ČESKÁ NÁRODNÍ RADA 

VI. volební období

rozpočtový a kontrolní výbor

 

Zápis

z 50. schůze výboru,

která se konala ve dnech 10. - 13. prosince 1991

 

10. ledna 1992

 

Zápis

z 50. schůze rozpočtového a kontrolního výboru ČNR, která se konala ve dnech 10. - 13. prosince 1991

 

Přítomni:

poslanci rozpočtového a kontrolního výboru ČNR a hosté

 

dle prezenčních listin

   

Omluveni:

10.12. - posl. J. Kapusta

 

12.12. - posl. J. Hájek,

 

13.12. - posl. R. Hába, J. Hájek, J. Ryšlinková

 

Schůzi zahájil tajemník rozpočtového a kontrolního výboru posl. J. Hájek.

 

1.

Vládní návrh státního rozpočtu ústředních orgánů České republiky na rok 1992 - kapitola č. 345 - Český statistický úřad

2.

Vládní návrh státního rozpočtu ústředních orgánů České republiky na rok 1992 - kapitola č. 312 - ministerstvo financí ČR

3.

Vládní návrh státního rozpočtu ústředních orgánů České republiky na rok 1992 - kapitola č. 302 - Česká národní rada

4.

Vládní návrh státního rozpočtu ústředních orgánů České republiky na rok 1992 - kapitola č. 356 - ministerstvo státní kontroly ČR

5.

Vládní návrh státního rozpočtu ústředních orgánů České republiky na rok 1992 - kapitola č. 398 - Všeobecná pokladní správa

6.

Vládní návrh státního rozpočtu ústředních orgánů České republiky na rok 1992 - kapitola - Český úřad pro hospodářskou soutěž

7.

Návrh zákona České národní rady o Nejvyšším kontrolním úřadě České republiky (tisk 511)

8.

Návrh prezidenta ČSFR na vydání zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 490/1991 Sb., o způsobu provádění referenda, a zákon č. 491/1991 Sb., o organizaci Ústavního soudu České a Slovenské Federativní republiky a o řízení před ním (tisk 1079)

9.

Návrh zákona o hospodářské komoře (tisk 484)

10.

Návrh zákona ČNR o poplatcích za uložení odpadů (tisk 480)

11.

Vládní návrh zákona o organizaci a provádění sociálního zabezpečení (465)

12.

Návrh prezidenta ČSFR na vydání Ústavního zákona, kterým se mění a doplňuje ústavní zákon č. 143/1968 Sb., o československé federaci (tisk FS 1078)

13.

Vládní návrh zákona o státním rozpočtu České republiky na rok 1992

14.

Návrh prezidenta ČSFR na vydání Ústavního zákona o změnách Federálního shromáždění a zřízení Federální rady (tisk FS 1077)

15.

Návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 47/1990 Sb. , o volbách do federálního shromáždění ve znění zákonného opatření předsednictva Federálního shromáždění č. 208/1990 Sb., (tisk FS 1074)

16.

Vládní návrh zákona o státním rozpočtu České republiky na rok 1992 - Společné jednání se zpravodaji výborů a příprava společné zprávy výborů k jednání pléna ČNR

17.

Různé sdělení předsedy

 

1.

Vládní návrh státního rozpočtu ústředních orgánů České republiky na rok 1992 - kapitola č. 345 - Český statistický úřad.

Úvodní výklad přednesl Doc. E. Souček, CSc. Zpravodajem byl posl. M. Vlk. Stanovisko k rozpočtu kapitoly přednesl ředitel odboru ministrstva financí ČR ing. Pilný.

Ke všem kapitolám byla zvolena pracovní skupina k přípravě usnesení ve složení: posl. M. Vlk, F. Homola, A. Chutný, J. Maryt, Z. Smělík a J. Hájek.

V rozpravě vystoupili posl. J. Hájek, J. Kalfus, M. Vlk. Byly diskutovány otázky: zajištění vlastního výpočetního centra a oblastních orgánů včetně příslušných sítí; způsob technického obsloužení voleb. Předsedovi Českého statistického úřadu bylo doporučeno, aby zajistil posilování vlastní příjmové stránky rozpočtu kapitoly tak, aby bylo možno krýt zvýšení nároků nad schválené výdaje potřebné na provoz a dbal na hospodárnost vynakládání prostředků úřadem a jím řízených organizací.

Bylo přijato usnesení č. 271 (hlasování +12, 0, 0).

 

2.

Vládní návrh státního rozpočtu ústředních orgánů České republiky na rok 1992 - kapitola č. 312 - ministerstvo financí ČR.

