ČESKÁ NÁRODNÍ RADA
VI. volební období
rozpočtový a kontrolní výbor
Zápis
z 20. schůze výboru,
která se konala 19., 20. a 21. prosince 1990
28. prosince 1990
Zápis
z 20. schůze rozpočtového a kontrolního výboru ČNR, která se konala dne 19., 20. a 21. prosince 1990
Přítomni: poslanci rozpočtového a kontrolního výboru ČNR
a hosté dle prezenčních listin
Nepřítomni: 19. 12. - posl. J. Ryšlinková
20. 12. - psol. D. Kolářová, J. Ryšlinková
Společnou část schůze zahájil posl. P. Kalvoda, předseda ústavně právního výboru ČNR, který přivítal všechny přítomné hosty a poslance. Navrhl pořad společného jednání na 19. 12. 1990 který byl schválen jednomyslně.
NÁVRH SPOLEČNÉHO POŘADU dne 19. 12. od 13.30 hodin
1.Vládní návrh zákona o působnosti orgánů České republiky v oblasti cen - doplňky a změny
2.Vládní návrh zákona o státním rozpočtu na rok 1991 (tisk 220)
SAMOSTATNÁ část schůze RKV:
3.Návrh Ústavního zákona prezidenta ČSFR o Ústavním soudu České a Slovenské Federativní Republiky (tisk FS 373)
4.Návrh Ústavního zákona prezidenta ČSFR o celostátním referendu (tisk FS 372)
1.
Vládní návrh zákona o působnosti orgánů České republiky
v oblasti cen - doplňky a změny
Úvodní výklad poskytl ministr financí ČR ing. K. Špaček, jeho výklad rozvedl nám. ministra ing. Dvořák.
V diskusi vystoupili poslanci J. Kalfus, I. Svoboda, J. Hájek, F. Nerad, Z. Smělík, F. Homola, J. Kapusta, J. Růžička, P. Kozánek.
Rozpočtový a kontrolní výbor ČNR se seznámil s náměty přednesenými ministrem financí ČR a konstatoval, že dosud není v situaci, o níž by se měl věcně vyjádřit. V případě, že navrhovatel učiní zmíněné náměty předmětem pozměňovacích návrhů, budou věcně projednány na schůzi České národní rady. Další možností je rozhodnutí navrhovatele o zpětvzetí návrhu zákona; v takovém případě se doporučuje souhlas sněmovny s tímto postupem.
V tomto duchu bylo přijato usnesení výboru č. 78, které schválili poslanci hlasováním: 9 hlasů pro, 4 proti, 1 se zdržel.
2.
Vládní návrh zákona o státním rozpočtu České republiky na rok
1991 - doprojednání z 18. schůze.
Úvodní výklad přednesl ministr financí ČR ing. K. Špaček. Zpravodajskou zprávu uvedl posl. I. Svoboda. Doplnil v ní výklad o rozdělení příjmů a výdajů podle hustoty obyvatel a podle území s tím, že nelze v současné době provést objektivní hodnocení dotování místům a okresům z toho důvodu, že neexistují základní spravedlivá kritéria rovná pro všechny okresy. Zmínil se též o dotacích jednotlivým společenským organizacím a doporučil snížení dotace Svazu obcí a měst na nulu.
V diskusi dále vystoupili poslanci Z. Smělík, J. Kalfus, J. Kapusta, I. Svoboda (za RKV), M. Sedláček, A. Andrle, M. Výborný (za ÚPV). V diskusi bylo konstatováno, že navržený rozpočet splňuje předpokládané protiinflační funkce a zakládá transformační schopnost ekonomiky. Současně bylo poukázáno na rizikovost v příjmové oblasti, na to, že výdajová oblast zabezpečuje nejvyšší možnou míru společenské spotřeby a stability je dosahováno tvorbou rezerv. Z diskuse též vyplynulo, že přerozdělování zdrojů až na úroveň okresů a obcí je dáno především odvozením z minulého rozpočtového období, což neumožňuje stanovit objektivní kriteria pro rozdělování v příštím roce. Nelze určit ani zásadní standardy společenské spotřeby, o něž se musí tato kriteria opírat.
