ČESKÁ NÁRODNÍ RADA 

VI. volební období

rozpočtový a kontrolní výbor

 

Zápis

ze 49. schůze výboru,

která se konala ve dnech 26. až 29. listopadu 1991 a

2., 3. a 6. prosince 1991

 

6. ledna 1992

 

Zápis

ze 49. schůze výboru, která se konala ve dnech 26. až 29. listopadu 1991 a pokračovala v dnech 2., 3., a 6. prosince 1991

 

Přítomni:

poslanci rozpočtového a kontrolního výboru ČNR a hosté

 

dle prezenčních listin

   

Omluveni:

26. 11. -posl. J. Hofrová, A. Chutný, J. Kapusta,

 

5. 12. -posl. R. Hába, J. Hofrová, J. Jančáry, J. Kapusta, D. Klářová, J. Růžička, J. Ryšlinková

 

6. 12. -posl. J. Jančáry, D. Klářová, J. Ryšlinková, I. Svoboda

 

Schůzi výboru zahájil předseda výboru posl. Petr Kozánek. Přivítal poslance a přítomné hosty k jednání prvního bodu programu. Byl navržen pořad o následujícím obsahu:

 

NÁVRH POŘADU:

1.Návrh zákona ČNR o živnostenských úřadech (tisk 479)

2.Vládní návrh zákona ČNR o všeobecném zdravotním pojištění (tisk 479)

3.Vládní návrh zákona o Všeobecné zdravotní pojišťovně

4.Projednání petice pracovníků dolu Stonava

5.Informace vlády ČR o koncepci místní správy v České republice

5a.Vládní návrh zákona o bankách (tisk FS 1023)

6.Vládní návrh zákona o Státní bance Československé (tisk FS 1024)

7.Vládní návrh zákona o účetnictví (tisk FS 1025)

8.Návrh zákona ČNR, předložený skupinou poslanců, o Pozemkovém fondu České republiky (tisk 464)

9.,10.Sdělení předsedy, různé

11.Vládní návrh zákona ČNR o soudních poplatcích (tisk 467)

12.Zásady zákona ČNR o dani z nemovitostí (tisk 470)

13.Zásady zákona ČNR o dani silniční (tisk 471)

14.Vládní návrh zásad zákona ČNR o správních poplatcích (tisk 473)

15.Zásady zákona ČNR o dani dědické, darovací a dani z převodu nemovitostí (tisk 472)

 

Poznámka: z důvodu posunu termínů jednání mezi politickými reprezentacemi republik a představiteli všech tří vlád k soustavě rozpočtů a z toho vyplývajícího posunu v předložení vládou ČR, byly termíny projednání kapitol proti pozvánce (původní body 16 až 20) přesunuty na úterý 10. 12. 1991 na 50. schůzi RKV. Místo toho bylo navrženo projednat tyto tisky:

16.Návrh prezidenta České a Slovenské Federativní Republiky na přijetí ústavního zákona Federálního shromáždění o způsobu přijetí nové ústavy (FS 1054)

17.Návrh prezidenta České a Slovenské Federativní Republiky na přijetí Ústavního zákona, kterým se mění a doplňuje ústavní zákon č. 327/1991 Sb., o referendu

S takto navrženým pořadem jednání vyslovili všichni přítomní poslanci rozpočtového a kontrolního výboru souhlas.

 

1.

Návrh zákona ČNR o živnostenských úřadech (tisk 479).

 

Úvodní výklad přednesl JUDr. M. Šimek, ředitel živnostenského úřadu, MOCR ČR. Zpravodajem byl předseda výboru posl. P. Kozánek. Byla zvolena komise pro přípravu usnesení ve složení: poslanci P. Kozánek, J. Maryt, R. Hába.

