ČESKÁ NÁRODNÍ RADA 

VI. volební období

rozpočtový a kontrolní výbor

 

Zápis

z 12. schůze výboru,

která se konala 17., 18., 19. října 1990

22. října 1990

Zápis

z 12. schůze rozpočtového a kontrolního výboru ČNR, která se konala ve dnech 17., 18., a 19. října 1990

Přítomni: poslanci rozpočtového a kontrolního výboru ČNR

a hosté dle prezenčních listin

Nepřítomni: 17. 10. - posl. Kolářová

18. 10. - posl. Hofrová, Kolářévá, Maryt,

Ryšlinková,

19. 10. - posl. Hofrová, Homola, Kolárová,

Maryt, Vlk

Schůzi zahájil předseda výboru poslanec P. Kozánek, přivítal přítomné poslance a všechny hosty a předložil poslancům tento návrh pořadu:

Jednání 17. října 1990:

1.Vládní návrh zákona České národní rady o neperiodických publikacích (tisk 52)

2.Vládní návrh zákona o působnosti orgánů České republiky ve věcech převodů některých věcí ve vlastnictví státu do vlastnictví fyzických a právnických osob (tisk 55)

3.Příprava na průzkum ve Štětí

4.Sdělení předsedy

5.Různé

Jednání 18. října 1990:

6.Prohlídka papírenských provozů v SEPAP Štětí

7.Beseda s představiteli podniku na téma:

- činnost podniku v nových podmínkách daných ekonomickou reformou

-příprava na privatizaci - názory na transformační zákon

Jednání 19. října 1990:

8.Beseda s představiteli MNV Štětí a zástupci MNV okolních obcí k přípravě voleb do obecních zastupitelstev

Předložený návrh pořadu byl schválen s jednou doplňující změnou. Na žádost zpravodaje, který se nemohl dříve dostavit, byl posunut začátek projednávání bodu 1. a v úvodu schůze byl částečně předjednán bod 2 "Rozprava k návrhu zákona o malé privatizaci". Jednání schůze řídil po celou dobu jejího konání předseda rozpočtového a kontrolního výboru posl. P. Kozánek. Doporučil, aby napříště jednání výboru zahajovalo v 8.45 hod, kdy se budou vyřizovat organizačně-technické záležitosti (tj. prezence, příprava poslanců) a vlastní jednání bude začínat přesně od 9.00 hod, aby nedocházelo k zbytečným ztrátám času.

1.

Vládní návrh zákona České národní rady o neperiodických

publikacích (tisk 52)

Úvodní výklad podala nám. ministra kultury ČR J. Kopecká. Zpravodajskou zprávu přednesl posl. V. Šplíchal. Ve zprávě upozornil zejména na kvalitativně novou situaci po 17. listopadu 1989 a nutnost změnit podmínky i v oblasti vydavatelské činnosti, kde platí dosud starý tiskový zákon. Upozornil také na to, že dnes, na rozdíl od dřívějších 36 vydavatelských domů, máme přes 1000 vydavatelských licencí. Nastává určité nebezpečí nepřehlednosti. Dále se zabýval otázkou kvalifikace vydavatelů, řešením dotací a odvodů z nakladatelské činnosti a postavením nakladatelů vůči Literárnímu fondu. Na závěr doporučil návrh zákona schválit. Připomínky zpravodaje objasnily představitelky ministerstva kultury ČR dr. Karhanová a J. Kopecká.

Před zahájením rozpravy byla zvolena návrhová komise ve složení: posl. Šplíchal, Ryšlinková a Hofrová (hlasování: 10 pro, nikdo proti, 1 se zdržel). Následovala obecná rozprava. V ní vystoupili poslanci: J. Kapusta, R. Hába, J. Ryšlinková, F. Nerad, A. Chutný, V. Šplíchal, Z. Smělík. Nejproblematičtější se poslancům jevila výše pokut, dále ustanovení o registraci vydavatelů na ministerstvu kultury ČR a pravidelné nutnosti aktualizovat takovýto registrační seznam. Byl vysloven požadavek, aby ministerstvo kultury ČR podalo přehled, jak se vydavatelská činnost eviduje v sousedních státech. Bylo také doporučováno, aby výrobní organizace vč. soukromých podnikatelů měly možnost část svých nákladů (dotací na kulturu, sponzorství apod.) odečítat z daňového základu. V obecné rozpravě byly nakonec schváleny následující připomínky:

- s ohledem na §2 se doporučuje též zapracovat povinnost oznámení ukončení vydavatelské činnosti

- formulace o oprávnění k vydavatelské činnosti v §2 je zavádějící, doporučuje se formulovat jako zahájení vydavatelské činnosti.

