ČESKÁ NÁRODNÍ RADA
VI. volební období
rozpočtový a kontrolní výbor
Zápis
z 23. schůze výboru, která se konala ve dnech
30., 31. ledna, 6. a 7. února 1991
11. února 1991
Zápis
z 23. schůze rozpočtového a kontrolního výboru ČNR, která se konala ve dnech 30., 31. ledna, 5. a 6. února 1991
Přítomni: poslanci rozpočtového a kontrolního výboru ČNR
a hosté dle prezenčních listin
Omluveni: 30. 1. - I. Svoboda, M. Vlk
31. 1. - J. Ryšlinková, I. Svoboda
6. 2. - J. Hofrová
7. 2. - J. Hájek, J. Hofrová, J. Kapusta,
J. Ryšlinková, I. Svoboda
Zasedání zahájil a řídil posl. P. Kozánek. Úvodem přivítal všechny přítomné poslance a hosty a navrhl, aby pořad jednání proti návrhu z pozvánky na 23. schůzi byl upraven takto:
NÁVRH POŘADU:
středa 30. 1. 1991
1a.Návrh skupiny poslanců České národní rady, kterým se navrhuje Federálnímu shromáždění, aby přijalo zákon, kterým se mění a doplňuje zákon č. 427/1990 Sb., o převodech vlastnictví státu k některým věcem na jiné právnické nebo fyzické osoby
1b.Návrh skupiny poslanců na vydání zákona České národní rady, kterým se zrušují zákon č. 131/1974 Sb., o Národní ceně České socialistické republiky a zákon č. 132/1974 Sb., o Novinářské ceně Jana Švermy (tisk 168)
1c.Vládní návrhu zákona o zvyšování důchodů (tisk FS 424)
1.Vládní návrh zákona FS o úpravě vlastnických vztahů k půdě (tisk FS 393)
Návrh zákona FS o vlastnických vztazích k půdě a zemědělskému majetku (iniciativní návrh předložený posl. V. Moskalem)
2.Zásady zákona ČNR, kterým se mění a doplňuje zákon České národní rady č. 76/1978 Sb., o školských zařízeních ve znění zákona České národní rady č. 31/1984 (tisk 151)
3.Zásady zákona ČNR, kterým se upravují podmínky prodeje a rozšiřování tiskovin a jiných předmětů způsobilých ohrozit mravnost (tisk 156)
4a.Vládní návrh zákona FS o mimosoudních rehabilitacích
4. Různé
5.Sdělení předsedy
čtvrtek 31. 1. 1991
6.Informace o výhledu činnosti na rok 1991 a plnění úkolů za rok 1990 v resortu ministerstva financí ČR v souvislosti s kontrolou plnění Programového prohlášení vlády ČR
7.Návrh zákona ČNR, kterým se mění a doplňuje zákon České národní rady č. 36/1973 Sb., o orgánech geodézie a kartografie (tisk 157)
8.Informace o výhledu činnosti na rok 1991 a plnění úkolů za rok 1990 v resortu ministerstva státní kontroly ČR v souvislosti s kontrolou plnění Programového prohlášení vlády ČR
Schůze rozpočtového a kontrolního výboru bude pokračovat v dalším týdnu s ohledem na potřeby, které vyplynou z projednávání programového prohlášení vlády ČNR. Takto navržený program byl jednomyslně schválen.
Jednání ve středu 30. 1. 1991:
1a.
Návrh skupiny poslanců České národní rady, kterým se navrhuje
Federálnímu shromáždění, aby přijalo zákon, kterým se mění a doplňuje
zákon č. 427/1990 Sb., o převodech vlastnictví státu k některým věcem
na jiné právnické nebo fyzické osoby.
Po vystoupení poslance M. Syky, zástupce iniciativní skupiny předkladatelů, bylo vzato na vědomí, že předkladatelé doporučují návrh zákona stáhnout. Bylo přijato usnesení č. 88; pro přijetí hlasovalo 14 poslanců, nikdo se nezdržel, jeden hlas byl proti.
1b.
Návrh skupiny poslanců na vydání zákona České národní rady, kterým se
zrušují zákon č. 131/1974 Sb., o Národní ceně České socialistické
republiky a zákon č. 132/1974 Sb., o Novinářské ceně Jana Švermy
(tisk 168).