V diskusi vystoupili posl. J. Kalfus, M. Vlk, I. Svoboda, F. Homola, J. Jančáry, F. Nerad, z nichž většina opakovaně. Bylo diskutováno, že jde o prováděcí zákon k zákonu o živnostenském podnikání FS. Poslanci rozebírali rozpočtovou stránku (uváděné saldo +3, 2 mld. Kčs ve vztahu k SR ČR nezohledňuje úbytek platby daní, neboť inkasované poplatky jsou neproduktivní náklady podniků a společností odpočitatelné od daňového základu). V diskusi zazněly i návrhy na přerušení projednávání a posouzení vazby na Hospodářskou komoru s ohledem na návrh zákona o Hospodářské komoře, který je připraven k projednání v ČNR během 3 týdnů. Bylo doporučeno doplnit v důvodové zprávě přehled struktury živnostenských úřadů a před projednáním zákona vyjasnit vztah živnostenského úřadu k rejstříkovým soudům. Současně poslanci požadovali přenést povolování "živností ohlašovacích řemeslných a živností ohlašovacích vázaných" na pověřené obecní úřady.

K návrhu bylo přijato usnesení č. 250, které poslanci schválili takto: pro 8 poslanců, 2 proti, 3 se zdrželi hlasování.

 

2.

Vládní návrh zákona ČNR o všeobecném zdravotním pojištění (tisk 479).

 

Úvodní výklad přednesl JUDr. P. Tröster, CSc., nám. ministra zdravotnictví ČR. Zpravodajem byl poslanec I. Svoboda. Komise pro přípravu usnesení pracovala ve složení: I. Svoboda, J. Ryšlinková, M. Vlk.

V rozpravě vystoupili posl. I. Svoboda, Z. Smělík, M. Vlk, J. Jančáry. Poslanci konstatovali, že se sjednotila stanoviska ministerstva financí ČR a ministerstva zdravotnictví ČR na výši předpokládaných a rozpočtem poskytnutých nákladů na zdravotní péči v roce 1992 a to ve výši 35,5-39 mld. Kčs. Bylo požadováno, aby do zákona byli začleněni i zástupci ostatních zdravotních pojišťoven.

Výbor návrh schválil s připomínkami usnesením č. 251 (+9, 0, 5).

 

3.

Vládní návrh zákona o Všeobecné zdravotní pojišťovně (tisk 476).

 

Návrh zákona o všeobecné zdravotní pojišťovně odůvodnil ministr zdravotnictví ČR MUDr. Martin Bojar. Zpravodajem byl posl. I. Svoboda. Byla zvolena komise pro přípravu usnesení ve složení: posl. I. Svoboda, Ryšlinková, M. Vlk.

V diskusi vystoupili posl. F. Homola, I. Svoboda J. Růžička, Z. Smělík. Bylo diskutováno k sídlu pojišťovny, k jejímu systému - centralizace, decentralizace, způsobu přidělování finančních prostředků ze státního rozpočtu do pojišťovny v přechodném roce 1992 a vytvoření iniciativního prostoru pro ostatní zdravotní pojišťovny.

K návrhu bylo přijato usnesení č. 252, které bylo schváleno 9 hlasy pro, nikdo nebyl proti, 5 se zdrželo hlasování.

 

Řízení schůze převzal místopředseda výboru posl. J. Kapusta.

 

4.

Projednání petice pracovníků dolu Stonava.

 

Byla zvolena komise k přípravě návrhu usnesení: posl. A. Chutný, F. Homola, M. Vlk. S obsahem a problémem petice seznámil výbor posl. M. Vlk. Vystoupili zástupci petičního výboru JUDr. Kocur a zástupci ministerstva pro hospodářskou politiku a rozvoj ČR náměstek RNDr. Vlastimil Kraus,CSc.

Na základě stanovisek zúčastněných stran rozpočtový a kontrolní výbor konstatoval, že není možno ze státního rozpočtu České republiky na rok 1991 a 1992 uvolnit dodatečné prostředky na dotace do hornictví nad dohodnutý rámec. Zrušení nařízení vlády by toto nutně vyžadovalo. Nadále je však nepřípustné stanovovat jakékoliv dodatkové odvody organizacím se zpětnou účinností, nejsou-li podle zákona. Všem zúčastněným stranám bylo doporučeno řešit spor dohodou. Ministerstvo pro hospodářskou politiku ČR bylo požádáno, aby do 14 dnů projednalo se zástupci dolu ČSM objektivizaci výše dodatkových odvodů z vytěžené tuny uhlí a tento odvod garantovalo jako stabilní pro období, dokud nevstoupí v platnost novela zákona 44/1988 Sb., ve které budou tyto odvody stanoveny a aby zpracovalo metodiku postupu stanovení výše dodatkových odvodů v dohodě s budoucími plátci tak, aby nezavdávalo příčinu k opakování této situace.

