ČESKÁ NÁRODNÍ RADA
VI. volební období
rozpočtový a kontrolní výbor
Zápis
z 28. schůze výboru,
která se konala 10. a 11. dubna 1991
12. dubna 1991
Zápis
z 28. schůze rozpočtového a kontrolního výboru ČNR, která se konala dne 10. a 11. 4. 1991
Přítomni: |
poslanci rozpočtového a kontrolního výboru ČNR a hosté |
dle prezenčních listin |
|
Omluveni: |
10. 4. - posl. R. Hába, A. Chutný, D. Kolářová, V. Šplíchal |
11. 4. - posl. R. Hába, D. Kolářová, |
Schůzi zahájil a řídil posl. P. Kozánek, předseda výboru. Přivítal přítomné hosty a poslance. Navrhl následující pořad jednání:
NÁVRH POŘADU:
1.Vládní návrh zákona ČNR o zřízení Českého úřadu pro hospodářskou soutěž (tisk 221)
2.Vládní návrh zákona o působnosti orgánů České republiky ve věcech převodů majetku státu na jiné osoby pro účely podnikání a o Fondu národního jmění České republiky (tisk 104) - dokončení
3.Iniciativní návrh na vydání zákona ČNR, kterým se mění zákon ČNR č. 565/1990 Sb., o místních poplatcích (tisk 226)
4.Prověření podnětu k poskytnutí dotace ze státního rozpočtu ČR Sdružení hasičů Čech a Moravy
5.Různé, sdělení předsedy
6.Vládní návrh zákona ČNR o pojišťovnictví (tisk 216)
Takto navržený program schválili všichni přítomní poslanci bez připomínek.
1.
Vládní návrh zákona ČNR o zřízení Českého úřadu pro hospodářskou soutěž (tisk 221)
Úvodní výklad podal nám, ministra pro hospodářskou politiku a rozvoj ing. Václav Kupka, CSc. Zpravodajskou zprávu přednesl posl. M. Vlk (v zastoupení za nemocného posl. R. Hábu). Zpravodaj ve svém vystoupení požadoval uvést znění § 3 do souladu s § 12 zákona o ochraně hospodářské soutěže a apeloval na co nejrychlejší přijetí zákona s ohledem na účinnost federálního zákona.
Do komise pro přípravu usnesení byli navrženi a zvoleni posl. M. Vlk a F. Homola.
V rozpravě vystoupili poslanci: J. Kalfus, J. Hájek, I. Svoboda, P. Kozánek. Byl vysloven názor, že lepší řešení by zaručoval silný federální úřad s decentralizovanými republikovými pracovišti, což však s ohledem na schválené kompetence není již možné. Předkladatelé byli požádáni o srovnání s uspořádáním protimonopolních úřadů jiných zemí. Byly vysvětleny základní charakteristické rysy protimonopolních systémů USA, SRN, Rakouska a Belgie.
Výbor pak doporučil přijetí zákona bez připomínek.
Usnesení k návrhu zákona č. 111 bylo schváleno 13 hlasy pro, nikdo se nezdržel, nikdo nebyl proti.
2.
Vládní návrh zákona o působnosti orgánů České republiky ve věcech převodů majetku státu na jiné osoby pro účely podnikání a o Fondu národního jmění České republiky (tisk 104) - dokončení
Úvodem vystoupil posl. I. Svoboda a J. Kalfus. Byly objasněny záměry ministerstva pro správu národního majetku a jeho privatizaci s činností Fondu národního jmění, které nebyly zodpovězeny na 27. schůzi výboru (např. jak se bude postupovat u podniků při jejich event. likvidaci, bude-li vlastníkem již Fond). Dotazy zodpověděl nám. ministra pro správu národního majetku a jeho privatizaci ČR ing. Vodička.
Po vyslechnutí návrhu usnesení (za návrhovou komisi přednesl posl. J. Kalfus), byl převzat návrh paragrafovaného znění tak, jak jej projednal výbor na své 27. schůzi - viz zápis z 27. schůze. Výbor přijal tento návrh usnesením č. 110. Pro přijetí hlasovalo 10 poslanců, nikdo nebyl proti, tři se zdrželi hlasování.
3.
Iniciativní návrh na vydání zákona ČNR, kterým se mění zákon ČNR č. 565/1990 Sb., o místních poplatcích (tisk 226)
Úvodní výklad podali navrhovatelé - poslanci ČNR V. Preclík a E. Kantůrková. Zpravodajskou zprávu měl poslanec Z. Smělík. Byla zvolena návrhová komise ve složení posl. F. Nerad, Z. Smělík, J. Kalfus.
V diskusi vystoupili: posl. J. Kalfus, I. Svoboda, J. Ryšlinková, J. Maryt, J. Hájek. Při projednávání vypuštění ustanovení o možnosti zvýšení sazby místních poplatků za 1m2 až na desetinásobek pro zařízení cirkusů (§4 odst. 5. zákona o místních poplatcích) byly zvažovány aspekty ekonomických možností cirkusů, přístupu obcí a vhodnosti novelizovat zákon v relativně krátké době po jeho vydání.
