ČESKÁ NÁRODNÍ RADA 1992

VI. volební období

782

Společná zpráva

výborů České národní rady k návrhu skupiny poslanců České národní rada na vydání zákona České národní rady o hospodářské komoře (tisk 484)

Ústavně právní výbor, rozpočtový a kontrolní výbor, národohospodářský výbor, výbor pro ochranu životního prostředí a urbanismus, výbor pro vědu, vzdělání a kulturu a výbor pro obchod a cestovní ruch projednaly na svých schůzích v prosinci 1991 a dubnu 1992 návrh skupiny poslanců ČNR na vydání zákona o hospodářské komoře (tisk 484).

Rozpočtový a kontrolní výbor, výbor pro ochranu životního prostředí a urbanismus a výbor pro vědu, vzdělání a kulturu s návrhem zákona vyslovily souhlas a doporučují České nárdoní radě, aby návrh zákona schválila s těmito připomínkami:

K§ 1

Odstavec 2 zní:

"(2) Členy regionálních hospodářských komor jsou fyzické a právnické osoby České republiky, zapsané v obchodním rejstříku a provozující podnikatelskou činnost.

V odstavci 3 první větu zařadit do ustanovení závěrečných a přechodných.

Druhá a třetí věta zní:

"Členství fyzických a právnických osob vzniká dnem zápisu do obchodního rejstříku nebo dnem registrace podle § 1 odst. 2. Členství ostatních fyzických a právnických osob je dobrovolné a vzniká dnem kdy hospodářská komora obdrží přihlášku za člena komory.

Upravit znění § tak, aby členství v komoře bylo dobrovolné a promítnout tuto změnu do všech ustanovení zákona (např. § 8 odst. 2 písm. b))

Ve vysvětlivce č. 1) vypustit odkaz na § 107 - 112 b hospodářského zákoníka.

V odst. 4 za slovo "sankce" se doplňuje vysvětlivka *), která zní: "*) § 58 odst. 2 písm. a) zákona č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání."

V odstavci 4 se doporučuje specifikovat druhy sankcí, které lze ukládat /ustanovení "opětovné porušování" je příliš vágní/ a stanovit možnost odvolání proti rozhodnutí o sankci.

K § 3

Slovo "Praha" nahradit slovem "Olomouc"

K § 4

Odst. 1 písm. g) vypustit

Odst. 2 písm. d) doplnit slovy "dbá o odbornou způsobilost osob provozujících praktickou výchovu mládeže,"

V odst. 2 písm. c) zařadit jako nové písmeno do odstavce 1

V odst. 3 slovo "nutnou" nahradit slovem "potřebnou".

V odstavci 1 písm. d) vypustit zbytek odstavce od slova "včetně".

V odstavci 1 písm. e) vypustit zbytek odstavce od slov "zejména tím".

K § 7

V odst. 2 písm. d) vypustit slovo "generálního" a dále ve všech ustanoveních kde se vyskytuje ve spojení slov "generální tajemník".

V § 7 odst. 3 doplnit na konec věty text "nebo jedna třetina delegátů nebo dozorčí rada. Konference delegátů musí být poté svolána nejpozději do dvou měsíců.".

K § 8

V § 8 odst. 3 na konec věty doplnit slova "nebo členů představenstva".

§ 8 odst. 3 doplnit tímto textem: "a nebo dozorčí rada. Představenstvo je poté svoláno nejpozději do jednoho měsíce.

K § 11

Odst. 2, 3 a 4 zní:

"(2) Orgány hospodářské komory jsou voleny voliteli na tomto principu: jeden volitel na každých 50 zaměstnanců firem sdružených ve společenstvech 250 zaměstnanců u ostatních firem výrobního charakteru, na každých 20 zaměstnanců firem sdružených ve společenstvech a 100 zaměstnanců u ostatních firem nevýrobního charakteru. Podrobnosti o způsobu volby, dělbě kompetence mezi orgány hospodářské komory, délce funkčního období a počtu orgánů upraví stanovy hospodářské komory a její volební řád.

(3) Způsob jednání orgánů uvedených v § 6 odst. 1 upravují jednací řády, vydané v souladu se stanovami a schválené konferencí delegátů.

(4) Činnost v orgánech hospodářské komory je honorární. Tím však není dotčeno právo na náhradu nákladů účelně vynaložených v souvislosti s výkonem funkcí v těchto orgánech".

§ 11 odst. 1, 2 a 3 zní:

"(1) Do orgánů hospodářské komory s výjimkou konference delegátů jsou voleni členové hospodářské komory na dobu 5 let. Opětovná volba není vyloučena.

(2) Orgány hospodářské komory jsou voleny. Způsob volby upraví stanovy.

(3) Způsob jednání orgánů uvedených v § 6 odst. 1 upravují jednací řády vydané v souladu se stanovami a schválené konferencí delegátů".

K § 12

§ 12 zní:

"§ 12

Hospodářská komora zřizuje jednotlivé odborné sekce. Bližší podrobnosti pro jejich zřizování a činnost upraví stanovy".