Úvodem vystoupil nám. ministra financí ČR ing. L. Dvořák. Zpravodajem byl posl. F. Homola.

V diskusi vystoupili posl. A. Chutný, F. Nerad, J. Růžička, F. Homola, J.Hájek. Výbor doporučil ministrovi financí ČR, aby zajistil vytvoření všech podmínek pro řádnou správu daní a dotací finančními úřady a ředitelstvími včetně finačního posílení investičních výdajů na pořízení a stavební úpravy finančních úřadů, které nemají dosud řádné podmínky pro svou činnost (49 úřadů), včetně zajištění systému vzdělávání a školení.

K tomu bylo přijato usnesení č. 272, které poslanci schválili v poměru hlasů: +12, 0, 0.

 

3.

Vládní návrh státního rozpočtu ústředních orgánů České republiky na rok 1992 - kapitola č. 302 - Česká národní rada.

Výklad ke kapitole uvedl vedoucí Kanceláře České národní rady ing. P. Kynštetr, CSc. Zpravodajskou zprávu měl posl. J. Maryt.

V diskusi byly probírány postupně: zajištění výdajů na platy poslanců a jejich krytí na počátku nového volebního období, kdy lze očekávat překrývání starých a nových platů. Dále byly vzneseny dotazy na financování rekonstrukce ČNR a stav knihovny ČNR, srovnání porovnatelných výdajů mezi ČNR a SNR. Výbor pověřil předsedu výboru, aby projednanou kapitolu předložil předsednictvu České národní rady k projednání.

K tomu bylo přijato usnesení č. 273 (+12, 0, 0).

 

4.

Vládní návrh státního rozpočtu ústředních orgánů České republiky na rok 1992 - kapitola č. 356 - ministerstvo státní kontroly ČR.

Výklad ke kapitole podal zástupce ministerstva státní kontroly ČR J. Procházka. Zpravodajskou zprávu měl posl. A. Chutný. Stanovisko podal zástupce ministerstva financí ČR ing. Pilný.

Následovala rozprava. V ní vystoupili posl. F. Nerad, A. Chutný, I. Svoboda, J. Hájek. Bylo konstatováno, že směrný růst mezd bude řešen v rámci opatření, týkajících se celé státní správy. Dosud nekrytá částka 6.800 tis. Kčs na provoz oblastních pracovišť bude kryta podle konkrétních potřeb z eventuální rezervy kapitoly Všeobecná pokladní správa. Bylo navrženo, aby vybavení oblastních pracovišť ministerstva státní kontroly ČR výpočetní technikou bylo kompatibilní se systémem ADIS finančních orgánů ministerstva financí ČR. Současně výbor požádal ministra státní kontroly ČR, aby rozpočtovému a kontrolnímu výboru ČNR předložil rozbor růstů výdajů na výkon státní správy v České republice v časové řadě 1990, 1991, 1992.

K návrhu kapitoly bylo přijato usnesení č. 274 (+10, 0, 0).

 

5.

Vládní návrh státního rozpočtu ústředních orgánů České republiky na rok 1992 - kapitola č. 398 - Všeobecná pokladní správa.

Úvodem vystoupil ministr financí ČR K. Špaček. Zpravodajskou zprávu přednesl J. Hájek.

V diskusi vystoupili posl. J. Hájek, F. Homola, J. Maryt, Z. Smělík. Byla diskutována otázka valorizací a rezervy na ní, liberalizace cen a financování ekologie atd. Poslanci požadovali urychlené předložení návrhu zákona o státní pokladně. Na závěr vzali poslanci na vědomí výši rozpočtovaných prostředků v kapitole.

K tomu přijali poslanci usnesení č. 285 (hlasování: +11, 0, 1).

 

6.

Vládní návrh státního rozpočtu ústředních orgánů České republiky na rok 1992 - kapitola - Český úřad pro hospodářskou soutěž.

Návrh odůvodnil místopředseda Českého úřadu pro hospodářskou soutěž ing. Bartík. Zpravodajskou zprávu přednesl posl. Z. Smělík. K návrhu přednesl stanovisko představitel ministerstva financí ČR ing. Pilný.

Následovala rozprava. V ní vystoupili P. Kozánek, J. Kalfus. V rozpravě bylo doporučeno ministrovi financí, aby z původně navrhované částky výdajů 20 000 mil. Kčs kapitoly 343 převedl částku 3.355 tis. Kčs do kapitoly Všeobecná pokladní správa do rezervy státního rozpočtu na výdaje pro ministerstvo státní kontroly ČR a pro Českou národní radu. Poslanci požadovali na předsedovi Českého úřadu pro hospodářskou soutěž, aby zajistil vybavení výpočetní technikou, které by bylo kompatibilní se systémem ADIS finančních orgánů ministerstva financí ČR a oblastních pracovišť ministerstva státní kontroly. Bylo doporučeno dbát na hospodárnost vynakládání prostředků úřadem.