K tomu bylo přijato usnesení č. 254 (+13, 0, 2).

 

Řízení schůze převzal poslanec I. Svoboda. Nad rámec schváleného programu byl s ohledem na přikázání předsednictva ČNR schválen dodatečný bod programu: "Projednání návrhu zákona o zdraví lidu (tisk 482)".

 

4.a

Vládní návrhu zákona o zdraví lidu (tisk 482).

 

Po vyslechnutí úvodního slova JUDr. P. Tröstera, nám. ministra zdravotnictví ČR, přijal rozpočtový a kontrolní výbor bez rozpravy usnesení výboru č. 253, ve kterém konstatoval, že z důvodů pracovního vytížení výboru a s ohledem na projednávání ekonomických zákonů a zákonu o státním rozpočtu České republiky na rok 1992 nebude tento tisk projednávat. Výsledky hlasování: + 11, 0, 0.

 

Řízení schůze převzal předseda výboru Petr Kozánek.

 

5.

Informace vlády ČR o koncepci místní správy v České republice.

 

Úvodní výklad přednesl JUDr. J. Sedláček, pracovník Úřadu vlády ČR. V rozpravě k problematice vystoupili poslanci: J. Kapusta, Z. Smělík, J. Maryt, F. Homola, J. Kalfus, Z. Smělík, J. Hájek. Byla diskutována otázka nárůstu počtu "dekoncentrátů" státní správy a počtu pracovníků státní správy, nutnost vymezení co je a není specializovaná státní správa a pověřování vybraných obcí výkonem státní správy (365 obcí dnes a dalších 15 je připravováno). Výbor vzal informaci vlády na vědomí a požádal vládu České republiky o předložení podrobné písemné zprávy k této problematice.

Bylo přijato usnesení č. 255 (+ 10, 0, 2).

 

5a.

Vládní návrh zákona o bankách (tisk FS 1023).

 

Úvodní výklad přednesl JUDr. Mataj, zástupce Státní banky československé. Byla zvolena komise k přípravě usnesení ve složení: J. Kalfus, J. Maryt, I. Svoboda. Poslanec J. Kalfus přednesl zpravodajskou zprávu.

Následovala rozprava. V ní vystoupili posl. I. Svoboda, F. Nerad, J. Hofrová, J. Hájek, F. Homola. V diskusi bylo uděleno slovo představitelům Komerční banky ing. Jiroutkové a Investiční banky ing. Ondráčkovi. V rozpravě bylo mimo jiné doporučeno urychlit legislativní přípravu navazujících právních norem (zákona o záručním fondu bank, zákona o investičních společnostech a zákona o burzách a cenných papírech). Dále rozšířit definici banky o další možné podnikatelské formy obvyklé v bankovnictví (např. společnost s ručením omezeným, veřejně právní společnosti, družstevní banky apod. a současně do zákona začlenit protimonopolní ustanovení (např. vymezením podílu banky na obchodech v příslušném teritoriu).

Na závěr bylo přijato usnesení č. 256 (+ 10, -2, 1).

 

6.

Vládní návrh zákona o Státní bance československé (tisk FS 1024).

 

Úvodní výklad obdobně jako v předchozím případu přednesl JUDr. Mataj, zástupce Státní banky československé. Byla zvolena komise k přípravě usnesení ve složení: posl. J. Kalfus, J. Maryt, I. Svoboda. Poslanec J. Kalfus pak přednesl zpravodajskou zprávu po které následovala rozprava.

