zákona o státní podpoře malých a středních podniků (tisk 594).
Úvodní výklad přednesl ministr pro hospodářskou politiku a rozvoj K. Dyba. Zpravodajem byl posl. J. Jančáry.
V rozpravě vystoupili posl. J. Kalfus, J. Hájek, Z. Smělík, M. Vlk, F. Homola, J. Jančáry, P. Kozánek, Z. Smělík. Poslanci doporučili vládě ČR, aby v návrhu zákona o státním rozpočtu na rok 1993 kvantifikovala výši prostředků na podporu malých a středních podniků v minimální výši 1% z předpokládaných příjmů státního rozpočtu. Za hranici velikosti středního podniku bylo ve shodě se záměry EHS doporučeno 300 zaměstnanců, nikoliv 500 jak bylo v návrhu. Byla požadována analýza barier rozvoje podnikatelské činnosti.
Bylo též doporučeno zveřejňovat programy podpory v obchodním věstníku*/.
Na závěr přijal výbor usnesení č. 354 (hlasování: +7, 0, 3), kterým doporučil návrh schválit.
6.
Vládní návrh zákona o Státním fondu kultury České republiky (tisk 663).
Úvodní výklad přednesl ministr kultury ČR Milan Uhde. Zpravodajskou zprávu měla posl. D. Kolářová. Byla ustavena komise k přípravě usnesení složená z poslanců: D. Kolářové, V. Šplíchala, J. Hofrové.
V rozpravě se účastnili svým příspěvkem posl. J. Hájek, D. Kolářová, J. Kalfus. Výbor s ohledem na možnou kolizi se zákonem Federálního shromáždění o bankovnictví, doporučil posoudit oprávněnost institutu úvěru resp. návratné a přechodné finanční výpomoci; teprve potom lze návrh zákona přijmout. Navrženo také bylo, aby v čele Fondu byl ministr kultury České republiky, který bude odpovídat za hospodaření s prostředky Fondu."
Po obdržení stanoviska ministerstva financí ČR a Státní banky československé k termínům "úvěr" a "návratní finanční výpomoc" doporučili poslanci, aby se všude slovo "úvěr" nahradilo termínem "návratní finanční výpomoc".
Výbor doporučil návrh zákona schválit usnesením č. 355 (hlasování: +12, 0, 0). Usnesení bylo přijato následujícího dne.
7.
Vládní návrh zákona o Státním fondu České republiky pro podporu a rozvoj České kinematografie (tisk 664).
Také k tomuto bodu přednesl úvodní výklad ministr kultury ČR Milan Uhde. Zpravodajskou zprávu měla posl. D. Kolářová. Komise k přípravě usnesení: posl. D. Kolářová, V. Šplíchal, J. Hofrová.
V rozpravě vystoupili posl. J. Kalfus, J. Hájek, D. Kolářová, P. Kozánek. I v tomto případě výbor doporučil posoudit oprávněnost institutu návratné a přechodné finanční výpomoci (viz bod 6 zápisu), dále posoudit platnost tohoto zákona ve vztahu k dosud platnému dekretu prezidenta Beneše z roku 1945. Bylo poukázáno na to, že není jasně řešena a definována otázka filmového průmyslu zejména v souvislosti s privatizačním projektem filmového studia Barrandov, které je založeno na monopolní výrobě (laboratoře, střižny, ozvučení atd.). Právnické i fyzické osoby, které budou žádat o příspěvek z Fondu na tvůrčí projekty, tak budou zcela odkázány na monopolní filmový průmysl. Diskuse byla vedena i k § 5 písm. k) - příplatku k ceně vstupného; bylo by jím možno řešit např. to, že příplatek k ceně vstupného u komerčních či pornografických filmů by byl vyšší a přispíval by do Fondu na tvorbu nekomerčního charakteru. V čele Fondu by měl stát ministr kultury České republiky, který by odpovídal za hospodaření s prostředky Fondu.
Po obdržení stanoviska ministerstva financí ČR a Státní banky československé k termínům "úvěr" a "návratní finanční výpomoc" doporučili poslanci, aby se všude slovo "úvěr" nahradilo termínem "návratní finanční výpomoc". Výbor doporučil návrh zákona schválit usnesením č. 356 (+11, 0, 2). Usnesení bylo přijato následujícího dne.
