ČESKÁ NÁRODNÍ RADA
VI. volební období
rozpočtový a kontrolní výbor
Zápis
ze 4. schůze výboru,
která se konala 19. července 1990
23. července 1990
Zápis
ze 4. schůze rozpočtového a kontrolního výboru ČNR, která se konala dne 19. července 1990
Přítomnost: poslanci rozpočtového a kontrolního výboru ČNR a hosté dle prezenčních listin
Nepřítomni: poslanec J.Bubeník
Jednání zahájil mpř. výboru posl. ing. Kapusta. Uvítal všechny hosty, zejména ministra financí ČR ing. Karla Špačka a představil poslancům nového zatupujícího tajemníka výboru za Kancelář ČNR ing. Petra Jelínka. Posl. ing. Kapusta pak uvedl následující pořad jednání:
1.Seminář k problematice státního rozpočtu
2.Sdělení předsedy
3.Různé
Na rozdíl od programu uvedeného na pozvánce, byl stažen bod jednání: Návrh zákona ČNR o náležitostech poslanců, protože nebylo možno tento zákon projednat do té doby, dokud nebyl projednán obdobný zákon ve Federálním shromáždění.
1.
Seminář poslanců k otázkám státního rozpočtu.
Bod 1 uvedl ministr financí ČR ing. K. Špaček. Svoje vystoupení - úvodní slovo k semináři rozdělil do 3 základních skupin:
1.základní ekonomické pojmy v oblasti národního důchodu, společenského produktu a společenské spotřeby,
2.problematika státního rozpočtu,
3.stav práce na rozpočtových pravidlech a státním rozpočtu na rok 1991.
V diskusi k tomuto bodu vystoupila řada poslanců: J. Hofrová, I. Svoboda, J. Růžička, ing. Kapusta, D. Kolářová, ing. Smělík, M. Vlk, ing. Kozánek, RNDr. Ryšlinková. Někteří poslanci vystoupili opakovaně.
Poslankyně J. Hofrová vyslovila požadavek na předložení přehledu tvorby zdrojů a výdajů mezi Českou republikou, federací a Slovenskou republikou.
Poslanec J. Růžička upozornil na nerovnováhu mezi vytvořeným a užitým důchodem v předložených tabulkách, jež je způsobena zřejmě nezahrnutím vnějších vztahů a přesunů mezi federací a republikovými rozpočty.
Poslankyně D. Kolářová vyslovila doporučení k daňovému zvýhodňování firem, které pomáhají obnovovat bytový fond.
Poslanec I. Svoboda konstatoval nižší efektivnost výroby na území Slovenské republiky, z čehož vlastně vyplyne nutnost vyššího dotování Slovenské republiky. I přes různou efektivnost a v budoucnosti zřejmě relativní ekonomickou samostatnost republik nikdy nebude možné zcela rovnoměrně a spravedlivě dotovat společenskou spotřebu v republikách, protože by to mělo za následek nižší společenskou spotřebu a nižší životní úroveň na Slovensku, což by nebylo v jednom státě - federativní republice spravedlivé. Dále se poslanec Svoboda ministra financí zeptal, jak jsme daleko v těchto otázkách, zda je reálná cílová cesta, aby federace sama obhospodařovala pouze určité příjmy, např. určitou daň a zbytek by patřil do příjmů republik. Doporučil podpořit stanovisko, aby v zákoně o rozpočtových pravidlech byla definována procentní sazba podílu příjmů z daní jednotlivým rozpočtům. Podpořil i myšlenku diferencovat určité zdroje podle míst, kde vznikají. Uvedl příklad celostátních příjmů, které by zřejmě nebylo vhodné nebo možné dělit jednotlivým republikovým rozpočtům, např. příjmy z cla, nebo příjmy z prodeje benzínu. Naopak jako kategorii podléhající tomuto rozdělení doporučil daň z obratu.
Poslanec ing. Smělík se zabýval příčinou rozporů týkajících se projednávání návrhu zákona o rozpočtových pravidlech mezi jednotlivými republikami a federací. Uvedl, že k rozporům dochází vlivem dosavadní netransparentnosti rozpočtu a i tím, že dřívější vláda a odpovídající politické orgány rozhodovali samy bez kontroly veřejnosti.
Poslanec ing. Kozánek vznesl dotaz na ministra, jak to vypadá s prací na paragrafovaném znění zákona o rozpočtových pravidlech. Bude dodržena lhůta 60 dnů, kterou mají mít poslanci k dispozici, aby byli schopni řádně návrh zákona projednat?
V návaznosti na to požadovala posl. RNDr. Ryšlinková objasnit stanovisko federálního ministra financí pana Klause k problematice rozpočtových pravidel.
Posl. ing. Kapusta podpořil názor, aby republikový rozpočet byl na federálním rozpočtu relativně nezávislý, avšak na druhé straně současně požadoval obdobnou nezávislost rozpočtu moravského na rozpočtu České republiky. Podotknul, že tato otázka souvisí s uspořádáním Čech, Moravy a Slezska a s přijímanými zákony o obecných zastupitelstvech.