V ní vystoupili posl. I. Svoboda,J. Hájek, J. Růžička, J. Kapusta, J. Kalfus. Bylo doporučeno připravit novelu předkládaného zákona tak, aby ihned po změně Ústavy mohl být ustaven nezávislý bankovní dohled. Bylo poukázáno na nejednotnost terminologie se zákonem o účetnictví, který se připravuje. Rozebrán byl i vztah SBČS k orgánům statistiky a předkládání výkazů pro potřeby hlášení o pokladním plnění státního rozpočtu. Do zákona bylo doporučeno začlenit institut základního jmění SBČS a výlučnost koruny československé jako platidla.

K problematice bylo přijato usnesení č. 257 (+ 10, -2, 2).

 

7.

Vládní návrh zákona o účetnictví (tisk FS 1025).

 

Úvodní výklad přednesl ing. F. Havel, ředitel odboru federálního ministerstva financí. Byla zvolena skupina k přípravě usnesení ve složení: posl. J. Jančáry, J. Růžička, J. Hofrová. Zpravodajem byl posl. J. Jančáry.

V diskusi vystoupili poslanci J. Hájek, J. Růžička. Doporučili zavést pojem originální účetní doklad (viz návrh zákona o kontrole), ustanovit povinnost uchovat hlavní účetní knihu (popř. další doklady) na delší (neomezenou) dobu, např. odvolávkou na zákon o archivnictví. Dále bylo doporučeno podrobněji upravit účtování zásob a návrh zákona upravit tak, aby byly maximálně omezeny (zrušeny) zvláštní postupy účtování (§ 36).

Na závěr bylo schváleno usnesení č. 258 (+ 13, 0., 0).

 

8.

Návrh zákona ČNR, předložený skupinou poslanců, o Pozemkovém fondu České republiky (tisk 464).

 

Úvodní výklad přednesl posl. J. Stibic. Zpravodajkou byla posl. J. Hofrová.

S ohledem na informaci, že vláda připravuje obdobný návrh zákona, bylo jednání přerušeno s tím, že výbor posoudí návrh zákona společně s vládním tiskem na některém z následujících zasedání.

O přerušení bylo hlasováno: +13, 0, 0.

 

9.,10.

Sdělení předsedy, různé.

 

Byly projednány následující otázky:

- program schůzí ČNR a rozpočtového a kontrolního výboru v prosinci 1991;

- změna programu v pátečním jednání výboru;

- informace o změnách podmínek vstupu na detašovaná pracoviště do budovy

Valdštejnského paláce;

- žádost o dotaci ze státního rozpočtu.

 

11.

Vládní návrh zákona ČNR o soudních poplatcích (tisk 467).

 

Úvodní výklad přednesl náměstek ministra financí ČR ing. A. Culík. Zpravodajem byl posl. Z. Smělík. Ten byl též pověřen přípravou návrhu usnesení.

V rozpravě vystoupili posl. Z. Smělík, J. Kalfus, M. Vlk, F. Homola. Kromě změny návrhu zákona na: "Zákon o soudních poplatcích a poplatku za výpis z rejstříku trestů" byly doporučeny úpravy sazeb některých jednotlivých poplatků, např. omezující hranice horních sazeb (poplatek za schválený smír, za návrh na nařízení výkonu). Za základ poplatku při vypořádání bezpodílového vlastnictví byla doporučena nikoliv polovina podle návrhu, nýbrž celá hodnota majetku manželů. Za výpis z trestního rejstříku byla doporučena sazba 30 Kčs.

K návrhu zásad bylo přijato usnesení č. 259 (+13, 0, 0).

 

12.

Zásady zákona ČNR o dani z nemovitostí (tisk 470).

 

Úvodní výklad podal nám. ministra financí ČR ing. A. Culík.

Zpravodajskou zprávu měl posl. J. Jančáry. Do komise k přípravě návrhu usnesení byli zvoleni: posl. J. Jančáry, J. Hofrová a J. Růžička.