Ke kapitole bylo přijato usnesení č. 281, které schválili poslanci následovně: + 14, 0, 1.

 

7.

Návrh zákona České národní rady o Nejvyšším kontrolním úřadě České republiky (tisk 511).

Návrh zákona odůvodnil zástupce předkladatelů poslanec Ivo Svoboda. Jako zpravodaj vystoupil poslanec A. Chutný. Byla zvolena komise k přípravě usnesení ve složení: poslanci A. Chutný, R. Hába, F. Homola.

Bylo doporučeno doplnit důvodovou zprávu k zákonu ve smyslu připomínek "Stanoviska Legislativní rady vlády ČR", zvlášť význam pojmu "výkon státní správy".

Rozpočtový a kontrolní výbor svým usnesením č. 280 doporučil návrh České národní radě schválit (hlasování: +12, 0, 2.)

 

8.

Návrh prezidenta ČSFR na vydání zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 490/1991 Sb., o způsobu provádění referenda, a zákon č. 491/1991 Sb., o organizaci Ústavního soudu České a Slovenské Federativní republiky a o řízení před ním (tisk 1079).

Úvodní výklad přednesl ing. Šafařík z Kanceláře prezidenta ČSFR. Zpravodajskou zprávu přednesla poslankyně J. Ryšlinková.Byla schválena komise k vypracování návrhu usnesení: posl. J. Ryšlinková, M. Vlk a A. Chutný.

V následující rozpravě vystoupili posl. J. Kalfus, Z. Smělík, J. Hájek. Poslanci doporučili FS v usnesení č. 277, aby prezidentův návrh schválilo bez připomínek (+10, 0, 1).

 

9.

Návrh zákona o hospodářské komoře (tisk 484).

Úvodní výklad přednesl zástupce předkladatelů poslanec Julius Jančáry, zpravodajskou zprávu měl poslanec F. Nerad. Byla zvolena komise k přípravě usnesení ve složení: posl. F. Nerad, J. Kalfus, J. Hájek.

V rozpravě vystoupili poslanci J. Kalfus, F. Nerad, P. Kozánek, J. Hájek, J. Jančáry. Byla diskutována otázka povinného a dobrovolného členství, sídlo komory, otázky jednotlivých odborných sekcí komory a otázka stanov. Poslanci doporučovali zajistit právní kontinuitu mezi stávající ČSOPK a nově vzniklou komorou.

K návrhu zákona bylo přijato usnesení č. 275 (+ 11, 0, 0).

 

10.

Návrh zákona ČNR o poplatcích za uložení odpadů (tisk 480).

Úvodní výklad přednesl JUDr. Šembera ředitel legislativního odboru ministerstva ŽP ČR. Zpravodajem byl poslanec J. Jančáry. Komise k přípravě návrhu usnesení: posl. J. Jančáry, Z. Smělík, J. Růžička, M. Vlk.

V diskusi vystoupili posl. M. Vlk, I. Svoboda, J. Jančáry. Poslanci konstatovali, že je třeba dořešit hornické rekultivace a ukládání popílků v podzemí (do dolů) a současně požadovali objasnit kategorizaci popílků. Ministerstvo by mělo vyjasnit vztah skládka - technologický proces pro zpracování odpadů. Návrh byl doporučen ke schválení. Bylo přijato usnesení č. 283 (hlasování: +15, 0, 0.)

 

11.

Vládní návrh zákona o organizaci a provádění sociálního zabezpečení

(tisk 465).

Vládní návrh odůvodnil JUDr. J. Šmolcnop, náměstek ministra práce a sociálních věcí ČR, zpravodajkou byla posl. J. Hofrová. Do komise k přípravě usnesení byli delegováni: posl. J. Hofrová, J. Růžička a A. Chutný.

V rozpravě vystoupili poslanci J. Kalfus, I. Svoboda. S ohledem na to, že jde pouze o kompilaci stávajících právních předpisů na poli sociálního zabezpečení, výbor vzal vládní návrh zákona pouze na vědomí. K tomu bylo přijato usnesení č. 284 (hlasování: +9, 0, 2).

 

12.

Návrh prezidenta ČSFR na vydání Ústavního zákona, kterým se mění a doplňuje ústavní zákon č. 143/1968 Sb., o československé federaci (tisk FS 1078).

