ČESKÁ NÁRODNÍ RADA
VI. volební období
rozpočtový a kontrolní výbor
Zápis
z 35. schůze výboru,
která se konala 26. a 27. června 1991
28. června 1991
Zápis
z 35. schůze rozpočtového a kontrolního výboru ČNR, která se konala dne 26. a 27. června 1991
Přítomni: |
poslanci rozpočtového a kontrolního výboru ČNR a hosté |
dle prezenčních listin |
|
Omluveni: |
26. 6. - posl. J. Hofrová, I. Svoboda |
27. 6. - posl. I. Svoboda |
Jednání prvního dne:
Schůzi zahájil posl. P. Kozánek, předseda výboru. Přivítal přítomné hosty a poslance. Navrhl následující pořad jednání:
NÁVRH POŘADU:
1.Zásady zákona ČNR o Státním fondu České republiky pro podporu a rozvoj české kinematografie (tisk 289)
2.Vládní návrh, kterým se předkládá Federálnímu shromáždění České a Slovenské republiky k vyslovení souhlasu Dohoda mezi vládou ČSFR a vládou Finské republiky o podpoře a ochraně investic, podepsaná v Praze dne 6. listopadu 1990, Dohoda mezi ČSFR a Švédským královstvím o podpoře a vzájemné ochraně investic a Protokol k této dohodě, podepsané v Praze dne 13. listopadu 1990, Dohoda mezi vládou ČSFR a vládou Kanady o podpoře a ochraně investic, podepsaná v Praze dne 15. listopadu 1990 a Dohoda o vzájemné ochraně a podpoře investic mezi ČSFR a Španělským královstvím, podepsaná v Madridu dne 12. prosince 1990 (tisk FS 680)
3.Návrh poslance ČNR V. Preclíka na vydání zákona ČNR, kterým se mění a doplňuje zákon ČNR č. 232/1991 Sb., o podmínkách a způsobu navrácení majetkových práv vyplývajících ze zákona č. 173/1990 Sb., kterým se zrušuje zákon č. 68/1956 Sb, o organizaci tělesné výchovy, a kterým se upravují některé další vztahy týkající se dobrovolných tělovýchovných organizací (tisk 320)
4.Státní závěrečný účet ústředních orgánů České republiky za rok 1990 - kapitola č. 398 - Všeobecná pokladní správa; doprojednání
5.Vládní návrh zásad zákona o obecní policii (tisk 254)
6.Sdělení předsedy, různé
V rámci tohoto bodu bude mimo jiné projednáno:
- Uvolnění rozpočtové reservy pro rozhlasové a televizní vysílání (posl. D. Kolářová)
- Zpráva předsedy o výsledcích společného zasedání s představiteli partnerských výborů FS a SNR
- Zpráva o činnosti kontrolní komise při RKV
7.Hodinky s vládou
8.Návrh státního závěrečného účtu České republiky za rok 1990
9.Vládní návrh zákona ČNR, kterým se mění zákon č. 594/1990 Sb., o státním rozpočtu České republiky na rok 1991
10.Vládní návrh zákona o předškolních zařízeních a školských zařízeních tisk 319
11.Vládní návrh zákona o zřízení Slezské university, Jihočeské univerzity, Západočeské univerzity, Univerzity Jana Evangelisty Purkyně a Ostravské univerzity (tisk 424)
Takto navržený program schválili poslanci jednomyslně.
1.
Zásady zákona ČNR o Státním fondu České republiky pro podporu a rozvoj české kinematografie (tisk 289)
Úvodní výklad podali: JUDr. Malina a JUDr. Ševčík, představitelé ministerstva kultury ČR, zpravodajem byla poslankyně D. Kolářová. Byla zvolena komise k přípravě usnesení ve složení poslanci: D. Kolářová, J. Kalfus a V. Šplíchal.
Následovala obecná rozprava, ve které vystoupili poslanci: J. Kalfus, J. Ryšlinková, Z. Smělík, J. Kapusta, F. Nerad, z nichž někteří opakovaně. Jako host vystoupila poslankyně výboru pro vědu, vzdělání a kulturu ČNR E. Kantůrková. Bylo poukazováno zejména na to, že jde o zákon rozporuplný, z hlediska RKV se jevila nepřijatelná podnikatelská činnost fondu za předpokladu přispívání ze státního rozpočtu. Dále poslanci poukázali na to, že dosud neexistuje jednotná filozofie fondového hospodaření těch fondů, které budou napojeny na státní rozpočet. Poslanci vyslovili žádost, aby ministerstvo kultury předložilo informaci, jakým způsobem je řešena podpora kinematografie v ostatních demokraciích. Poslanci požadovali, aby byla ustanovena zákonem rada fondu, ve kterém by byly odděleny orgány finančního rozhodování a kulturněuměleckého rozhodování. Bylo doporučeno, aby zákon byl uveden do souladu se zákonem o fondu kultury, bude-li tento ustaven.