Odstavec 1 vypustit slova "cechy a společenstva", slova "sekcí, cechů a společenstev" a celou poslední větu. Odstavec 2 celý vypustit.

K § 13

V odstavci 1 doplnit na konec slova "cechy a společenstvími".

§ 13 zní:

"§ 13

Hospodářská komora spolupracuje s podnikatelskými svazy, sdruženími, cechy a společenstvy v souladu se stanovami, případně na základě dohod".

§ 13 zní:

"§ 13

Podnikatelské svazy, sdružení, cechy a společenstva

Hospodářská komora spolupracuje v souladu se stanovami, případně na základě dohod s podnikatelskými svazy, sdruženími, cechy a společenstvím".

K § 14

V odstavci 1 vypustit legislativní zkratku "úřad komory", a dále vypustit odstavce 2, 3 a 4.

V odstavci 3 se slovo "pětileté" nahrazuje slovem "šestileté".

K § 5

V odstavci 1 se vypouští druhá věta.

V odstavci 2 se věta ukončí za slovem "příspěvků" a zbytek věty se vypustí.

V odstavci 3 se vypouštějí slova "určitým kategoriím členů".

V odstavci 2 a 3 ukončit větu za slovy "členských příspěvků".

K § 16

Text ustanovení upravit tak, aby jeho dikce nepřipouštěla ten výklad, že by hospodářská komora byla plátcem daní.

V odstavci 1 vypustit slova "podle § 1".

Odstavec 2 zní:

"(2) Rozpočet hospodářské komory a účetní uzávěrku schvaluje konference delegátů po vyjádření dozorčí rady.

V odstavci 2 slova "každoročně představenstvo" nahradit slovy "konference delegátů po vyjádření dozorčí rady".

Odstavec 3 zní:

"(3) Zásady pro sestavování rozpočtu a hospodaření s prostředky hospodářské komory předkládá konferenci delegátů představenstvo".

Za § 16 vložit nový § 16 a, který stanoví přechod práv a povinností stávající Obchodní a průmyslové komory na Hospodářskou komoru (včetně zajištění kontinuity mezinárodních závazků).

K § 17

Za odstavec 4 se vkládá nový odstavec 5, který zní:

"(5) Pro první jednání konference delegátů jsou delegáti voleni podle tohoto klíče: 1 volitel na každých 50 zaměstnanců fyzických a právnických osob provozujících živnost podle právních předpisů (dále jen "podnikatelů"), sdružených ve společenstvech a 250 zaměstnanců u ostatních podnikatelů výrobního charakteru, na každých 20 zaměstnanců sdružených ve společenstvech a 100 zaměstnanců u ostatních podnikatelů nevýrobního charakteru."

§ 17 zní:

"§ 17

"(1) Do termínu ustavení hospodářské komory vykonávají její působnost Čs. obchodní a průmyslová komora v Praze včetně svých regionálních kanceláří s tím, že do ní převede nezbytnou část svého administrativního aparátu a do 6 měsíců zajistí svolání ustavující konference delegátů, která posoudí činnost Čs. obchodní a průmyslové komory za toto přechodné období.

(2) Čs. obchodní a průmyslová komora včetně regionálních kanceláří Čs. obchodní a průmyslové komory vypracuje návrhy stanov, volebního řádu, jednacího řádu, organizačního pořádku a zásad hospodaření včetně režimu placení členských příspěvků hospodářské komory.

(3) Čs. obchodní a průmyslová komora včetně regionálních kanceláří Čs. obchodní a průmyslové komory stanoví zároveň zásady činnosti hospodaření hospodářské komory do doby konání ustavující konference delegátů.

(4) Člensko příspěvky nejdéle po dobu 2 let od nabytí účinnosti tohoto zákona platí členové Hospodářské komoře České republiky".

K § 18

§ 18 zní:

"§ 18

Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení.".


X X X



Ústavně právní výbor, národohospodářský výbor a výbor pro obchod a cestovní ruch doporučují České národní radě, aby návrh zákona schválila v tomto znění:

"Zákon

České národní rady

ze dne              1992

o Hospodářské komoře České republiky a Agrární komoře České republiky

Česká národní rada se usnesla na tomto zákoně:

ČÁST PRVNÍ

ÚVODNÍ USTANOVENÍ

Účel zákona

§ 1

Účelem tohoto zákona je upravit vznik, postavení a působnost Hospodářské komory České republiky a Agrární komory České republiky (dále jen "komory").

§ 2

(1) K podpoře podnikatelských aktivit mimo zemědělství, potravinářství a lesnictví, k prosazování a ochraně zájmů a k zajišťování potřeb svých členů se zřizuje Hospodářská komora České republiky (dále jen "hospodářská komora").

(2) K podpoře podnikatelských aktivit v zemědělství, potravinářství a lesnictví, k prosazování a ochraně zájmů a k zajišťování potřeb svých členů se zřizuje Agrární komora České republiky (dále jen "agrární komora").

