ČESKÁ NÁRODNÍ RADA 

VI. volební období

rozpočtový a kontrolní výbor

 

Zápis

z 31. schůze výboru,

která se konala 16., 17. a 23. května 1991

 

20. května 1991

 

Zápis

z 31. schůze rozpočtového a kontrolního výboru ČNR, která se konala dne 16., 17. a 23. května 1991

 

Přítomni:

poslanci rozpočtového a kontrolního výboru ČNR a hosté

 

dle prezenčních listin

   

Omluveni:

16.5. - R. Hába, Z. Smělík

 

17.5. - J. Kalfus, J. Kapusta, Z. Smělík

 

23.5. - J. Kalfus

 

Schůzi zahájil posl. P. Kozánek, předseda výboru. Přivítal přítomné hosty a poslance. Navrhl následující pořad:

 

NÁVRH POŘADU:

čtvrtek 16. 5. 1991

 

1.Vládní návrh zákona ČNR o podmínkách a způsobu navrácení majetkových práv vyplývajících ze zákona č. 173/1990 Sb., kterým se zrušuje zákon č. 68/1956 Sb., o organizaci tělesné výchovy, a kterým se upravují některé další vztahy týkající se dobrovolných tělovýchovných organizací (tisk 255)

2.Návrh na volbu soudců z povolání k soudům v České republice (tisk 262)

3.Vládní návrh zákona ČNR o působnosti orgánů České republiky v oblasti cen (tisk 242)

4.Vládní návrh zákona ČNR o působnosti orgánů České republiky v mimosoudních rehabilitacích (tisk 264)

5.Informace ministerstva pro životní prostředí a ministerstva financí ČR o způsobu a postupu přidělení prostředků z účelové rezervy státního rozpočtu ČR na ozdravění životního prostředí v Severomoravském kraji v roce 1991

 

pátek 17. 4. 1991

6.Různé, sdělení předsedy

 

Proti programu na pozvánce předseda výboru doporučil zatím odložit projednávání vládního návrhu zákona ČNR o Policejním sboru České republiky (tisk 253) a vládního návrhu zásad zákona o obecní policii (tisk 254) pro nedostatek podkladů z míst. Namísto toho doporučil projednat rozdělení prostředků "ekologické miliardy" pro severní Moravu a eventuálně ještě projednat část bodu 6. Různé. Takto navržený program výbor jednomyslně akceptoval. Poté předseda předal řízení schůze poslanci J. Kapustovi.

 

1.

Vládní návrh zákona ČNR o podmínkách a způsobu navrácení majetkových práv vyplývajících ze zákona č. 173/1990 Sb., kterým se zrušuje zákon č. 68/1956 Sb., o organizaci tělesné výchovy, a kterým se upravují některé další vztahy týkající se dobrovolných tělovýchovných organizací (tisk 255)

 

Úvodní výklad podal JUDr. Vladimír Bílek, představitel ministerstva školství mládeže a tělovýchovy ČR. Zpravodajem byl posl. V. Šplíchal. Byla zvolena komise pro přípravu usnesení ve složení poslanci F. Homola, J. Maryt, V. Šplíchal. Následovala diskuse, ve které vystoupili poslanci F. Nerad, J. Kalfus, J. Maryt, J. Hájek, F. Homola.

Poslanci diskutovali následující otázky: Jaký je vztah majetku Českého svazu tělesné výchovy a Sokola, jak chce řešit Sokol majetkoprávní vztahy vůči jiným organizacím - Junákovi, kolik obnášel původní Sokolský majetek jako celek a jaká je jeho současná hodnota, proč se ze zákona navrhuje relativně krátká doba k uplatnění nároku na tento majetek a dále problematiku majetku na území bývalých Sudet, který nebyl v období mezi 9. 5. 1945 a 28. 2. 1948 úředně přeregistrován na Sokolskou organizaci a přešel pod národní správu.

V podrobné rozpravě k návrhu zákona výbor doporučil, aby v § 2, odst. 2 bylo doplněno znění: "V případech, že ve výpisech z pozemkových knih jsou do 31. 3. 1948 pouze zápisy o předání do užívání (retribuční dekrety v pohraničních oblastech) a nebylo možno z politických důvodů zápisy vlastnických práv, mají tyto zápisy charakter stvrzující uplatňované nároky na vrácení majetku". Současně byla diskutována účinnost zákona a doporučeno její nabytí dnem 1. 6. 1991.

K návrhu zákona bylo přijato usnesení č. 127, které schválili poslanci 12 hlasy pro, nikdo nebyl proti, nikdo se nezdržel hlasování.

 

2.

Návrh na volbu soudců z povolání k soudům v České republice (tisk 262)

 

Výbor se odvolal na svoje usnesení č. 65/1990 a doporučil poslancům, aby připomínky k jednotlivým soudcům uplatnili přímo na jednání ústavně právního výboru ČNR. V tomto duchu bylo přijato i usnesení č. 128, jež schválili přítomní poslanci jednomyslně (12 pro, nikdo proti, nikdo se nezdržel).

