ČESKÁ NÁRODNÍ RADA
VI. volební období
rozpočtový a kontrolní výbor
Zápis
z 54. schůze výboru,
která se konala dne 5. února 1992
7. února 1992
Zápis
z 54. schůze rozpočtového a kontrolního výboru ČNR, která se konala dne 5. února 1992
Přítomni: |
poslanci rozpočtového a kontrolního výboru ČNR a hosté dle prezenčních listin |
Omluveni: |
posl. J. Hájek, I. Svoboda, V. Šplíchal |
Schůzi zahájil předseda rozpočtového a kontrolního výboru posl. P. Kozánek. Na žádost předkladatelů a v důsledku nových přikázání byl doporučen následující pořad jednání:
1.Vládní návrh zásad zákona FS o zestátnění majetku bývalého Slovenského svazu žen (tisk FS 1202)
2.Vládní návrh rozpočtu Fondu národního majetku České republiky na rok 1992 (tisk 559)
3.Vládní návrh, kterým se předkládají Federálnímu shromáždění ČSFR k vyslovení souhlasu Dohoda mezi ČSFR a Dánským královstvím o podpoře a vzájemné ochraně investic, podepsaná v Praze dne 6. března 1991, Dohoda mezi ČSFR a Nizozemským královstvím o podpoře a vzájemné ochraně investic, podepsaná v Praze dne 29. dubna 1991, Dohoda mezi ČSFR a Královstvím Norska o vzájemné podpoře a ochraně investic, podepsaná v Oslu dne 21. května 1991 a Dohoda mezi ČSFR a vládou Řecké republiky o podpoře a vzájemné ochraně investic, podepsaná v Praze dne 3. června 1991 (tisk FS 1210)
4.Vládní návrh zákona ČNR, kterým se upravují některé otázky související s vydáním zákona č. 509/1991Sb., kterým se mění, doplňuje a upravuje občanský zákoník (tisk 546)
5.Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 382/1990 Sb. o rodičovském příspěvku (tisk FS 1189)
6.Problematika daňových úniků (informace)
7.Sdělení předsedy, různé
Takto navržený program byl schválen většinou přítomných poslanců.
1.
Vládní návrh zásad zákona FS o zestátnění majetku bývalého Slovenského svazu žen (tisk FS 1202).
Úvodní výklad podal poslanec Slovenské národní rady Dušan Dobrovodský. Zpravodajem byl posl. A. Chutný. Byla zvolena skupina poslanců k přípravě usnesení: posl. J. Hofrová, D. Kolářová a A. Chutný.
Procedurální návrh posl. J. Hofrové nedoporučit návrh zákona bez rozpravy byl po hlasování zamítnut (+1, 0, -9).
V diskusi vystoupili posl. J. Hofrová, D. Kolářová, M. Vlk, J. Růžička, F. Nerad. Poslanci se dotazovali na informace o členské základně Svazu žen a jeho nástupnické organizace. Vyslovili též dotaz, jak konkrétně bude naloženo s nemovitým majetkem. Diskuse byla názorově rozdělena. Většina členů výboru se přiklonila k přijetí zákona. Bylo doporučeno, aby i vláda ČR urychleně ustanovila institut pro rodinu a dítě, který by měl podobný charakter jako ve Slovenské republice. Současně poslanci požadovali iniciovat obdobnou zákonnou normu v České republice.
Bylo přijato usnesení č. 299 (+9, 0, 1).
2.
Vládní návrh rozpočtu Fondu národního majetku České republiky
na rok 1992 (tisk 559).
Úvodní výklad přednesl ing. Princ, výkonný ředitel Fondu národního majetku. Zpravodajskou zprávu měl posl. P. Kozánek.
Výbor nepřijal procedurální návrh posl. J. Jančáryho na přerušení projednávání tohoto bodu do doby, než se sejde Dozorčí rada Fondu. V diskusi vystoupili posl. Z. Smělík, J. Růžička, J. Kalfus, F. Nerad, J. Kapusta. Výbor požadoval, aby mu byl předložen pravidelně čtvrtletně odpočet, jak se hospodaří nejen v rámci rozpočtu Fondu, nýbrž s celým majetkem Fondu. Rozpočet bylo doporučeno přijmout s úpravami (usnesení č. 300, hlasování: +10, -2, 3).