Poslanec M. Vlk vznesl dotaz, zda je v rozpočtu zvláštní místo vyhrazeno výdajům na ekologii.
Poslanec I. Svoboda ještě vznesl dotaz na to, jaká je vzájemná vazba v uspořádání státního rozpočtu republiky vzhledem k pozici mezinárodního měnového fondu.
Na všechny dotazy poslanců odpověděl ministr financí. Mimo jiné uvedl, že skutečně dochází k rozporům mezi postojem federálního ministerstva financí a mezi republikovými ministerstvy v náhledech na návrh zákona o rozpočtových pravidlech a požádal rozpočtový a kontrolní výbor o podporu, kterou by mohl tlumočit na finanční radě vlády České a Slovenské Federativní Republiky.
Na základě diskuse a žádosti ministra ing. Špačka rozpočtový a kontrolní výbor ČNR se vrátil k usnesení z V. volebního období, které bylo koncipováno ve vztahu k návrhu zásad zákona o rozpočtových pravidlech a přijal svoje usnesení č. 8, ve kterém doporučil ministru financí, aby při projednávání návrhu zákona o rozpočtových pravidlech ve finanční radě toto stanovisko prosazoval.
Před přijetím tohoto usnesení byl vznesen protinávrh, jehož podstatou byla vyšší tvrdost vůči ministrovi, aby při projednávání ve finanční radě tento názor důsledně zastával. Tento pozměňující návrh neprošel (pro 6, proti 9, zdržel se 1). Usnesení č. 8 rozpočtového a kontrolního výboru ČNR bylo schváleno (11 pro, 0 proti, zdrželo se 5).
2.
Sdělení předsedy výboru.
Řízení schůze se ujal předseda výboru poslanec ing. Kozánek. Seznámil poslance s průběhem jednání minulého předsednictva ČNR, informoval je o předpokládaném termínu konání příští schůze výboru, která by měla proběhnout alternativně v termínu buď od 16. 8. 1990 nebo od 20. 8. 1990. Schůze ČNR by proběhla následně od 23. do 24. srpna 1990. Dále informoval o rozdaných materiálech a některých dalších technicko-organizačních otázkách.
3.
Různé.
Posl. ing. Kozánek informoval o doporučení předsednictva vypracovat ve výborech ČNR podle uvážení vlastní program činnosti do konce roku. V diskusi k této problematice, ve které vystoupili poslanci I. Svoboda, M. Vlk, ing. Smělík, ing. Kalfus, bylo přijato rozhodnutí, že výbor ustavuje pracovní skupinu ve složení poslanci ing. Homola, I. Svoboda, ing. Hájek, která tento program činnosti na základě dostupných podkladů (tj. např. programu vlády ČR na příští období, programu legislativních prací federální vlády, námětů na činnost z předsednictva ČNR a dalších) vypracuje.
V bodu různé pak byly řešeny další otázky:
-Poslankyně D. Kolářová doporučila při projednávání návrhů zákonů o obcích a obecné samosprávě přizvat nejenom odpovědné orgány vlády a rezortů, které budou návrh zákona odůvodňovat, ale i zástupce svazů měst a obcí a zástupce historiků.
Poslanec I. Svoboda doporučil též přizvat zástupce ministerstva financí, kteří by vyjádřili svoje stanovisko, jak bude vypadat kompetence financování těchto samospráv.
-Poslanec A. Chutný vyslovil požadavek, aby všem poslancům byl rozeslán legislativní plán vlády.
-Bylo též dohodnuto, že všem poslancům budou zasílána usensení výboru z každé schůze. Dále byl vysloven ze strany poslanců požadavek, aby poslanci dostávali pozvánky minimálně 2 dny před schůzí výboru.
-Poslanec M. Vlk vyjádřil přání spojit se s někým z komise k likvidaci majetku Národní fronty.
-Poslanec ing. Homola vyslovil požadavek zařazovat na program schůzí aktuální otázky a informace, které by přednášeli zástupci vlády tak, aby poslanci byli ve svých volebních obvodech schopni odpovídat na aktuální problematiku.
-Předseda výboru posl. ing. Kozánek dále poslance informoval o návrhu, jakým způsobem bude projednávat ČNR státní závěrečný účet. Bližší informace budou poskytnuty na příští schůzi výboru. Současně poslancům doporučil, aby svou případnou neúčast na výborových schůzích co nejdříve omlouvali v sekretariátu výboru.
Projednáním shora uvedených bodů byl naplněn pořad 4. schůze rozpočtového a kontrolního výboru ČNR, jejíž jednání ukončil předsedající posl. ing. Kozánek 19. července 1990 v 15.45 hodin.
ing. Josef Hájek |
ing. Petr Kozánek |
ověřovatel |
předseda výboru |
Zapsal: ing. Petr Jelínek
V Praze dne 23. července 1990