ČESKÁ NÁRODNÍ RADA
VI. volební období
rozpočtový a kontrolní výbor
Zápis
ze 44. schůze výboru,
která se konala 22. a 23. října 1991
(24. října seminář)
25. října 1991
Zápis
ze 44. schůze rozpočtového a kontrolního výboru ČNR, která se konala ve dnech 22. a 23. října 1991
Přítomni: |
poslanci rozpočtového a kontrolního výboru ČNR a hosté |
dle prezenčních listin |
|
Omluveni:22. 10. - |
posl. F. Homola, A. Chutný, J. Jančáry, |
J. Kalfus, J. Kapusta, P. Kozánek, Z. Smělík, |
|
I. Svoboda |
|
23. 10. - |
posl. F. Homola, A. Chutný, J. Jančáry, |
J. Kapusta, P. Kozánek, I. Svoboda |
Schůzi zahájil a po celou dobu řídil tajemník výboru poslanec J. Hájek. Přivítal přítomné poslance a hosty. Navrhl následující pořad jednání:
1. Návrh poslanců Federálního shromáždění na usnesení Sněmovny lidu a Sněmovny národů (tisk FS 893)
2. Vládní návrh zákona ČNR o sociální potřebnosti (tisk 415)
3. Vládní návrh zásad zákona ČNR o všeobecném zdravotním pojištění (tisk 400) - dokončení
4. Vládní návrh zásad zákona ČNR o Všeobecné zdravotní pojišťovně (tisk 401) - dokončení
5. Návrh zákona, kterým se doplňuje zákon č. 92/1991 Sb. o podmínkách převodu majetku státu na jiné osoby (tisk FS 925)
6. Vládní návrh zásad zákona ČNR, kterým se doplňuje zákon 20/1966 Sb., o péči o zdraví lidu, v pozdějších zněních (tisk 410)
7. Návrh poslanců ČNR M. Hořínka a dalších na vydání návrhu zákona ČNR, kterým se mění a doplňuje zákon ČNR č. 367/1990 Sb., o obcích (obecní zřízení) a zákon ČNR č. 172/1991 Sb. o přechodu některých věcí z vlastnictví České republiky do vlastnictví obcí (tisk 414)
8. Sdělení předsedy, různé
9. Vládní návrh zákona o čs. rozhlasu (tisk 421)
10. Vládní návrh zákona o čs. televizi (tisk 420)
Posl. J. Maryta navrhl, aby byly body 9. a 10. přeřazeny na některou z příštích schůzí výboru. Po rozpravě rozpočtový a kontrolní výbor České rodní rady odmítl projednat z časových a věcných důvodů vládní návrhy zákonů o čs. rozhlasu (tisk 421) a o čs. televizi (420) do termínu 29. října 1991 a doporučil předsednictvu České národní rady, aby tyto návrhy zákonů zařadilo až na 25. schůzi České národní rady. Rozpočtový a kontrolní výbor projedná výše uvedené tisky v termínu po 24. plénu ČNR. k tomu přijal výbor usnesení č. 216 (výsledek hlasování: + 9, -1, 1).
Bylo schváleno projednat informaci o plnění státního rozpočtu 1991 za 1-9/1991, bude-li možno zajistit podkladové materiály a předkladatele.
Takto navržený program se změnami byl schválen (+11. 0, 0).
1.
Návrh poslanců Federálního shromáždění na usnesení Sněmovny lidu a Sněmovny národů (tisk FS 893).
S ohledem na neúčast předkladatele RKV svým usnesením č. 217 odmítl předlohu projednat. (Výsledek hlasování k usnesení: +8, 0, 2)
2.
Vládní návrh zákona ČNR o sociální potřebnosti (tisk 415)
Úvodní výklad přednesl nám. ministra práce a sociálních věcí ČR ing. V. Šmolcnop. Byla zvolena návrhová komise k přípravě usnesení: posl. J. Maryt, J. Růžička, M. Vlk. Zpravodajem byl posl. J. Maryt.
V rozpravě, která následovala, vstoupili poslanci: D. Kolářová, F. Homola, M. Vlk, J. Růžička, D. Kolářová, J. Hájek. Výbor doporučil České národní radě, aby návrh zákona ČNR schválila s následujícími připomínkami: vytvořit kontrolní mechanismus, kterým by vláda ČR mohla kontrolovat způsob rozdělování a využívání prostředků vynakládaných k těmto účelům, zvážit vypracování metodiky k provádění tohoto zákona, zejména se zaměřením na vztah k sociální potřebnosti a majetku občanů, vzít v úvahu možné změny v zákoně o životním minimu při jeho schvalování ve Federálním shromáždění a návazně na ně provést souhlasné úpravy v tomto zákoně; účinnost tohoto zákona dát do souladu se zákonem o životním minimu - nejlépe k 1. 1. 1992. Poslanci doporučili též v souvislosti s ustavením sociálních referátů výboru pro územní správu a národnosti ČNR, aby se zabýval problematikou nákladovosti státní správy a její racionalizací.
