ČESKÁ NÁRODNÍ RADA 

VI. volební období

rozpočtový a kontrolní výbor

 

Zápis

z 33. schůze výboru,

která se konala 12. a 13. června 1991

 

20. června 1991

Zápis

 

z 33. schůze rozpočtového a kontrolního výboru ČNR, která se konala dne 12. a 13. června 1991

 

Přítomni:

poslanci rozpočtového a kontrolního výboru ČNR a hosté

 

dle prezenčních listin

   

Omluveni:

12. 6. - posl. J. Kalfus, J. Kapusta, Z. Smělík

 

13. 6. - posl. J. Kalfus, Z. Smělík

 

Jednání prvního dne:

Schůzi zahájil posl. P. Kozánek, předseda výboru. Přivítal přítomné hosty a poslance. Navrhl následující pořad jednání:

NÁVRH POŘADU:

1.Iniciativní návrh zákona ČNR o zemských úřadech (tisk 306)

2.Státní závěrečný účet ústředních orgánů České republiky za rok 1990 - kapitola č. 312 - ministerstvo financí ČR

3.Návrh státního závěrečného účtu federace a souhrnu státních závěrečných účtů ČSFR za rok 1990

4.Státní závěrečný účet ústředních orgánů České republiky za rok 1990 - kapitola č. 345 - Český statistický úřad

5.Zpráva vlády ČR o stavu a úkolech české justice

6.Sdělení předsedy, různé

7.Návštěva divadla na Vinohradech

8.Státní závěrečný účet ústředních orgánů České republiky za rok 1990 - kapitola č. 398 - Všeobecná pokladní správa

9.Státní závěrečný účet ústředních orgánů České republiky za rok 1990 - kapitola č. 356 - ministerstvo státní kontroly ČR

10.Státní závěrečný účet ústředních orgánů České republiky za rok 1990 - kapitola č. 302 - Kancelář České národní rady

11.Zpráva vlády o vývoji finačního a rozpočtového hospodaření České republiky za 1. čtvrtletí 1991

12.Informace o návrhu metody objektivizace rozdělení státního rozpočtu do rozpočtů okresních úřadů v roce 1992

13.Návrh na opatření, které doporučila Komise pro dohled nad dodržováním zákonného opatření předsednictva FS o rozšíření okruhu funkcí obsazených jmenováním k financování stáží perspektivních pracovníků v orgánech státní správy.

Takto navržený pořad schválili poslanci jednomyslně.

 

Jednání prvního dne 12. 6. 1991:

 

1.

Iniciativní návrh zákona ČNR o zemských úřadech (tisk 306).

 

Úvodní výklad přednesl posl. Vladislav Vaňák, člen výboru petičního, pro právní ochranu a bezpečnost ČNR. Uvedl, že důvodem předložení zákona je snaha o snížení počtů pracovníků státní správy a odstranění územních orgánů státní správy. Dosavadní přístup vlády je v těchto otázkách roztříštěný. Zpravodajem byl posl. J. Kapusta. Do komise pro přípravu usnesení byli navrženi poslanci: F. Homola, J. Hájek, V. Šplíchal, P. Kozánek.

V následující obecné rozpravě vystoupili poslanci: P. Kozánek, J. Ryšlinková, F. Nerad, F. Homola, J. Růžička, D. Kolářová, J. Hájek, V. Šplíchal.Byly diskutovány otázky "historických hranic" území a okresů, vymezení náplně zemských úřadů, dělba pravomocí, které v zákonu chybí. Bylo poukazováno na to, že přijetím zákona by došlo k předejmutí politického řešení. Návrh je iniciativní a chybí vyjádření vlády. Na druhé straně byla zdůrazněna jednoduchost zákona a jeho inicializační funkce s cílem vyvolat proces ustavení zemských úřadů. Vzhledem na nejednotnost názorů výbor doporučil:

- požádat vládu ČR, aby podala návrh na vymezení působnosti zemských úřadů,

- aby předkladatelé dopracovali návrh zákona tak, aby pojal vymezení působnosti zemských úřadů dle vládního doporučení,

- aby byl pověřen výbor pro územní správu a národnosti garancí tohoto postupu.

V tomto duchu bylo přijato usnesení výboru č. 147, které schválili poslanci 11 hlasy pro, nikdo nebyl proti, nikdo se nezdržel.

 

2.

Státní závěrečný účet ústředních orgánů České republiky za rok 1990 - kapitola č. 312 - ministerstvo financí ČR.

