ČESKÁ NÁRODNÍ RADA
VI. volební období
rozpočtový a kontrolní výbor
Zápis
z 39. schůze výboru,
která se konala 3., 4. a 5. září 1991
18. září 1991
Zápis
z 39. schůze rozpočtového a kontrolního výboru ČNR, která se konala dne 3., 4. a 5. září 1991
Přítomni: |
poslanci rozpočtového a kontrolního výboru ČNR a hosté |
dle prezenčních listin |
|
Omluveni: |
3. 9. - posl. J. Hájek, J. Hofrová, J. Ryšlinková |
V. Šplíchal |
|
4. 9. - posl. J. Hájek, J. Ryšlinková, V. Šplíchal |
|
5. 9. - posl. J. Hájek, D. Kolářová, P. Kozánek, J. Ryšlinková, |
|
V. Šplíchal |
Jednání prvního dne:
Schůzi zahájil posl. P. Kozánek, předseda výboru. Přivítal přítomné hosty a poslance. Navrhl následující pořad jednání:
NÁVRH POŘADU:
1.Vládní návrh zákona České národní rady o Státním fondu tvorby a ochrany životního prostředí (tisk 303) - projednání připomínek výborů ČNR (společně s VOŽPU ČNR)
2.Návrh materiálu vlády "Státní bytová politika" (tisk 316)
3.Zpráva o stavu prokuratury v České republice (tisk 354)
4.Zásady zákona o statistice (tisk 355)
5.Sdělení předsedy, různé
6.Hodinky s vládou
7.Projednání připomínek k vyhlášce ministerstva financí o cenách staveb, pozemků, trvalých porostů, úhradách za zřízení práva osobního užívání pozemků a náhradách za dočasné užívání pozemků
8.Seminář k otázkách bankovnictví
Jednání prvního dne, v úterý 3. září 1991:
1.
Vládní návrh zákona České národní rady o Státním fondu tvorby a ochrany životního prostředí (tisk 303) - projednání připomínek výborů ČNR
(společně s VOŽPU ČNR).
Zasedání probíhalo společně s výborem ČNR pro ochranu životního prostředí a urbanismus. Úvodní výklad k předloženému vládnímu návrhu zákona přednesl náměstek ministra životního prostředí ČR JUDr. Trpák. Zpravodajskou zprávu přednesli poslanci posl. L. Zubek (předseda VOŽPU) a posl. Z. Smělík (za RKV).
V diskusi za RKV vystoupili poslanci I. Svoboda, J. Jančáry, J. Kapusta a F. Nerad. Poslanci konstatovali, že připomínky doplňující původní vládní návrh sice některé sporné otázky vyřešily, ale stále přetrvávají různé přístupy k filozofii fondů jako k právnické osobě s podnikatelskou činností. Z toho důvodu poslanci nedoporučili revokovat svoje původní usnesení č. 136. Hlasování k revokaci: +2, -4, 5 se zdrželo.
Jednání druhého dne, středa 4. září 1991:
2.
Návrh materiálu vlády "Státní bytová politika" (tisk 316).
Úvodní výklad k předloženému materiálu přednesl náměstek ministra pro hospodářskou politiku a rozvoj ČR ing. Přikryl. Zpravodajský výklad podal posl. F. Nerad. Byla zvolena návrhová komise k přípravě usnesení ve složení poslanců: F. Nerad, D. Kolářová, Z. Smělík.
V diskusi vystoupili následující poslanci D. Kolářová, J. Jančáry, J. Kalfus, F. Nerad, M. Vlk. Poslanci v rozpravě konstatovali, že je nutné zahájit jednání s vládou ČSFR o úpravě kompetencí v oblasti bytové politiky tak, aby kompetence v této oblasti byly přesně vymezeny, zejména v oblasti exekutivy. V souvislosti s tím přesně vymezit pojmy "služební byt" a "byt zvláštního určení" a vymezit přesná pravidla pro hospodaření s těmito byty. Dále, že je nutné přesunout kompetence v rámci ČR na jediný orgán, který bude zodpovídat za bytovou politiku a přechod hospodaření s byty na tržní systém v celém komplexu (např. MHPR). Ministerstvu pro hospodářskou politiku a rozvoj České republiky bylo doporučeno, aby zpracovalo koncepci komunální bytové výstavby jak v oblasti územních řešení, tak v oblasti financování a v součinnosti s ministerstvem financí ČR zajistilo úpravu limitů cen tepla pro bytový fond.