Byla ustavena komise poslanců pro přípravu unesení ve složení posl. J. Kalfus, J. Maryt, D. Kolářová
S diskusními příspěvky vystoupili poslanci: J. Maryt, D. Kolářová, P. Kozánek, J. Ryšliková, Z. Smělík, J. Kalfus, F. Nerad, V. Šplíchal. V diskusi bylo doporučeno, aby Česká národní rada schválila návrh zákona beze změn. Současně poslanci požádali ministerstvo kultury ČR, aby ve spolupráci s ministerstvem financí ČR urychleně vypracovalo zásady, podle kterých bude možno zřizovat nadační fondy k udělování cen v oblasti vědy, techniky, kultury a umění např. vhodnou daňovou politikou apod. Tyto fondy by ovšem nebyly výhradně financovány ze státního rozpočtu. Zároveň byl vznesen požadavek na výbor pro vědu, vzdělání a kulturu ČNR, aby se touto otázkou průběžně zabýval.
Bylo hlasováno o usnesení č. 87, které bylo přijato v poměru hlasů + 10, - 0, 5 se zdrželo.
1c.
Vládní návrh zákona o zvyšování důchodů (tisk FS 424).
Úvodní výklad k návrhu zákona přednesl poslanec Z. Smělík.
Následovala diskuse.
Vystoupili v ní poslankyně D. Kolářová a P. Kozánek, Bylo konstatováno, že jde o projednávání ex post, přesto poslanci doporučili přijmout usnesení vzhledem k tomu, že jde o přímý dopad zákona na státní rozpočet. Celková výše dopadů je republikám zohledněna, avšak na další valorizaci nejsou prostředky. Pro přijetí usnesení č. 89 hlasovalo všech třináct momentálně přítomných poslanců.
1.
Vládní návrh zákona FS o úpravě vlastnických vztahů k půdě
(tisk FS 393).
Návrh zákona FS o vlastnických vztazích k půdě a zemědělskému majetku
(iniciativní návrh předložený posl. V. Moskalem tisk 162)
Předsedající posl. P. Kozánek doporučil, aby úvodní výklad a zpravodajská zpráva byla k oběma tiskům pouze jedna. Výbor tento způsob projednání schválil.
Úvodní výklad přednesl poslanec V. Moskal, člen národohospodářského výboru ČNR. Zpravodajskou zprávu přednesla poslankyně J. Hofrová.
Jednání bylo poté přerušeno a přeloženo na následující týden s ohledem na časové možnosti posl. Moskala, který zákon odůvodňoval i v dalších výborech ČNR a s ohledem na časový posun jednání výboru.
2.
Zásady zákona ČNR, kterým se mění a doplňuje zákon České národní rady
č. 76/1978 Sb., o školských zařízeních ve znění zákona České národní
rady č. 31/1984 (tisk 151).
Úvodní souhrnný výklad přednesl nám. ministra školství ČR ing. Krásenský. Jeho výklad v oblasti působení speciálních pedagogických center doplnil představitel ministerstva školství ing. Bálovský. Zpravodajem byla poslankyně J. Ryšlinková. Do komise pro přípravu usnesení byli navrženi a schváleni poslanci J. Ryšlinková, V. Šplíchal, R. Hába.
V diskusi k zásadám vystoupili D. Kolářová, F. Nerad, J. Hájek, J. Kalfus, J. Ryšlinková, z toho někteří opakovaně. Poslanci konstatovali, že předložený dokument nemá charakter zásad zákona. Z diskuse vyplynulo, že by postačilo, kdyby zásady navrhovaných změn byly:
1) Přizpůsobit zák. 31/1984 stávajícím právním normám.
2) Minimalizovat ta zařízení, která přímo neslouží dětem a mládeži.
3) V náplni činnosti předškolních a školních zařízení upustit od principu kolektivní výuky a zdůraznit rozvoj individuality dítěte.
4) Umožnit vznik alternativních školních zařízení soukromými a právnickými osobami.
5) Zohlednit ten fakt, že do resortu MŠMT bylo převedeno odborné školství.
Poslanci poukazovali na to, aby se v další legislativní činnosti zcela upustilo od zavádění Středisek školního stravování a aby se zdůraznila náročnost práce pedagogů a vychovatelů ve speciálních školských zařízeních. Bylo dáno v úvahu, zda by již v této novele nemohly být zajištěny podmínky, za nichž může soukromá či církevní škola (např. jazyková) udělovat diplomy ekvivalentní diplomům státních škol srovnatelného typu.
Na závěr bylo přijato jednomyslně všemi momentálně přítomnými poslanci unesení č. 90. (přítomno 12 poslanců).