Úvodní výklad přednesl ing. Jaroslav Šafařík z Kanceláře prezidenta ČSFR. Zpravodajem byla poslankyně J. Ryšlinková.

V rozpravě k předloženému návrhu vystoupili posl. J. Kalfus, Z. Smělík, J. Růžička, R. Hába, z nichž někteří opakovaně. Poslanci doporučili FS, aby prezidentův návrh schválilo s připomínkami.

Bylo přijato usnesení č. 278 (+7, -1, 2).

 

13.

Vládní návrh zákona o státním rozpočtu České republiky na rok 1992.

Úvodní výklad podal ministr financí ČR K. Špaček. Jako zpravodaj vystoupil posl. I. Svoboda.

V diskusi vystoupili všichni přítomní poslanci. Probíralo se to, že státní rozpočet zachovává dosavadní koncepce rozpočtové soustavy včetně struktury a mechanismu rozdělení společných příjmů. Je posílen rozpočet federace, vyváženost rozpočtové soustavy závisí na tom, zda bude přijata řada novel zákonů v oblasti sociálního zabezpečení, zaměstnanosti a daňové soustavy. Celkové rozpočtové vztahy i přes navrhovaná opaření zůstávají napjaté. Zvyšuje se finanční závislost rozpočtů okresů na rozpočtu ČR, o to je významnější objektivizace výdajů okresů ve smyslu usnesení ČNR č. 92 ze dne 22. 12. 1991 ke státnímu rozpočtu České republiky na rok 1991.

Poslanci dále požadovali, aby vláda ČR předložila České národní radě rozdělení celého objemu ekologických investic mezi regiony, vypustila z návrhu státního rozpočtu České republiky na rok 1992 dotaci na rozvoj nezávislých rozhlasových a televizních studií ve výši 100 mil. Kčs a o tuto částku posílila

 

neúčelovou rezervu kapitoly č. 398 Všeobecná pokladní správa. V kapitole ministerstva kultury ČR snížila výdaje pro rómská sdružení na 0 Kčs a pravidelně informovala o pokladním plnění státního rozpočtu.

K návrhu bylo přijato usnesení č. 286 (hlasování: +9, 0, 5).

 

14.

Návrh prezidenta ČSFR na vydání Ústavního zákona o změnách Federálního shromáždění a zřízení Federální rady (tisk FS 1077).

Poslanci vyslechli výklad JUDr. Chrastilové, zástupkyně předkladatele, a zpravodajskou zprávu posl. J. Ryšlinkové.

V rozpravě vystoupili posl. J. Ryšlinková, J. Kalfus. Rozpočtový a kontrolní výbor doporučil Federálnímu shromáždění, aby ve své budoucí podobě bylo Federální shromáždění dvoukomorové, přičemž druhá komora by byla senát; tisk FS 1077 nedoporučil ke schválení (unesení č 287: +9, 0, 6).

 

15.

Návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 47/1990 Sb. , o volbách do Federálního shromáždění ve znění zákonného opatření předsednictva Federálního shromáždění č. 208/1990 Sb., (tisk FS 1074).

Na základě doporučení zpravodajky posl. J. Ryšlinkové výbor odložil projednání tohoto návrhu na neurčito. O tom bylo hlasováno následovně: +12, 0, 1.

 

16.

Vládní návrh zákona o státním rozpočtu České republiky na rok 1992 - Společné jednání se zpravodaji výborů a příprava společné zprávy výborů k jednání pléna ČNR.

Jednání se zúčastnili pověření zpravodajové výborů České národní rady (viz prezenční listina). Jednání k tomuto bodu řídil posl. I. Svoboda. Postupně byly projednávány jednotlivé kapitoly podle jejich pořadí a na závěr celkový návrh zákona i zprávy o státním rozpočtu.

Při jednání bylo doporučeno vládě, aby kromě přesunů v kapitolách

- předložila České národní radě urychleně návrh zákona o státní pokladně České republiky;

- předložila České národní radě rozdělení celého objemu ekologických investic mezi regiony;

- předložila rozpočtovému a kontrolnímu výboru a ústavně právnímu výboru ČNR návrh zásad vydávání státních dluhopisů;

- urychleně připravila legislativní podklady pro zřízení České akademie věd;

- předložila národohospodářskému výboru ČNR podrobný rozbor kapitol 304, 311, 316, 322, 329 a 361;

- předložila rozpočtovému a kontrolnímu výboru ČNR odhad zvýšení účinnosti daňové správy v závislosti na rozvoji sítě finančních úřadů;