V rozpravě vystoupili posl. F. Nerad, Z. Smělík, J. Hájek, M. Vlk, J. Růžička, I. Svoboda. Bylo doporučeno vymezit sociální únosnost daňového zatížení fyzické osoby s průměrným příjmem; zvážit možnost variantního řešení sazeb daně z půdy jinak než dle produkčně ekonomických skupin; v paragrafovaném znění jasně deklarovat příjemce daně (obec); dořešit a přesně definovat pojem "vlastnictví státu" - tj. ČSFR, ČR; dořešit vojenské újezdy (federální území); vymezit dočasnost používané sazby za 1 m2 - přechod z technického kriteria vymezení na hodnotové kriterium. Dále legislativně dořešit kompetenční spor mezi federací a republikou, tj. svěřit zákonem Federálního shromáždění působnost republikám ve výkonu správy daně vůči podnikům a právnickým osobám (viz str. 18 a 19 Důvodové zprávy) a terminologii zákona přizpůsobit schváleným federálním normám, zejména občanskému a obchodnímu zákoníku (např. pojem právo osobního užívání). Současně bylo navrženo i umožnění snížení daně v případech vhodných zvláštního zřetele (např. rozsáhlé rekonstrukce stavebních objektů). Byly vzneseny i další připomínky (viz usnesení).

K návrhu bylo přijato usnesení č. 260. (+13, 0, 0).

 

13.

Zásady zákona ČNR o dani silniční (tisk 471).

 

Úvodní výklad přednesl náměstek ministra financí ČR ing. A. Culík. Zpravodajskou zprávu podal posl. J. Kapusta. Do komise k přípravě návrhu usnesení byli zvoleni: posl. J. Kapusta, R. Hába, M. Vlk.

V následující diskusi uplatnili svoje připomínky poslanci: M. Vlk, F. Nerad, J. Kapusta. Navrženo bylo, aby jedna třetina výnosu daně byla určena jako přímý příjem Fondu ochrany životního prostředí České republiky a dále aby se zvýšila sazba daně za cizozemská vozidla pro mezinárodní provoz.

K návrhu bylo přijato usnesení č. 261 (výsledek hlasování: +15, 0, 0).

 

14.

 

Vládní návrh zásad zákona ČNR o správních poplatcích (tisk 473).

 

Výklad k zásadám přednesl ing. A. Culík, nám. ministra financí ČR.

Zpravodajem byl posl. ing. Z. Smělík. Poslance Smělíka pověřil výbor přípravou návrhu usnesení.

V rozpravě vystoupil posl. I. Svoboda. Výbor doporučil variantu I., tj. stanovení sazebníku daně vyhláškou ministerstva financí ČR.

K návrhu bylo přijato usnesení č. 266 (+11, 0, 0). Pozn: usnesení bylo přijato následující jednací den.

 

15.

Zásady zákona ČNR o dani dědické, darovací a dani z převodu nemovitostí (tisk 472).

 

Výklad k zásadám přednesl ing. A. Culík, nám. ministra financí ČR.

Zpravodajskou zprávu podal posl. ing. F. Homola. Byla zvolena komise k přípravě usnesení ve složení: posl. F. Homola, F. Nerad, A. Chutný.

V diskusi vystoupili poslanci J. Kalfus, F. Nerad, F. Homola. V rozpravě bylo konstatováno, že neexistuje zákon o správě daní, což ve svém důsledku znamená, že se výbor nemohl kvalifikovaně vyjádřit k těm částem, které konkretizují jejich výkon. Poslanci požádali, aby před projednáváním dalších návrhů daňových zákonů byl dán k dispozici vlastní návrh zákona o správě daní. K vlastnímu návrhu zásad a v zájmu ochrany rozpočtu bylo doporučeno, aby daňová pohledávka nezletilého dědice byla hrazena z majetku, který bude předmětem dědictví. Je třeba umožnit vstup finančního úřadu do pozůstalostního řízení, jako věřitele pozůstalosti. Poslanci požadovali, aby o tomto nároku mohlo být rozhodnuto přímo ve výroku rozhodnutí o vypořádání pozůstalosti.

Návrh byl doporučen. Bylo přijato usnesení č. 263 (+11, 0, 0).

 

16.

Návrh prezidenta České a Slovenské Federativní Republiky

na přijetí Ústavního zákona Federálního shromáždění o způsobu přijetí nové ústavy (FS 1054).