V podrobné rozpravě k paragrafovanému znění vystoupili poslanci: J. Kalfus, J. Ryšlinková, J. Kapusta, J. Růžička, V. Šplíchal, Z. Smělík, z nichž někteří vystoupili opakovaně. Byly schváleny tyto připomínky:

§ 2, odst.3 změnit takto: "Ministerstvo kultury České republiky vede evidenci vydavatelů a jejich seznam zašle okresním úřadům. Aktualizaci seznamu zasílá okresním úřadům k 31.12. kalendářního roku.

§ 4, odst.4, písm. g zvýšit počet rozmnoženin na 300.

Předseda návrhové komise V. Šplíchal předložil na závěr projednávání tohoto bodu návrh usnesení č. 29. Usnesení bylo přijato (ze 14 přítomných poslanců: 10 pro, 1 proti a 3 se zdrželi).

2.

Vládní návrh zákona o působnosti orgánů České republiky ve věcech

převodů některých věcí ve vlastnictví státu do vlastnictví

fyzických a právnických osob (tisk 55).

Na úvod vystoupil předseda výboru posl. P. Kozánek, který připomněl, že obecná rozprava k danému zákonu byla projednána na minulé výborové schůzi, která se konala 11. října 1990 (viz zápis z této schůze, bod č. 2a). Poté se ujal slova zpravodaj posl. J. Kalfus, který nad rámec své zpravodajské zprávy z minulé výborové schůze doplnil některé problémové okruhy, týkající se vzájemných vazeb mezi federálním a republikovým návrhem zákona v oblasti kompetencí. Na základě obecné rozpravy byly schváleny tyto připomínky:

- není jasně stanoveno, kdo podává návrhy na zařazení provozních jednotek do privatizačního seznamu,

- obce se na výnosu z prodeje provozních jednotek podílejí neúměrně vysokým procentem; jsou vážné obavy z vniknutí velkého množství "inflačních peněz" jednorázově do ekonomiky

- zajistit systémové propojení navrhovaných změn v zákonu v obou republikách.

Následovala podrobná rozprava. V jejím úvodu připomenul posl. P. Kozánek, že pro oba dva návrhy zákonů byla na minulé výborové schůzi ustanovena návrhová komise ve složení: poslanci J. Kalfus, F. Homola, P. Kozánek. V podrobné rozpravě vystoupili posl.: F. Nerad, I. Svoboda, P. Kozánek, Z. Smělík, A. Chutný, J. Růžička, J. Ryšlinková, J. Kalfus, J. Maryt, J. Kapusta a M. Vlk. Na základě podrobné rozpravy byly schváleny následující připomínky k paragrafovanému znění:

§ 2

odst.3/ Přeformulovat takto: Za slovem podnikatele vyškrtnout "Svazu měst a obcí" a dále pokračovat ve znění: "a případně příslušných svazových odborových orgánů."

vložit odst. 4/: "Členem komise je i poslanec ČNR."

§ 3

Nahradit odst 1. zněním: "Předsedy komisí jmenuje ministr pro správu národního majetku a jeho privatizaci ze zástupců ONV nebo NVP."

§ 6

Vložit nový odstavec 1 a 2, zbývající přečíslovat.

odst. 1/ zní: "Komise přijímá a podává návrhy na zařazení provozních jednotek do privatizačního seznamu. Návrh mohou podat jak organizace, tak fyzické osoby."

odst. 2/ zní: "Návrh na zanesení do seznamu musí obsahovat: adresu a popis objektu, současného uživatele, předmět provozované činnosti.

vložit nový § 7a, následujícího znění:

"Státní podniky, rozpočtové a příspěvkové organizace a národní výbory (dále jen organizace), jsou povinny komisím nebo sekcím na žádost poskytovat údaje potřebné pro přípravu seznamu provozních jednotek."

§ 9

Sladit se zněním federálního zákona (např. formou odkazu). Upravit znění takto: nahradit slovo "okresního národního výboru" slovem "příslušného národního výboru" a škrtnout "nebo Národního výboru hlavního města Prahy."

§ 12

Sladit se zněním federálního zákona (např. formou odkazu).

§ 14

odst. 2/ nahradit novým zněním: "Výnos prodeje ostatních provozních jednotek připadne České republice."

odst. 3/ Vypustit slova: "a část výnosu podle odst. 2, který připadne příslušným národním výborům".

odst. 4/ nahradit novým zněním: "Výnos podle odst. 2, který připadne České republice odvede příslušný národní výbor na zvláštní účet ministerstva, jehož použití upraví zvláštní zákon."