 

3.

Vládní návrh zákona ČNR o působnosti orgánů České republiky v oblasti cen (tisk 242)

Vládní návrh odůvodnil nám. ministra financí ČR ing. V. Dvořák. Zpravodajem byl posl. F. Homola. K vypracování návrhu usnesení byla zvolena komise poslanců ve složení F. Homola, J. Hájek a I. Svoboda.

V diskusi k návrhu zákona vystoupili všichni přítomní poslanci výboru, z nichž mnozí několikrát opakovaně. V obecné rozpravě bylo diskutováno ve srovnání s předchozí verzí vypuštění problematiky oceňování nemovitostí (řešeno obecnějším ustanovením zákona) a vydávání jednotlivých cenových výměrů, ve kterých se určuje, kdo je oprávněn a povinován kontrolou cen zejména na místních úrovních. Hlavní důraz byl však diskusí kladen na zařazení § 2 zákona a ve vztahu k němu na otázky cenové koordinace mezi republikami a zejména na kompetence jednotlivých orgánů příslušných pro cenová řízení. Byly rozebírány i počty a pravomoci jednotlivých úrovní a míst, které mohou usměrňovat ceny.

Na závěr doporučil výbor svým usnesením č. 129 návrh zákona České národní rady schválit (11 hlasů pro, nikdo proti, nikdo se nezdržel) a současně projednat problematiku paragrafu 2 zvláštním usnesením výboru v pokračování schůze výboru (viz bod 6.3).

 

4.

Vládní návrh zákona ČNR o působnosti orgánů České republiky v mimosoudních rehabilitacích (tisk 264)

 

Návrh zákona odůvodnil ministr financí České republiky ing. K. Špaček. Zpravodajskou zprávu přednesla posl. J. Ryšlinková.

V obecné rozpravě bylo konstatováno, že vládní návrh je jednou z nejlépe zpracovaných předloh předložených výboru v tomto volebním období. Zpravodajka navrhla zákon schválit. Současně během projednávání poukázala na nutnost přijmout zákon co nejdříve s ohledem na to, že jde o prováděcí zákon k federálnímu zákonu.

K návrhu zákona bylo přijato usnesení č. 130 a to 11 hlasy pro, nikdo nebyl proti, nikdo se nezdržel.

 

5.

Informace ministerstva pro životní prostředí ČR a ministerstva financí ČR o způsobu a postupu přidělení prostředků z účelové rezervy státního rozpočtu ČR na ozdravění životního prostředí v Severomoravském kraji v roce 1991

Úvodní výklad k problematice přednesli ing. T. Spurný, ředitel odboru státního rozpočtu ministerstva financí ČR. Jeho výklad za ministerstvo životního prostředí doplnil ing. Růžička.

V diskusi vystoupili poslanci J. Kalfus, A. Chutný, F. Nerad, M. Vlk. Při jednání bylo doporučeno, aby při rozdělení prostředků rezervy bylo postupováno stejným způsobem, tj. aby i pro Severočeský kraj předložila příslušná ministerstva rozpočtovému a kontrolnímu výboru obdobnou informaci.

Posl. M. Vlk informoval o stanovisku Okr. úřadu Karviná. Poslanci doporučili, aby ministerstvo financí ČR odpovědělo na připomínky Okresního úřadu Karviná přímo. Výbor vzal informaci na vědomí usnesením č. 133, které bylo schváleno 10 hlasy pro, nikdo z poslanců nebyl proti a nikdo se nezdržel hlasování.

 

Jednání v pátek 17. 5. 1991

Schůzi zahájil a řídil posl. J. Hájek.

 

6.

Různé, sdělení předsedy

6.1.

Ustavení komise při rozpočtovém a kontrolním výboru k přípravě koncepce státní kontroly a návrhu na přijetí legislativní úpravy Nezávislého kontrolního úřadu

 

Rozpočtový a kontrolní výbor na návrh poslanců A. Chutného a I. Svobody a po rozpravě ustavil Komisi rozpočtového a kontrolního výboru k přípravě koncepce státní kontroly a návrhu na přijetí legislativní úpravy Nezávislého kontrolního úřadu" ve složení

poslanci ČNR:

 

A. Chutný

(RKV)

J. Kapusta

(RKV)

J. Hájek

(RKV)

I. Svoboda

(RKV)

L. Novák

(VOCR)

V. Stiebr

(VOCR)

Z. Máca

(CHV)

 

experti:

ing. Zlatohlávková ministerstvo státní kontroly

JUDr. Špulka Legislativní rada vlády

Ing. K. Bidlo ministerstvo financí

Judr. Staša samostatný odborník

s tím, že na práci komise se budou též podle možností podílet poslanci Slovenské národní rady.

Výbor schválil komisi usnesením č. 132 (pro 11, proti 0, zdrželo se 0).

 

6.2.