Z těchto důvodů přijal výbor návrh poslance J. Kalfuse na přerušení projednávání do další výborové schůze, dokud ministerstvo neposkytne doplňující podklady a vysvětlení.
2.
Vládní návrh, kterým se předkládá Federálnímu shromáždění České a Slovenské Federativní Republiky k vyslovení souhlasu Dohoda mezi vládou ČSFR a vládou Finské republiky o podpoře a ochraně investic, podepsaná v Praze dne 6. listopadu 1990, Dohoda mezi ČSFR a Švédským královstvím o podpoře a vzájemné ochraně investic a Protokol k této dohodě, podepsané v Praze dne 13. listopadu 1990, Dohoda mezi vládou ČSFR a vládou Kanady o podpoře a ochraně investic, podepsaná v Praze dne 15. listopadu 1990 a Dohoda o vzájemné ochraně a podpoře investic mezi ČSFR a Španělským královstvím, podepsaná v Madridu dne 12. prosince 1990 (tisk FS 680)
Úvodní výklad k návrhu Dohody na ochranu investic přednesla JUDr. Mojžíšková, zástupkyně federálního ministerstva financí. Zpravodajskou zprávu přednesl poslanec J. Maryt.
Následovala rozprava. V ní vystoupili poslanci: J. Hájek, J. Kalfus, Z. Smělík, J. Ryšlinková. Rozprava se soustředila na řešení případů konkursního vyrovnání firem, záruk ze strany vlády a na platnost smluv o ochraně investic při případném rozdělení státu. Na závěr poslanci doporučili návrh dohody schválit usnesením č. 161 (pro hlasovalo 13 poslanců, nikdo se nezdržel, nikdo nebyl proti).
3.
Návrh poslance ČNR V. Preclíka na vydání zákona ČNR, kterým se mění a doplňuje zákon ČNR č. 232/1991 Sb., o podmínkách a způsobu navrácení majetkových práv vyplývajících ze zákona č. 173/1990 Sb., kterým se zrušuje zákon č. 68/1956 Sb, o organizaci tělesné výchovy, a kterým se upravují některé další vztahy týkající se dobrovolných tělovýchovných organizací (tisk 320)
Úvodní výklad k návrhu zákona přednesl vedoucí legislativního odboru KČNR JUDr. Zbyněk Ledvina. Zpravodajem byl posl. V. Šplíchal.
V rozpravě vystoupil posl. J. Hájek. Kritizoval změnu zákona v krátké době po jeho schválení - 1 měsíc. Doporučil při přípravě zákonů postupovat obezřetněji. K návrhu přijali poslanci usnesení č. 162, ve kterém jej doporučují schválit (+13, 0, 0).
4.
Státní závěrečný účet ústředních orgánů České republiky za rok 1990 - kapitola č. 398 - Všeobecná pokladní správa; doprojednání
Výklad ke kapitole doplnil zástupce ministerstva financí ČR ing. T. Spurný. Zpravodajskou zprávu přednesl posl. J. Hájek.
V diskusi a následném usnesení bylo konstatováno, že celkové rozpočtované příjmy kapitoly ve výši 96 667 964 tis. Kčs byly překočeny na 104 427 698 tis. Kčs, tj. na 108,03% (absolutně o 7 759 734 tis. Kčs) a výdaje ve výši 47 632 950 tis. Kčs byly překročeny na 50 807 747 tis. Kčs, tj. na 106,67% (absolutně o 3 174 452 tis. Kčs). Vzhledem k celkovému přebytku hospodaření rozpočtu za rok 1990 ve výši 232 mil. Kčs je 1,35 mild. Kčs zúčtována v neprospěch rozpočtu republiky do rozpočtů národních výborů, jsou údaje kapitoly v souladu se státním závěrečným účtem.