3.
Vládní návrh, kterým se předkládají Federálnímu shromáždění ČSFR k vyslovení souhlasu Dohoda mezi ČSFR a Dánským královstvím o podpoře a vzájemné ochraně investic, podepsaná v Praze dne 6. března 1991, Dohoda mezi ČSFR a Nizozemským královstvím o podpoře a vzájemné ochraně investic, podepsaná v Praze dne 29. dubna 1991, Dohoda mezi ČSFR a Královstvím Norska o vzájemné podpoře a ochraně investic, podepsaná v Oslu dne 21. května 1991 a Dohoda mezi ČSFR a vládou Řecké republiky o podpoře a vzájemné ochraně investic, podepsaná v Praze dne 3. června 1991 (tisk FS 1210).
Poslanci vyslechli zpravodajskou zprávu posl. J. Maryta. V následující rozpravě vystoupili poslanci J. Růžička a F. Homola. Po rozpravě rozpočtový a kontrolní výbor ČNR vyslovil s vládním návrhem souhlas. K tomu bylo přijato usnesení č. 301 (+13, 0, 0).
4.
Vládní návrh zákona ČNR, kterým se upravují některé otázky související s vydáním zákona č. 509/1991Sb., kterým se mění, doplňuje a upravuje občanský zákoník (tisk 546).
Úvodem podal výklad k návrhu zákona ing. J. Přikryl, CSc., nám. ministra pro hospodářskou politiku a rozvoj ČR. Zpravodajem byl posl. F. Nerad. Byla zvolena komise k přípravě usnesení ve složení: posl. F. Nerad, M. Vlk, J. Kalfus.
Následovala diskuse. Do ní přispěli: D. Kolářová, F. Homola, Z. Smělík, J. Kalfus, F. Nerad, J. Růžička, J. Kapusta, A. Chutný. Z hlavních témat diskuse: zákon uvažuje s předpisem, který bude brzy novelizován a ve kterém dojde k úpravám vlastnických vztahů (stavební zákon), omezuje zavedení trhu s byty na větším teritoriu, neřeší střet dvou zájmů při výpovědích z bytů, které neznal starý občanský zákoník (příklad půdních nástaveb); bude nutné řešit podrobnějším předpisem nároky na náhradní byt a to nejenom pro členy bytových družstev; bylo doporučeno při sestavování pořadníků v obcích dávat přednost žadatelům - vlastníkům domů postavených do r. 1948, které nepřetržitě zůstaly ve vlastnictví fyzických osob a vlastníkům restituovaných domů. Dále byly probírány otázky bytů a domů zvláštního určení a domy s komplexním zařízením pro zdravotně postižené.
K návrhu bylo přijato usnesení č. 302, které schválili poslanci následovně: +12, 0, 1.
5.
Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 382/1990 Sb. o rodičovském příspěvku (tisk FS 1189).
Návrh zákona odůvodnil ing. P. Víšek, pracovník federálního ministerstva práce a sociálních věcí. Zpravodajem byla posl. J. Hofrová. Byla zvolena komise k přípravě usnesení ve složení J. Hofrová, J. Ryšlinková a F. Homola.
V rozpravě k problematice vystoupili posl. J. Maryt, P. Kozánek a J. Hofrová. Bylo doporučeno zvýšit částku "900 Kčs" na "1200 Kčs" (ve vládním návrhu pouze na 1100 Kčs), aby byl uveden rodičovský příspěvek do souladu s minimální hranicí sociální potřebnosti.
K návrhu bylo přijato usnesení č. 303 (+11, 0, 1).
6.
Problematika daňových úniků (informace).
Jako informaci přijal výbor referát ing. Horáčka, ředitele a.s. Fortuna. Poslanci byli informováni o způsobu řešení zamezování daňových úniků v USA v oblasti sázek, her a loterií. Problematika se zhruba dá rozčlenit do oblastí:
1.Zamezení nekalé konkurence
2.Otázky kompetentností orgánů povolující hry a dohlížející na vybírání daní a poplatků
3.Udělování a odebírání licencí
Stanovisko k podnětům přednesl posl. J. Kalfus. V diskusi vystoupili posl. P. Kozánek, J. Jančáry. Slovo bylo uděleno pracovníkům ministerstva financí ČR ing. Moravskému a JUDr. Sobotkové. Usnesení nebylo přijímáno.
