ČESKÁ NÁRODNÍ RADA
VI. volební období
rozpočtový a kontrolní výbor
Zápis
z 57. schůze výboru,
která se konala dne 4. a 5. března 1992
9. března 1992
Zápis
z 57. schůze rozpočtového a kontrolního výboru ČNR, která se konala dne 4. a 5. března 1992
Přítomni: |
poslanci rozpočtového a kontrolního výboru ČNR a hosté dle prezenční listiny |
Omluveni: |
5.3.posl. J. Hájek, J. Ryšlinková, I. Svoboda |
Schůzi zahájil předseda rozpočtového a kontrolního výboru posl. P. Kozánek. Byl navržen následující pořad jednání:
1.Vládní návrh zákona FS o vlastnictví k bytům a nebytovým prostorám (tisk FS 1281)
2.Návrh skupiny poslanců ČNR na projednání návrhu zákona ČNR o výkonu povolání autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (tisk 587)
3.Vládní návrh zákona o státní statistice (tisk 586)
4.Vládní návrh zákona o burze cenných papírů (tisk FS. 1307)
5.Sdělení předsedy, různé
6.Seminář k problematice záruční a rozvojové banky (program podpory rozvoje drobného a středního podnikání
7.Příprava na projednání kandidátky a způsobu volby prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu
Takto navržený program jednání schválili přítomní poslanci jednomyslně.
1.
Vládní návrh zákona FS o vlastnictví k bytům a nebytovým prostorám
(tisk FS 1281).
Úvodní výklad přednesl zástupce iniciativní skupiny předkladatelů posl. Federálního shromáždění J. Kudláček. Zpravodajskou zprávu měl posl. F. Nerad. K přípravě usnesení byla schválena skupina poslanců ve složení: F. Nerad, M. Vlk, J. Maryt.
V rozpravě poslanci rozpočtového a kontrolního výboru České národní rady navrhovali, aby do návrhu zákona byly zapracovány připomínky Družstevní unie a Svazu bytových družstev, které se budou týkat převodu vlastnických práv k družstevním bytům a domům. Je nutné sladit časový souběh a kompetence v převodu vlastnických práv a cenových předpisů k bytům, domům a pozemkům. Současně není v návrhu dostatečně řešena úprava práv k pozemkům, které náleží k domům a bytům. Bylo konstatováno, že navrhovaná forma, která vlastně představuje kondominium, neřeší komplexně jednolité vlastnictví objektů. Poslanci diskutovali i možnost, jak prostředky, které nájemník do jednotky prokazatelně vložil za účelem zlepšení jejího technického stavu, odečítat od ceny jednotky při koupi.
Návrh zákona doporučil výbor ke schválení. Bylo přijato usnesení č. 311, které poslanci schválili jednomyslně 16 hlasy pro.
2.
Návrh skupiny poslanců ČNR na projednání návrhu zákona ČNR o výkonu povolání autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (tisk 587).
Úvodní výklad přednesl poslanec F. Nerad. Zpravodajkou byla J. Ryšlinková. Na její návrh výbor odložil projednání návrhu do doby vyjasnění kompetencí ve vztahu k právním normám federace (povolování činnosti autorizovaným inženýrům) v zákonu č. 50 (stavební řád) a jeho připravované novele.
K tomu bylo přijato usnesení č. 312 (hlasování: +12, -3, 1).
Řízení schůze převzal tajemník výboru posl. J. Hájek.
3.
Vládní návrh zákona o státní statistice (tisk 586).
Úvodní výklad přednesl Ing. Nápravník, místopředseda Českého statistického úřadu, zpravodajskou zprávu měl posl. J. Kapusta.
V diskusi vystoupili posl. F. Nerad J. Kapusta, M. Vlk. Po rozpravě rozpočtový a kontrolní výbor České národní rady doporučil návrh zákona schválit.
Bylo přijato usnesení č. 314 (hlasování: +10, 0, 0).
4.
Vládní návrh zákona o burze cenných papírů (tisk FS 1307).
Úvodní výklad přednesl ing. Pelikán, představitel Federálního ministerstva financí. Zpravodajskou zprávu měl posl. I. Svoboda. Byla ustavena skupina poslanců k přípravě návrhu usnesení ve složení: I. Svoboda, F. Homola, Z. Smělík.
V rozpravě vystoupil posl. I. Svoboda.
K návrhu bylo přijato usnesení č. 317, ve které se doporučuje FS návrh zákona schválit (hlasování: +10, 0, 0).
5.
Sdělení předsedy, různé
V rámci bodu různé bylo projednáno:
1.Postup při předkládání výročních zpráv hospodaření politických stran a hnutí podle zákona o politických stranách č. 424/1991Sb. K problematice vystoupili poslanci J. Hájek, J. Růžička, M. Vlk, P. Kozánek. Výbor schválil návrh na metodický postup RKV včetně metodického podkladu finanční výroční zprávy pro strany a hnutí. K tomu přijal usnesení č. 313 (+14, 0, 1).
2.Návrh poslance J. Kapusty, aby se rozpočtový a kontrolní výbor zabýval podporou krajanských sdružení ve východní a jihovýchodní Evropě. Po rozpravě (vystoupili posl. V. Šplíchal, Z. Smělík, J. Hájek) rozpočtový a kontrolní výbor doporučil ministerstvu financí ČR, aby uvolnilo ze státního rozpočtu na rok 1992 částku 106.000 Kčs jako účelovou dotaci na nákup periodického tisku a publikací v českém jazyce. Bylo přijato usnesení č. 315 (+14, 0, 1).
