ČESKÁ NÁRODNÍ RADA
VI. volební období
rozpočtový a kontrolní výbor
Zápis
z 1. schůze výboru,
která se konala 27. června 1990
28. června 1990
Zápis
z 1. schůze rozpočtového a kontrolního výboru ČNR, která se konala dne 27. června 1990
Přítomni: poslanci rozpočtového a kontrolního výboru ČNR dle prezenční listiny
Nepřítomni: poslanci J. Bubeník (odstoupil), ing. T. Ježek a J. Ryšlinková
Schůzi ve 13.00 hodin dne 27. června 1990 zahájil předseda výboru posl. ing. Petr Kozánek a řídil její jednání po celou dobu konání prvé schůze výboru.
Navrhl schválit tento pořad schůze:
1.Sdělení předsedy výboru o výsledcích jednání schůze předsednictva ČNR konané dne 27. 6. 1990
2.Volba místopředsedy a dvou ověřovatelů výboru
3.Různé
Poslanec ing. Smělík doporučil projednat rovněž v rámci pořadu prvé schůze specifikaci hlavních problémů, kterými by se měl výbor ve své činnosti zabývat. Předsedající posl. ing. Kozánek doporučil, aby se k této otázce poslanci vyjádřili v rámci navrženého 3. bodu pořadu. Po tomto doporučení vyslovil výbor jednomyslně souhlas s navrženým pořadem.
1.
Sdělení předsedy výboru o výsledcích jednání schůze předsednictva ČNR, konané dne 27. 6. 1990.
V rámci tohoto bodu informoval předseda výboru posl. ing. Kozánek velmi podrobně o schváleném pořadu schůze předsednictva ČNR dne 27. 6. 1990 a o výsledcích jednání k jednotlivým bodům tohoto pořadu.
V rozpravě k tomuto bodu postupně i několikrát za sebou vystoupili poslanci ing. Kalfus, ing. Smělík, R. Hába, I. Svoboda, ing. Hájek, D. Kolářová, V. Šplíchal, ing. Kozánek, A. Chutný, L. Fendrych, ing. Kapusta.
Posl. ing. Kalfus vyslovil požadavek, aby poslanci obdrželi Programové prohlášení vlády ČR v písemné podobě, aby do jednání schůze výboru, kde bude projednáváno Programové prohlášení vlády, se dostavil kompetentní zástupce, který bude schopen v otázkách ekonomické reformy poslancům zodpovědět dotazy. Měl by to být odborník, který se podílel na zpracovnání názorů české vlády v těchto otázkách. Dále posl. ing. Kalfus vznesl dotaz k zákonným opatřením předsednictva ČNR, které má nejbližší schůze ČNR schválit.
Posl. ing. Smělík podtrhl časový aspekt přípravy na projednání Programového prohlášení vlády a zdůraznil rovněž potřebu kvalifikovaných informací pro poslance. Bez nich není možná řádná příprava. Přitom zdůraznil, že jako poslanec očekává konkrétní a jasné Programové prohlášení vlády České republiky o jejích záměrech pro další období a že nebude hlasovat pro žádné prohlášení, které nebude splňovat jeho představy.
Posl. R. Hába vyjádřil vážné pochybnosti, zda předpokládané časové představy o přípravě na projednání prohlášení vlády jsou reálné vzhledem na závažnost celého dokumentu. Konstatoval, že podle jeho názoru se nestačí dne 3. 7. t.r. projednat všechny otázky tak, jak by bylo potřeba.
Rovněž posl. I. Svoboda zdůraznil, že pro jednání ve výboru je nezbytné specifikovat konkrétně časovou představu tak, aby bylo možno přizvat příslušné experty.
Posl. ing. Hájek vyslovil názor, že Programové prohlášení bude představovat dokument, který musí mít určitou obecnost a zřejmě nebude dostatečně podrobný v řadě otázek, ke kterým by poslanci rádi diskutovali.
Rovněž posl. D. Kolářová vyslovila požadavek přizvat na projednávaní do výboru kompetentního experta. Vyslovila myšlenku, že při současném stavu naši společnosti a ekonomiky nelze postupovat při projednávání takovéhoto dokumentu rezortně a je třeba se soustředit na podstatné celospolečenské otázky.
Posl. V. Šplíchal předložil návrh, aby byla písemně specifikována působnost výboru a vymezena jeho kompetentnost resp. zaměření a podobně.
K tomu předsedající posl. ing. Kozánek, předseda výboru, konstatoval, že v současné době, kdy se rodí nový styl práce ČNR a jejích orgánů a není jasná působnost mezi místopředsedy ani případné vazby na výkonnou sféru, že v této chvíli bude velice obtížené vymezit přesně působnost výboru a zejména jasnou čáru dotyků s některými dalšími výbory, např. výborem národohospodářským.
Posl. A. Chutný upozornil, že by se v této souvislosti mělo brát v úvahu to, co bude případně zabudováno do kompetenčního zákona.
Posl. L. Fendrych upozornil na důležitou otázku systému samosprávy měst a obcí, v této souvislosti zejména potom na otázku daní a daňového systému. Bez vyřešení tohoto problému a bez vybudování takového daňového systému, který vytvoří reálnou základnu pro ekonomickou samostatnost měst a obcí, není možné reálně uvažovat o fungujícím systému samosprávy.
Posl. ing. Kapusta vyslovil plný souhlas s tímto požadavkem a upozornil na myšlenky volebního programu Hnutí za samosprávnou demokracii.