3.
Zásady zákona ČNR, kterým se upravují podmínky prodeje a rozšiřování
tiskovin a jiných předmětů způsobilých ohrozit mravnost (tisk 156).
Nejprve byla zvolena komise pro přípravu usnesení ve složení: posl. D. Kolářová, F. Homola, A. Chutný. Iniciativní návrh zákona uvedl zástupce předkladatelů, posl. M. Výborný. Zpravodajskou zprávu přednesl posl. F. Homola.
V diskusi vystoupili poslanci F. Homola, A. Chutný, D. Kolářová, J. Hájek.Byla konzultována návaznost návrhu na trestní zákon - § 205 o ohrožování mravnosti a na zákon Slovenské národní rady. Bylo doporučeno vypustit zásadu č. 1. z důvodu rozporu se zásadou 4. Poslanci doporučili nahradit znění "způsobilé ohrozit mravnost" pojmem "vyvolávající sexuální vzrušení" ve všech případech a při dalším legislativním postupu se vyvarovat vágních formulací, jako např: všeobecné zvyšování kulturnosti.
K návrhu zákona bylo přijato usnesení č. 91. Pro hlasovalo 10 poslanců, nikdo nebyl proti, 2 se zdrželi hlasování.
4a.
Vládní návrh zákona FS o mimosoudních rehabilitacích (tisk FS 442)
Úvodní výklad přednesl JUDr. Liška z Úřadu předsednictva vlády ČSFR. Byla zvolena komise k přípravě usnesení ve složení posl. J. Hájek, J. Ryšlinková, J. Kalfus.
Následovala rozprava. V ní vystoupili poslanci J. Kalfus, J. Růžička, Z. Smělík, V. Šplíchal, J. Hájek. Bylo připomenuto usnesení výboru č. 72, jež bylo přijato k původnímu znění zákona (tisk FS 298). Bylo konstatováno, že návrhy z doporučení výboru byly v novém znění realizovány. Poslanci doporučili připomínky:
a/ zvážit rozpočtové důsledky pro Českou republiku a rozpočtové kompetence,
b/ do zákona by měly být zařazeny i případy znárodnění drobných provozoven (do 50 zaměstnanců) provedené podle výjimek ze zákona 114/48 Sb.
Návrhová komise předložila návrh na usnesení č. 92. Usnesení nebylo přijato (pro hlasovalo 7 členů výboru, jeden byl proti, 3 se zdrželi hlasování). Následovalo hlasování podle jednotlivých připomínek. Ani zde nedošlo k souhlasu nadpoloviční většiny členů, výsledek byl stejný jako u souhrnného hlasování. Poslanec R. Hába poté navrhl revokovat původní hlasování z toho důvodu, že se změnily podmínky (během hlasování se změnil počet přítomných členů výboru). O návrhu posl. Háby se hlasovalo (+10, 0, 2). Tím bylo přistoupeno k novému hlasování, jehož výsledkem bylo schválení usnesení s následujícím poměrem hlasů 9 pro, 2 proti, jeden se zdržel hlasování.
4.
Různé
4.1.Výbor vzal na vědomí informaci ministerstva kultury (viz příloha k zápisu) o způsobu řešení evidence vydavatelů v sousedních demokraciích, jež byla vyžádána výborem při projednávání návrhu zákona o neperiodických publikacích (usnesení výboru č. 29/1990).
4.2.Výbor projednal předložený legislativní výhled vlády ČR a ČSFR na I. pololetí 1991 a jednotliví poslanci byli určeni za zpravodaje k jednotlivým návrhům zásad zákonů a vládních návrhů.
5.
Sdělení předsedy
Předseda výboru informoval
-o jednání předsednictva ČNR,
-návrhu na přeřazení poslanců do výborů,
-jednání VOCR ČNR k otázkám liberalizace cen,
-možnostech přihlásit se do zájmových organizací (radioklub),
-rezoluci ZV odborového svazu pracovníků ve stavebnictví a výrobě stavebních hmot.
Výbor vzal na vědomí informaci ministerstva kultury (viz příloha k zápisu) o způsobu řešení evidence vydavatelů v sousedních demokraciích, jež byla vyžádána výborem při projednávání návrhu zákona o neperiodických publikacích (usnesení výboru č. 29/1990).
Výbor projednal předložený legislativní výhled vlády ČR a ČSFR na I. pololetí 1991 a jednotliví poslanci byli určeni za zpravodaje k jednotlivým návrhům zásad zákonů a vládních návrhů.
