ČESKÁ NÁRODNÍ RADA
VI. volební období
rozpočtový a kontrolní výbor
Zápis
z 21. schůze výboru, která se konala ve dnech
od 7. do 10. ledna 1991
14. ledna 1991
Zápis
z 21. schůze rozpočtového a kontrolního výboru ČNR, která se konala ve dnech od 7. do 10. ledna 1991 v Deštném v Orlických horách.
Přítomni: poslanci rozpočtového a kontrolního výboru ČNR
a hosté dle prezenčních listin
Omluveni: 7. 1. - posl. J. Hájek, J.Kapusta, J. Maryt,
8. 1. - posl. J. Hájek, P.Kozánek, J. Maryt,
I. Svoboda,
9. 1. - posl. J. Maryt, P. Kozánek, I. Svoboda,
10. 1. - posl. J. Maryt, P. Kozánek, I. Svoboda,
M. Vlk
Neomluveni: posl. J. Hofrová, D. Kolářová, J. Ryšlinková
(7. - 10. 1.)
Zasedání zahájil v pondělí 7. 1. a řídil posl. V. Šplíchal. Úvodem přivítal všechny přítomné poslance a hosty v okrese Ústí nad Orlicí a navrhl následující pořad jednání:
NÁVRH POŘADU:
pondělí 7. 1. 1991:
1.Návrh prezidenta České a Slovenské Federativní republiky na Ústavní zákon o Ústavním soudu České a Slovenské Federativní republiky (tisk FS 373)
2.Návrh skupiny poslanců Federálního shromáždění na projednání zásad zákona o Ústavním soudu České a Slovenské Federativní Republiky (tisk FS 381)
3.Návrh Ústavního zákona prezidenta ČSFR o celostátním referendu (tisk FS 372)
4.Informace
úterý 8. 1. 1991:
5.Vládní návrh zákona o zřízení Slezské univerzity, Jihočeské univerzity, Západočeské univerzity, Univerzity Jana Evangelisty Purkyně a Ostravské univerzity (tisk 125)
6.Vládní návrh zásad zákona ČNR o ochraně přírody (tisk 127)
středa 9. 1. 1991:
7.Návštěva Muzea řemesel (Deštné)
8.Seminář k zavádění nové daňové soustavy v rámci ekonomické reformy (základy daňového systému, hlavní druhy daní a jejich vliv na usměrňování ekonomiky)
čtvrtek 10. 1. 1991:
9.Seminář k zavádění nové daňové soustavy v rámci ekonomické reformy (daň z příjmu obyvatelstva, přechod na daň z přidané hodnoty, organizace a činnost finančních úřadů)
10.Setkání s představiteli obecního zastupitelstva. Problematika místních daní a poplatků a hospodaření s obecním majetkem.
Takto navržený pořad byl schválen všemi 11 přítomnými poslanci.
1.
Návrh prezidenta České a Slovenské Federativní republiky na
Ústavní zákon o Ústavním soudu České a Slovenské Federativní
republiky (tisk FS 373)
2.
Návrh skupiny poslanců Federálního shromáždění na projednání
zásad zákona o Ústavním soudu České a Slovenské Federativní
Republiky (tisk FS 381)
Úvodem byla ustavena návrhová komise ve složení poslanců: P. Kozánek, I. Svoboda, A. Chutný. Zpravodajskou zprávu přednesl posl. P. Kozánek.
Podal stručný výklad zákona o Ústavním soudu z období 1. republiky (zákon z r. 1920) a Ústavního zákona 143/1968 Sb, hl. 6, čl. 86-101. V reakci na předložené návrhy zákonů uvedl, že v souvislosti s prací na zákonu o Ústavě ČSFR není nutno tento návrh předkládat.
V rozpravě k návrhům zákonů vystoupili poslanci: J. Kalfus, A. Chutný, I. Svoboda, F. Nerad, a to opakovaně.
K návrhu dle tisku FS 373 poslanci konstatovali, že problematika je obecněji a výstižněji řešena v návrhu zásad zákona (tisk FS 381), že zákon neobsahuje kontrolu souladu zákonů s mezinárodně právními závazky a možnost podání ústavní žaloby na prezidenta. Návrh též nerozhoduje o ústavních stížnostech proti vydání osvědčení kandidátovi zvolenému za poslance Federálního shromáždění a proti usnesení Federálního shromáždění o neosvědčení platnosti volby nebo ztrátě mandátu poslance Federálního shromáždění a nedostatečně upravuje podmínky o vydání rozhodnutí o neústavnosti politických stran nebo hnutí.
