ČESKÁ NÁRODNÍ RADA
VI. volební období
rozpočtový a kontrolní výbor
Zápis
z 36. schůze výboru,
která se konala 2., 3. a 4. července 1991
8. července 1991
Zápis
z 36. schůze rozpočtového a kontrolního výboru ČNR, která se konala dne 2., 3. a 4. července 1991
Přítomni: |
poslanci rozpočtového a kontrolního výboru ČNR a hosté |
dle prezenčních listin |
|
Omluveni: |
2. 7.- posl. D. Kolářová, I. Svoboda, V. Šplíchal |
3. 7.- posl. J. Kapusta, D. Kolářová, I. Svoboda |
|
4. 7. - posl. J. Kapusta, D. Kolářová, I. Svoboda |
Jednání prvního dne:
Schůzi zahájil posl. P. Kozánek, předseda výboru. Přivítal přítomné hosty a poslance. Navrhl následující pořad jednání:
NÁVRH POŘADU:
1.Problematika zřizování státních fondů
2.Vládní návrh zásad zákona ČNR o Státním fondu České republiky pro podporu a rozvoj české kinematografie (tisk 289) - doprojednání
3.Vládní návrh, kterým se předkládá Federálnímu shromáždění ČSFR k vyslovení souhlasu návrh na přijetí 3. dodatku k Dohodě o Mezinárodním měnovém fondu (tisk FS 721)
4.Iniciativní návrh skupiny poslanců zásad zákona o lidovém hlasování (tisk 323)
5.Iniciativní návrh poslanců J. Payna a H. Marvanové na projednání zásad zákona ČNR o místním referendu (tisk 335)
6.Návrh poslanců ČNR J. Payna a H. Marvanové na projednání zásad zákona ČNR, kterým se mění a doplňuje zákon ČNR č. 36/1990 Sb., o obcích (obecní zřízení) (tisk 334)
7.Různé, sdělení předsedy
Takto navržený program schválili poslanci jednomyslně.
1.
Problematika zřizování státních fondů.
Úvodní výklad podal ředitel odboru státního rozpočtu ministerstva financí ČR. ing. T. Spurný. Zabýval se následujícím okruhem otázek:
- Ekonomická hlediska zřizování fondů
- Zásady posuzování fondů:
= jednotnost finačních zájmů
= relativní důležitost veřejného úkolu fondu
= delegace pravomocí na fond
= vztah fondů ke státnímu rozpočtu
= ekonomické hospodaření fondu
- Vlastní fondové hospodaření (zdroje a výdaje)
- Charakteristické znaky fondů
- Legislativní souvislosti
V rámci semináře vystoupili též představitelé ministerstva státní kontroly ČR ing. Brož, misterstva pro hospodářskou politiku a rozvoj ČR ing. Novák ministerstva obchodu a cestovního ruchu ČR ing. Nejdl a ministerstva životního prostředí ČR ing. Trpák.
Diskuse se z poslanců zúčastnili J. Ryšlinková, D. Kolářová, F. Nerad, Z. Smělík, J. Hájek. V diskusi byly probírány rozdíly mezi fondy s podnikatelskou činností a fondy nepodnikatelskými, závislými na státním rozpočtu. Byl též diskutován vztah státního rozpočtu a resortních fondů.
K tomuto bodu nebylo přijímáno usnesení.
2.
Vládní návrh zásad zákona ČNR o Státním fondu České republiky pro podporu a rozvoj české kinematografie (tisk 289) - doprojednání.
Rozpravu k tomuto bodu znovu otevřel posl. J. Kapusta (úvodní výklad podali: JUDr. Malina a JUDr. Ševčík, představitelé ministerstva kultury ČR, zpravodajem byla poslankyně D. Kolářová viz zápis 35. schůze, bod 1). K práci byla ustanovena nová komise k přípravě usnesení ve složení: D. Kolářová, J. Ryšlinková, F. Nerad.
V rozpravě vystoupili: J. Kapusta, J. Kalfus,D. Kolářová, J. Ryšlinková, J. Hájek, F. Nerad, J. Růžička. Bylo konstatováno, že je nezbytné, aby při předložení paragrafovaného znění současně byl souběžně předložen statut fondu a ekonomicý rozbor dopadů vzniku fondu. Do zákona bylo doporučeno doplnit ustanovení o zřízení Rady fondu, jejíž postavení upraví statut, stejně jako že poskytování prostředků stanoví statut fondu.
