ČESKÁ NÁRODNÍ RADA 

VI. volební období

rozpočtový a kontrolní výbor

 

Zápis

ze 48. schůze výboru,

která se konala ve dnech 19. až 21. listopadu 1991

 

25.listopadu 1991

 

Zápis

ze 48. schůze rozpočtového a kontrolního výboru ČNR, která se konala ve dnech 19. až 21. listopadu 1991

 

Přítomni:

poslanci rozpočtového a kontrolního výboru ČNR a hosté dle prezenčních listin

   

Omluveni:

19. 11. -návštěva ekologické výstavy v Linci (bez prezence)

 

20. 11. -posl. J. Kalfus, J. Růžička, V. Šplíchal

 

21. 11. -posl. J. Růžička, V. Šplíchal

 

Pozn: Schválení programu proběhlo až po bodu 2.

 

úterý 19. listopadu 1991:

 

1.

Návštěva výstavy ekologických zařízení v Linci (společně s výborem pro ochranu životního prostředí ČNR).

 

Rozpočtový a kontrolní výbor navštívil výstavu v rakouském Linci zaměřenou na likvidaci komunálního odpadu, zpracování odpadů, údržbu technologických zařízení v komunálním hospodářství (silnice, kanalizace, svoz odpadků), diagnostika v ekologii (zjišťování úniků ropných látek). Poslanci se zaměřili na úroveň spolupráce čs. a zahraničních firem a na ty firmy, které provozují svá zařízení na našem území. Konstatovali, že je v tomto směru nízká informovanost a na nízké úrovni je i popularizace ekologicky zaměřených firem u nás.

 

středa 20. listopadu 1991:

 

2.

Informace o stavu malé privatizace, přípravě a technickém zabezpečení velké privatizace (společné jednání s výbory ČNR národohospodářským a pro obchod a cestovní ruch).

 

Úvodní informaci přednesli nám. ministryně obchodu a cestovního ruchu ČR ing. J. Štern a nám. ministra pro správu národního majetku a jeho privatizaci ČR JUDr. J. Muroň.

V rámci diskuse k problematice vystoupili za RKV poslanci J. Kalfus, F. Nerad, P. Kozánek, I. Svoboda, J. Jančáry.

K datu konání semináře bylo zakladateli předloženo 1900 základních projektů od státních podniků a 1500 konkurenčních projektů. Dle seznamů podniků určených do první vlny nepředložili zakladatelé dosud 1100 základních projektů. Do 15. 12. budou vytipovány projekty na kupónovou privatizaci. V rámci ČR se předpokládá odevzdat kupónovému centru asi za 140 mld. Kčs hodnoty majetku. K 1. 1. 1992 bude provedeno definitivní zařazení podniků a majetku do kupónové metody. Je nutno dořešit restituční nároky, aby neomezovaly převod podniků do privatizace např. novelou zákona, kde by byl povinnou osobou nabyvatel ve velké privatizaci.

K tomuto bodu nebylo přijímáno usnesení.

 

Samostatné jednání výboru zahájil předseda výboru poslanec P. Kozánek. Přivítal přítomné poslance a hosty. S ohledem na pokračování 25. schůze ČNR ve čtvrtek 21. 11. 1991 navrhl pořad pouze na středu 20. 11. s tím, že o pořadu na čtvrtek 21. 11. 1991 rozhodne výbor v tento den. Takto navržený program byl schválen bez připomínek. Poslanci schválili též program již projednaných bodů 1 a 2.

Návrh programu:

1.Návštěva výstavy ekologických zařízení v Linci (společně s výborem pro životní prostředí)

2.Informace o stavu malé privatizace, přípravě a technickém zabezpečení velké privatizace (společné jednání s výbory ČNR národohospodářským a pro obchod a cestovní ruch)

3.Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon České národní rady č. 231/1991 Sb., o působnosti orgánů České republiky v mimosoudních rehabilitacích (tisk 425)

4.Vládní návrh zákona o dovozní dani (tisk FS 985)

5. Návrh skupiny poslanců na přijetí zásad Ústavního zákona ČNR o hlasování v České národní radě (tisk 352)

6.Vládní návrh zákona, kterým se doplňuje zákon č. 563/1990 Sb. o rozpočtových pravidlech federace

7.Sdělení předsedy, různé

 

Takto navržený program byl schválen bez připomínek.

 

3.

Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon České národní rady č. 231/1991 Sb., o působnosti orgánů České republiky v mimosoudních rehabilitacích (tisk 425).

 

Úvodní výklad přednesl představitel ministerstva financí ČR JUDr. Halbich. Po vyslechnutí zpravodajské zprávy posl. J. Ryšlinkové byla zvolena návrhová komise ve složení: J. Ryšlinková, J. Hájek, M. Vlk.