Pozn.: Usnesení č. 218, které bylo přijato poměrem +13, 0, 0, bylo schváleno až následující den, tj. 23. 11. 1991, až po zpracování návrhovou komisí.
3.
Vládní návrh zásad zákona ČNR o všeobecném zdravotním pojištění (tisk 400).
Na návrh zpravodaje byla znovu otevřena diskuse k projednávaným předlohám tisku 400 a tisku 401 (viz bod 4. zápisu).
V rozpravě vystoupili: posl. I. Svoboda, M. Vlk, J. Hájek. Byly doporučeny následující připomínky: v nejkratší době dořešit existenci dalších zdravotních pojišťoven, uvést do souladu s novou daňovou soustavou, řešit plýtvání léky, dořešit usn. ČNR č. 92 o zvýšení manipulačního poplatku na 5,- Kčs, předat RKV kvantifikaci výdajů za léky, v důvodové zprávě k paragrafovanému znění zákona podrobně vysvětlit, jakým způsobem budou hrazeny náklady zdravotní péče poskytnuté ve Slovenské republice pojištěncům v České republice a obráceně; jakým způsobem budou vyrovnávány náklady za poskytnutí úkonů léčebné péče mezi republikami, u nichž budou v republikách stanoveny různé ceny, v důvodové zprávě podrobně vysvětlit, jakým způsobem budou v roce 1992 pokryty zvýšené náklady léčebné péče plynoucí z praktické nemožnosti kontroly (skutečné potřebnosti vykonání konkrétních úkonů).
Doporučuje se plénu České národní rady, aby vyvinulo zákonodárnou iniciativu vůči Federálnímu shromáždění ČSFR, aby upravilo ústavní listinu svobod, čl. 31 o bezplatné zdravotní péči ve smyslu navrhovaného zákona. V paragrafovaném znění doplnit důvodovou zprávu k těm ustanovením, jež rozpracovávají tuto zásadu o ekonomický rozbor, zejména ve vztazích vůči státnímu rozpočtu. Chybí pravidla pro sestavení ceníku, zejména pravidlo "úplných nákladů spojených s uskutečňováním daného výkonu a záměry zdravotní politiky". Je též nutno vyjasnit, zda má zdravotní zařízení mít povinnost uzavřít smlouvu s každou zdravotní pojišťovnou, která o to požádá. Zdravotnické zařízení musí tuto povinnost mít vůči Všeobecné zdravotní pojišťovně.
K návrhu bylo přijato usnesení č. 214. (+11, 0, 0).
4.
Vládní návrh zásad zákona ČNR o Všeobecné zdravotní pojišťovně (tisk 401).
Poslanci doporučili návrh zákona schválit. V rozpravě bylo doporučeno specifikovat nároky VPZ na státní rozpočet na rok 1992, prověřit, zda je obvyklé, aby pojišťovna byla osvobozena od soudních a správních poplatků, v paragrafovaném znění vyřešit otázku povolených operací s fondy pojišťovny, stanovit zásady hospodaření s fondy alespoň na úrovni zákona o pojišťovnictví a vyjasnit vztah mezi rezervním fondem a zárukami státu. Bylo doporučeno, aby sídlem Všeobecné zdravotní pojišťovny bylo Brno.
K návrhu bylo přijato usnesení č. 215. (+11, 0, 0).
5.
Návrh zákona, kterým se doplňuje zákon č. 92/1991 Sb., o podmínkách převodu majetku státu na jiné osoby (tisk FS 925).
Stanovisko k návrhu přednesla JUDr. Z. Čížková, ředitelka odboru ministerstva pro správu národního majetku a jeho privatizaci ČR. Zpravodajem byl posl. J. Kalfus.
V rozpravě k návrhu zákona vystoupili poslanci J. Jančáry, F. Nerad, J. Růžička, J. Hájek. Bylo doporučeno vytvořit kontrolní mechanismus na všech úrovních k účinné kontrole postupu velké privatizace (dle zákona 92/1991 Sb.). Dále poslanci požadovali z podniků určených k privatizaci vyjmout ty podniky, které byly ze seznamů podniků a majetkových účastí státu předložených příslušné vládě podle § 41, odst. 1 vyjmuty z důvodu likvidace, jinak privatizovat i likvidované podniky. K urychlení privatizace bylo navrženo umožnit i privatizaci podniků, na nichž vázne restituční nárok a to tak, aby se to týkalo majetku nepřesahující 10% z majetku samostatně privatizované jednotky celkem. Nabyvatel tohoto majetku se stane osobou povinnou podle zvláštních předpisů 2/. Za majetek uvedený v odstavci 3, který je povinen přímo vydat, je oprávněn požadovat od fondů přiměřenou slevu či náhradu.
2/ "např. zákon č. 298/1990Sb, 403/1991Sb., ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 87/1991Sb, 229/1991Sb."