 

Úvodní výklad ke kapitole přednesl nám. ministra financí ČR L. Dvořák. V rámci výkladu byly uvedeny též výsledky hospodaření České státní pojišťovny, České státní spořitelny a Správy pro věci majetkové a devizové. Zpravodajem byl posl. F. Homola.

V rozpravě vystoupili poslanci: J. Růžička, J. Maryt, J. Hájek, M. Vlk.Diskuse se věnovala rozdílům plánu a skutečnosti rozpočtu kapitoly (0.5 mld. Kčs), který by při příštím sestavení rozpočtu kapitoly měl být eliminován. Dále se k hospodaření ČSP probírala otázka výší pojistného, velikost úniků zisku z důvodů nevyjasněnosti zákonných předpisů o nekalé konkurenci cizích - rakouských pojišťoven.

Na závěr doporučil rozpočtový a kontrolní výbor svým usnesením č. 146 schválit hospodaření kapitoly. Usnesení bylo přijato jednomyslně, všemi 13 přítomnými poslanci.

 

3.

Návrh státního závěrečného účtu federace a souhrnu státních závěrečných účtů ČSFR za rok 1990.

 

Úvodní výklad k problematice přednesl zástupce federálního ministerstva financí ing. Bažant. Kvantifikoval základní změny v rozpočtu proti původním záměrům vyvolané tím, že rozpočet byl sestavován ještě ve starém systému, který právě v roce 1990 začal procházet významnými změnami. Dopad měly nově přijímané zákony a opatření - např. státní vyrovnávací příspěvek, dále zvýšení cen benzínu, odbourání záporné daně z obratu, delimitace, změny kompetencí, devalvace koruny. Základní záměr rozpočtu se podařilo dodržet. Zpravodajem byl posl. I. Svoboda. Byla zvolena komise k přípravě usnesení ve složení : I. Svoboda, J. Růžička, J. Hájek.

V následující diskusi vystoupili poslanci: J. Hájek, I. Svoboda. Poukazovali zejména na to, že v roce 1990:

- vzrostl faktor užití hrubého domácího produktu o 1,7 % při současném poklesu jeho tvorby o 3,1 % v přímém vztahu k poklesu dynamiky zahraničního obchodu,

- mezinárodní platební bilance vykazuje hrubou zadluženost 8,1 mld. dolarů (nárůst o 0,2 mld. $) spojenou s poklesem devizových rezerv o 1,1 mld $; při ročním obratu zahraničního obchodu 6 mld. $ je úvěrová služba 1,1 mld. $ ročně velmi blízko hranici únosnosti,

- pokračovaly některé negativní trendy: růst rozestavěnosti a zadluženosti podniků, pokles spořivosti obyvatelstva na -1,1%,

- příjmy souhrnu rozpočtů rostly rychleji než výdaje, bylo dosaženo celkového přebytku 7,14 mld. Kčs proti předpokládaným 5,84 mld. Kčs; rozhodujícím faktorem byla mobilizace doplňkových zdrojů národních výborů v jejich rozpočtech (přebytek 3,37 mld. Kčs); přebytek státního rozpočtu federace činí 4,01 mld. Kčs, státního rozpočtu ČR 0,23 mld. Kčs a schodek státního rozpočtu SR 0,47 mld. Kčs.

Výbor navrhoval, vzít v úvahu pro vyrovnání schodku státního rozpočtu SR i jiné způsoby financování než dotaci z přebytku federace. Současně doporučil urychlené vypracování analytické studie, která vyhodnotí skutečnou míru redistribuce prostředků mezi rozpočty republik a federace se zvláštním zřetelem ke struktuře tvorby rozpočtových zdrojů. Poslanci I. Svoboda a J. Hájek byli zmocněni, aby stanoviska rozpočtového a kontrolního výboru a ústavně právního výboru ČNR, které projednaly návrh SZÚ čs. federace a souhrnu SZÚ ČSFR, přednesli v rozpočtových výborech FS při jednání k této problematice.

K problematice státního závěrečného účtu federace bylo přijato usnesení č. 148, ve kterém výbor vzal hospodaření souhrnu SZÚ na vědomí. Pro přijetí hlasovalo 13 poslanců, nikdo nebyl proti a nikdo se nezdržel hlasování.

 

4.

Státní závěrečný účet ústředních orgánů České republiky za rok 1990

- kapitola č. 345 - Český statistický úřad.