Byl vysloven požadavek, aby byla novelizována vyhláška o nájemném pro obce a vypracována kriteria na stanovení nájemného pro vlastníky bytových a rodinných domů a pravidla pro převod bytového fondu do vlastnictví uživatelů domů. Je též nutné zpracovat zásady poskytování podpor nebo úlev pro vlastníky bytových domů, kteří pronajímají byty za nižší než ekonomické nájemné.
Není znám počet vlastníků bytových domů, kteří byli vlastníky domů i po roce 1948, kterým je třeba poskytnout úlevy. Ministerstvo financí ČR by mělo tento počet zjistit na základě údajů o splátkách domovní daně. V diskusi též poslanci požadovali vypracování účinného systému, který by v přechodném období zajistil řádné placení nájemného občany.
Na závěr bylo přijato usnesení č. 190, které poslanci schválili 13 hlasy pro, nikdo nebyl proti, nikdo se nezdržel hlasování.
3.
Zpráva o stavu prokuratury v České republice (tisk 354).
Úvodní výklad k předloženému materiálu přednesl generální prokurátor ČR JUDr. L. Brunner. Zpravodajský výklad podal posl. R. Hába.
V diskusi vystoupili poslanci Z. Smělík, A. Chutný, F. Nerad, J. Růžička. V rozpravě bylo poukázáno na nezastupitelnost úlohy prokuratury jako nezávislého orgánu státu doplňujícího trojúhelník funkce soudní, výkonné a zastupitelské. Z toho důvodu je nutné vytvořit materiální, technické a personální podmínky pro řádnou funkci státní prokuratury tak, aby byla minimálně srovnatelná s řádnou funkcí soudů. Z toho důvodu bylo doporučeno vládě přijmout opatření, které uvede do souladu platy prokurátorů na srovnatelnou úroveň s platy soudců podle připravovaného zákona o platech soudců.
Generální prokurátor ČR byl požádán, aby předložil koncepci prokuratury v návaznosti na připravované návrhy ústavy a aby též předložil zásady zákona o prokuratuře.
Rozpočtový a kontrolní výbor doporučil předloženou zprávu schválit s tím, že budou zohledněny výše uvedené připomínky a přijal k tomu usnesení č. 191 (přítomno 14, hlasování: +14, 0, 0).
4.
Zásady zákona o statistice (tisk 355).
Úvodní výklad k předloženému materiálu přednesl mpř.ČSÚ ing. Nápravník. Zpravodajský výklad podal posl. J. Kapusta. Byla zvolena návrhová komise ve složení: J. Kapusta, M. Vlk, A. Chutný.
V diskusi vystoupili poslanci J. Kapusta, J. Jančáry, I. Svoboda.Výbor po diskusi doporučil návrh zásad schválit s dílčími připomínkami (viz usnesení č. 192). Usnesení bylo přijato 14 hlasy pro, nikdo se nezdržel hlasování a nikdo nebyl proti.
Na doporučení předsedy rozpočtový a kontrolní výbor schválil změnu pořadu jednání o vložený bod 4.a) - "Problematika přidělení prostředků nezávislým televizním a rozhlasovým vysíláním ze státního rozpočtu".
4 a)
Problematika přidělení prostředků
nezávislým televizním a rozhlasovým vysíláním ze státního rozpočtu.
Předseda výboru informoval o oficiálním protestu Unie nezávislých televizních vysílání vůči usnesení rozpočtového a kontrolního výboru č. 176, kterým doporučuje ministrovi financí ČR, aby počínaje dnem 3. 7. uvolnil z celkové rezervy 50 mil. Kčs na televizní vysílání (viz změna rozpočtu na rok 1991 na základě usnesení ČNR č. 92/1990) 25 mil. Kčs jako účelovou dotaci na televizní vysílání pro Československou televizi na schválené pořady. Rozpočtový a kontrolní výbor toto usnesení přijal na základě doporučení výboru pro vědu, vzdělání a kulturu ČNR, který odborně garantoval vybrané pořady, jako pořady umožňující realizaci tvůrcům mimo ČST a s ohledem na to, že dosud nebyly uděleny žádné licence na nezávislá televizní vysílání (neexistence novely zákona o televizním vysílání). Po protestu "Unie" vyvstaly nové skutečnosti, které je třeba projednat.