Následovala diskuse, ve které poslanci upozornili na nutnost, aby některá ustanovení všech tří zákonů (federálního a obou republikových) měla jednotný charakter. Z toho důvodu požadovali, aby byli uvědoměni o navrhovaných změnách všichni členové výborů nejenom České národní rady, ale i partnerských výborů ostatních zákonodárných sborů. Předseda návrhové komise posl. J. Kalfus pak předložil návrh na usnesení č. 30. Usnesení bylo přijato 14 hlasy pro, nikdo nebyl proti, 1 se zdržel hlasování.

3.

Příprava na průzkum ve Štětí.

Základní informaci uvedl organizační tajemník výboru ing. P. Jelínek. Příprava se týkala průzkumu v Severočeských papírnách Štětí a jednání na MNV Štětí. Uvedl časové dispozice a předpokládaný průběh jednání a průzkumu ve Štětí. Poslancům byly předány některé materiály, které měly dopomoci ke zvýšení obsahové úrovně průzkumu: informační přehled o podniku SEPAP Štětí, vydání podnikového časopisu Síto.

Předseda výboru posl. P. Kozánek pak doporučil, aby se všichni důkladně připravili na jednání o volbách s tím, že si důkladně osvojí volební zákon a jeho metodický výklad a dále některé nedávno projednávané zákony.

4.

Sdělení předsedy výboru.

Předseda výboru posl. P. Kozánek informoval o jednání předsednictva ČNR a úkolech, které z něho vyplývají. Seznámil přítomné se způsobem navržení a projednávání soudců, kteří budou voleni na příští schůzi ČNR k soudům v České republice. Výbor soudce projedná na své příští schůzi. Dále byla podána informace o stavu práce na ústavě ČR a všech ústavách s tím, že se v dohledné době i poslanci výboru budou vyjadřovat k její úvodní části - "Chartě lidských práv". Potom předseda informoval o svém jednání se zástupci kanadské obchodní společnosti, kteří navštívili Českou národní radu, šlo o firmu Sagebrook na čele s předsedou společnosti panem Gheistem. Tato návštěva bude mít pokračování, když do Československa přijede člen této obchodní skupiny a současně poslanec kanadského parlamentu pan. R. Kaplan, který byl též pozván na jednání se zástupci výboru.

5.

Různé

V tomto bodu vystoupil posl. J. Kalfus a M. Vlk, kteří přednesli zprávu o návštěvě automobilky Škoda Mladá Boleslav společně s výborem pro plán a rozpočet Sněmovny lidu a Sněmovny národů Federálního shromáždění. Informovali o situaci v podniku, o předpokládané spolupráci se západoněmeckou firmou Volkswagen, o zadlužení automobilky, o způsobu řešení nízké efektivnosti výroby a o některých dalších technických otázkách.

Posl. J. Homola informoval o návštěvě na jednání partnerského národohospodářského a rozpočtového výboru Slovenské národní rady. Seznámil poslance s tím, že na tomto jednání přednesl stanovisko výboru k zákonu o malé privatizaci a poukázal též na některé navrhované změny, které projednával partnerský výbor vůči tomuto zákonu. Současně seznámil poslance výboru s činností a způsobem jednání partnerského výboru.

Posl. J. Růžička přednesl informaci o návrzích dalších zákonů, které pravděpodobně bude výbor projednávat v nejbližším období vzhledem k tomu, že jde o zákony Federálního shromáždění, dotýkajících se přímo zájmové sféry výboru.

Posl. Z. Smělík kritizoval to, že výboru v osobně posl. L. Fendrycha odešel mandát do komise pro přípravu ústavy a požadoval, aby tento mandát byl výboru vrácen. Posl. P. Kozánek potom výbor informoval o tom, že tuto otázku otevřel na předsednictvu ČNR. Výsledkem však je to, že mandáty byly přidělovány podle politického klíče, nikoliv podle členství ve výboru. Jsou i další výboru, které v této komisi žádného zástupce nemají a tudíž nelze tento požadavek nadále uplatňovat. S tímto vysvětlením projevil posl. Smělík zásadní nesouhlas. Nadále požaduje, aby tento mandát byl na výbor zpět přenesen.

JEDNÁNÍ DRUHÉHO DNE:

6.

Prohlídka papírenských provozů SEPAP Štětí

7.

Beseda s představiteli podniku.

Návštěva byla zahájena v 11.30 hod. Poslanci v doprovodu ředitele podniku ing. Freye navštívili provozy: Dřevosklad, Roto (papírenský stroj č. 4 a 5), pytlárnu a seznámili se s celkovým dispozičním uspořádáním podniku tak, jak probíhá výroba papíru; od vaření celulózy (kontinuální vařák "Kamyr" a diskontunuální varnu), přes bělení celulózy, regenerační zařízení, až po vlastní výrobu papíru na papírenských strojích a jeho následné zpracování (kartonáž, pytle, novinový papír, grafický papír). Seznámili se i s nedílnou součástí dispozičního uspořádání - výrobou energie a jejích rozvodů a řešení odpadních vod, s investičními záměry podniku, které vyplývají z poměrně dobré ekonomické situace podniku. Součástí těchto programů je i rozsáhlý ekologický projekt, který by měl ve dvou letech zcela zlepšit životní prostředí ve městě.