Jednání ve čtvrtek 31. 1. 1991:
6.
Informace o výhledu činnosti na rok 1991 a plnění úkolů za rok 1990
v resortu ministerstva financí ČR v souvislosti s kontrolou plnění
Programového prohlášení vlády ČR
Výklad přednesl ministr financí ČR ing. Karel Špaček. Informoval o:
a/ hlavních problémech státního závěrečného účtu na rok 1990 a kvantifikoval jednotlivé vlivy podílející se na výsledném saldu (-1,7 mld. Kčs),
b/ vytváření soustavy finančních úřadů,
c/ stavu legislativní činnosti,
d/ vytváření finančního trhu,
e/ stavu pokladního plnění příjmů a výdajů státního rozpočtu za leden 1991.
V diskusi vystoupili poslanci Z. Smělík, J. Kapusta, J. Kalfus, R. Hába, M. Vlk, J. Hájek, F. Homola, J. Maryt. Poslanci konstatovali, že při sestavování státního rozpočtu byly respektovány určité parametry a proporce, které se značně odchylují od současné skutečnosti. Byly diskutovány: rozpočtový vztah Morava a Slezsko versus Čechy, otázky platební neschopnosti podniků, rozdělování zbytkových prostředků KNV, nedostatečné kontroly ze strany finančních úřadů a vznik daňových úniků a neplacení daní u současné podnikatelské sféry, nutnost urychlení prací na zákonu o majetku obcí a další otázky.
Na závěr výbor doporučil podporovat ministerstvo financí v jeho úsilí o udržení rozpočtu a finanční politiky v intencích programového prohlášení. Usnesení nebylo přijímáno.
7.
Návrh zákona ČNR, kterým se mění a doplňuje zákon České národní rady
č. 36/1973 Sb., o orgánech geodézie a kartografie (tisk 157).
Úvodní výklad podal předkladatel posl. M. Benda. Jeho výklad doplnil ředitel Ústředního úřadu kartografického ing. Radouch. Zpravodajem byl posl. F. Nerad.
Návrhovou komisi na přípravu usnesení tvořili poslanci: J. Hájek, F. Nerad, J. Hofrová. Následovala rozprava, ve které vystoupili poslanci J. Kalfus, D. Kolářová, F. Nerad, J. Hájek.
Výbor svým usnesením č. 66 doporučil návrh neschválit.
8.
Informace o výhledu činnosti na rok 1991 a plnění úkolů za rok 1990 v
resortu ministerstva státní kontroly ČR v souvislosti s kontrolou
plnění Programového prohlášení vlády ČR.
Úvodní výklad podal ministr kontroly B. Tichý. Informoval o:
a/ předpokládané činnosti ministerstva kontroly ve II. pololetí 1991,
b/ hlavních kontrolních akcích v uplynulém období (majetek KSČ, SSM, odchod sovětských vojsk, připravenost na přechod na novou normu o pitné vodě aj.),
c/ vyřizování stížností,
d/ kontrole cen po jejich liberalizaci.
V rozpravě vystoupil jako první posl. A. Chutný. Přednesl kritické stanovisko k činnosti ministerstva kontroly a práci ministra kontroly F. Tichého. Poukázal na to, že nedostatečná razance ministra při jednání ve vládě a obhajování nutnosti principu kontroly vedla de facto k rozpadu kontrolního systému v místech. V diskusi k problematice vystoupili poslanci: J. Kapusta, D. Kolářová, J. Kalfus, F. Nerad, Z. Smělík, J. Hájek, V. Růžička, M. Vlk. Byla zvolena návrhová skupina k přípravě usnesení ve složení posl. A. Chutný, J. Kapusta, J. Hájek. Výbor doporučil návrhové skupině zpracovat stanovisko a přednést je na pokračování schůze příští týden dne 6. února 1991.
Poté bylo jednání výboru přerušeno do středy 6. 2. 1991.
Jednání ve středu 6. února 1991:
Přerušenou schůzi znovu otevřel a řídil místopředseda výboru posl. J. Kapusta.
Pokračování projednávání bodu 8.
Skupina poslanců ve složení A. Chutný, J. Kapusta, J. Hájek přednesla návrh na usnesení č. 94.