K problematice vystoupili postupně zástupci Unie nezávislých televizních vysílání pan R. Kraus (předseda) a pan Winter (tajemník). Za Čs. televizi vystoupil pan Horský. Na základě diskuse, ve které vystoupili poslanci I. Svoboda, Z. Smělík, D. Kolářová, P. Kozánek, R. Hába, M. Vlk, J. Kalfus a J. Jančáry, rozpočtový a kontrolní výbor rozhodl revokovat usnesení č. 176 a přijmout usnesení nové. Revokace usnesení č. 176 byla učiněna usnesením č. 193 (přítomno: 13; pro 8, proti 0, zdrželo se 5).
Rozpočtový a kontrolní výbor ČNR doporučil zástupcům Československé televize a zástupcům Unie pro nezávislé televizní a rozhlasové vysílání, aby společně s ministerstvem financí ČR vypracovali zásady pro rozdělení finančních prostředků vyčleněných ve státním rozpočtu na rok 1991 pro rozvoj nezávislého rozhlasového a televizního vysílání. Současně požádal, aby uvedení zástupci, eventuálně zástupci dalších zainteresovaných stran podle těchto zásad navrhli a předložili rozpočtovému a kontrolnímu výboru a výboru pro výchovu, vzdělání a kulturu ČNR návrh na rozdělení uvedených prostředků. K tomu bylo přijato usnesení č. 194. (Přítomno: 13, hlasování: pro 12, proti 0, zdržel se 1).
5.
Sdělení předsedy, různé.
Předseda informoval o jednání předsednictva ČNR. Poslanec M. Vlk sdělil, jakým způsobem budou zajištěny požadavky poslanců v souvislosti s návštěvou v Severomoravském kraji (30. schůze RKV - Kovona Karviná).
Jednání třetího dne, čtvrtek 5. září 1991:
6.
Hodinky s vládou
K tomuto bodu se zápis nezpracovává.
7.
Projednání připomínek k vyhlášce ministerstva financí ČR o cenách staveb, pozemků, trvalých porostů, úhradách za zřízení práva osobního užívání pozemků a náhradách za dočasné užívání pozemků.
Úvodní výklad přednesl ministr financí ČR ing. Karel Špaček. Poukázal na to, že vyhláška je plně v kompetenci ministra financí ČR a že projednání ve výboru lze považovat za součást připomínkového řízení. Stanovisko za výbor přednesl posl. M. Vlk.
V diskusi, která následovala vystoupili poslanci M. Vlk, Z. Smělík, J. Kalfus a F. Nerad. Bylo konstatováno, že vyhláška má charakter metodický, tj. jak se dospěje ke stanovení úřední ceny. Tato vyhláška neplatí pro vyvlastňování, jež se provádí dle zvláštních předpisů. Dále byla probírána otázka zatříďování pozemků metodou produkčně ekonomických skupin ve srovnání s doporučovaným systémem katastrálním na podkladě cenových map. Cenové mapy však zatím neexistují.
Bylo přijato usnesení č. 195, ve kterém se doporučuje přijetí vyhlášky s drobnou úpravou (zatřídění města Karviné do skupiny se sazbou 500 Kčs za 1 m2 a zohlednění důlní těžby na úroveň investiční výstavby). Přítomni: 10, hlasování: +10, 0, 0.
Na doporučení předsedy převzal řízení schůze posl. J. Kalfus, s čímž výbor souhlasil.
8.
Seminář k otázkách bankovnictví.
Úvodní výklad k problematice přednesl mpř. Státní banky československé ing. Jaromír Zahradník.
Následovala diskuse, ve které byly projednány následující okruhy otázek:
- Systém čs. bankovnictví a představy o jeho privatizaci
- Měnový vývoj za 1-8 1991
- Monetární politika
- Příprava zákonů o SBČS a o bankách
- Kapitálový trh
V diskusi vystoupili poslanci J. Kalfus, M. Vlk, J. Růžička, Z. Smělík. Jako hosté vystoupili: J. Tošovský (předseda SBČS), ing. Pavlík (Všeobecná úvěrová banka Bratislava), ing. Tuček (Investiční banka), pan Swoboda (Citybank), pan Bartošek (Creditanstalt), pan Šonf (Poštovní banka) a další.
Poslanci výboru konstatovali, že obdobná jednání je třeba konat pravidelně.
Tím byl naplněn program 39. schůze RKV ČNR, kterou ukončil poslanec J. Kalfus ve čtvrtek 5. září v 16.00 hod.
ing. Josef Hájek |
ing. Petr Kozánek |
ověřovatel |
předseda |
Zapsal: ing. Petr Jelínek
V Praze dne 18. září 1991