ČESKÁ NÁRODNÍ RADA 

VI. volební období

rozpočtový a kontrolní výbor

 

Zápis

z 58. schůze výboru,

která se konala dne 11. a 12. března 1992

 

13. března 1992

 

Zápis

z 58. schůze rozpočtového a kontrolního výboru ČNR, která se konala dne 11. a 12. března 1992

 

Přítomni:

poslanci rozpočtového a kontrolního výboru ČNR a hosté dle prezenčních listin

   

Omluveni:

11.3.-posl. J. Jančáry, J. Ryšlinková, I. Svoboda

 

12.3.-posl. I. Svoboda

 

Schůzi zahájil místopředseda rozpočtového a kontrolního výboru posl. J. Kapusta. Byl navržen následující pořad jednání:

 

1.Návrh zákona skupiny poslanců Federálního shromáždění o informačních systémech a ochraně informací, se kterými tyto systémy nakládají (tisk FS 1319)

2.Zpráva ČSÚ o výsledcích činnosti a hospodaření rozpočtovými prostředky v roce 1991 (podklad k jednání o programovém prohlášení vlády ČR)

3.Vládní návrh zákona ČNR o zřízení ministerstva mezinárodních vztahů České republiky (tisk 574)

4.Návrh skupiny poslanců ČNR na vydání zákona ČNR, kterým se mění a doplňuje zákon České národní rady č. 576/1990 Sb., o pravidlech hospodaření s rozpočtovými prostředky České republiky a obcí (rozpočtová pravidla republiky), ve znění zákona č. 579/1991 Sb. (tisk 601)

5a.Vládní návrh zákona České národní rady o působnosti orgánů České republiky při provádění zákona č. 403/1990 Sb., o zmírnění některých majetkových křivd, ve znění zákonů č. 458/1990Sb., a č. 137/1991 Sb. (tisk 616)

5b.Vládní návrhu, kterým se předkládá k vyslovení souhlasu Federálnímu shromáždění ČSFR Smlouva mezi Českou a Slovenskou Federativní republikou a Spolkovou republikou Německo o dobrém sousedství a přátelské spolupráci, podepsaná v Praze dne 27. února 1992 (tisk 1372)

5c.Sdělení předsedy, různé

6.Pohovory s kandidáty na funkci prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu ČR

Takto navržený program jednání byl schválen bez připomínek.

 

1.

Návrh zákona skupiny poslanců Federálního shromáždění o informačních systémech a ochraně informací, se kterými tyto systémy nakládají (tisk FS 1319)

 

Úvodní výklad k návrhu zákona přednesli poslanci Federálního shromáždění Malina a Suchánek. Zpravodajem byl posl. F. Homola. Byla zvolena komise poslanců k přípravě návrhu usnesení: F. Homola, J. Růžička, Z. Smělík.

V diskusi, ve které vystoupili poslanci F. Nerad, D. Kolářová, F. Homola, bylo uděleno také slovo zástupci Českého statistického úřadu, JUDr. Švehlové. Bylo poukázáno na kompetenční nevyjasněnosti ústavního zákona a předloženého návrhu. Poslanci zdůraznili objektivní potřebu existence zákonné normy tohoto typu a doporučili poslanecký návrh přepracovat ve smyslu zúžení zaměření návrhu zákona na aplikaci v duchu Listiny základních lidských práv, zabezpečení osobních dat a ochrany osobnosti. Dále navrhovali registraci neprovádět u informačních systémů, které nezpracovávají údaje uvedeného charakteru a konkretizovat částku sankcí za porušení zákona.

Výbor usnesením č. 323 (+8, -2, 3) nedoporučil zákon v této podobě schválit.

 

2.

Zpráva ČSÚ o výsledcích činnosti a hospodaření rozpočtovými prostředky v roce 1991 (podklad k jednání o Programovém prohlášení vlády ČR)

 

Úvodní výklad přednesl předseda Českého statistického úřadu ing. Souček. Zpravodajem byl posl. M. Vlk. Byla zvolena skupina poslanců pro přípravu návrhu usnesení: M. Vlk, J. Maryt, A. Chutný.