V návrhu usnesení bylo konstatováno: V průběhu 6. volebního období se RKV několikrát zabýval problematikou státní kontroly, úlohou a funkcí ministerstva státní kontroly v tomto systému, přesto stav na úseku státní kontroly má sestupnou tendenci. Kontrolní systém minulého období byl paralyzován, nebyl však vytvořen systém nový, který by umožnil v složitém přechodném období účinnou kontrolní činnost, včetně objektivní zpětné vazby. Z poslaneckých průzkumů bylo zjištěno, že tento stav je veřejností kritizován a pro nejbližší období je neudržitelný. Ministr státní kontroly České republiky ing. Bohumil Tichý, přestože byl rozpočtovým a kontrolním výborem a předsednictvem ČNR na tuto situaci upozorňován, nedokázal zajistit nápravu. Tyto skutečnosti byly za účasti ministra B. Tichého projednány na 23. schůzi rozpočtového a kontrolního výboru dne 31.1. 1991. Rozpočtový a kontrolní výbor je toho názoru, že osoba stávajícího ministra není dostatečnou garancí pro dosažení žádoucích změn a z toho důvodu navrhuje ČNR vyslovit jeho práci nedůvěru. Předseda výboru byl pověřen, aby seznámil všechny poslanecké kluby se stanoviskem rozpočtového a kontrolního výboru a požádal je o jejich stanoviska.
Usnesení bylo přijato 10 hlasy pro, 3 byli proti a jeden se zdržel hlasování.
Pokračování projednávání bodu 1.
V pokračující diskusi předseda výboru posl. P. Kozánek informoval o stanoviscích garančního národohospodářského výboru a ústavně právního výboru, které nedoporučily vyslovit s tiskem souhlas. Do diskuse se dále přihlásili posl. J. Kalfus a I. Svoboda. Bylo poukázáno na to, že v současné době existuje několik variant oficiálně předložených návrhů zákonů k půdě ve Federálním shromáždění. Každý má svoje nedostatky. Výbor doporučil podpořit jako základ vládní návrh zákona a ten eventuálně dopracovat dle připomínek.
Návrh poslance Moskala doporučil Federálnímu shromáždění nepředkládat.
K tisku 162 bylo přijato usnesení č. 93, které bylo schváleno 11 hlasy pro, 2 hlasy byly proti, žádný se nezdržel.
Pokračování projednávání bodu 4.
4.3.Zástupci Českého statistického úřadu předložili poslancům informaci o materiálech připravovaných k místní problematice - ročenky jednotlivých okresů. K tomu se odvinula diskuse. Vystoupili v ní poslanci Z. Smělík, F. Homola, F. Nerad. Hlavní otázkou byla možnost využívat dodaných materiálů jako podkladů k posuzování dotační politiky podle místní sociální potřebnosti. Bylo konstatováno, že zatím objektivní posouzení neumíme. Bylo by třeba vybudovat evidenci podniků až na jednotlivé závody podniků s ohledem na nutnou transparentnost tvorby zdrojů.
4.4.Byli zvoleni zástupci na schůzku se starosty měst a obcí: poslanci J. Růžička a V. Šplíchal.
Jednání ve čtvrtek 7. 2. 1991:
Jednání pokračovalo v přestávce plenárního zasedání ČNR bodem 4. - Různé. Schůzi řídil předseda výboru posl. P. Kozánek.
4.5.Na základě informace předsedy výboru o stavu rozpočtových prostředků pro státní správu, k němuž došlo vlivem 10% snížení proti původnímu návrhu a na základě doporučení církevního a humanitárního výboru (viz usn. CHV ČNR), doporučil výbor, aby v souvislosti s projednáváním vládního programového prohlášení bylo shromážděním ČNR vládě České republiky doporučeno, aby přijala rozpočtové opatření při maximální míře úspornosti s cílem zajistit chod státní správy a poskytla rozpočtovým opatřením Svazu bojovníků za svobodu dotaci na rok 1991 v celkové výši 7,7 mil. Kčs na základě zdůvodněného požadavku (projednaného v CHV a RKV). Předseda výboru P. Kozánek byl zmocněn, aby tento návrh na plénu odůvodnil.
Bylo přijato usnesení č. 95 (jednomyslně všemi přítomnými 12 poslanci).
Tím byl naplněn pořad 23. schůze rozpočtového a kontrolního výboru ČNR, kterou ukončil jeho předseda 6. února 1991 ve 13. 00 hod.
ing. Josef Hájek |
ing. Petr Kozánek |
ověřovatel |
předseda |
Zapsal: ing. Petr Jelínek
V Praze dne 11. února 1991