Informace o plnění souhrnu státních rozpočtů federace a republik za I. čtvrtletí

 

Informaci přednesl posl. I. Svoboda, člen širší skupiny ke kontrole souhrnu státních rozpočtů, jak byla ustavena při výboru pro plán a rozpočet Federálního shromáždění. Poslanci obdrželi podkladové materiály: Zprávu federální vlády o plnění státního rozpočtu federace a souhrnu státních rozpočtů za 1. čtvrtletí 1991 a Souhrnnou kontrolní zprávu výborů SL a SN FS ke kontrole o plnění státního rozpočtu za 1. čtvrtletí. Na podkladě těchto informací byla otevřena diskuse.

V diskusi vystoupili poslanci I. Svoboda, J. Hájek, F. Nerad, F. Homola, D. Kolářová, A. Chutný, J. Maryt. Byly probírány následující otázky: Souhrn rozpočtových přebytků ve výši 15,3 mld. Kčs se jeví jako optický vzhledem ke snížení hmotných toků, dále vlivy devalvace a liberalizace cen, vliv úpravy daně z obratu, metodické vlivy a rozdíly ČR a SR, čerpání prostředků obecními rozpočty, změny rozpočtového určení daní vlivem privatizace podniků, zapojování místních zdrojů rozpočtů, pokles průmyslové výroby u organizací řízených vládou ČR a další problematika.

Výbor konstatoval neúplnost podkladů pro samostatné podrobné vyhodnocení rozpočtu České republiky a místních rozpočtů a to jak ve věcném, tak časovém průřezu a požádal vládu České republiky o předložení zprávy o plnění státního rozpočtu podle § 10 zákona č. 576/1990 Sb. a ministerstvo financí ČR o předložení zprávy o činnosti finančních úřadů. V tomto smyslu bylo přijato usnesení výboru č. 134, které poslanci schválili 10 hlasy pro, nikdo nebyl proti a nikdo se nezdržel hlasování.

 

6.3.

Pokračování projednávání vládního návrhu zákona ČNR o působnosti orgánů České republiky v oblasti cen (tisk 242)

 

Poslanci konstatovali, že návrh znění zákona v § 2, odst. 2, písm. b), c), d) není plně slučitelný se zásadami jednotného společného trhu ČSFR. To dnes prokazuje praxe (obor dřevo), kde aplikace cenových zákonů v kombinaci s uplatňováním návrhu zákona podle § 2, odst. 2, písm. b), d) jednotu společného trhu popírá. Ze stejného důvodu se jeví nadbytečné republikové kompetence dle § 2, odst. 2, písm. c) a návazně d), které při nesymetrickém uplatnění působí destabilizačně na společný trh. Proto příslušné komisi pro přípravu ústavy při ČNR doporučili, aby přehodnotila působnosti orgánů republik v oblastech dotýkajících se jednoty tržních podmínek ČSFR. V konkrétním případě se jedná o přenesení nynějších pravomocí republik na orgány federace, resp. na společný orgán federace a republik v cenové politice.

Předseda výboru a poslanec F. Homola byli pověřeni, aby problematiku projednali s národohospodářským a rozpočtovým výborem SNR. Výbor podpořil iniciativu ministerstva financí ČR a požádal je, aby závěry jednání obsažené v tomto usnesení tlumočilo Federálnímu ministerstvu financí a ministerstvu financí Slovenské republiky. V rámci projednávání bylo přijato usnesení č. 131,které schválili poslanci 10ti hlasy pro, nikdo nebyl proti, nikdo se nezdržel hlasování.

 

6. 4.

 

V rámci bodu různé byly dále projednány:

-Informace o pořadu 19. schůze ČNR

-Odpověď na petici politických stran (výbor vyslovil souhlas s návrhem odpovědi všemi přítomnými jednomyslně - 10 poslanců pro)

-Návrh na předběžný pořad 32. schůze RKV

 

Předsedající schůzi přerušil s tím, že se výbor sejde na pokračování 31. schůze výboru v průběhu jednání 19. schůze ČNR, bude-li toho zapotřebí.

 

Jednání ve čtvrtek 23. 5. 1991

Jednání pokračovalo jediným bodem, ve kterém předseda výboru předložil návrh na způsob projednání Státního závěrečného účtu České republiky v orgánech ČNR. Po krátkém výkladu poslanci návrh schválili. Předsedovi bylo doporučeno předložit návrh předsednictvu České národní rady. K tomu bylo přijato usnesení č. 135, které schválili poslanci 16 hlasy pro, nikdo nebyl proti, nikdo se nezdržel hlasování.

 

Tím byl naplněn pořad 31. schůze rozpočtového a kontrolního výboru, kterou ukončil předseda výboru P. Kozánek ve čtvrtek 23. 5. 1991 v 12.45 hod.

 

ing. Josef Hájek, v.r.

ing. Petr Kozánek, v.r.

ověřovatel

předseda

 

Zapsal: ing. Petr Jelínek

 

V Praze dne 27. května 1991



Přihlásit/registrovat se do ISP