ČESKÁ NÁRODNÍ RADA
VI. volební období
rozpočtový a kontrolní výbor
Zápis
z 26. schůze výboru,
která se konala 14. března 1991
15. března 1990
Zápis
z 26. schůze rozpočtového a kontrolního výboru ČNR, která se konala dne 14. 3. 1991
Přítomni: poslanci rozpočtového a kontrolního výboru ČNR a hosté
dle prezenční listiny
Omluveni: posl. J. Maryt, M. Vlk
Schůzi zahájil a řídil posl. P. Kozánek, předseda výboru. Přivítal všechny hosty a poslance a odůvodnil změnu v programu - vypuštění úterního pořadu jednání, ke kterému došlo tím, že se prodloužila schůze ČNR. Proto navrhl následující pořad:
NÁVRH POŘADU:
1.Seminář k problematice kontroly
2.Různé
3.Sdělení předsedy
1.
Seminář k problematice kontroly
a/ Seznámení se současným stavem kontroly v České republice a organizací kontrolní činnosti v rámci ČSFR.
Úvodní informaci podal nám. ministra státní kontroly ČR ing. P. Hussar. Informoval o vývoji ministerstva v polistopadovém období a reorganizačními vlnami (1.5. 1990, 1.8. 1990) s tím, že došlo k výměně všech řídících pracovníků na vedoucích místech ministerstva. Ministerstvo samo má dnes 14 odborů.
b/ Aktuální informace o stavu řešení stížností.
Úvodní výklad poskytl ing. Bárta, ředitel odboru stížností MSK ČR. Provedl rozbor práce a výsledky šetření podání, které ministerstvo řešilo v roce 1990 cca 1600. Nejvyšší podíl činily stížnosti na životní poměry a k bytové problematice. Podal též informaci o přípravě návrhu zákona o stížnostech a záměrech zřídit na ministerstvu poradenský servis pro občany jak a kam směřovat stížnosti.
c/ Srovnání kontroly a její institucionální podoby v různých parlamentních demokraciích.
Podrobný přehled o historickém vývoji a stavu současné kontroly v 70 zemích světa podala ing. Zlatohlávková, pracovnice ministerstva státní kontroly ČR.
V podstatě existují tři varianty:
1/ podřízenost kontrolního orgánu vládě,
2/ podřízenost parlamentu,
3/ nezávislost.
Zaměřila se i na uspořádání kontroly na území ČR v době Rakouska-Uherska a předmnichovského Československa. Rozebrala podstatu nezávislosti kontrolní činnosti na výkonné a soudní moci a na příkladu Rakouského kontrolního dvora dokumentovala základní okruhy výkonu kontroly v takovémto orgánu.
d/ Východiska ke koncepci institutu kontroly v České republice.
K tomuto bodu úvodem vystoupil nám. P. Hussar. Stávající kontrolu charakterizoval jako kontrolu vládní. Z důvodu nového přístupu byl v lednu předložený návrh zákona o kontrole stažen a nová verze bude připravena podle dohodnutých zásad co nejdříve. Uvítal iniciativu poslanců ČNR, kteří se podílejí na jeho přípravě. Zásady zákona by měly být dohotoveny a předloženy do konce června 1991.
V diskusi k dané problematice vystoupili poslanci J. Kapusta, Z. Smělík, D. Kolářová, J. Ryšlinková, F. Nerad, I. Svoboda, J. Hájek, posl. Němec (Federální shromáždění), posl. Š. Harna (Slovenská národní rada).
Posl. I. Svoboda poskytl informaci o činnosti a výsledcích práce pracovní skupiny poslanců a expertů na novém znění zákona o kontrole. Dosavadní stav je takový, že se skupina zabývala filosofií zákona a časovým harmonogramem jeho přípravy. Byla vymezena oblast věcného rozsahu kontrolní činnosti přibližně v těchto hlavních oblastech:
- státní rozpočet,
- státní závěrečný účet,
- kontrola plnění programového prohlášení vlády,
- ochrana životního prostředí,
- stížnosti a petice,
- usměrňování a metodické pokyny pro kontrolní orgány v místech.
Věcné okruhy se v průběhu prací upřesní. Model kontrolní činnosti by měl být nezávislý na tom, jak dopadne model federální kontroly. Doporučil též úzkou spolupráci s ministerstvem financí při vymezování činnosti v oblasti kontroly finančních záležitostí.
Posl. Nerad informoval o činnosti komise poslanců ke kontrole uskutečňování zákonného opatření předsednictva Federálního shromáždění k obsazování vedoucích míst jmenováním a výsledcích na ministerstvu státní kontroly ČR. Současně doporučil využít rozvětveného aparátu kontrolních orgánů ministerstev (12 500 pracovníků).
V diskusi byl dále kritizován nízký počet pracovníků jak na MK ČR ve srovnání s federálním ministerstvem, tak v místech. Dále byla na adresu ministerstva vyslovena žádost o metodickou pomoc uplatňování kontrolní činnosti pro okresní úřady, zejména kontroly dodržování usměrňování vývoje cen.
V průběhu jednání přivítal předseda výboru místopředsedu vlády ČR doc. Ing. Baudyše. Ten informoval výbor o tom, že vláda začala připravovat schema nezávislé kontroly.
Výbor doporučil určité zásady a časové termíny postupu:
1/ do 14 ti dnů bude zpracován harmonogram postupu a vyjasněna věcná náplň kontrolní činnosti v rámci nezávislého kontrolního orgánu,
2/ do 3 týdnů objasní pracovní skupina ve spolupráci s MSK ČR
a) otázky ústavních vazeb,
b) otázky kompetencí,
3/ v dalších následujících týdnech po sobě budou rozpracována témata:
a/ vztah soudu a kontrolního orgánu,
b/ územní kontrola,
c/ osnova zákona se zaměřením na procesní stránku kontroly.
2. Různé
3. Sdělení předsedy
Výbor projednal věcně dopisy a petice:
1.RNDr. J. Vaníčka, starosty města Tábor
2. J. Hodyrové, Žitovská č. 531, Česká Lípa
3. Ing. J. Hodyrové, Lipová 8, 60200 Brno
4. K. Špačka, ministra financí, jímž se obrací na předsedkyni ČNR ve věci rezervy SR na vysílání nestátních televizních a rozhlasových vysílání. Toto téma bylo již projednávalo na 24. schůzi, kdy výbor neměl dostatek informací (viz stanovisko výboru - zápis 24. schůze RKV ze dne 20. 2. 1991). Vzhledem k tomu, že se situace nezměnila RKV proto zatím doporučil ponechat prostředky v rezervě. K tomu přijal usnesení č. 107 ze dne 14. března 1991 .
Výbor vzal na vědomí dopis místopředsedy federální vlády RNDr. Jozefa Mikloška ve věci zdravotně postižených občanů.
Tajemník výboru posl. J. Hájek seznámil poslance s navrhovaným programem 17. schůze ČNR. Současně informoval poslance, že body jednání, které byly z programu vypuštěny pro prodloužení plenárního zasedání ČNR, budou projednány na nejbližší výborové schůzi.
Tím byl naplněn pořad jednání 26. schůze rozpočtového a kontrolního výboru. Schůzi ukončil posl. J. Hájek ve čtvrtek 14. března 1991.
ing. Zdeněk Smělík |
ing. Petr Kozánek |
ověřovatel |
předseda |
Zapsal: ing. Petr Jelínek
V Praze dne 15. března 1991