 

Úvodem vystoupil za předkladatele zástupce Kanceláře prezidenta ČSFR J. Šafařík. Byla navržena komise pro přípravu usnesení, do které byli zvoleni poslanci: J. Ryšlinková, M. Vlk, J. Hájek.

V rozpravě vystoupili posl. R. Hába, J. Hájek. Výbor doporučil Federálnímu shromáždění, aby s návrhem ústavního zákona vyslovilo souhlas. K tomu bylo přijato usnesení č. 264 (+11, 0, 5).

 

17.

Návrh Prezidenta České a Slovenské Federativní Republiky

na přijetí Ústavního zákona, kterým se mění a doplňuje ústavní zákon č. 327/1991 Sb., o referendu (tisk FS ).

 

Obdobně jako v předchozím bodu úvodem vystoupil za předkladatele zástupce Kanceláře prezidenta ČSFR J. Šafařík. Byla navržena komise pro přípravu usnesení, do které byli zvoleni poslanci: J. Ryšlinková, M. Vlk, J. Hájek.

V rozpravě vystoupili posl. R. Hába, J. Kapusta, Z. Smělík, J. Hájek.

Výbor návrh doporučil s tím, aby z možnosti, kdy lze referendum vyhlásit, byl vyňat případ "ohrožení řádného chodu ústavních orgánů".

Poslanci pak přijali usnesení č. 265 (+11, 0, 5).

 

Předseda výboru navrhl zařadit do programu "Vládní návrh zákona o státní kontrole (tisk 466)". S návrhem byl vysloven všeobecný souhlas.

 

18.

Vládní návrh zákona o státní kontrole (tisk 466).

 

Úvodní výklad přednesl náměstek ministra státní kontroly ČR ing. Růžek. Zpravodajskou zprávu přednesl A. Chutný. Po rozpravě rozpočtový a kontrolní výbor ČNR doporučil přerušit projednávání tohoto zákona do doby, než v něm bude promítnuta skutečnost, že v ČNR byl schválen ústavní zákon a Nezávislém kontrolním úřadu. Tento fakt je třeba promítnout nejen do rozdělení kompetencí, ale do celého zákona. K tomu bylo přijato usnesení č. 267 (+10,-1, 1).

 

Po ukončení tohoto bodu byla schůze výboru přerušena do 3. 12. 1991.

 

Schůze pokračovala ve dnech 3., 5. a 6. prosince 1991. Program byl schválen v následující podobě:

19.Informace ministra financí ČR k přípravě státního rozpočtu na rok 1992

20.Vládní návrh zákona o úpravě a vypořádání majetkových vztahů v družstvech (tisk FS 1047)

18.Vládní návrh zákona o státní kontrole (tisk 466) - doprojednání

21.Návrh výboru pro plán a rozpočet Sněmovny národů Federálního shromáždění na vydání zákona, kterým se mění zákon č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání (tisk FS 1098)

9.,10.Různé - pokračování

Pokračující schůzi řídil předseda výboru posl. P. Kozánek.

 

19.

Informace ministra financí ČR k přípravě státního rozpočtu na rok 1992.

 

Úvodem vystoupil ministr financí ČR ing. K. Špaček, který informoval o závěrech jednání vlády ČR k přípravě SR na rok 1992 ze dne 29. 11. 1991. Poukázal na chybějící prostředky na učňovské školství, zajištění pitné vody, útlum hornictví a posílení policie. Jde o 5,4 mld. dodatečných zdrojů. Následují společná jednání zástupců všech tří vlád v Brně, kde bude česká strana požadovat navýšení těchto prostředků. Rozpočet a návrh zákona budou do ČNR předány po těchto jednáních po 10. prosinci 1991.

V diskusi k problematice vystoupili poslanci Z. Smělík, I. Svoboda.

Výbor vzal informaci na vědomí bez usnesení.

 

20.

Vládní návrh zákona o úpravě a vypořádání majetkových vztahů v družstvech (tisk FS 1047).

 

Úvodem vystoupila JUDr. Chalupová, představitelka federálního ministerstva hospodářství. Zpravodajkou byla J. Hofrová. Byla zvolena komise k přípravě usnesení ve složení: posl. J. Hofrová, Z. Smělík, R. Hába.