Ředitel podniku uvedl některé ekonomické informace, zejména o záměrech, jakou formou hodlá podnik přejít na státní akciovou společnost. K tomuto problému vystoupil též náměstek ministra průmyslu ČR ing. Horák, který se této prohlídky též zúčastnil. Podnik má zpracován pro příští rok program přechodu na státní akciovou společnost. Nepředpokládá se, že by se jeho jednotlivé závody štěpily na samostatné provozy. K tomu uvedl ředitel ing. Frey, že toto rozhodnutí ponechává v plné pravomoci jednotlivých závodů, které však zatím samostatnost nechtějí. K vlastnímu přechodu na státní akciovou společnost uvedl, že pouze jedinou část hodlá podnik předat do malé privatizace (provoz ve Vysokém nad Jizerou, kde je 25 zaměstnanců). Privatizace je nutná za účasti zahraničního kapitálu. Podnik je však natolik ekonomicky silný, že je nejen zajímavý pro zahraniční partnery, ale též je jejich ekonomickým konkurentem. Z toho důvodu si může vybírat z poměrně širokého okruhu zájemců o společné podnikání. Má také vlastní povolení k zahraničně obchodní činnosti, což mu umožňuje přímý vstup na zahraniční trhy. Z toho pak plyne jeho devizově aktivní pozice. Po 1. 1. 1990 lze očekávat ještě podstatné zvýšení zisku cca o 30% a to z důvodu, že ceny papíru jsou zatím ve srovnání se světovými cenami podhodnoceny právě o těchto 30%. Na doplňující dotaz, zda podnik nezneužije svého téměř monopolního postavení, bylo sděleno, že nikoli, protože zde bude právě vnější konkurence. Navíc podnik není jediným výrobcem ostatních druhů sortimentů s výjimkou novinového papíru. Zde se však předpokládá určitá státní regulace.

Následovala beseda poslanců s vedením podniku a představitelem ministerstva průmyslu ČR, nám. ing. Horákem. V besedě vystoupili posl. J. Kalfus, F. Nerad, J. Růžička, J. Hájek, Z. Smělík.

JEDNÁNÍ TŘETÍHO DNE:

8.

Beseda s představiteli MěNV a zástupci MNV okolních obcí

k přípravě voleb do obecních zastupitelstev

Úvodním slovem a přivítáním poslanců na půdě MěNV zahájil jednání předseda MěNV Ing. Dostálek. Za ČNR odpověděl předseda RKV posl. P. Kozánek. Následovalo představení poslanců a zástupců národního výboru a národních výborů okolních obcí.

Na úvod charakterizoval předseda MěNV město jako takové. Následovala informace o přípravě na volby do místního zastupitelstva. Poslanci se seznámili s kandidátkami za jednotlivé koalice. Předseda rozpočtového a kontrolního výboru informoval o činnosti České národní rady, zejména její zákonodárné iniciativě v posledním období.

V diskusi, která následovala a ve které vystoupili všichni poslanci, byl probírán zejména dopad zákona o náhradě některých majetkových křivd a zákona o malé privatizaci. Byly diskutovány takové otázky jako: jak bude postupováno při navrhování majetku do dražeb, jak budou rozdělovány výnosy z nich, jak budou fungovat okresní privatizační komise a jejich sekce.

Další diskuse reagovala na budoucí organizační uspořádání

zastupitelstev v obcích, výkon přenesené a samostatné působnosti, organizační uspořádání aparátu, funkční platy, pravomoc okresních úřadů atd.

Značnou pozornost v diskusi věnovali všichni zúčastnění otázkám příjmů obcí (místních zastupitelstev) a hospodaření s nimi. Poslanci informovali o přípravě zákona o místních poplatcích, o rozpočtovém hospodaření obcí (zákon o rozpočtových pravidlech) a o připravované daňové reformě.

Na závěr jednání se s diskutujícími rozloučil předseda RKV, poslanec Petr Kozánek.

Projednáním shora uvedených bodů byl naplněn pořad 12. schůze rozpočtového a kontrolního výboru ČNR, jejíž jednání ukončil předsedající posl. ing. Kozánek 19. října 1990 v 12.30 hodin.

 

ing. Zdeněk Smělík

ing. Petr Kozánek

ověřovatel

předseda výboru

 

Zapsal: ing. Petr Jelínek

V Praze dne 5. října 1990



Přihlásit/registrovat se do ISP