V této souvislosti byla poslanci D. Kolářovou, ing. Kozánkem, ing. Smělíkem a I. Svobodou zdůrazněna nutnost řešit otázky samosprávy měst a obcí, byla připomenuta myšlenka, že jak prosperují obce, tak bude prosperovat i stát. V této souvislosti musí daňový systém vytvořit potřebný základ pro reálnou samosprávu.
Poslanci ing. Kalfusem a ing. Smělíkem byla zdůrazněna úloha financí v tržním mechanizmu a potřeba vystříhat se rezortismu v dosavadní podobě.
Posl. ing. Hájek konstatoval, že řízení ekonomiky je v současné době v pohybu, vytváří se zcela nové koncepční představy a není proto dnes dosti dobře možné vymezit pregnantně a s konečnou platností např. působnost výboru rozpočtového a kontrolního tak, jak by si to poslanci přáli. Doporučil nepospíchat s touto záležitostí a nesnažit se jí vyřešit ihned na první schůzi výboru.
Předsedající posl. ing. Kozánek, předseda výboru, proto uzavřel rozpravu k tomuto bodu.
2.
Volba místopředsedy a dvou ověřovatelů výboru.
Na funkci místopředsedy rozpočtového a kontrolního výboru navrhl předsedající poslanec ing. Kozánek, předseda výboru, poslance ing. Jaromíra Kapustu. Výbor návrh jednomyslným hlasováním schválil.
Dále navrhl předsedající poslanec ing. Kozánek jako 1. ověřovatele posl. ing. Josefa Hájka a jako 2. ověřovatele poslance ing. Zdeňka Smělíka s tím, že v případě, že bude z řad poslanců volen tajemník výboru, bude jím v pořadí první ověřovatel, posl. ing. Hájek.
K tomuto návrhu vyslovil posl. I. Svoboda doporučení, aby se v současné době obsadily volené funkce ve výboru na základě parity. K tomu podal posl. M. Vlk protinávrh, aby se funkce obsazovaly především z ohledem na odbornost a bez ohledu na příslušnost k určitému politickému hnutí nebo politické straně. Po kratší rozpravě, ve které dále vystoupili poslanci ing. Kalfus, ing. Smělík, ing. Hájek a D. Kolářová, stáhl poslanec M. Vlk svůj protinávrh a předsedající nechal hlasovat o návrh posl. I. Svobody, aby se v současné době funkce obsazovaly na základě paritního zastoupení. Většinou hlasů byl návrh poslance Svobody schválen (nikdo nebyl proti, 3 se zdrželi hlasování).
Poté nechal předsedající posl. ing. Kozánek hlasovat o zvolení 1. ověřovatele, kterým podle původního návrhu měl být poslanec ing. Hájek. Většinou hlasů byl návrh schválen (nikdo nebyl proti, 2 se zdrželi hlasování).
Jako druhého ověřovatele navrhl předsedající poslanec ing. Kozánek schválit poslance ing. Smělíka. Většinou hlasů výbor návrh schválil (nikdo nebyl proti, 2 se zdrželi hlasování).
Tím bylo přijato usnesení č. 1 rozpočtového a kontrolního výboru (je uvedeno v příloze tohoto zápisu).
3.
Různé.
Posl. M. Vlk vznesl dotaz, co znamená slovo "kontrolní" v názvu výboru. K tomu podal bližší vysvětlení předsedající poslanec ing. Kozánek.
Posl. ing. Kalfus konstatoval, že záleží především na samotném výboru, jak bude aktivní, jakou prestiž a jaké postavení si svou prací a svým postupem vůči výkonné sféře vydobyde. Je třeba docílit toho, zdůraznil poslanec, aby výbor byl brán vážně.
Posl. L. Fendrych vyjádřil názor, že rozpočtový a kontrolní výbor by měl mimo jiné dozírat na činnost Výboru lidové kontroly popř. jiného orgánu, který bude v tomto směru v české vládě ustaven.
Posl. J. Růžička vznesl připomínku k činnosti výboru. Připomínka směřovala k tomu, aby pozornost výboru byla zaměřena na reformu organizace podniků. Tyto otázky by se měly odrazit potřebným způsobem i v Programovém prohlášení vlády ČR. Zde by měla býti úzká spolupráce např. s národohospodářským výborem ČNR. Doporučoval, aby tuto spolupráci zabezpečil předseda rozpočtového a kontrolního výboru tak, aby byla dostatečně efektivní. Dále zdůraznil potřebu kontaktů na odborné pracovníky výkonné sféry a na podnikovou sféru.
Poslanci ing. Kapusta, ing. Kozánek a ing. Kalfus k tomu zdůraznili potřebu vzájemné spolupráce výborů, zejména výboru rozpočtového a kontrolního s národohospodářským výborem, přičemž formy spolupráce musí být efektivní a ne formální. Nejde přitom o vytváření málodělných a početných kolektivů poslanců, ale o účelnou dělbu práce.
Dále poslanci ing. Smělík a ing. Kapusta vyjádřili své pochybnosti ke způsobu prezentování schválených příplatků 140,- Kčs na osobu jako kompenzaci prováděného zdražení a upozornili na to, že tato kompenzace zdaleka nepokryje všechny dopady a také na to, že lze očekávat velice vážné reakce ze strany obyvatelstva.
Projednáním shora uvedených bodů v rozsahu, jak je podchyceno v zápise, byl naplněn schválený pořad 1. schůze rozpočtového a kontrolního výboru ČNR ve VI. volebním období a její jednání ukončil předsedající poslanec ing. Kozánek, předseda výboru, dne 27. 6. 1990 v 15.00 hodin.
ing. Josef Hájek |
ing. Petr Kozánek |
ověřovatel |
předseda výboru |
Zapsal: ing. Hynek Rasocha
tajemník výboru
V Praze dne 28. 6. 1990