K návrhu bylo přijato usnesení č. 170 (+11, 0, 2) Pozn: Usnesení bylo přijato následujícího jednacího dne.
Jednání dále řídil tajemník výboru posl. J. Hájek. Navrhl následující změny programu proti pozvánce:
a)S ohledem na projednání ve FS se původní bod 3. (Vládní návrh, kterým se předkládá Federálnímu shromáždění ČSFR k vyslovení souhlasu návrh na přijetí 3. dodatku k Dohodě o Mezinárodním měnovém fondu (tisk FS 721) nahradí bodem:
"Vládní návrh, kterým se předkládá Federálnímu shromáždění ČSFR k vyslovení souhlasu Dohoda o půjčce mezi Evropským hospodářským splečenstvím a Českou a Slovenskou Federativní Republikou podepsaná v Bruselu dne 29. května 1991 (tisk FS 716)".
b)K podobnosti problematiky a s ohledem na její komplexnost se předřadí bod 5. před bod 4.
c)Na žádost posl. J. Ryšlinkové a ministra školství ČR se projedná vládní návrh zákona o školských zařízeních (tisk 319). Projednávání se zařadí jako bod 6a.
Tuto změnu pořadu poslanci schválili bez výhrad.
3.
Vládní návrh, kterým se předkládá Federálnímu shromáždění ČSFR k vyslovení souhlasu Dohoda o půjčce mezi Evropským hospodářským splečenstvím a Českou a Slovenskou Federativní Republikou podepsaná v Bruselu dne 29. května 1991 (tisk FS 716).
Poslanci nejprve vyslechli výklad představitele federálního ministerstva financí ing. J. Tanzera a zpravodajskou zprávu posl. J. Maryta.
V rozpravě, která následovala, vystoupili posl. J. Kalfus, Z. Smělík, J. Hájek. Byly diskutovány podmínky splatnosti, účel použití a ekonomická návratnost půjčky.
K návrhu bylo přijato usnesení č. 171, ve kterém jej výbor doporučil schválit bez připomínek. (Hlasování: + 10, 0, 0).
Řízení schůze převzal posl. J. Kalfus. Všichni přítomní poslanci s tím jednomyslně souhlasili. Progam podle schválené změny pokračoval předřazením bodu 5.
5.
Iniciativní návrh poslanců J. Payna a H. Marvanové na projednání zásad zákona ČNR o místním referendu (tisk 335).
Úvodní výklad přednesla předkladatelka H. Marvanová. Zpravodajem byla J. Ryšlinková.
V rozpravě vystoupilli posl. J. Růžička, J. Ryšlinková, P. Kozánek, J. Kalfus, J. Maryt, V. Šplíchal. Poslanci upozornili, že zásada č. 2, bod (2) písm. c
není v souladu s volebním zákonem. Dále otázku referenda je nutno položit tak, aby na ni bylo možno odpovědět "ano" či "ne". Současně je třeba jej dát do souladu s obecně platným řádem o archivaci, pokud se týká nejkratší doby, po kterou mají být dokumenty uschovány.
K tisku přijal výbor usnesení č. 173 (+10, 0, 1).
4.
Iniciativní návrh skupiny poslanců zásad zákona o lidovém hlasování
(tisk 323).
Výklad k návrhu podal posl. J. Kryčer.
V rozpravě vystoupoupili posl. V. Šplíchal, F. Homola, Z. Smělík, J. Kalfus. Všichni navrhli s ohledem na projednání návrhu zásad zákona o místním referendu projednávání přerušit a doporučit předkladatelům, aby návrh zákona o lidovém hlasování uvedli do souladu s připravovaným návrhem zákona o místním referendu a znovu jej předložili České národní radě. V tomto smyslu bylo přijato usnesení č. 174 (+11, 0, 0).
6.
Návrh poslanců ČNR J. Payna a H. Marvanové na projednání zásad zákona ČNR, kterým se mění a doplňuje zákon ČNR č. 36/1990 Sb., o obcích (obecní zřízení) (tisk 334).
Úvodní výklad přednesla posl. H. Marvanová, předkladatelka. Zpravodajem byl posl. P. Kozánek.