 

Úvodní zprávu přednesl předseda ČSÚ doc. ing. F. Souček, CSc. Poukázal na to, že ČSÚ postupně přebírá informační monopol, protože resorty stále zřetelněji ztrácejí možnosti sledovat hospodaření "svých" podniků. Z toho plyne vyšší zátěž, co se týká požadavků na výstupy ČSÚ. Zpravodajskou zprávu ke kapitole měl posl. M. Vlk. Uvedl, že ČSÚ jako rozpočtová organizace čerpala prostředky ve shodě s platnými předpisy a dosáhla úsporu 4 mil. Kčs. Byla zvolena návrhová komise ve složení: M. VLk, F. Homola, F. Nerad.

V diskusi, která následovala vystoupili poslanci M. Vlk, J. Růžička, J. Maryt, F. Homola. Byl položen dotaz na objasnění činnosti zabezpečující civilní obranu, dále na možnost centrální evidence osob se ZTP a ZTPP pro potřeby sociálních dávek a kvantifikací regresních náhrad. Byla probírána i otázka krajských statistických správ a jejich další činnost. Poslanci vyslovili i související požadavek o informaci, jak probíhá hospodaření kapitoly v letošním roce. Zpravodaj požádal, aby zástupce ČSÚ informovali o tom, jak je naplňováno doporučení výboru přijaté usnesením č. 70/1990 k rozpočtu kapitoly ČSÚ. Na závěr vzal RKV závěrečný účet za rok 1990 kapitoly č. 345 státního rozpočtu České republiky - Český statistický úřad na vědomí usnesením č. 149 (hlasování: 9 pro, nikdo proti, nikdo se nezdržel).

 

5.

Zpráva vlády ČR o stavu a úkolech české justice.

 

Úvodní slovo měl nám. ministra spravedlnosti JUDr. Havliš. Zpravodajskou zprávu přednesl posl. R. Hába. Poukázal na rozpory mezi rozpočtovými potřebami na justici a mezi skutečně rozpočtovanými prostředky. V souvislosti s tím kritizoval usnesení ČNR č. 92/1990 o omezení prostředků na státní správu a podpořil uvolnit prostředky z rezervy na výkon soudnictví. Byla zvolena komise k přípravě usnesení ve složení poslanci: R. Hába, F. Nerad, J. Maryt.

Následovala rozprava. V ní vystoupili poslanci I. Svoboda, F. Nerad, J. Hájek, J. Růžička. Diskuse se týkala vytvoření obchodních soudů, ev. kdo bude vykonávat jejich funkci. Dále jak bude do systému začleněna stávající státní arbitráž. Poslanci poukazovali na nepřípustnost situace, kdy justice nemá dostatek finačních prostředků z rozpočtu na svou činnost. Současně je nutno valorizovat příslušné rozpočtové částky. Je třeba i povyšovat příjmy např. zvýšením příjmů z poplatků. Byla posuzována možnost nalezení cest, jak "odlehčit" soudům z nárůstu činnosti např. úpravou zákona o přestupcích. Poslanci se zamýšleli i nad uplatňováním principů nezávislosti soudní moci. Byla též kritizována vláda za to, že při předkládání zákonů nejsou všude dodržena kriteria k jejich předložení, tj. ekonomický rozbor dopadů na státní rozpočet.

Na závěr bylo přijato usnesení č. 150, ve kterém rozpočtový a kontrolní výbor vzal zprávu na vědomí (hlasování: 10 pro, nikdo se nezdržel, nikdo nebyl proti).

 

6.

Sdělení předsedy, různé .

 

V rámci tohoto bodu předseda informoval:

-o předběžném pořadu 20. a 21. schůze ČNR,

-o termínech schůzek zpravodajů,

-o programu jednání minulého PČNR,

-o předpokládaných termínech změn jednání Federálního shromáždění k státnímu závěrečnému účtu federace (výbory a plénum),

-pro poslance o možnosti pravidelně odebírat propagační výtisk týdeníku Družstevní noviny,

-o programu hodinek s vládou.

 

Dále byla projednána:

-předběžná informace o žádosti Čs. televize a Čs. rozhlasu o poskytnutí části účelové dotace na televizní a rozhlasové vysílání. Problematiku zpracuje a výboru podá zprávu informaci posl. D. Kolářová na některé z příštích výborových schůzí.

 

7.

