ČESKÁ NÁRODNÍ RADA
VI. volební období
rozpočtový a kontrolní výbor
Zápis
z 55. schůze výboru,
která se konala dne 12. a 13. února 1992
27. února 1992
Zápis
z 55. schůze rozpočtového a kontrolního výboru ČNR, která se konala dne 12. a 13. února 1992
Přítomni: |
poslanci rozpočtového a kontrolního výboru ČNR a hosté dle prezenčních listin |
Omluveni: |
posl. J. Jančáry |
Schůzi zahájil předseda rozpočtového a kontrolního výboru posl. P. Kozánek. Byl navržen následující pořad jednání:
1.Návrh zákona ČNR o Radě České republiky pro rozhlasové a televizní vysílání (tisk 569)
2.Legislativní řešení poskytování záruk státního rozpočtu mezinárodním organizacím
3.Vládní návrh zákona ČNR, kterým se mění a doplňuje zákon č. 174/1991 Sb., o státním dozoru nad bezpečností práce, ve znění zákona ČNR č. 575/1990 Sb. (tisk 550)
4.Vládní návrh zákona o státní statistice (tisk FS 1234)
5.Vládní návrh zákona o zvýšení důchodů v roce 1992 (tisk FS 1231)
6.Sdělení předsedy, různé
7.Kontrola postupů schvalování projektů velké privatizace - Lnáře
Z takto navrženého programu byly schváleny většinou přítomných poslanců první tři body programu. Poté bylo navrženo přerušení s tím, že budou zasedat politické kluby. Schůze bude pokračovat dalším programem po jejich ukončení.
1.
Návrh zákona ČNR o Radě České republiky pro rozhlasové a televizní vysílání (tisk 569).
Odůvodnění přednesla představitelka výboru pro vědu, vzdělání a kulturu posl. J. Marvanová. Zpravodajkou k návrhu byla posl. D. Kolářová.
V rozpravě vystoupili posl. J. Kalfus, J. Hájek, F. Nerad, Z. Smělík, F. Homola, P. Kozánek, z nichž mnozí opakovaně. Hlavním tématem obecné rozpravy byl obsah činnosti Rady, její profesionalizace, byrokratizování struktur a nárůstu požadavků na výdaje státního rozpočtu.
Poslanci usnesením č. 304 (hlasování: +10, 0, 2) nedoporučili návrh zákona ke schválení.
2.
Legislativní řešení poskytování záruk státního rozpočtu mezinárodním organizacím.
Na návrh poslance J. Kalfuse se rozpočtový a kontrolní výbor zabýval způsobem poskytování státních záruk na vrub státního rozpočtu České republiky. K tomuto bodu byl přizván představitel ministerstva financí České republiky - ředitel odboru státního rozpočtu ing. T. Spurný.
V rozpravě vystoupili posl. J. Kalfus, P. Kozánek, Z. Smělík, F. Nerad, J. Maryt, J. Hájek. Byla hledána nejschůdnější cesta, jak danou problematiku řešit. Výbor konstatoval, že průchodné řešení, legislativně nejčistší je novela zákona o rozpočtových pravidlech republiky. K bodu nebylo přijímáno usnesení.
3.
Vládní návrh zákona ČNR, kterým se mění a doplňuje zákon č. 174/1991 Sb., o státním dozoru nad bezpečností práce, ve znění zákona ČNR č. 575/1990 Sb. (tisk 550).
Návrh odůvodnil předseda Českého úřadu bezpečnosti práce, ing. V. Gerner. Zpravodajem byla posl. J. Hofrová. Zpravodajka J. Hofrová přenesla úvodem procedurální návrh, aby se návrh zákona projednával společně s připomínkami ústavně právního výboru. Tento návrh byl přijat. Byla ustanovena komise k přípravě usnesení ve složení: J. Hofrová, R.Hába, F. Nerad.
V rozpravě vystoupili posl. J. Hofrová, F. Nerad. Byly diskutovány následujíc otázky: zřízení a napojení orgánů odborného dozoru a obdobné zahraniční instituce a vzájemné uznávání norem, způsob schvalování zahraničních strojů a zařízení z hlediska bezpečnosti provozu, účast a spolupráce hospodářské komory.
Návrh zákona bylo doporučeno schválit usnesením č. 305 (+13, 0, 1).
Po zasedání klubů pokračovalo přerušené jednání výboru. Byl schválen pořad od čtvrtého bodu podle pozvánky s rozšířením o bod:
5a.Návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 54/1990Sb., o volbách do České národní rady ve znění zákonů ČNR č. 221/1990 Sb. a č. 435/1991 Sb.
4.
Vládní návrh zákona o státní statistice (tisk FS 1234).
Úvodní výklad podal nám. předsedy FSÚ ing. J. Fisher. Zpravodajem byl posl. J. Kapusta. Přípravou návrhu usnesení byl pověřen zpravodaj.