K problematice vystoupili posl. D. Kolářová, Z.Smělík, F. Nerad, J. Kapusta. V diskusi poslanci konstatovali, že zpráva je vyčerpávající, pokrývá odpočet činnosti úřadu v rámci kontroly plnění programového prohlášení a má charakter zprávy ke kapitole SZÚ za rok 1991.

K tomu bylo přijato usnesení č. 324 (+9, 0, 2).

 

3.

Vládní návrh zákona ČNR o zřízení ministerstva mezinárodních vztahů České republiky (tisk 574)

 

Úvodní výklad podal JUDr. Nový, představitel Úřadu předsednictva vlády ČR, člen Vládního výboru pro mezinárodní vztahy. Zpravodajem byl poslanec RKV V. Šplíchal. Byla schválena skupina poslanců pro přípravu návrhu usnesení ve složení: V. Šplíchal, J. Hofrová, R. Hába.

V následující rozpravě vystoupili posl. J. Kalfus, V. Šplíchal, R. Hába. Nad původně jmenovitě vymezený rámec činnosti bylo doporučeno, aby ministerstvo koordinovalo zahraniční regionální spolupráci a zabezpečovalo styk s krajanskými komunitami. Doba nabytí účinnosti by měla být až po volbách do zákonodárných sborů, tj. od. 1. 7. 1992. Poslanci rozpočtového a kontrolního výboru ve vztahu doporučení na účinnost zákona k 1. 7. 1992 požadovali, aby vláda ČR pověřila stávající vládní výbor pro mezinárodní vztahy, aby zajistil všechny potřebné organizační a personální opatření tak, aby dnem účinnosti zákona mohlo zřízené ministerstvo vykonávat svou činnost.

K tomu bylo přijato usnesení č. 325 (+7, 0, 3).

 

4.

Návrh skupiny poslanců ČNR na vydání zákona ČNR, kterým se mění a doplňuje zákon České národní rady č. 576/1990 Sb., o pravidlech hospodaření s rozpočtovými prostředky České republiky a obcí (rozpočtová pravidla republiky), ve znění zákona č. 579/1991 Sb. (tisk 601)

 

Úvodem vystoupil posl. J. Kalfus, jako zástupce skupiny předkladatelů. Zpravodajskou zprávu měl posl. J. Hájek. Výbor udělil slovo zástupci ministerstva financí ČR, vrchnímu řediteli ing. T. Spurnému. Zpracováním návrhu usnesení byl pověřen zpravodaj J. Hájek.

V rozpravě vystoupili posl. J. Kalfus, D. Kolářová, F. Nerad. Bylo řečeno, že částka 6 mld. Kčs, do které je možné schvalovat státní záruky na základě zákona z prosince loňského roku, nepostačuje potřebám české ekonomiky. Po odhadech na základě finanční expertizy lze navrhnout únosnou míru cca 10% objemu příjmů státního rozpočtu. Dnešní záruky činí přibližně 1,85 mld. Kčs. Úvěrujícími ústavy těchto půjček jsou Investiční banka, Komerční banka a Československá obchodní banka. Uvažované projekty představují zhruba výši 22 mld. Kčs.

K návrhu zákona bylo přijato usnesení č. 328 (+12, 0, 1).

 

5a.

Vládní návrh zákona České národní rady o působnosti orgánů České republiky při provádění zákona č. 403/1990 Sb., o zmírnění některých majetkových křivd, ve znění zákonů č. 458/1990Sb., a č. 137/1991 Sb. (tisk 616)

 

Úvodní výklad přednesl JUDr. Herda, náměstek ministra pro správu národního majetku a jeho privatizaci ČR. Zpravodajskou zprávu měl posl. J. Kalfus.