Na závěr poslanci usnesením č. 112 novelu doporučili schválit. Pro hlasovalo 10 poslanců, dva byli proti, jeden se zdržel hlasování.
4.
Prověření podnětu k přezkoumání přístupu ministerstva vnitra ČR k užití dotace ze státního rozpočtu Sdružení hasičů Čech a Moravy
Po přivítání zástupců všech zúčastněných stran přednesl ke stížnosti stanovisko ministr vnitra ČR JUDr. Tomáš Sokol, zástupce ministerstva financí ing. V. Mandys a starosta SH ČMS ing. Rudolf Maňousek.
V diskusi k problematice za RKV vystoupili poslanci: F. Nerad, Z. Smělík, J. Kalfus, J. Hájek, J. Maryt. Bylo poukázáno na způsob vynakládání prostředků ze státního rozpočtu na nevládní organizace, na to, že RKV projednával zásady poskytování těchto dotací a že je třeba se jimi řídit. S ohledem na stanoviska zúčastněných a vztah výkonné a parlamentní moci doporučili poslanci postoupit tento podnět k řešení vládě ČR.
Rozpočtový a kontrolní výbor v tomto duchu přijal usnesení č. 113. Usnesení bylo schváleno 12 hlasy pro, nikdo se nezdržel, nikdo nebyl proti.
5.
Různé, sdělení předsedy
Výbor vzal na vědomí uvolnění posl. D. Kolářové (z důvodu nastudování divadelní hry) ze zasedání výboru v měsíci dubnu a první dekádě května s tím, že jde o zcela výjimečnou záležitost, která nebude zakládat další precedensy.
Byli schváleni poslanci do meziparlamentní skupiny ke kontrole souhrnu státních rozpočtů, a to posl. I. Svoboda a J. Hájek.
Vzhledem k neuspokojivému dořešení účasti zástupce výboru na finanční radě bylo odsouhlaseno zaslání dopisu se žádostí na ministra financí ČSFR V. Klause.
Byla podána informace o možnosti předat Čs. televizi seznam návrhů na tematické pětiminutové pořady.
Byly schváleny odpovědi na petice :
a) koordinačního centra HSD - SMS Měnínská 4, Brno (čj. RKV/137). O přijetí odpovědi bylo hlasováno. Pro navržené znění se vyslovilo 11 poslanců, nikdo nebyl proti, nikdo se nezdržel hlasování;
b) tělovýchovných jednot (čj. RKV/180/2345/91). Pro navržené znění se vyslovilo 11 poslanců, nikdo nebyl proti, nikdo se nezdržel hlasování.
Poslanci byli seznámeni s předpokládaným programem 18. schůze ČNR a s organizací a programem výjezdního zasedání výboru ve dnech 6., 7. a 8. května 1991.
Jednání 11. dubna 1991:
Jednání zahájil posl. J. Kalfus, jehož výbor zmocnil k řízení schůze.
6.
Vládní návrh zákona ČNR o pojišťovnictví (tisk 216)
Úvodní výklad přednesl náměstek ministra financí ČR ing. V. Dvořák a jeho výklad doplnil ing. V. Klapal, ředitel odboru ministerstva financí ČR. Zpravodajskou zprávu podal posl. I. Svoboda. Byla zvolena skupina poslanců k přípravě návrhu usnesení ve složení: posl. I. Svoboda, J. Kalfus a J. Hájek.
Následovala obecná rozprava, ve které vystoupili posl. J. Kalfus, F. Nerad, Z. Smělík, P. Kozánek a jako hosté generální ředitel ČSP ing. Uzel a ing. Gruber zástupce pojišťovací společnosti Kooperativa.
V diskusi bylo upozorněno na trojí působnost ministerstva financí ČR: vydává prováděcí vyhlášku, udílí povolení k činnosti v pojišťovnictví, vykonává činnost dozorčího orgánu. Toto řešení je dlouhodobě nepřijatelné a výkon dozorčí činnosti musí být v co nejkratší době přenesen na nezávislý dozorčí orgán. Na jeho konstituci by se mohl podílet profesní svaz pracovníků pojišťoven.
K paragrafovanému znění byly schváleny následující připomínky:
§ 2, odst. 1
Slova "obchodní společnost" nahradit slovy "akciová společnost" a dále všude tam, kde se tento termín v návrhu zákona vyskytuje.
§ 7 odst. 2 zní:
(2)Zajišťovací činností se rozumí dělení rizik vzniklých v souvislosti s provozováním pojištění na základě smluvních vztahů a individuálních dohod o zajišťování jednotlivých rizik k jiným pojišťovnám. Pojišťovna není oprávněna přejímat obecná ručení za jiné osoby s výjimkou zajišťovací činnosti podle tohoto zákona.