- informovala rozpočtový a kontrolní výbor a věcně příslušný výbor ČNR o poskytnutí státních záruk;

- informovala národohospodářský výbor ČNR o věcné struktuře příspěvku na městskou hromadnou dopravu; dořešila problematiku daňových úniků souvisejících s nejasným výkladem pojmu "podnikatel";

- vyhodnotila výsledky činnosti finančních úřadů za rok 1991 a zaktivizovala jejich činnost s cílem dále zvýšit příjmovou část státního rozpočtu České republiky na rok 1992;

- zpřísnila kritéria pro poskytování finanční podpory podnikatelským subjektům za zřizování společensky užitečných pracovních míst a pracovních míst v oblasti veřejně prospěšných prací;

- zpracovala systém podpory ekonomických subjektů s perspektivní budoucností a podpory malého a středního stavu; informaci předložila národohospodářskému a rozpočtovému a kontrolnímu výboru ČNR;

- doložila přehled nákladů na státní správu v průběhu let 1989 až 1991;

- řešila problémy vyplývající pro rezorty školství, kultury a zdravotnictví z přijatých zákonů č. 403/1990 Sb., č. 87/1991 Sb., č. 172/1991 Sb.; vytvořila srozumitelnější a průhlednější metodiku sestavování státního rozpočtu České republiky.

Výsledkem jednání byla společná zpráva výborů České národní rady tisk ČNR 526/VI. vol. období.

 

17.

Různé, sdělení předsedy.

V rámci bodu různé byla projednána

- Žádost společnosti přátel Podkarpatské Rusi. Výbor doporučil žádost ve věci prominutí úhrady daně z obratu z nákupu za rozmnožovací přístroj Gestetner 2203 Z v hodnotě 60.835,- Kčs, který je určen jako humanitární pomoc Sdružení karpatských Rusínů v Ukrajinské republice v Užhorodu a bude bezplatně zapůjčen k užívání. K tomu přijal usnesení č. 276.

- Sestava účasti na společné jednání předsedů a zástupců výborů v Bratislavě ve složení: P. Kozánek, J. Kalfus, J. Jančáry, I. Svoboda, J. Kapusta a organizační tajemník P. Jelínek (o účasti každého z navržených bylo hlasováno).

- Informace posl. F. Nerada a jeho návrh, aby předseda výboru urgoval na nejbližším předsednictvu ČNR, aby byly do konce roku 1991 poslancům ČNR předloženy výsledky úkolů, které vyplývají z usnesení ČNR č. 233 z 12. září 1991 k zásadám státní bytové politiky. K tomu po rozpravě rozpočtový a kontrolní výbor České národní rady přijal usnesení č. 282, které bylo schváleno 11 hlasy, nikdo nebyl proti, čtyři se zdrželi hlasování.

- Informace posl. D. Kolářové o současné problematické situaci v oblasti loutkových divadel v České republice. Výbor požádá poslance České národní rady, kteří byli zvoleni do komise Nadace pro děti a mládež ČR k rozdělení a hospodaření majetku SSM na území ČR, aby pro žadatele občanského sdružení profesionálních loutkařů ČR zajistili v Nadaci takovou finanční částku, která by zajistila tvorbu a produkci dětských loutkových představení, zejména zájezdovou činnost na území a v regionech České republiky a aby hledali takové mechanismy, které s plným pochopením důležitosti problémů zajistí loutkářům možnosti oslovovat děti a mládež v nerovném souboji s pornografií, brakem a komercí. K tomu bylo přijato usnesení č. 262 (+15, 0, 0).

- Návrh na zrušení usnesení obecního zastupitelstva obce Borovnička č. 20/3 z 27. 3. 1991 a 27. 6. 1991 ve věci nabytí majetku podle §3 zákona č. 172/1991 Sb. (přednesl posl. Růžička). RKV doporučil České národní radě zrušit uvedené usnesení obce Borovnička (usnesení č. 279, +13, 0, 0).

- Návrh poslance P. Kozánka, aby Česká národní rada přijala usnesení o valorizaci platů poslanců za měsíc listopad a prosinec 1991 a o odměnách poslancům. K tomu přijal výbor usnesení č. 288 (+10, -2, 1).

 

Tím byl naplněn pořad 50. schůze rozpočtového a kontrolního výboru ČNR, kterou ukončil předseda P. Kozánek dne 13. 12. 1991 v 18.30 hod.

 

ing. J. Hájek, v.r.

ing. Petr Kozánek, v.r.

ověřovatel

předseda

 

Zapsal: ing. Petr Jelínek

 

V Praze, dne 10. ledna 1992



Přihlásit/registrovat se do ISP