V rozpravě, ve které vystoupili posl. F. Homola, J. Kalfus, P. Kozánek, Z. Smělík, J. Hájek, J. Růžička, zazněla pochybost, zda předložený tisk má charakter zásad a nikoliv paragrafovaného znění; dále uvést zásady do souladu s volebním zákonem a při slučování obcí schválení dohody ze strany zastupitelstev slučovaných obcí podřídit pravidlu potřebného souhlasu třípětinové většiny všech členů zastupitelstva.
Výbor nedoporučil návrh zásad ke schválení z důvodů nepřijetí nadpoloviční většinou členů výborů (hlasování +9, 0, 4) viz usnesení výboru č. 175. Prostá většina členů výborů doporučila předkladatelům vzít v úvahu připomínky z diskuse.
6a.
Vládní návrh zákona o školských zařízeních (tisk 319)
Výklad k návrhu novely přednesla představitelka ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR JUDr. Bartošová. Zpravodajskou zprávu měla posl. J. Ryšlinková. Mimo jiné zdůraznila návaznost novely na celkovou koncepci školství. Byla zvolena komise k přípravě usnesení ve složení: M. Vlk, J. Ryšlinková a V. Šplíchal.
V rámci rozpravy vystoupili posl. J. Kalfus, J. Ryšlinková, F. Nerad, J. Hájek. V disusi bylo požadováno předložit koncepci celé školské soustavy z níž by bylo patrné, které další instituce jsou nutné k zajištění harmonické funkce školství. V souladu s touto koncepcí vypracovat pak návrh úplného znění zákona. Z těchto důvodů bylo doporučeno, aby návrh zákona byl vrácen vládě k přepracování. Současně aby vláda ČR urychleně předložila návrh na zákonné opatření předsednictva ČNR týkající se především předškolních zařízení tak, aby k začátku školního roku mohly být vytvořeny podmínky pro existenci soukromých mateřských škol a mateřských škol integrující postižené děti.
V tomto smyslu bylo přijato usnesení č. 177 (+13, 0, 0)
7. Různé, sdělení předsedy.
Bod různé se sestával z následujících okruhů:
-Na návrh posl. J. Kalfuse, byla diskutována možnost uspořádat seminář k problematice bankovnictví. Seminář by se měl uskutečnit v měsíci září, v době "rozjezdu" parlamentu v podzimním zasedání. Seminář zajistí organizační tajemník výboru.
-Projednávní návrhu na uvolnění prostředků rezervy státního rozpočtu vyčleněného na veřejné televizní vysílání.
Úvodem vystoupil ředitel ČST J. Kantůrek. Objasnil problematiku potřeb ČST a nárokoval část prostředků na nezávislá televizní vysílání pro programy autorů, od nichž je kupuje jako jediný zákonný představitel, protože dosud neexistuje příslušná federální úprava o televizním vysílání pro nezávilsá studia. ČST takto zprostředkuje nezávislým možnost uvedení jejich tvorby na obrazovce.
V rozpravě, která následovala vystoupili poslanci Z. Smělík, J. Kalfus, J. Hájek, J. Ryšlinková. K tomu bylo přijato usnesení č. 176. V něm RKV doporučil ministrovi finací České republiky, aby počínaje dnem 3. 7. uvolnil z celkové rezervy 50 mil. Kčs na televizní vysílání (viz změna rozpočtu na rok 1991 na základě usnesení ČNR č. 92/1990) 25 mil. Kčs jako účelovou dotaci na televizní vysílání pro Československou televizi na schválené pořady.
Výsledek hlasování: +11, 0, 3.
-Zpráva rozpočtového a kontrolního výboru k vládnímu usnesení ke státnímu závěrečnému účtu ČR za rok 1990 (tisk 322).
Výklad měl posl. J. Hájek. Po rozpravě členové rozpočtového a kontrolního výboru v návaznosti na usnesení č. 167 schválili definitivní podobu návrhu usnesení pro ČNR k vládnímu návrhu usnesení ke státnímu závěrečnému účtu ČR za rok 1990.
K tomu bylo přijato usnesení č. 172. (+13, 0, 0).
-Informace zahraničního výboru o možnosti stáží v USA.
-Návrh pořadu 21. schůze ČNR.
Tím byl naplněn pořad 36. schůze rozpočtového a kontrolního výboru ČNR, kterou ukončil předseda výboru P. Kozánek 4. 7. 1991 v 17.00 hodin.
ing. Josef Hájek |
ing. Petr Kozánek |
ověřovatel |
předseda |
Zapsal: ing. Petr Jelínek
V Praze dne 8. července 1991