Výbor doporučil předsednictvu ČNR, aby po dohodě s vládou ČR zabezpečilo průběžné sledování stavu rozpočtu a čerpání rozpočtových rezerv alespoň v jednoměsíčních lhůtách a aby předem vláda projednala s Českou národní radou veškeré zásadní rozpočtové změny.
Výbor doporučil, aby společným zpravodajem na schůzi České národní rady byl poslanec Ivo Svoboda.
Rozpočtový a kontrolní výbor projednal návrh na usnesení ČNR ke státnímu rozpočtu, které na schůzi předloží jako tisk č. 152. O tomto návrhu usnesení bylo hlasováno (pro bylo 12 poslanců, nikdo se nezdržel, nikdo nebyl proti).
V rámci projednávání otázek o rozpočtu přednesl posl. I. Svoboda návrh zprávy rozpočtového a kontrolního výboru k státnímu závěrečnému účtu, neboť již dříve bylo rozhodnuto, že státní závěrečný účet za rok 1989 a státní rozpočet na rok 1991 se budou projednávat společně. Návrh zprávy výborů, kterou přednesl pol. Svoboda, výbor schválil jednomyslně všemi přítomnými poslanci. Tato zpráva bude předložena schůzi České národní rady jako tisk 142.
Na závěr projednávání zákona o státním rozpočtu na rok 1991 bylo přijato usnesení č. 74. Z přítomných 16 poslanců 13 hlasovalo pro, 2 byli proti, 1 se zdržel hlasování.
Další řízení schůze převzal místopředseda rozpočtového a kontrolního výboru ČNR posl. J. Kapusta. Navrhl, aby proti původnímu pořadu jednání, který byl uveden na pozvánce, byl vypuštěn bod 3. "Návrh Ústavního zákona prezidenta ČSFR o Ústavním soudu České a Slovenské Federativní Republiky" a bod 4. "Návrh Ústavního zákona prezidenta ČSFR o celostátním referendu" a na místo toho aby byl projednán jako 3. bod "Vládní návrh zákona o státním rozpočtu České a Slovenské Federativní Republiky (tisk FS 365)", jež byl výboru přikázán v průběhu jednání. Tento návrh změny pořadu jednání poslanci jednomyslně schválili.
3.
Vládní návrh zákona o státním rozpočtu České a Slovenské
Federativní Republiky na rok 1991 (tisk FS 365).
Úvodem byla zvolena návrhová komise ve složení poslanci J. Hájek, J. Kalfus, Z. Smělík. Vzhledem k tomu, že návrh zákona byl výboru doručen v průběhu jednání 20. schůze, poslanci si zákon nejprve prostudovali. Potom se seznámili s informací ministra financí ČR, jež se týkala § 9 návrhu zákona k problematice finančního hospodaření pojišťoven.
Následovala rozprava. V ní vystoupili posl. A. Chutný, F. Homola, F. Nerad, J. Kapusta, Z. Smělík, J. Růžička, J. Kalfus, P. Kozánek. Někteří poslanci vystoupili opakovaně. Diskutována byla investiční výstavba a její krytí, zejména investiční výstavba v armádě, dále bylo konstatováno, že rostou náklady na Kancelář presidenta republiky, bylo doporučováno, aby se snížil rozpočet federálního ministerstva vnitra a tyto finanční prostředky byly převedeny příslušným republikovým ministerstvům vnitra. Současně bylo poukazováno na to, že je nutno krýt v rozpočtu republik z prostředků federace příspěvek na učňovské školství z důvodu novely školského zákona, který přijala federace; dále bylo doporučováno rezervy rozpouštět důsledně ve stanoveném poměru dohodnutého při jednáních o kompetencích. Bylo poukazováno na to, že se nedostává prostředků na léky a požadováno, aby rezervy byly přednostně rozpouštěny ve prospěch nákupu léků. Již z toho důvodu, že dojde ke zvýšení cen vlivem snížení hodnoty koruny devalvací. Důsledky devalvace v těchto dovozech léků musí federace kompenzovat republikovým rozpočtům.
Na závěr bylo přijato usnesení č. 79 (pro hlasovalo 14, nikdo nebyl proti, 1 se zdržel hlasování).
Místopředseda výboru posl. J. Kapusta navrhl další změnu pořadu jednání. Doporučil projednat návrh zákona skupiny poslanců Federálního shromáždění o převodu státního majetku do Fondu hospodářské obnovy a o podmínkách jeho privatizace. Také tento doplňující návrh byl jednomyslně schválen.