3.Usnesení České národní rady č. 345 o pověření rozpočtového a kontrolního výboru ČNR prošetřit možnost získání finančních prostředků pro bývalé čs. letce a členy leteckého personálu - bojovníky na západní frontě ve II. světové válce. RKV k tomu pověřil poslance J. Hájka, Z. Smělíka (oba RKV) a J. Hejska (ÚPV), kteří podají zprávu o výsledku tohoto šetření.
4.Dopis náměstka ministra státní kontroly ČR ing. A. Růžka k problematice realizace usnesení předsednictva ČNR č. 540 ze dne 3. 10. 1991 o provedení revize likvidace bývalé Národní fronty ČR. RKV konstatoval, že výše uvedené usnesení PČNR není právně ani věcně v rozporu se zákonem ČNR č. 552/1991 Sb. o státní kontrole. Výbor považuje doporučení vládě ČR ve věci provedení účetní dokladové revize likvidace Národní fronty ČR za jednorázovou expertní činnost (usnesení RKV č. 316, hlasování: +14, 0, 0.).
5.Pověření Komise k přípravě koncepce státní kontroly a návrhů na přijetí legislativní úpravy Nejvyššího kontrolního úřadu k přípravě podkladů pro jednání rozpočtového a kontrolního výboru k volebnímu řádu, seznamu kandidátů, souboru otázek na kandidáty na prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu ČR. Komise se sejde tak, aby podklady bylo možno předat výboru ještě následující den jednání. K tomu bylo přijato usnesení č. 318 (hlasování: +10, 0, 0).
6.
Seminář k problematice záruční a rozvojové banky (program podpory rozvoje drobného a středního podnikání).
Seminář probíhal společně s národohospodářským výborem ČNR. Úvodní výklad měl náměstek ministra pro hospodářskou politiku a rozvoj ČR ing. Chrudina. Ve výkladu k problematice záruční a rozvojové banky pokračoval její předseda ing. Macka.
Poslanci byli seznámeni se stavem poskytování podpory malým a středním podnikatelským subjektům v roce 1991 v celkové výši 5 589 mil. Kčs (včetně slev na odvodech do státního rozpočtu). Přímá podpora činila 4 963 Kčs, z čehož přes resortní kapitoly byla výše prostředků přidělených ze státního rozpočtu 3 564 mil. Kčs. V roce 1991 se projevovaly zřejmé obtíže při udržení přehledu o poskytovaných prostředcích, zdlouhavost a složitost převodů do hospodářské sféry a nedostatek finančních prostředků na krytí i jinak kvalitních projektů.
Jako konkrétní opatření byla zřízena Českomoravská záruční a rozvojová banka, jejímž hlavním zaměřením je podpora rozvoje malých a středních podniků. Jsou vypsány 4 druhy programů (pro začínající podnikatele - start, program rozvoje středního a drobného podnikání - rozvoj, program podpory využívání výsledků vědy techniky v malých a středních podnicích - patent, program podpory ve vybraných regionech - region). Podpora se poskytne pouze na realizaci konkrétního projektu. Žádosti se posuzují z hlediska reálnosti a přínosů. Podpora je poskytována ve formě splátek úroků z úvěrů nebo poskytnutím záruk úvěrující bance. Záruka se poskytuje až do výše 70% celkového poskytovaného úvěru.
Usnesení k tomuto bodu nebylo přijímáno.
7.
Příprava na projednání kandidátky a způsobu volby prezidenta
Nejvyššího kontrolního úřadu.
Rozpočtový a kontrolní výbor projednal a schválil volební řád k volbě prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu ČR na základě zákona České národní rady č. 61/1992 a doporučil jej ČNR usnesením č. 319 (+12, 0, 0).
Rozpočtový a kontrolní výbor po prvním kole projednání všech přihlášek konstatoval, že zákonné předpoklady k volbě prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu ČR na základě zákona České národní rady č. 61/1992 o Nejvyšším kontrolním úřadě splňuje k datu uzávěrky 15 uchazečů a nesplňují 3 uchazeči (viz usnesení RKV č. 320 z 5.3. 1992, hlasování +11, 0, 0). Kandidáti, kteří nesplňují zákonné předpoklady se z dalšího projednávání vyřazují.
Rozpočtový a kontrolní výbor projednal na základě srovnatelných dostupných údajů o platech členů vlády, Nejvyššího soudu, předsednictev zákonodárných sborů a dalších institucí výši platu prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu a doporučil ČNR stanovit plat prezidentu NKÚ podle usnesení č. 321 z 5. 3. 1992 (hlasování: +9, 0, 2).
Tím byl naplněn pořad 57. schůze rozpočtového a kontrolního výboru ČNR, kterou ukončil místopředseda výboru J. Kapusta dne 5. 3. 1992 v 17.00 hodin.
ing. Zdeněk Smělík, v.r. |
ing. Petr Kozánek, v.r. |
ověřovatel |
předseda |
Zapsal: ing. Petr Jelínek
V Praze, dne 9. března 1992