8.
Návrh zákona ČNR, kterým se mění a doplňuje zákon ČNR č. 20/1987 Sb., o státní památkové péči, ve znění pozdějších předpisů (tisk 618).
Úvodní výklad přednesla zástupkyně předkladatele posl. J. Pavlíková. Zpravodajem byla D. Kolářová. Byla zvolena komise k přípravě usnesení ve složení: posl. V. Šplíchal, D. Kolářová, J. Hofrová.
V rozpravě vystoupili posl. J. Hájek, J. Jančáry, D. Kolářová, F. Homola. Byly diskutovány otázky obecného charakteru, jako způsob financování obnovy památek, způsob výběru preferencí. Závěrem jednání byl návrh novely zákona doporučen s připomínkami ke schválení (+8, -1, 3). K tomu bylo přijato usnesení č. 357.
9.
Návrh zákona ČNR o referendu (tisk 657).
S výkladem k návrhu zákona vystoupil posl. V. Žák, člen ústavně právního výboru ČNR. Zpravodajem byl posl. R. Hába. Byla zvolena komise k přípravě usnesení ve složení: posl. R. Hába, F. Homola, Z. Smělík.
V diskusi vystoupili posl. R. Hába, J. Hájek, Z. Smělík. Bylo konstatováno, že jde o institut konzultativního referenda. V souvislosti s tím bylo poukazováno, že jde o určité "plýtvání prostředků". Poslanci kritizovali, že nebyl návrh předložen v zásadách.
Výbor doporučil návrh zákona ke schválení usnesením č. 358 (hlasování: +6, -2, 2).
10.
Návrh zákona ČNR o místním referendu (tisk 394).
Na návrh poslance J. Maryta byl tento bod pořadu přesunut na příští schůzi výboru (hlasování: +11, 0, 1).
11.
Návrh zákona ČNR, kterým se upravuje zmírnění některých majetkových křivd (tisk 628).
Úvodem vystoupil posl. W. Piwerka, zástupce předkladatelů, který návrh odůvodnil. Zpravodajem byl posl. J. Kalfus. Byla navržena a schválena komise pro přípravu usnesení ve složení: posl. J. Kalfus, M. Vlk, J. Růžička.
V rozpravě, která následovala, vystoupil J. Maryt, který s ohledem na vazbu návrhu zákona na prezidentské Benešovy dekrety navrhl projednat iniciativní návrh zákona až poté, co bude k němu známo stanovisko vlády České republiky. Výbor tento postup schválil (hlasování: +9, 0, 2).
Pozn: Jednání k tomuto bodu následovalo 15. dubna 1992.
12.
Návrh zákona ČNR o podnikových, oborových, resortních a dalších zdravotních pojišťovnách s působností na území České republiky (tisk 654).
Na návrh zpravodaje poslance I. Svobody byl tento bod jednání přesunut na další výborovou schůzi.
13.
Návrh skupiny poslanců ČNR na vydání zákona ČNR o zemské samosprávě České republiky (tisk 619).
Na počátku jednání bylo rozhodnuto o tom, že obecná rozprava k tiskům 619 a 642 (viz bod 14) bude vedena společně. Úvodní výklad k tisku 619 přednesl posl. F. Kačenka, poslanec ČNR, člen ústavně právního výboru ČNR. Zpravodajem byl poslanec J. Kapusta.
V obecné rozpravě k návrhům obou zákonů vystoupili posl. Z. Smělík, A. Chutný, J. Kalfus, M. Vlk, D. Kolářová, J. Hájek, J. Kapusta, V. Šplíchal. V rozporuplné diskusi bylo konstatováno, že návrhy jsou si v mnoha bodech podobné. Chybí však stanovisko vlády ČR. Dále zazněly připomínky na to, že chybí vymezení statutu Slezska. Rozhodnutí o řešení formy státoprávního uspořádání by měli dát sami občané referendem. Návrhy neřeší mezistupně samosprávy.
Byl vznesen a schválen procedurální návrh na přerušení projednávání návrhů do doby, než bude známo stanovisko vlády. Tento návrh byl přijat usnesením č. 363 (hlasování: +7, -2, 5).
14.
Návrh skupiny poslanců ČNR na vydání zákona ČNR o zemské samosprávě v České republice (tisk 642).
