ČESKÁ NÁRODNÍ RADA
VI. volební období
rozpočtový a kontrolní výbor
Zápis
z 8. schůze výboru,
která se konala 18. - 19. září 1990
21. září 1990
Zápis
z 8. schůze rozpočtového a kontrolního výboru ČNR, která se konala ve dnech 18. - 19. září 1990
Přítomni: poslanci rozpočtového a kontrolního výboru ČNR
a hosté dle prezenčních listin
Nepřítomni: poslanci J. Bubeník a J. Kalfus - oba dva dny,
J. Růžička a J. Ryšlinková - 19. 9. 1990
Proti původně předpokládanému pořadu jednání byl schválen níže uvedený pořad. Důvodem změny bylo přikázání níže uvedeného zákona k projednání ve výboru.
v úterý 18. září 1990
od 17.00 hodin
1.Seminář - scénář ekonomické reformy (tento bod programu byl společný s národohospodářským výborem a klubem Občanského fóra)
ve středu 20. září 1990
od 9.00 hodin
2.Návrh zákona Federálního shromáždění o úpravě některých majetkových vztahů Církve československé husitské (tisk FS 64)
3.Sdělení předsedy
4. Různé
Jednání výboru zahájil předseda výboru poslanec P. Kozánek. Uvítal přítomné hosty a poslance. Seznámil je se změněným pořadem. Pozměněný pořad schůze poslanci schválili jednomyslně.
1.
Seminář - scénář ekonomické reformy
Seminář zahájil posl. Chromý. Úvodní výklad přednesl ministr pro hospodářskou strategii a rozvoj, ing. Karel Dyba. Seznámil poslance s kádrovým obsazením vedoucích funkcí na ministerstvu a s náplní práce ministerstva. Dále poukázal na hlavní myšlenky reformy. Poté následovaly dotazy poslanců a odpovědi na dílčí otázky reformy (všichni poslanci výboru obdrželi jako podklad pro diskusi článek "Alternativy reformního scénáře", HN 17. 9. 1990).
2.
Návrh zákona Federálního shromáždění o úpravě některých
majetkových vztahů Církve československé husitské (tisk FS 64)
Návrh zákona byl projednán bez výkladu a zpravodajské zprávy, vzhledem k stejnému charakteru tohoto zákona a zákona o úpravě některých majetkových vztahů řeholních řádů a kongregací a arcibiskupství olomouckého (tisk FS 11), projednaného na 3. schůzi výboru.
V rozpravě vystoupil posl. R. Hába, který poukázal na obtíže při naplňování zákona o úpravě některých majetkových vztahů řeholních řádů a doporučil, že je nutno ustavit garanta, který bude odpovědný za realizaci tohoto zákona. Ministerstvo kultury v době, kdy tuto problematiku urgoval, nebylo schopno podat kvalifikovanou odpověď.
Poté výbor návrh zákona schválil bez připomínek, viz usn. č. 20. Pro hlasovalo všech 11 přítomných poslanců, nikdo nebyl proti, nikdo se nezdržel hlasování.
3.
Sdělení předsedy
Předseda výboru poslanec P. Kozánek upozornil na to, aby se poslanci v září nedopustili omylu a nepožadovali u zaměstnavatelů refundovanou mzdu, vzhledem k účinnosti zákona o poslaneckých platech.
Poslanci byli informováni o chystaném výjezdu výboru k problematice uplatňování ekonomické reformy v praxi. Předpokládaná exkurze by se uskutečnila v papírenském průmyslu ve Štětí. Současně by se výbor zaměřil na přípravu komunálních voleb v místě.
Dále přednesl předseda výboru záměr spojit se na schůzce vedení ČNR a SNR s předsedou partnerského výboru a navázat spolupráci s partnerským výborem Slovenské národní rady (náměty: připravované zákony, Gabčíkovo - Naggymarosz, konverze zbrojního průmyslu). V souvislosti s tím padl požadavek na zajištění návrhu zákona o hlavním městě Slovenska - Bratislavě, jako pomůcky pro projednávání zákona o Praze.
Poslanci byli upozorněni na možnost retrozáznamů z televizního vysílání (buď jako týdenní sestřih, nebo podle zadaného výběru). Projekce je možná v kinosálu nebo na videu (zajišťuje tiskový odbor, požadavek je přes organizačního tajemníka výboru). Současně byla přesunuta čítárna ze salonku do místnosti státních aktů.