V rozpravě se zúčastnili posl. J. Kalfus, M. Vlk, Z. Smělík, J. Hájek.

Přenesení pravomoci ve věci provádění zákona č. 403/1990 Sb o zmírnění následků některých majetkových křivd ve znění pozdějších zákonů schválili poslanci usnesením č. 327 (hlasování: +10, -1, 0).

 

5b.

Vládní návrhu, kterým se předkládá k vyslovení souhlasu Federálnímu shromáždění ČSFR Smlouva mezi Českou a Slovenskou Federativní republikou a Spolkovou republikou Německo o dobrém sousedství a přátelské spolupráci, podepsaná v raze dne 27. února 1992 (tisk 1372)

 

Úvodní výklad měl zástupce Federálního ministerstva zahraničních věcí JUDr. Brenka. Zpravodajem byl posl. V. Šplíchal. Vypracováním návrhu usnesení byl pověřen posl. V. Šplíchal.

V rozpravě vystoupili posl. D.Kolářová, J. Hájek, V. Šplíchal. Výbor doporučil vyslovit se smlouvou souhlas bez připomínek.

K tomu bylo přijato usnesení č. 329 (+7, -3, 1).

 

5c.

Sdělení předsedy, různé

 

Výbor projednal následující problematiku:

-Byl projednán návrh poslance A. Chutného na dodatečné zařazení JUDr. J. Herdy k projednávání kandidátů na funkci prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu ČR. JUDr. Herda byl zařazen do skupiny kandidátů projednávaných rozpočtovým a kontrolním výborem ve čtvrtek 12. 3. 1992 (usnesení RKV č. 326, hlasování: +9, 0, 5); v tomtéž usnesení bylo vyhlášeno ve smyslu § 47 zákona ČNR č. 35/1990 Sb. o jednacím řádu ČNR ve znění pozdějších předpisů zasedání výboru k projednávání kandidátů na funkci prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu za neveřejné.

-Rozpočtový a kontrolní výbor pověřil poslance A. Chutného, aby odůvodnil návrhy na kandidáty na prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu ČR a návrh na stanovení jeho platu na plénu České národní rady (usnesení č. 331, hlasování: +9, 0, 1).

-Rozpočtový a kontrolní výbor pověřil poslance F. Homolu, Z. Smělíka a A. Chutného k přípravě podkladů k provedení kontroly plnění usnesení ČNR č. 321 k návrhu státního rozpočtu České republiky na rok 1992 tak, aby RKV mohl předložit zprávu České národní radě na její dubnové zasedání (usnesení č 330; hlasování: +9, 0, 1).

-Byla projednána příprava na březnovou schůzi České národní rady, termíny porad zpravodajů a další.

 

6.

Pohovory s kandidáty na funkci prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu

 

Výbor provedl pohovor s 15 kandidáty, kteří byli navrženi nebo se přihlásili na funkci prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu ČR. Výbor posoudil odborné předpoklady jednotlivých kandidátů a tajným hlasováním doporučil jako kandidáty, jejichž kandidaturu navrhne za rozpočtový a kontrolní výbor České národní rady plénu ČNR, 8 kandidátů. Zbývající kandidáty RKV nenavrhuje jako svoje kandidáty. (usnesení č. 332, hlasování: +10, 0, 0).

Další výborová schůze bude svolána po dokompletování materiálů všech kandidátů na volbu prezidenta NKÚ ČR.

 

Tím byl naplněn pořad 58. schůze rozpočtového a kontrolního výboru ČNR, kterou ukončil tajemník výboru J. Hájek dne 12. 3. 1992 v 16. 30 hodin.

 

ing. Zdeněk Smělík, v.r.

ing. Petr Kozánek, v.r.

ověřovatel

předseda

 

Zapsal: ing. Petr Jelínek

 

V Praze, dne 13. března 1992

 



Přihlásit/registrovat se do ISP