Poslanci poukazovali na to, že v příloze č. 1 jsou celkové příjmy kapitoly VPS kvantifikovány na skutečnost ve výši 96 659 296 tis. Kčs na rozdíl od tabulkové části č. III. k návrhu státního závěrečného účtu, kde je uvedena hodnota 104 427 678 tis. Kčs, že nebyly využity účelové prostředky na zvýšenou mobilitu pracovních sil. Ukazuje se, že nebyly využity ani prostředky na řešení mimořádných úkolů ve školství, zdravotnictví a sociální zabezpečení ani příspěvky na řešení problémů v oblasti kultury. Překročení příspěvku IBV (individuální bytová výstavba rodinných domků) mělo být v plné míře pokryto federálním rozpočtem. Bude nutné prokázat opodstatněnost přechodné výpomoci ve výši 40 mil. Kčs pro společnost pro Všeobecnou výstavu 91 a doporučuje se ministerstvu financí ČR zajistit návratnost této výpomoci.
Na závěr na návrh zpravodaje bylo přijato usnesení č. 163, které poslanci doporučili přijmout 13 hlasy z 13 přítomných.
5.
Vládní návrh zásad zákona o obecní policii (tisk 254)
Úvodní výklad přednesli JUDr. Ludvík a JUDr. Hlaváček, zástupci ministerstva vnitra České republiky. Zpravodajem byl posl. R. Hába. Byla zvolena návrhová komise ve složení poslanci: R. Hába, M. Vlk, Z. Smělík.
V obecné rozpravě vystoupili posl. J. Kalfus, D. Kolářová, J. Hájek, Z. Smělík, J. Růžička, M. Vlk, A. Chutný.
V rozpravě poslanci doporučili, aby zákon o obecní policii byl dán do souladu se zněním zákona o polici České republiky. Je nutno vyřešit ze zákona vzájemnou vazbu - informaci o předávaných a vyřešených případech porušení zákona mezi obecní policií a policií ČR a přímo v zákoně řešit funkční strukturu pracovníků obecní policie (zejména pro případy mnohočetných policejních sborů). Dále bylo doporučováno, aby velitel obecní policie byl volen obecním zastupitelstvem.
Do popředí se dostaly otázky financování policejního sboru. Bylo navrženo, aby do přijetí nové daňové soustavy náklady na zřízení obecní policie účelovou dotací státní rozpočet. Byla zmíněna i možnost připravit příslušnou novelu zákona o přestupcích, ve kterém by se přestupníku umožnilo peněžitý postih uhradit veřejně prospěšnými pracemi.
Rozpočtový a kontrolní výbor doporučil vyslovit souhlas s vládním návrhem. K tomu přijal usnesení č. 164 (+12, -0, 1).
6.
Sdělení předsedy, různé.
V rámci tohoto bodu bylo mimo jiné projednáno:
-Uvolnění rozpočtové reservy pro rozhlasové a televizní vysílání (posl. D. Kolářová).
-Zpráva předsedy o výsledcích společného zasedání s představiteli partnerských výborů FS a SNR.
-Zpráva o činnosti kontrolní komise při RKV.
-Program příští výborové schůze.
-Přístup ke kontrole vynakládání prostředků ze státního rozpočtu.
-Náměty ke kontrolní činnosti MK ČR na II. pol. 1991.
-Informace o činnosti komise při RKV ČNR k přípravě koncepce kontrolní činnosti a návrhu na přijetí legislativní úpravy Nezávislého kontrolního úřadu.
Rozpočtový a kontrolní výbor vzal na vědomí předloženou zprávu posl. J. Chutného a I. Svobody. Současně uložil komisi, aby průběžně informovala o své činnosti rozpočtový a kontrolní výbor.
K tomu bylo přijato usnesení č. 166 (+15, 0, 0).
-Informace posl. M. Vlka k problematice postupu okresních privatizačních komisí při aukcích malé privatizace.
Rozpočtový a kontrolní výbor po vyslechnutí informace posl. M. Vlka byl nucen konstatovat, že u aukcí není vždy zachován předepsaný právní postup. Proto doporučil poslancům České národní rady, aby se účastnili aukcí malé privatizace a v rámci své kompetence prováděli kontrolu a zjištěné poznatky sdělovali ministerstvu pro správu národního majetku a jeho privatizaci České republiky na kontrolní oddělení.
K tomu bylo přijato usnesení č. 165 (+11, 0, 4).
7.
Hodinky s vládou.
Z tohoto bodu se zápis nezpracovává.
8.
Návrh státního závěrečného účtu České republiky za rok 1990.
Úvodní výklad přednesl nám. ministra financí ČR ing. V. Grubner, zpravodajskou zprávu měl posl. J. Hájek. Byla zvolena návrhová komise ve složení: posl. J. Hájek, M. Vlk, A. Chutný.