4.
Návrh zákona skupiny poslanců Federálního shromáždění o převodu státního majetku do Fondu hospodářské obnovy a o podmínkách jeho privatizace (tisk FS 382).
Úvodní slovo k návrhu zákona měl posl. P. Kozánek. Informoval poslance o tom, že jde o paragrafované znění zákona, jehož zásady projednával výbor na své schůzi v říjnu 1990 a při tomto jednání tyto zásady odmítl. Zpravodajský nástin přednesl posl. J. Kalfus. Nedoporučil výboru návrh zákona k přijetí, protože problematika je řešena ve vládním návrhu zákona FS o převodu majetku státu na jiné osoby pro účely podnikání (tisk FS 257) a v návrhu zákona ČNR o působnosti orgánů ČR ve věcech převodu majetku státu na jiné osoby pro účely podnikání a o Fondu národního jmění České republiky (tisk 104).
Na základě vystoupení předsedy výboru P. Kozánka a zpravodaje výboru J. Kalfuse výbor přijal usnesení č. 80, ve kterém zákon nedoporučuje ke schválení. Usnesení bylo přijato 13 přítomnými poslanci jednomyslně, nikdo nebyl proti, nikdo se nezdržel.
5.
Sdělení předsedy.
Předseda výboru posl. P. Kozánek informoval o jednání 24. schůze předsednictva ČNR dne 12. 12. 1990. Dále sdělil, jaké návrhy zákonů byly přikázány rozpočtovému a kontrolnímu výboru (zásady zákona o ochraně přírody, o krajských univerzitách, o celostátním referendu a o Ústavním soudu). K jednotlivým zásadám popř. zákonům byli navrženi jako zpravodajové následující poslanci: J. Kapusta, J. Ryšlinková, J. Hába, P. Kozánek. Poslanci byli dále informováni o možnosti pracovat v některé odborné komisi pro přípravu Ústavy České republiky. Současně jim bylo oznámeno, aby sdělili legislativnímu odboru Kanceláře ČNR případnou zákonodárnou iniciativu pro I. pololetí 1991.
6.
Různé.
Posl. V. Šplíchal informoval o předpokládaném programu následující výborové schůze - výjezdního zasedání v Deštném v Orlických horách.
Poslanci měli též možnost seznámit se s pozvánkou na seminář "Ekonomické podmínky v roce 1991 se zaměřením na cenovou, daňovou a devizovou politiku a vnitřní směnitelnost koruny".
20. schůze rozpočtového a kontrolního výboru pak pokračovala o přestávce zasedání České národní rady dne 21. 12. 1991. Výbor se sešel, aby posoudil připomínky, které vzešly z diskuse k návrhu zákona o státním rozpočtu na rok 1991 a připomínky k návrhu usnesení ČNR č. 92 předloženému rozpočtovým a kontrolním výborem. Postupně byly projednány připomínky poslanců Andrleho, Štraita, Straška, Budínského, Litomiského, Stiebera, Homoly, Smělíka, K. Procházky, Honajzra, Stibice, Lagové, Biňovce, Balcárka, Piverky, Kapusty, Krčmy, J. Ježka, Mašatové, Květa, Dohnala, Holomka, Sapáka, Pitharta, Klimeše, Čecha, Jančáryho, Wantuly, Komárka, Nedbálka, Fonioka, Sedláčka, Loma, Mazalové, Berezy, Klenera, Žáka, Effenbergera, Hájka, Tichého, Hejska, Payna, Pavely, Vondráčka, Kolářové, Macháčka, Smělíka, Balcárka, Moserové a Jakla. Výbor zmocnil posl. Svobodu, aby přednesl stanovisko k projednaným připomínkám na schůzi České národní rady. Toto zmocnění bylo přijato usnesením RKV č. 81. Usnesení bylo přijato jednomyslně všemi přítomnými poslanci.
Projednáním shora uvedených bodů byl naplněn pořad 20. schůze rozpočtového a kontrolního výboru ČNR, jejíž jednání ukončil předsedající posl. P. Kozánek 21. prosince 1990 v 20.00 hodin.
ing. Josef Hájek |
ing. Petr Kozánek |
ověřovatel |
předseda |
Zapsal: ing. Petr Jelínek
V Praze dne 28. prosince 1990