Bylo doporučeno, předložit návrh zákona podle návrhu zásad ústavního zákona o Ústavním soudu České a Slovenské Federativní Republiky dle tisku FS 381, i když podle tisku není jasné, jak bude fungovat vzájemná součinnost všech třech ústavních soudů. Z diskuse vyplynula i skutečnost, že není jasné oprávnění Ústavního soudu k zahájení řízení z vlastní iniciativy.
ad 1/ K návrhu prezidenta České a Slovenské Federativní republiky na ústavní zákon o Ústavním soudu České a Slovenské Federativní republiky (tisk FS 373) bylo přijato usnesení č. 83, které schválili přítomní poslanci následujícím poměrem hlasů: pro 9, proti žádný, nikdo se nezdržel.
ad 2/ K návrhu skupiny poslanců Federálního shromáždění na projednání zásad zákona o Ústavním soudu České a Slovenské Federativní Republiky (tisk FS 381) bylo přijato usnesení č. 84, které schválili přítomní poslanci stejným poměrem hlasů jako v předchozím případě (+9; 0; 0).
3.
Návrh Ústavního zákona prezidenta ČSFR o celostátním referendu
(tisk FS 372)
Po volbě návrhové komise ve složení poslanců: R. Hába, A. Chutný, J. Vlk, přednesl zpravodajskou zprávu posl. R. Hába. Zákon nedoporučil k přijetí. V diskusi k návrhu zákona vystoupili následující poslanci: I.Svoboda, J. Kalfus, P. Kozánek, F. Nerad.
Poslanci vyslovili názor, že jde o pokus obejít zákaz majorizace garantovaný ústavou a faktickým složením federálního shromáždění; navržené referendum k libovolné otázce je destabilizijícím prvkem politiky (příklad předválečného Německa). Zákon o celostátním referendu by měl obsahovat přesné vymezení předmětu referenda a to pouze v otázce uplatnění práva na sebeurčení až po odtržení a v otázkách dotýkajících se suverenity státu. Nad rozsah zákona o celostátním referendu by měla být přijata norma o referendu místním. Celostátní referendum by měl vyhlásit pouze prezident z vlastního rozhodnutí nebo na návrh FS.
Hlasováním pro - 9, proti - 0, zdrželi se - 0, bylo přijato usnesení č. 85, ve kterém rozpočtový a kontrolní výbor vyslovuje nesouhlas s návrhem zákona v předloženém znění.
4.
Informace
Poslanec V. Šplíchal seznámil členy výboru s problematikou příhraničních okresů, okresu Ústí nad Orlicí a problémy města Deštné v Orlických horách. Současně informoval o zajímavostech Orlických hor.
Jednání v úterý 8. 1. 1991
5.
Vládní návrh zákona o zřízení Slezské univerzity, Jihočeské
univerzity, Západočeské univerzity, Univerzity Jana Evangelisty
Purkyně a Ostravské univerzity (tisk 125)
Vzhledem k tomu, že projednávání návrhu nebyl přítomen ani zástupce předkladatele, ani se nedostavila zpravodajka, přítomní poslanci jednomyslným hlasováním doporučili návrh zákona projednat v pozdějším období, na některé další ze schůzí výboru.
6.
Vládní návrh zásad zákona ČNR o ochraně přírody (tisk 127)
Zpravodajskou zprávu k návrhu zásad přednesl poslanec J. Kapusta. Do návrhové komise pro přípravu usnesení byli schváleni poslanci J. Kapusta, V. Šplíchal, A. Chutný. V rozpravě vystoupili: J. Kalfus, F. Nerad, Z. Smělík, V. Šplíchal.
V rozpravě kladli poslanci důraz na osvětu při výchově ke vztahu k přírodě, na zahrnutí této výchovy do školních osnov spíše než proti zavádění postihování tresty. Dále poslanci doporučili vymezit případy, kdy poškození přírody bude kvalifikováno jako trestný čin a pokuty za přestupky na úseku ochrany přírody převádět do prostředků na ochranu přírody. K úvaze bylo dáno i vytvoření speciálního fondu na ochranu přírody.