Návštěva divadla na Vinohradech

 

Poslanci výboru navštívili společně představení divadla na Vinohradech "Byl to skřivan", izraelského autora maďarského původu Egona Kishona. V jedné z hlavních rolí účinkovala posl. D.Kolářová, členka výboru.

 

Jednání druhého dne 13. 6. 1991:

Řízení schůze převzal posl. J. Kapusta.

 

8.

Státní závěrečný účet ústředních orgánů České republiky za rok 1990

- kapitola č. 398 - Všeobecná pokladní správa.

 

Úvodní výklad ke kapitole přednesl nám. ministra financí V. Grubner. Zpravodajskou zprávu měl posl. J. Hájek. K přípravě usnesení byla ustavena komise ve složení J. Hájek, J. Ryšlinková, F. Homola.

K problematice vystoupili v diskusi poslanci F. Nerad, J. Maryt, R. Hába, F. Homola, J. Růžička. Mezi jiným bylo konstatováno, že záměr kapitoly byl splněn nepřekročením plánovaného salda. Byla zpochybněna návratnost jednorázové dotace Společnosti pro Všeobecnou výstavu Československo 91 ve výši 40 mil. Kčs. Bylo též kritizováno nedočerpání rezervy u účelových dotací na zdravotnictví a školství v rámci této kapitoly a vynakládání prostředků na dotování některých společenských organizací, o kterých je známo, že je nečerpají ve shodě s rozpočtovým určením. S ohledem na krátkou dobu mezi předložením materiálu poslancům a termínem jeho projednávání zpravodaj doporučil na závěr této části diskusi přerušit, aby byl čas na prostudování podkladů a v jednání pokračovat na následujícím zasedání výboru. Výbor toto přerušení jednomyslně schválil.

 

9.

Státní závěrečný účet ústředních orgánů České republiky za rok 1990

kapitola č. 356 - ministerstvo státní kontroly ČR.

 

Úvodem ke kapitole vystoupil s odůvodněním nám. ministra státní kontroly ČR ing. P. Hussar, pověřený řízením ministerstva. Zpravodajem byl posl. A. Chutný. K přípravě usnesení byla zvolena komise ve složení poslanci: A. Chutný, P. Kozánek, J. Hofrová.

V diskusi vystoupili: posl. J. Růžička, I. Svoboda. Kromě vlastního hospodaření kapitoly se diskuse soustředila na prověřování neoprávněného zisku organizací v důsledku uvolnění cenové tvorby, definice termínu "nepřiměřený zisk" a "neoprávněný majetkový prospěch". V rámci diskuse byly pro informaci výboru předloženy úkoly ministerstva státní kontroly na II. pololetí 1991. Bylo navrženo posoudit předložené úkoly na příští výborové schůzi a poslancům bylo doporučeno předložit eventuální náměty pro ministerstvo k jejich doplnění.

Závěrem bylo přijato usnesení č. 151, ve kterém RKV vzal hospodaření kapitoly na vědomí. Usnesení bylo schváleno 12 hlasy pro, nikdo nebyl proti, nikdo se nezdržel.

 

10.

Státní závěrečný účet ústředních orgánů České republiky za rok 1990 - kapitola č. 302 - Kancelář České národní rady.

 

Úvodní výklad ke kapitole podal vedoucí Kanceláře ČNR, ing. P. Kynštetr, CSc. Zpravodajskou zprávu přednesl posl. J. Maryt. Byla zvolena komise pro přípravu usnesení ve složení poslanci: P. Kozánek, J. Maryt, J. Hofrová.

V rozpravě vystoupili posl. J. Hájek, J. Ryšlinková, P. Kozánek.

Závěrečný účet kapitoly za rok 1990 byl schválen usnesením RKV č. 152 12 hlasy pro, nikdo se nezdržel, nikdo nebyl proti.

 

11.

Zpráva vlády o vývoji finačního a rozpočtového hospodaření České republiky za 1. čtvrtletí 1991.

 

Informaci předložil ministr financí ČR ing. K. Špaček. Nad rámec výsledků za I. čtvrtletí seznámil poslance s pravděpodobným rozdělením průběžně narůstajícího rozpočtového přebytku. Uvedl záměr vlády předstoupit před ČNR s návrhem na změnu zákona o státním rozpočtu s ohledem na nutnost vyváženého financování hospodaření okresních úřadů. Navíc je předpoklad, že se bude k rozpočtu nutno vrátit ještě jednou, a to v souvislosti s rozpočtem federace a řešením jejího rozpočtového přebytku. Kromě toho bude zřejmě třeba stimulovat rozvoj výrobní sféry. Již při prvním rozdělení přebytku se předpokládá uvolnit do stavebnictví 1 mld. Kčs na dokončení KBV a dalších rozestavěných akcí. Zpravodajskou zprávu podala J. Ryšlinková. K přípravě usnesení byla jednomyslně schválena skupina poslanců: J. Ryšlinková, I. Svoboda, F. Nerad.