K tomu přijal výbor na doporučení zpravodaje usnesení č. 219 (výsledek hlasování: +11, 0, 0).
6.
Vládní návrh zásad zákona ČNR, kterým se doplňuje zákon 20/1966 Sb., o péči o zdraví lidu, v pozdějších zněních (tisk 410).
Úvodní výklad přednesl nám. ministra zdravotnictví ČR JUDr. P. Tröser. Zpravodajkou byla J. Hofrová. Byla zvolena návrhová komise k přípravě usnesení: posl. J. Hofrová, F. Nerad, J. Jančáry. Zpravodajkou byla posl. J. Hofrová.
V rozpravě vystoupili posl. J. Hájek, J. Jančáry, D. Kolářová, J. Hofrová. Zazněly následující připomínky: novela má přechodný charakter, je nutno neprodleně zahájit práce na komplexní novele zákona. V paragrafovaném znění nebo ve zvláštním předpise blíže stanovit základní úkoly a úlohu hygienické služby, dořešit mechanismus zúčtování výkonů zdravotní péče mezi Českou a Slovenskou republikou. Je třeba zpracovat podrobnou důvodovou zprávu k paragrafovanému znění.
K návrhu zákona bylo přijato usnesení č. 220, které schválili poslanci 13 hlasy pro, nikdo nebyl proti, nikdo se nezdržel hlasování.
7.
Návrh poslanců ČNR M. Hořínka a dalších na vydání návrhu zákona ČNR, kterým se mění a doplňuje zákon ČNR č. 367/1990 Sb., o obcích (obecní zřízení) a zákon ČNR č. 172/1991 Sb. o přechodu některých věcí z vlastnictví České republiky do vlastnictví obcí (tisk 414).
Úvodní výklad přednesl posl. J. Výborný, zástupce skupiny předkladatelů. Zpravodajem byl posl. Z. Smělík. Byla zvolena návrhová komise: Z. Smělík, J. Ryšlinková, J. Růžička.
V rámci rozpravy vystoupili poslanci Z. Smělík, J. Jančáry, J. Hájek, J. Kalfus. Poslanci poukazovali na častou novelizaci zákona. Návrh zákona byl doporučen ke schválení. Nad původní znění bylo doporučeno rozšířit majetkoprávní úkony, o kterých rozhoduje obecní zastupitelstvo i na emise cenných papírů vydávaných obcí.
K návrhu bylo přijato usnesení č. 221 (výsledky hlasování: +13, 0, 0).
8.
Sdělení předsedy, různé.
Posl. D. Kolářová přednesla žádost Magistrátu hl. města Prahy k vyjádření o problematice financování - rozpočtu hl. města Prahy. Bylo rozhodnuto požádat o "stručný obsah bodů", o kterých by chtěl Magistrát jednat. Současně byli doporučeni zástupci výboru k eventuálnímu jednání: posl. J. Hájek, J. Růžička, F. Nerad.
Posl M. Vlk informoval o nutnosti řešit petici pracovníků dolu ČSM Stonava, která navrhuje zrušit usnesení vlády o dodatkovém odvodu ze zisku tomuto podniku. Výbor doporučil projednat, až bude známo stanovisko vlády ČR, o které požádal výbor petiční, pro právní ochranu a bezpečnost ČNR. Potom bude znova zařazeno na schůzi výboru.
Posl. V. Šplíchal požádal o prošetření postupů některých subjektů (konkrétně u Konsorcia M+) v oblasti velké privatizace při převádění investičních bodů, resp. práv plynoucích z budoucích akcií u fyzických osob na tyto subjekty. Bylo rozhodnuto, aby v případě, že se ukáže, že jde o neoprávněný postup, byl seznámen tisk.
Dále byly projednány:
- pořad a termín 45. schůze;
- informace o činnosti komise pro vytvoření informačního systému finančních úřadů a ředitelství při MF ČR;
- příprava semináře ke státnímu rozpočtu na rok 1992 (čtvrtek 24. 10. 1991);
- příprava na jednání s VVVK ČNR k rozdělení rezervy 50 mil. Kčs pro veřejné české vysílání;
- příprava projednání novely zákona č. 202 o loteriích. Jako předkladatelé vystoupili poslanci: P. Kozánek, J. Kalfus, J. Hofrová, Z. Smělík, M. Vlk, F. Homola. Ve výboru nebyly zásadní připomínky proti předložení návrhu novely zákona ve formě, jak o ní byli poslanci informováni.
Tím byl naplněn pořad 44. schůze rozpočtového a kontrolního výboru ČNR, kterou podmíněně ukončil tajemník výboru J. Hájek 23. 10. 1991 v 18.00 hodin.
ing. Zdeněk Smělík, v.r. |
ing. Petr Kozánek, v.r. |
ověřovatel předseda |
Zapsal: ing. Petr Jelínek
V Praze dne 25. října 1991