Výbor doporučil vyslovit s návrhem zákona souhlas, přičemž současně doporučil zvážit souběh práv zaměstnanců družstev, jimž vzniká právo na účast v kupónové privatizaci i právo na družstevní majetek v porovnání s pracovníky státních podniků, jimž vzniká nárok na účast v kupónové privatizaci a nárok na majetek za pracovní poměr nevzniká.

K návrhu bylo přijato usnesení č. 268 (+9, -2, 1).

 

18.

Vládní návrh zákona o státní kontrole (tisk 466) - doprojednání.

 

Úvodem vystoupil ministr státní kontroly ČR ing. J. Němec. Byla zvolena komise pro přípravu usnesení ve složení: posl. A. Chutný, J. Kalfus, Z. Smělík. Zpravodajskou zprávu přednesl posl. A. Chutný.

V rozpravě vystoupili posl. J. Hájek, J. Kalfus, I. Svoboda, A. Chutný.Výbor doporučil ČNR schválit vládní návrh zákona připomínkami. Bylo doporučeno vypustit slovo "státní" z názvu státní kontrola, dále specifikovat to, že zákon upravuje pouze výkon kontroly v působnosti orgánů státní správy České republiky, dále doplnit ustanovení o tom, že za kontrolu podle tohoto zákona se nepovažuje kontrola vykonávaná v rámci vztahu nadřízenosti a podřízenosti.

Bylo též navrženo, aby se kontrolní působnost ministerstva státní kontroly ČR nevztahovala na Českou národní radu. Poslanci požadovali, aby ministerstvo předkládalo vládě České republiky informace o zaměření své kontrolní činnosti a zprávy o závažných kontrolních zjištěních a České národní radě a jejím orgánům zprávy o své kontrolní činnosti, na jejich vyžádání.

Výbor požadoval, aby vláda České republiky ihned po přijetí zákona o Nejvyšším kontrolním úřadu dala podnět k vymezení kompetencí ministerstva státní kontroly ČR v souvislosti s kompetencemi Nejvyššího kontrolního úřadu novelizací zákona o kontrole.

K návrhu bylo přijato usnesení č. 270 (+12,-0, 1).

 

21.

Návrh výboru pro plán a rozpočet Sněmovny národů Federálního shromáždění na vydání zákona, kterým se mění zákon č. 455/1991 Sb., o

živnostenském podnikání (tisk FS 1098).

 

Úvodem vystoupil posl. P. Kozánek. Poukázal na vztah novely k již platnému zákonu o živnostenském podnikání a zákonu ČNR o působnosti orgánů v živnostenském podnikání. Byla zvolena návrhová komise: poslanci P. Kozánek, F. Nerad.

V rozpravě vystoupil posl. J. Hájek. Výbor doporučil s návrhem zákona vyslovit souhlas. Současně upozornil na časovou kolizi ostatních právních norem, které byly přijaty s předpokladem účinnosti zákona od 1. 1. 1992 (např. zákon o dovozní dani). Doporučil zkontrolovat zákony, kterých by se tento časový posun dotýkal a učinit z toho příslušné závěry.

K návrhu bylo přijato usnesení č. 269 (+8, -2, 3z).

 

9., 10.

Různé - pokračování.

 

Byla přednesena:

-Informace ministra zdravotnictví MUDr. M. Bojara o odvolání ředitele Správy všeobecného pojištění ČR JUDr. Pasternaka a jmenování Dr. Hejduka na toto místo. K tomu v rozpravě vystoupili: P. Kozánek, M. Vlk, J. Hájek, Z. Smělík. Výbor k problematice nepřijal usnesení.

 

Tím byl naplněn pořad 49. schůze rozpočtového a kontrolního výboru ČNR, kterou ukončil předseda P. Kozánek 6. 12. 1991 ve 13. 00 hodin.

 

ing. Zdeněk SMĚLÍK, v.r.

ing. Petr KOZÁNEK, v.r.

ověřovatel

předseda

 

Zapsal: ing. Petr Jelínek

 

V Praze dne 6. ledna 1992



Přihlásit/registrovat se do ISP