ČESKÁ NÁRODNÍ RADA 

VI. volební období

rozpočtový a kontrolní výbor

 

Zápis

ze 46. schůze výboru,

která se konala ve dnech 5. až 9. listopadu 1991

 

13. listopadu 1991

 

Zápis

ze 46. schůze rozpočtového a kontrolního výboru ČNR, která se konala ve dnech 5. až 9. listopadu 1991

 

Přítomni:

poslanci rozpočtového a kontrolního výboru ČNR a hosté dle prezenčních listin

   

Omluveni:

5. 11. - posl. J. Hájek, J. Hofrová, F. Homola, J. Kalfus, J. Kapusta, J. Růžička, M. Vlk

 

6. 11. - posl. J. Hájek, F. Homola, J. Jančáry, J. Kapusta, J. Růžička, J. Ryšlinková, Z. Smělík, M. Vlk

 

7. 11. - posl. R. Hába, J. Hofrová, F. Homola, D. Kolářová, J. Růžička, J. Ryšlinková

 

Schůzi zahájil předseda výboru poslanec P. Kozánek. Přivítal přítomné poslance a hosty. Navrhl následující pořad:

1.Vládní návrh, kterým se předkládá FS ČSFR k vyslovení souhlasu rámcová dohoda o finanční spolupráci mezi Českou a Slovenskou Federativní republikou a Evropskou investiční bankou podepsaná v Praze dne 16. července 1991 (tisk FS 962)

2.Zpráva vlády o finančním hospodaření České republiky za první až třetí čtvrtletí a návrh na řešení vybraných problémů ve státním rozpočtu České republiky v závěru roku 1991 (tisk 429) - doprojednání

3.Návrh zákona o českém a slovenském exilu v letech 1948-1989

(tisk FS 958)

4.Návrh zákona o majetkové restituci a rehabilitaci církví a náboženských společností (tisk FS 955)

5.Sdělení předsedy, různé

 

Předseda upozornil, že se výbor bude podle potřeby scházet v průběhu zasedání k zaujetí stanoviska k projednávaným otázkám. Takto navržený program byl schválen bez dalších změn.

 

1.

Vládní návrh, kterým se předkládá FS ČSFR k vyslovení souhlasu rámcová dohoda o finanční spolupráci mezi Českou a Slovenskou Federativní Republikou a Evropskou investiční bankou, podepsaná v Praze dne 16. července 1991 (tisk FS 962).

 

Úvodní výklad přednesl zástupce federálního ministerstva financí ing. Pašek. Zpravodajem byl posl. J. Maryt. Doporučil se smlouvou vyslovit souhlas. Byla zvolena komise k přípravě návrhu usnesení ve složení: posl. J. Maryt, F. Nerad, Z. Smělík.

V rozpravě, která následovala, vystoupili: Z. Smělík, I. Svoboda. Byly vzneseny dotazy na připravenost konkrétních projektů na úvěrové podmínky, způsob poskytování státní záruky Evropské investiční bance v případě půjček na akce republik a jiné.

K návrhu bylo přijato usnesení č. 232, které bylo schváleno 10 hlasy pro, nikdo nebyl proti a nikdo se nezdržel hlasování.

 

2.

Zpráva vlády o finančním hospodaření České republiky za první až třetí čtvrtletí a návrh na řešení vybraných problémů ve státním rozpočtu České republiky v závěru roku 1991 (tisk 429) - doprojednání.

 

Projednávání pokračovalo rozpravou (viz též zápis 45. schůze, body 4 a 5). V pokračující diskusi vystoupili poslanci: I. Svoboda, Z. Smělík, P. Kozánek. Výbor souhlasil s provedením valorizace výdajů státního rozpočtu republiky podle předloženého návrhu vlády České republiky v úhrnné výši 3,606 mld. Kčs a doporučil ČNR tuto valorizaci schválit.

Bylo přijato usnesení č. 234 (hlasování: +14, 0, 3).

 

3.

Návrh zákona o českém a slovenském exilu v letech 1948-1989

(tisk FS 958).

 

Úvodní výklad přednesl zástupce předkladatelů, poslanec Federálního shromáždění P. Kučera. Zpravodajem byl posl. F. Nerad. Byla zvolena návrhová komise ve složení F. Nerad, A. Chutný, R. Hába.