V rozpravě vystoupili poslanci Z. Smělík, J. Hájek, J. Ryšlinková a jako host posl. H. Marvanová, členka výboru pro vědu, vzdělání a kulturu ČNR.

V diskusi bylo poukázáno zejména na to, že zákon i navrhovaná novela nutí Českou republiku, aby kromě jiného uplatňovala nárok na vydání věcí, které přešly do vlastnictví obcí z majetku ČR podle zákona ČNR č. 172/1991 Sb., o přechodu některých věcí z majetku ČR do vlastnictví obcí. Z toho důvodu bylo navrženo, aby se pro účely tohoto zákona povinnými osobami rozuměly fyzické osoby.

K návrhu bylo přijato usnesení č. 241 (+10, -0, 3).

 

4.

Vládní návrh zákona o dovozní dani (tisk FS 985).

 

Úvodní výklad k návrhu zákona přednesl zástupce federálního ministerstva financí ing. Kalina. Zpravodajem byl Z. Smělík. Komisi pro přípravu usnesení tvořili poslanci: J. Hofrová, Z. Smělík a F. Homola.

V rozpravě, ve které vystoupili poslanci M. Vlk, I. Svoboda, J. Hájek, F. Nerad, bylo konstatováno, že jde o přechodnou novelu na období jednoho roku, jinak by vybočoval tento zákon z koncepce daňové reformy. Bylo doporučeno, aby alespoň verbálně bylo vyjádřeno, že jde o specifickou formu návrhu zákona o dani z přidané hodnoty.

K návrhu bylo přijato usnesení č. 243, které schválili poslanci 10 hlasy pro, nikdo nebyl proti, nikdo se nezdržel hlasování.

 

5.

Návrh skupiny poslanců na přijetí zásad Ústavního zákona ČNR o hlasování v České národní radě (tisk 352).

 

Úvodem vystoupil posl. F. Kačenka, zástupce navrhovatele. Zpravodajem byl posl. F. Homola. Byla zvolena návrhová komise pro přípravu usnesení ve složení: J. Hájek, F. Homola, I. Svoboda.

V diskusi vystoupili poslanci I. Svoboda, J. Ryšlinková, J. Hájek, R. Hába, J. Kalfus, F. Nerad, J. Jančáry. V diskusi zaznělo, že při jednání o rozpočtovém zákonu může velmi snadno dojít k jeho opakovanému zamítnutí vedoucímu k přechodu do dlouhodobého rozpočtového provizoria. Rozdělení poslanců pro hlasování vychází ze členění území České republiky pro volební účely na volební kraje, jejichž hranice nejsou totožné s hranicemi Čech či Moravy a Slezska. Navržený způsob hlasování vede k atomizaci parlamentu. Dále, že rozpočtový zákon, sestavený podle rozpočtových pravidel (zákona prostého) by byl normou vyšší právní síly a to, že rozpočtově technické řešení výdajové stránky rozpočtů okresů je již řešeno s ohledem na jejich specifiku v navrženém systému "objektivizace výdajů rozpočtů okresů". Z těchto důvodů výbor návrh zásad zákona nedoporučil.

Bylo přijato usnesení č. 244 (+12, -2, 1).

 

6.

Vládní návrh zákona, kterým se doplňuje zákon č. 563/1990 Sb. o rozpočtových pravidlech federace.

 

Úvodní výklad přednesl Ing. Salava, pověřený zástupce federálního ministerstva financí. Zpravodajem byl posl. J. Hájek. Byla zvolena komise k přípravě usnesení ve složení: J. Hájek, Z. Smělík, J. Kapusta.

 

V rozpravě vystoupil poslanec I. Svoboda.Rozpočtový a kontrolní výbor doporučil novelu k přijetí bez připomínek.

K tomu bylo přijato usnesení č. 245 (+13, -0, 0).

 

7.

Sdělení předsedy, různé.

 

V rámci různého byly projednány následující body:

-posl. Hába uvedl pozvání k účasti na semináři o trhu cenných papírů;

-dopis výboru nemocnému poslanci J. Růžičkovi - posl. F. Nerad;

-požadavek na řešení dotace loutkovým divadlům - posl. D. Kolářová, bude řešeno na některé z dalších schůzí výboru;

-odpověď ministerstva vnitra na požadavek výboru na řešení organizace kontrolních referátů při okresních úřadech (požadavek z usnesení výboru č.197);

-Společné prohlášení organizací československého exilu v zahraničí.

Dále byla projednána:

Zpráva o výsledku finanční kontroly hospodaření občanských sdružení, kterým jsou poskytovány prostředky ze státního rozpočtu České republiky v roce 1991.