V rozpravě vystoupili posl. J. Kalfus, F. Nerad, Z. Smělík, J. Růžička, I. Svoboda. V rozpravě zaznělo, že hlavní cíle rozpočtové politiky za rok 1990 byly zabezpečeny, státní závěrečný účet je uzavřen s přebytkem 232 mil. Kčs, které budou proúčtovány ve prospěch státní finanční rezervy. Během rozpočtového období byla prováděna v rámci rozpočtové kompetence ministerstva financí ČR a vlády ČR řada rozpočtových opatření, která zajišťovala potřebné korekce ve vztahu k cenovým, organizačním a metodickým vlivům. Státní finanční aktiva zůstala prakticky nedotčena.
Výbor doporučil ČNR, přijmout návrh usnesení o státním závěrečném účtu republiky na rok 1990 podle předloženého vládního návrhu s tím, že ve zprávě závěrečného účtu absentuje odborný makroekonomický pohled na probíhající transformační procesy, jejich příčinnost a vztahy na příslušné finanční operace a není provedena souhrnná bilance ekonomické výslednosti hospodářských aktivit samotné ČR. Přerozdělovací procesy mezi federací a republikami jsou málo transparentní.
Ve vztahu k vládě ČR zaznělo, aby prověřila přechodnou výpomoc ve výši 40 mil. Kčs Společnosti pro Všeobecnou výstavu Československo 91. Vláda ČR by též měla přesněji reagovat na transformační pohyb ve vztahu k rozpočtu republik a nepřenášet rizika na rozpočtovou úroveň jiných subjektů až do doby ročního finančního vypořádání.
K státnímu závěrečnému účtu republiky bylo přijato usnesení č. 167 (+15, 0, 0).
Výboru se představil nově jmenovaný ministr státní kontroly České republiky ing. Igor Němec. Ve stručném projevu nastínil svou zamýšlenou politiku státní kontroly a zaměření ministerstva.
9.
Vládní návrh zákona ČNR, kterým se mění zákon č. 594/1990 Sb., o státním rozpočtu České republiky na rok 1991.
Úvodní výklad měl ministr financí České republiky, K. Špaček. Zpravodajem byl posl. I. Svoboda (v zastoupení přednesl posl. J. Hájek).
V rozpravě vystoupili poslanci F. Homola, J. Maryt, A. Chutný, J. Růžička, J. Hájek. Poslanci se ptali, zda byla zvážena všechna rizika v případě, že nadále nebude plněno inkaso státního rozpočtu, bylo poukazováno na ústup od decentralizování přechodem na financování okresů centrálním přídělem fixní částky, nikoliv procentem na určených příjmech. Jako nepřijatelné bylo hodnoceno, že není uzavřena "delimitace federace- republiky". Byla nastíněna problematika úhrady ztrát podniků, jejichž zakladateli je stát. Výbor udělil slovo pracovníkům ministerstva financí ČR P. Klosovi a J. Mandysovi k bližšímu vyjádření.
Rozpočtový výbor pak doporučil České národní radě, aby vládní návrh zákona ČNR schválila beze změn. Současně vzal na vědomí zprávu o řešení některých problémů ve státním rozpočtu České republiky na rok 1991. K tomu bylo přijato usnesení č. 168 (+12, -1, 3).
10.
Vládní návrh zákona o předškolních zařízeních a školských zařízeních (tisk 319).
Na návrh zpravodajky byl tento bod stažen do odvolání z programu jednání. Výbor s tím vyslovil jednomyslný souhlas.
11.
Vládní návrh zákona o zřízení Slezské univerzity, Jihočeské univerzity, Západočeské univerzity, Univerzity Jana Evangelisty Purkyně a Ostravské univerzity (tisk 424).
Po výkladu náměstka ministra školství, mládeže a tělovýchovy ČR prof. RNDr. L. Pátého a po výkladu zpravodajky posl. J. Ryšlinkové byla zvolena komise k přípravě usnesení ve složení J. Ryšlinková a V. Šplíchal.
V rozpravě vystoupili posl. J. Ryšlinková, F. Homola, J. Hájek. Bylo upozorněno na nepřesnosti v důvodové zprávě, zejména pokud jde o počet studentů přijímaných na fakultu pedagogickou v Plzni. Vládní návrh zákona byl doporučen ke schválení usnesením výboru č. 169 (+13, 0, 0).
Tím byl naplněn pořad 35. schůze rozpočtového a kontrolního výboru ČNR, kterou ukončil předseda výboru P. Kozánek 27. 6. 1991 v 18.00 hodin.
ing. Josef HÁJEK, v.r. |
ing. Petr KOZÁNEK, v.r. |
ověřovatel |
předseda |
Zapsal: ing. Petr Jelínek
V Praze dne 28. června 1991