V následující rozpravě vystoupili: J. Ryšlinková, P. Kozánek, J. Jančáry, Z. Smělík. Diskuse probíhala se zaměřením na způsob a výši financování restitučních nároků. Bylo doporučeno sladit termín nabytí doby účinnosti zákona s účinností vyhlášky dle § 1, odst. 3, předkládaného zákona, určit jediný pověřený orgán ČSFR, který bude vykonávat působnost tohoto zákona a přesně určit zdroje krytí cenných papírů pro oprávněné osoby a zejména ověřit možnosti Fondu národního majetku s ohledem na to, že v dosavadních záměrech s užitím majetku Fondu nebylo s touto částkou uvažováno.

K tomu bylo přijato usnesení č. 235 (hlasování: +8, 0, 4).

 

4.

Návrh zákona o majetkové restituci a rehabilitaci církví a náboženských společností (tisk FS 955).

 

Poslanci konstatovali, že zákonná předloha s ohledem na termín přikázání byla předložena poslancům natolik pozdě, že ji není možno zodpovědně projednat. K tomu výbor přijal usnesení č. 236 (hlasování: +10, 0, 1).

 

Schůze pokračovala v průběhu jednání pléna ČNR bodem "Různé".

 

5.

Sdělení předsedy, různé.

 

V rámci tohoto bodu byly projednány připomínky z rozpravy na 24. schůzi ČNR přesahujícím rozsah usnesení RKV č. 234 ke zprávě vlády o finančním hospodaření České republiky za první až třetí čtvrtletí 1991. Po vyslechnutí stanoviska ministra financí ČR ing. K. Špačka, po zpravodajské zprávě posl. J. Hájka a po rozpravě rozpočtový a kontrolní výbor České národní rady souhlasil s připomínkami z diskuse s výjimkou připomínky k požadavku na přebytkovost státního rozpočtu České republiky na rok 1991.

Bylo přijato usnesení č. 238 (hlasování: +10, 0, 2).

 

Výbor se sešel na žádost posl. J. Kalfuse k ověření znění návrhu usnesení pléna ČNR, kterým se doporučuje vládě České republiky naléhavě ministrovi státní kontroly České republiky a ministrovi pro správu národního majetku a jeho privatizaci České republiky, aby urychleně vypracovali typový program kontroly privatizace podle zákona 92/1991 Sb., včetně metodiky. Na základě tohoto programu zahájit kontroly postupu velké privatizace a o výsledcích průběžně informovat Českou národní radu. Proti takto navrženému usnesení, které je v intencích usnesení výboru č. 234 nebylo připomínek.

Na žádost pléna se rozpočtový a kontrolní výbor zabýval projednáním připomínek z diskuse k návrhu zákona o Českém rozhlasu a České televizi týkajících se poplatků za přijímače a jejich určení. Stanovisko k problematice přednesla posl. Marvanová, členka VVVK. V diskusi vystoupili poslanci: D. Kolářová, Z. Smělík, J. Ryšlinková. Po rozpravě rozpočtový a kontrolní výbor České národní rady doporučil, aby bylo přijato usnesení, ve kterém Česká národní rada se doporučí vládě České republiky, aby v dohodě s vládou České a Slovenské Federativní Republiky vyřešila problém stanovení a vybírání poplatků za používání televizních a rozhlasových přijímačů v souvislosti se zřízením České televize a Českého rozhlasu. K tomu bylo přijato usnesení č. 233 (výsledek hlasování: +12, 0, 0).

Dále byl schválen návrh harmonogramu projednání státního rozpočtu 1992 v orgánech České národní rady, který předložil předseda výboru. Předseda byl zmocněn předložit tento návrh předsednictvu České národní rady. K tomu bylo přijato usnesení č. 237 (hlasování: +11, 0, 0)

 

Tím byl naplněn pořad 46. schůze rozpočtového a kontrolního výboru ČNR, kterou ukončil předseda výboru P. Kozánek 9. 10. 1991 v 18. 30 hodin.

 

ing. Zdeněk Smělík, v.r.

ing. Petr Kozánek, v.r.

ověřovatel

předseda

 

Zapsal: ing. Petr Jelínek

 

V Praze dne 14. listopadu 1991



Přihlásit/registrovat se do ISP