K návrhu zásad předložila komise k přípravě usnesení návrh, jež byl přijat deseti přítomnými poslanci jednomyslně (usn. č. 86).
Jednání ve středu 9. 1. 1991
7.
Návštěva Muzea řemesel (Deštné)
Poslanci navštívili muzeum řemesel v Deštném. Seznámili se s tím, jak bylo toto vlastivědné muzeum přes nesouhlasná stanoviska stranických orgánů v 80. letech budováno iniciativou občanů, prohlédli si expozice dokumentující vývoj řemesel (sklářství, textilní řemesla, zpracování dřeva), národopisnou expozici a expozici ochrany přírody.
Nad rámec původního programu poslanci navštívili čistírnu odpadních vod a seznámili se způsobem řešení čistění odpadních vod v obci. Zajímali se též o použitý způsob technického řešení (mechanické předčištění, biologický stupeň aerací aerátorem s dosazováním nasáváním z dosazovací nádrže vlivem tlakového spádu pod aeračním kolem, recirkulace přepadem a odvod do usazovací nádrže s čerpáním kalu).
Dále se poslanci zabývali problematikou malé privatizace a soukromého podnikání. Navštívili soukromé pekařství a soukromou cukrárnu v Deštném.
Odpoledne převzal řízení schůze místopředseda výboru posl. J. Kapusta.
8.
Seminář k zavádění nové daňové soustavy v rámci ekonomické
reformy
(základy daňového systému, hlavní druhy daní a jejich
vliv na usměrňování ekonomiky)
9.
(daň z příjmu obyvatelstva, přechod na daň z přidané hodnoty,
organizace a činnost finančních úřadů)
Úvodní výklad podal nám. ministra financí ing. Culík. Jeho výklad doplnila JUDr. Sobotková, pracovnice daňového odboru ministerstva financí ČR.
V rámci semináře byly probrány následující tematické okruhy:
-koncepce nové daňové reformy
-příprava zákona o daňovém řízení
-druhy daní v nové soustavě (daň z přidané hodnoty vč. dovozní daně, daň z nemovitostí, daň silniční, dědická a darovací daň vč. převodů nemovitostí, soudní poplatky, správní poplatky, odvod k ochraně životního prostředí, odvody volného zůstatku zisku státních podniků, odvody stabilizační a regulační, odvody z mezd).
-činnost daňových orgánů - finančních úřadů.
V diskusi k uvedenému okruhu problémů vystoupili poslanci: F. Nerad, F. Homola, J. Hájek, V. Šplíchal, J. Kalfus, Z. Smělík.
V rámci semináře vystoupili i někteří z hostů - pracovníci okresního úřadu.
Jednání ve čtvrtek 10.1. 1991
10.
Setkání s představiteli obecního zastupitelstva. Problematika
místních daní a poplatků a hospodaření s obecním majetkem.
Úvodem se navzájem představili poslanci RKV a zástupci místních orgánů z obcí Deštné v Orlických horách a Olešnice.
V diskusi vystoupili všichni zúčastnění poslanci. Byly diskutovány otázky problematiky chráněné krajinné oblasti, ochrany přírody, výstavby a infrastruktury v CHKO.
Zástupci obecních zastupitelstev seznámili poslance s problémy nově ustavených zastupitelstev, s problematikou příhraničí a nedostatky jejího řešení. Byla zdůrazňována nutnost regionálního přístupu. V souvislosti s tím byly probírány otázky příjmové základny obcí - výnosy z daní, poplatků, event. podnikatelské činnosti na základě majetku obce a z dotací ze státního rozpočtu.
Poslanci objasňovali principy přijatého zákona o místních poplatcích, zákona o rozpočtových pravidlech. Nastínili způsob rozdělování dotací okresním úřadům ze státního rozpočtu a zabývali se i filosofií návrhu zákona o majetku obcí.
Místopředseda výboru posl. J. Kapusta schůzi ukončil ve čtvrtek 10. ledna v 22.00 hodin.
ing. Josef Hájek |
ing. Petr Kozánek |
ověřovatel |
předseda |
Zapsal: ing. Petr Jelínek
V Praze dne 15. ledna 1990