Úvodní výklad přednesl posl. P. Kozánek. Dále viz zápis pod bodem 13.
K návrhu bylo přijato usnesení č. 364 (+8,-3,1).
15.
Vládní návrh zákona ČNR o úplatách ve vodním hospodářství (tisk 670).
Návrh zákona odůvodnil posl. J. Žižka, člen výboru pro životní prostředí a urbanismus ČNR. Zpravodajem byl Z. Smělík. Byla zvolena komise poslanců ve složení: posl. Z. Smělík, V. Šplíchal, J. Jančáry.
V rozpravě vystoupili posl. M. Vlk, J. Kalfus, J. Hájek. Po technické stránce bylo požádáno o prověření správnosti legislativního postupu novelizace vládního nařízení ČSFR zákonem ČNR. Byla zdůrazněna nutnost odstranění stavu, kdy ti, co platí dnes pokutu za znečišťování jsou na tom lépe, než ti, kteří mají v nákladech provoz čistíren odpadních vod.
Na závěr doporučili poslanci návrh zákona schválit usnesením RKV č. 365 (hlasování: +9, 0, 1).
16.
Různé, sdělení předsedy.
V rámci tohoto bodu vystoupil posl. J. Hájek, který
-upozornil na nutnost projednat odpověď čs. letcům, kteří byli perzekuováni po únoru 1948 v důsledku svého působení v době II. světové války (viz usnesení ČNR č. 345, kterým se pověřuje RKV, aby posoudil možnost jejich odškodnění);
-doporučil se zabývat způsobem hodnocení finančních zpráv politických stran, které podle zákona č. 424/1991Sb. o politických stranách budou tyto strany předkládat ČNR.
Dále byly projednány:
-sněmovní tisk č. 543, novela zákona o platech poslanců. Návrh odůvodnil předseda výboru posl. P. Kozánek. Výbor nedoporučil návrh zákona v tomto znění schválit. K tomu bylo přijato usnesení č. 360 (hlasování: +10, 0, 0);
-účast poslanců České národní rady na semináři EUROSAI (evropská organizace nejvyšších kontrolních orgánů) v Praze ve dnech 9. 4. - 10. 4. 1992; byli doporučeni poslanci: V. Žák, Z. Smělík, A. Chutný, J. Kapusta. K tomu bylo přijato usnesení č. 362 (hlasování: +9, 0, 1).
Poslanci výboru schválili doplnění programu o další bod:
17.Příprava návrhu zákona České národní rady o platu prezidenta, viceprezidenta a členů Rady Nejvyššího kontrolního úřadu ČR.
17.
Příprava návrhu zákona České národní rady o platu prezidenta, viceprezidenta a členů Rady Nejvyššího kontrolního úřadu ČR.
Návrh zákona ČNR o platu prezidenta, viceprezidenta a členů Rady Nejvyššího kontrolního úřadu ČR předložila do jednání výboru komise při rozpočtovém a kontrolním výboru České národní rady k přípravě koncepce státní kontroly a návrhů na přijetí legislativní úpravy Nezávislého kontrolního úřadu.
Úvodní výklad měl posl. A. Chutný. V rozpravě vystoupili posl. Z. Smělík, J. Kalfus, J. Hájek, J. Maryt, J. Kapusta. V rozpravě bylo navrhováno, aby k předloženému návrhu na plénu České národní rady komise doplnila návrh o přílohu se statutem Nejvyššího kontrolního úřadu ČR nebo jeho zásadami. Současně bylo rozhodnuto požádat předsednictvo ČNR o upuštění od projednání zásad zákona a zkrácení lhůty k projednání v České národní radě tak, aby návrh bylo možno projednat ještě do konce VI. volebního období.
V tomto duchu bylo přijato usnesení č. 366 (hlasování: +10, 0, 1).
Tím byl naplněn pořad 61. schůze rozpočtového a kontrolního výboru ČNR, kterou ukončil předseda výboru P. Kozánek dne 2. dubna 1992 v 16.00 hodin.
ing. Josef HÁJEK |
ing. Petr KOZÁNEK |
ověřovatel |
předseda |
Zapsal: ing. Petr Jelínek,CSc.
V Praze, dne 28. května 1992