V diskusi vystoupili poslanci J. Kapusta, Z. Smělík, I. Svoboda. Diskuse se zaměřila na porušení povinnosti mlčenlivosti a výši pokut.
Poslanci doporučili návrh zákona schválit s připomínkami (viz usnesení č. 307; hlasováno +13, 0, 0).
5.
Vládní návrh zákona o zvýšení důchodů v roce 1992 (tisk FS 1231).
Úvodní výklad podal ing. J. Král, představitel Federálního ministerstva práce a sociálních věcí. Zpravodajem byl posl. J. Růžička. Byla ustavena komise k přípravě návrhu usnesení ve složení: posl. J. Růžička, F. Homola, V. Šplíchal.
V rozpravě vystoupili poslanci M. Vlk, Z. Smělík, J. Maryt. Poslanci konstatovali, že vláda nedodržela ustanovení § 9 zákona č. 46/1991Sb., podle kterého se "důchod neprodleně a opětovně zvýší .... jestliže od posledního zvýšení činí růst životních nákladů alespoň 10 % anebo růst průměrné mzdy alespoň o 5%", protože druhá podmínka byla splněna již v průběhu II. pololetí 1991. Není zřejmé, jaký je mechanismus sledování kritické hodnoty výše uvedených zákonem stanovených hranic a odpovědnost za včasné předkládání návrhů. I když jsou kvantifikovány nároky na státní rozpočet ČR ve výši 3,9 mld. Kčs, předkladatel neuvedl, jak je krytí této částky zajištěno. Není ani jasné jak by byly pokryty nároky při dalším eventuálním zvýšení vlivem růstu jedné ze stanovených hranic. Není vazba mezi státním rozpočtem republik a příslušným ústředním orgánem, který návrh úpravy důchodů předkládá. Tato vazba je podmínkou, aby bylo zajištěno plynulé pokrývání výdajů na sociální zabezpečení, které návrhem na úpravy důchodů vznikají. Při posledním zvýšení důchodů k 1. 7. 1991 byly ze zvýšení vyloučeny důchody vyplácené do ciziny. V projednávaném návrhu toto vyloučení není provedeno a v důvodové zprávě není zdůvodněno, proč se volí rozdílný postup proti úpravě v roce 1991.
Rozpočtový a kontrolní výbor doporučil návrh zákona schválit s připomínkami. K tomu bylo přijato usnesení č. 306 (+7, 0, 6).
5a.
Návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 54/1990Sb., o volbách do České národní rady ve znění zákonů ČNR č. 221/1990 Sb. a č. 435/1991 Sb..
Úvodní výklad přednesl poslanec ČNR M. Benda. Zpravodajem byla J. Ryšlinková.
V obecné rozpravě poslanci probírali otázku koalic politických stran a hnutí a výše hranic potřebných hlasů k postupu do parlamentu. Dále bylo doporučeno mimo jiné, aby po ukončení 1. skrutinia oznámila Česká volební komise jeho výsledek politickým stranám prostřednictvím zmocněnců politických stran. Výraz "zaměstnání" bylo navrženo zaměnit za výraz "povolání" a také bylo požadováno, aby výklad slova "bydliště" byl takový, že stačí uvést obec a městskou část. Poslanci požadovali vyložit slova "úředně ověřené" tak, že je k žádosti možné předložit úředně ověřenou kandidátní listinu politické strany.
Návrh byl doporučen k přijetí. Usnesení č. 308 bylo schváleno takto: +8, -3, 0.
6.
Sdělení předsedy, různé.
V rámci tohoto bodu poslanci:
-byli informováni o tom, že jsou ve vládě ČR předloženy zásady působnosti a organizace Českomoravské záruční a rozvojové banky;
-na návrh posl. A. Chutného k přípravě voleb prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu ČR po rozpravě doporučili, aby plénu České národní rady bylo předloženo usnesení, ve kterém bude rozpočtový a kontrolní výbor ČNR pověřen připravit na příští schůzi ČNR kandidáty na volbu prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu ČR. K tomu přijal RKV usnesení č. 309 (+13, 0, 0).
7.
Kontrola postupů schvalování projektů velké privatizace - Lnáře.
Rozpočtový a kontrolní výbor navštívil na zámku ve Lnářích, pracovní tým projednávající a schvalující privatizační projekty na kupónovou privatizaci. Seznámil se s postupem při přípravě projektů k předložení do schvalovací komise, s prací komise a schvalovacím jednáním včetně práce zahraničních poradců. Jednání se účastnili pracovníci ministerstva státní kontroly České republiky. Po rozpravě bylo stanoveno nepřijímat usnesení.
Tím byl naplněn pořad 55. schůze rozpočtového a kontrolního výboru ČNR, kterou ukončil předseda P. Kozánek dne 13. 2. 1992 v 18.30 hodin ve Lnářích.
ing. Zdeněk Smělík, v.r. |
ing. Petr Kozánek, v.r. |
ověřovatel |
předseda |
Zapsal: ing. Petr Jelínek
V Praze, dne 27. února 1992