7.
Sdělení předsedy, různé.
Předseda výboru informoval o
-zbývajícím pořadu 30. a připravovaném pořadu 31. schůze ČNR. K dispozici na sekretariátu výboru jsou charakteristiky navrhovaných soudců na 31. schůzi ČNR, které bude projednávat ústavně právní výbor ČNR 12. 2. 1992. Je možno podávat připomínky;
-problematice finačních žádostí na státní rozpočet došlých na výbor; návrhy nebyly doporučeny (Kulturní svaz občanů romské národnosti, Řád sester klarisek Kapucínek ve Štenberku na Moravě). Na druhé straně bylo doporučeno urychleně vyřešit žádost Společnosti přátel Podkarpatské Rusi, ke které MF ČR nepřihlédlo;
-požadavku na ministra státní kontroly o předložení zprávy o hospodaření finančními prostředky ministerstva státní kontroly ČR, zejména ve mzdové oblasti. Na doporučení posl. R. Háby bude o stejný přehled požádáno MF ČR (viz zákon ČNR o hospodaření rozpočtovými prostředky - rozpočtová pravidla);
-závěrečném usnesení grantové komise, jmenované místopředsedou vlády M. Lukešem pro rozdělení 50 milionů vyčleněných ve státním rozpočtu na podporu nezávislé televizní tvorby (kontrola splnění usnesení RKV č. 201/1991). Výbor vzal informaci na vědomí.
V rámci podbodu různé
-posl. A. Chutný upozornil na nutnost urychleně předložit daňové zákony ještě tomuto parlamentu, který projednal zásady zákonů. V souvislosti s tím bylo poukazováno na projednání státního závěrečného účtu za rok 1991 a kontroly plnění programového prohlášení vlády.
Poslanci výboru vzali na vědomí
=usnesení vlády o rozšíření počtu pracovníků na MF ČR k zvládnutí vyřizování žádostí o restituční náhrady;
=informaci posl. F. Nerada o přípravě stavebního zákona a vzniku stavební spořitelny;
=sdělení o opatřeních k parkování a odtahování vozidel před budovou Federálního shromáždění;
-posl. Z. Smělík podá na příští výborové schůzi informaci o cestě na Zakarpatskou Rus;
-RKV požaduje, aby komise ustavená pro přípravu zákona o Nejvyšším kontrolním úřadu urychleně vypracovala a výboru předložila návrh na zajištění volby prezidenta NKÚ;
-na základě návrhu posl. M. Vlka bylo doporučeno provést kontrolu postupu schvalování privatizačních projektů podniků. Kontrolní zasedání se uskuteční ve Lnářích, kde zasedají příslušné komise ministerstva pro správu národního majetku a jeho privatizaci, ve čtvrtek 13. 2. 1992. Organizačně zajistí organizační tajemník výboru;
-posl. D. Kolářová doporučila vyvolat aktivitu směřující k přijetí obdobného zákona, jaký předložila SNR k zestátnění majetku bývalého Slovenského svazu žen, na zestátnění majetku bývalého Českého svazu žen. Výbor požádá ministra kontroly ČR o sestavení přehledu tohoto majetku;
-posl. D. Kolářová doporučila důslednou kontrolu postupu malé privatizace se zaměřením na postup okresních privatizačních komisí. Výbor se k této otázce vrátí při jednání s pracovníky MSNMP ve Lnářích.
Tím byl naplněn pořad 54. schůze rozpočtového a kontrolního výboru ČNR, kterou ukončil předseda P. Kozánek dne 5. 2. 1992 v 18.30 hodin.
ing. Zdeněk Smělík, v.r. |
ing. Petr Kozánek, v.r. |
ověřovatel |
předseda |
Zapsal: ing. Petr Jelínek
V Praze, dne 7. února 1992