Poslanci byli informováni o vybavení výboru (společně s národohospodářským) kopírkou Minolta.
Dále byli poslanci upozorněni na způsoby podávání interpelací.
4.
Různé
Projednání členství v komisích. Výbor doporučil na základě zájmu za členy do:
a) komise pro práci s mládeží posl. J. Maryta
b) komise pro informatiku posl. I. Svobodu a A. Chutného.
Výbor doručil změny členství ve výboru: navrhuje se, aby posl. F. Homola byl převeden z výboru pro životní prostředí a místo něj byl do tohoto výboru zařazen posl. L. Fendrych.
Posl. A. Chutný kritizoval možnost přístupu do Federálního shromáždění. Upozornil na incident, který vznikl při účasti poslanců ČNR při návštěvě na vystoupení francouzského prezidenta F. Mitteranda. Požadoval stálý přístup poslanců ČNR do budovy Federálního shromáždění. Na to mu bylo odpovězeno, že tato otázka je již projednána vedením obou institucí.
Posl. F. Homola upozornil na nedostatek v návrhu zákona o obcích, který výbor projednal (připomínka k § 36, k zabezpečení příjmů členů zastupitelstev). Ze strany předsedy výboru bylo doporučeno, aby tuto připomínku posl. Homola uplatnil při projednávání zákona v plénu ČNR.
Byla diskutována otázka systematické práce výboru. V diskusi na toto téma vystoupili posl. Šplíchal, Homola, Svoboda. Bylo konstatováno, že nekoncepčnost práce je dána mimo jiné nedostatečnou úrovní legislativní činnosti vlády, kdy se neprojednávají zásady zákonů, nýbrž rovnou paragrafovaná znění a to mnohdy ze dne na den. Posl. F. Homola doporučil, aby se k jednotlivým zákonům předem prováděl stručný "briefing". Znovu byl projednáván námět na rozdělení pole působnosti mezi jednotlivé poslance. Posl. Kapusta a Chutný nabídli, že budou zabezpečovat oblast kontroly. Bylo doporučeno, aby potom, co budou známy legislativní úkoly vlády, připravil předseda výboru společně s organizačním tajemníkem podklady k návrhu na činnost výboru do konce roku.
Poslanci se vrátili ke zhodnocení úrovně semináře z předchozího dne. V diskusi na toto téma vystoupili poslanci Kolářová, Růžička, Svoboda. Bylo konstatováno, že seminář měl slabou úroveň, že nepřekročil všeobecný rámec známý poslancům z tisku a že ministr Dyba nebyl na seminář připraven. Také odpovědi ze strany zástupců ministerstva na dotazy poslanců nebyly dostatečně konkrétní. Výbor doporučil seminář opakovat a to pouze pro členy výboru. Výbor k tomu přijal usnesení č. 21. Pro přijetí usnesení hlasovalo z momentálně přítomných 10 poslanců, nikdo nebyl proti, nikdo se nezdržel.
V souvislosti s obsahovou náplní semináře se o slovo přihlásil posl. J. Růžička, který kritizoval, že ke scénáři ekonomické reformy se poslanci ČNR neměli možnost vyslovit. Jeho názor podpořili posl. V. Šplíchal a F. Homola. Posl. D. Kolářová otevřela otázku rekvalifikačních programů vlády, kterými je nutno se urychleně zabývat, jinak půjde o vážný sociálně ekonomický problém. Posl. Svoboda poukázal na nutnost zvýšení informovanosti obyvatelstva a popularizace reformy při její realizaci. Při stávajícím způsobu byly podceněny psychologické aspekty a lidský faktor. Posl. Homola, Kapusta a Kolářová doporučili, aby ze strany poslanců byl na vládu vyvíjen větší tlak k urychlenému zavádění reformy, koncepčnosti rozvoje území, obcí atd.
Na závěr předseda P. Kozánek upřesnil program výboru na příští týden a výhled do 10. října. Příští výborová schůze: 26. 9. 1990. Projednává se vládní návrh zákona o Praze, zpravodajem je posl. D. Kolářová.
Projednáním shora uvedených bodů byl naplněn pořad 8. schůze rozpočtového a kontrolního výboru ČNR, jejíž jednání ukončil předsedající posl. ing. Kozánek 19. září 1990 v 11.30 hodin.
ing. Zdeněk Smělík |
ing. Petr Kozánek |
ověřovatel |
předseda výboru |
Zapsal: ing. Petr Jelínek
V Praze dne 21. září 1990