V diskusi k problematice vystoupili I. Svoboda, F. Nerad, J. Hájek, J. Ryšlinková a to opakovaně. Byly zkoumány varianty jak metodicky projednat tuto zprávu v ČNR a to tak, aby byl naplněn § 10 zákona č. 576/1990 Sb. o hospodaření s rozpočtovými prostředky České republiky a obcí v České republice. Z diskuse vyplynulo, že nejsou dořešeny otázky rozpočtů místních orgánů, investiční dotace vykazují čerpání na 25%, přičemž nelze bez hlubší analýzy usoudit na to, co z čerpání jde na vrub splátek z minulého roku a co na fyzické plnění v letošním roce. Poukázáno bylo opětovně na situaci ve školství a zdravotnictví. S ohledem na nedostatečný příliv zahraničního kapitálu a na snížení exportu bylo doporučeno na téma peněžních vztahů a zahraniční finanční politiky uspořádat specializovaný seminář.

K tomuto bodu bylo přijato usnesení č. 153, ve kterém RKV bere zprávu na vědomí (11 hlasů pro, nikdo se nezdržel, nikdo nebyl proti).

 

12.

Informace o návrhu metody objektivizace rozdělení státního rozpočtu do rozpočtů okresních úřadů v roce 1992.

 

Úvodem vystoupil představitel ministerstva pro hospodářskou politiku a rozvoj ČR ing. Mejstřík. Informaci doplnil představitel ministerstva financí ČR ing. P. Klos.

Za rozpočtový výbor vystoupil posl. I. Svoboda. Uvítal iniciativu obou výše zmíněných ministerstev a doporučil uspořádat koncem srpna seminář k této problematice, na které by obě ministerstva vystoupila se společným stanoviskem.

Bylo vysloveno doporučení urychleně předložit pravidla na rozdělování státního rozpočtu ve vztahu k okresům s ohledem na usnesení ČNR č. 92 k SR 1991 (doporučení sociální potřebnosti a pasportizace obcí).

Výbor vzal informaci na vědomí svým usnesením č. 154 s doporučením uspořádat seminář k návrhu metody objektivizace rozdělení státního rozpočtu do rozpočtů okresních úřadů v roce 1992 (hlasování: 13 pro, nikdo se nezdržel, nikdo nebyl proti).

 

13.

Návrh na opatření, které doporučila Komise pro dohled nad dodržováním zákonného opatření předsednictva FS o rozšíření okruhu funkcí obsazených jmenováním k financování stáží perspektivních pracovníků v orgánech státní správy.

 

Informaci přednesl člen komise posl. F. Nerad. Vznesl návrh na umožnění financování "stáží" novým pracovníkům - absolventům vysokých a středních škol na centrálních úřadech v rámci prostředků na rekvalifikaci pracovních sil. K tomu zaujal stanovisko ministr financí ČR s tím, že je tato otázka řešena ve spolupráci s ministerstvem práce a sociálních věcí ČR a že tyto stáže budou umožněny.

Výbor vzal informaci posl. F. Nerada k dané problematice na vědomí současně se stanoviskem ministra financí ČR ing. K. Špačka a pověřil posl. F. Nerada, aby o stanovisku ministerstva financí ČR informoval komisi pro dohled nad dodržováním zákonného opatření předsednictva FS o rozšíření okruhu funkcí obsazených jmenováním.

K tomu přijal výbor usnesení č. 155 (12 hlasů pro, nikdo se nezdržel, 1 byl proti).

 

Tím byl naplněn pořad 33. schůze rozpočtového a kontrolního výboru ČNR, kterou ukončil místopředseda výboru J. Kapusta 13. 6. 1991 v 18.00 hodin.

 

ing. Josef Hájek, v.r.

ing. Petr Kozánek, v.r.

ověřovatel

předseda

 

Zapsal: ing. Petr Jelínek

 

V Praze dne 20. června 1991



Přihlásit/registrovat se do ISP