§ 8
Za odstavec (1) vložit nový odstavec (2) a zbývající odstavce přečíslovat. Znění nového odstavce (2):
(2)Zprostředkovatelskou činnost směřující k uzavření pojistné smlouvy mezi třetí osobou a pojišťovnou může vykonávat fyzická nebo právnická osoba s bydlištěm nebo sídlem na území České a Slovenské Federativní republiky pouze pro pojišťovnu, která má povolení dozorčího orgánu a skutečně na území ČSFR podniká. Zprostředkovatel může uzavírat smlouvy v témže odvětví pojišťovnictví pro různé pojišťovny jen s jejich souhlasem.
§ 9
Doplnit jako odstavce (4) a (5) původní odstavce (3) a (4) § 11, tj. následujícího znění:
(4)Odejme-li dozorčí orgán pojišťovně povolení k podnikání, uvolní kauci do 15 dne ode dne, kdy rozhodnutí o odnětí nabylo právní moci, pokud podle § 10 nerozhodl, že kauce připadá státu.
(5)Na žádost pojišťovny může dozorčí orgán rozhodnout, že v souvislosti s ukončením činnosti bude kauce nebo její část uvolněna k volné dispozici přede dnem ukončení její činnosti.
§ 11
odst. 1 se upraví takto:
(1)Dozorčí orgán může uložit pokutu až do výše 100 mil. Kčs, jestliže pojišťovna
a) opakovaně nebo závažným způsobem poruší povinnosti stanovené zákonem, nebo
b) nesplní opatření uložená dozorčím orgánem k odstranění nedostatků v její činnosti, nebo
c) ohrozí dobré jméno pojišťoven v České republice.
odst. (2) se vypouští,
stávající odst. (3) a (4) se převádějí do § 9, viz připomínka k § 9
doplňují se nové odstavce (2), (3) a (4):
(2)Pokutu lze uložit do 3 let ode dne, kdy bylo zjištěno porušení povinnosti uložené tímto zákonem, nejpozději však do 10 let ode dne porušení povinnosti.
(3)Pokutu vymáhá u subjektů se sídlem v České republice příslušný územní finační úřad podle sídla subjektu, kterému byla pokuta uložena, a u subjektů mimo území České republiky finanční úřad v Praze.
(4)Výnos pokut je příjmem státního rozpočtu České republiky.
§ 12
odst. 1 doplnit poslední větu, takže zní takto:
K žádosti je nutno přiložit stanovy nebo statut, obchodní plán a zajišťovací plán v prvních třech letech, návrh všeobecných pojistných podmínek a potvrzení o složení kauce.
odst. 2 vypustit slova:
..."v prvních třech letech"....
odst. 3 zní:
Součást obchodního plánu pojišťovny, která bude provozovat životní pojištění jsou též údaje o sazbách pojistného včetně jejich kalkulace a tabulek pravděpodobností, ze kterých vychází kalkulace a výše úrokové sazby.
§ 14 doplnit o nový odstavec (7) v dikci původního § 15.
§ 15
§ 15 zařadit jako nový odstavec (7) § 14. Jako nové znění §15 převzít stávající § 29.
§ 20 doplnit písmeno e):
e) pojišťovna o to požádá
§ 21
odst. (1) Zvýšit výši pokuty z částky 1 000 000 Kčs na 10 mil. Kčs.
odst. (2), (3), (4) zrušit, doplnit nový odstavec (2):
(2)Při ukládání, vymáhání a odvádění pokut se postupuje podle § 11, odst. 2 až 4
§ 22
Za slova "Povolení ke sloučení" vložit slova "a splynutí"
§ 23
Za odstavec (1) vložit nový odstavec (2) a původní odstavec přečíslovat.
Nový odstavec (2) zní:
(2)Při likvidaci pojišťovny se přednostně kryjí závazky z pojištění v pořadí:
1. životní a úrazové pojištění
2. pojištění z odpovědnosti za škodu
3. majetkové pojištění
4. jiná pojištění
§ 26
Nově zní paragraf takto:
Dozorčí orgán má právo v případech povinného smluvního pojištění na žádost povinné osoby určit pojišťovnu, která je s ním povinna uzavřít pojistnou smlouvu.
§ 29
Vypouštějí se slova "kmenové jmění nebo"
Přeřazuje se jako § 15 a všechny další se přečíslují.
Poslanci doporučili kromě navrhovaných změn zaujmout stanovisko k postupu, jakým bude privatizována Česká státní pojišťovna. Současně bylo doporučeno, aby byla ve výboru projednána i prováděcí vyhláška s event. doporučením ministerstvu financí ČR. Tento návrh výbor jednomyslně schválil s tím, že se tyto doplňky projednají na 29. schůzi výboru následující týden.
Tím byl naplněn pořad jednání 28. schůze rozpočtového a kontrolního výboru. Schůzi ukončil posl. J. Kalfus ve čtvrtek 11. dubna 1991 v 16.15 hodin.
ing. Zdeněk Smělík |
ing. Petr Kozánek |
ověřovatel |
předseda |
Zapsal: ing. Petr Jelínek
V Praze dne 12. dubna 1991