Úvodní výklad přednesla ing. Staňková, zástupkyně ministerstva financí ČR. V diskusi, která byla k tomuto tématu otevřena vystoupili poslanci J. Hájek, P. Kozánek, J. Jančáry. Poslanci vzali zprávu na vědomí a doporučili snížit zbývající dosud neuvolněnou částku z dotace romským občanským sdružením o souhrn částek, jež byly neoprávněně čerpány podle výsledku všech provedených revizí u jednotlivých sdružení, přitom trvat na vrácení všech neoprávněně čerpaných částek od všech sdružení včetně ROI a umožnit čerpání zbývajících prostředků z dotace těm organizacím, které čerpaly v souladu s platnými pravidly; čerpání účelově vázat. Bylo navrženo neuvolňovat dotace státního rozpočtu na rok 1991 nově vzniklým sdružením.

Ke zprávě bylo přijato usnesení RKV č. 246 (+8, -0, 3).

 

Jednání pokračovalo ve čtvrtek 21. 11. 1991. Zahájil je místopředseda výboru posl. J. Kapusta. Navrhl projednání zbývajících bodů podle pozvánky v tomto časovém pořadí:

9.Návrh zásad zákona o Nejvyšším kontrolním úřadě České republiky

8.Vládní návrh zákona ČNR, kterým se mění a doplňuje zákon č. 44/1988 Sb. o ochraně a využití nerostného bohatství (horní zákon)

10.Návrhy otázek referenda předložených kluby Federálního shromáždění tisky (FS 982,994, 10001)

 

8.

Vládní návrh zákona ČNR, kterým se mění a doplňuje zákon č. 44/1988 Sb. o ochraně a využití nerostného bohatství - horní zákon (tisk 418).

 

Úvodní výklad přednesl předseda Českého báňského úřadu J. Bartoš a představitel ministerstva pro hospodářskou politiku a rozvoj ČR Dr. Nouza. Zpravodajskou zprávu měl posl. M. Vlk. Byla zvolena skupina k přípravě usnesení ve složení: posl. M. Vlk, J. Kalfus, F. Nerad.

V rozpravě vystoupili poslanci M. Vlk, F. Homola, J. Kalfus, F. Nerad, A. Chutný. V rámci diskuse byla probírána politika státu při odpisování zásob nerostů, výše odvodů z dobývání a výše poplatků za plochu výhradního ložiska. Bylo doporučeno, aby Česká národní rada vládní návrh zákona schválila s připomínkami, které jsou uvedeny v usnesení.

K tomu bylo přijato usnesení č. 249 (+ 10, -0, 0).

 

9.

Návrh zásad zákona o Nejvyšším kontrolním úřadě České republiky.

 

Úvodní výklad podal jeden z předkladatelů, posl. J. Hájek. Byla zvolena návrhová komise ve složení: posl. A. Chutný, Z. Smělík, F. Homola.

V diskusi vystoupili poslanci A. Chutný, I. Svoboda, J. Kapusta. Bylo doporučeno, aby sídlo kontrolního úřadu nebylo v hlavním městě. Poslanci požadovali vyjasnit návaznost NKÚ na státní rozpočet ČR. Z navrhovaných alternativních řešení byla doporučena alternativa II., tj. úřad pod vedením prezidenta, kterého zastupuje viceprezident. Jako orgán v čele úřadu byla navržena prezidiální rada.

K návrhu zásad bylo přijato usnesení č. 248 (+11, -0, 0).

 

10.

Návrhy otázek referenda předložených kluby Federálního shromáždění

(tisky FS 982,994, 10001).

 

Po rozpravě k přikázání předsednictva České národní rady ze dne 19. listopadu 1991 k projednání návrhu poslaneckého klubu ODS na usnesení Sněmovny lidu a Sněmovny národů (tisk FS 982), návrhu poslaneckého klubu Maďarské křesťanskodemokratické hnutí (tisk FS 994) a návrhu poslaneckého klubu HSD-SMS II na usnesení Sněmovny lidu a Sněmovny národů (tisk FS 1001) rozpočtovému a kontrolnímu výboru ČNR, rozpočtový a kontrolní výbor České rodní rady odmítl projednat z časových a věcných důvodů výše uvedené návrhy. Všechny tyto tisky již byly projednány ve Federálním shromáždění.

K tomu bylo přijato usnesení č. 247 (+10, -0, 1).

 

Tím byl naplněn pořad 48. schůze rozpočtového a kontrolního výboru ČNR, kterou ukončil místopředseda J. Kapusta 21. 11. 1991 ve 13. 00 hodin.

 

ing. Zdeněk Smělík, v.r.

ing. Petr Kozánek, v.r.

ověřovatel

předseda

 

Zapsal: ing. Petr Jelínek

 

V Praze, dne 25. listopadu 1991



Přihlásit/registrovat se do ISP