(3) Komory jsou samosprávnými organizacemi, sdružujícími všechny právnické a fyzické osoby zapsané v seznamech vedených komorami.

(4) Komory jsou právnickými osobami a zapisují se do obchodní ho rejstříku.

(5) Sídlo hospodářské komory je Praha a sídlo agrární komory je Olomouc.

§ 3

(1) Komory tvoří okresní komory a v hlavním městě Praze obvodní komory (dále jen "okresní komory) a u hospodářské komory začleněná živnostenská společenstva a u agrární komory začleněná zemědělská, potravinářská a lesnická společenstva (dále jen "společenství ")

(2) Okresní komory jsou právnickými osobami a zapisují se do obchodního rejstříku.

(3) Okresní komory v regionu se mohou slučovat v regionální komory. Regionální komory se mohou rozdělovat na okresní komory.

(4) Na regionální komory se vztahují ustanovení tohoto zákona týkající se okresních komor.

(5) Zájmová a jiná sdružení vzniklá na základě zvláštního zákona [např: § 69 zákona č. 455/1991 Sb., živnostenský zákon
zákon č. 88/1990 Sb., o sdružování občanů, ve znění pozdějších předpisů
§ 20f a násl. zákona č. 40/1964 Sb., občanský zákon v platném znění]
se stávají společenstvy na základě vlastního rozhodnutí.

(6) Vztahy komor k okresním komorám a společenstvům neupravené tímto zákonem upraví statuty komor.

§ 4

(1) Komory v rámci své působnosti zejména

a) poskytují svým členům poradenské a konzultační služby v otázkách spojených s podnikatelskou činností,

b) vydávají vyjádření podle zvláštních předpisů [§ 8 odst. 4, § 28 odst. 2 zákona č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání (živnostenský zákon)] a odborná stanoviska,

c) organizují vzdělávací činnost,

d) na základě předchozího souhlasu členů zabezpečují propagaci a šíření informací o jejich podnikatelské činnosti,

e) dbají, aby členové komor vykonávali podnikatelskou činnost odborně a v souladu s obecně závaznými právními předpisy,

f) navazují a rozvíjejí styky s komorami a obdobnými institucemi v zahraničí a uzavírají s nimi dohody,

g) vystavují osvědčení o skutečnostech důležitých v právních vztazích, které vznikají v mezinárodním obchodě,

h) zřizují a spravují zařízení a instituce na podporu rozvoje podnikání a vzdělanosti,

i) spolupracují s podnikatelskými svazy a sdruženími na základě dohod uzavřených v souladu se statutem komor,

j) zřizují stálé smírčí komise k předcházení obchodním sporům mezi svými členy,

k) vykonávají vlastní hospodářskou činnost na podporu řádného plnění svých úkolů a v souladu se svým posláním,

l) ve své působnosti se podílejí na odborné přípravě k výkonu povolání a podporují školská zařízení zřízená k tomuto účelu,

m) vedou evidenci členů komor.

(2) Statut komor upraví působnost okresních komor a společenstev.

§ 5

(1) Členy hospodářské komory jsou právnické a fyzické osoby, které mají sídlo nebo bydliště na území České republiky, provozují podnikatelskou činnost s výjimkou činnosti v zemědělství, potravinářství a lesnictví a nejsou profesně organizovány podle jiného zákona.

(2) Členy agrární komory jsou právnické a fyzické osoby, které mají sídlo nebo bydliště na území České republiky, provozují podnikatelskou činnost v oblasti zemědělství, potravinářství a lesnictví a nejsou profesně organizovány podle jiného zákona.

(3) Splňuje-li právnická osoba nebo fyzická osoba současně podmínky podle odstavce 1 i 2, postačí, je-li členem pouze jedné komory. Souběžné členství v obou komorách není vyloučeno.

(4) Členství v komorách vzniká osobám uvedeným v odstavci 1 a 2 jako členství ve společenstvu, jsou-li členy společenstva (§ 3 odst. 1 a 5) nebo jako členství v okresní komoře v ostatních případech; to nevylučuje, aby člen společenstva byl současně členem okresní komory.

(5) Členství v komoře vzniká osobám uvedeným v odstavci 1 a 2 dnem oprávnění k podnikatelské činnosti.

(6) Členství ostatních právnických a fyzických osob je dobrovolné a vzniká na základě žádosti dnem zapsání do seznamu členů komory. O zapsání rozhoduje představenstvo okresní komory nebo společenstva.

(7) Členství v komoře zaniká osobám uvedeným v odstavci 1 a 2 dnem zániku oprávnění k podnikatelské činnosti.

(8) Členství v komoře osobám uvedeným v odstavci 6 zaniká úmrtím, ztrátou nebo omezením způsobilosti k právním úkonům, oznámením o vystoupení z komory nebo vyloučením.

§ 6

Práva a povinnosti člena

(1) Člen hospodářské komory a člen agrární komory (dále jen "člen komory") má právo

a) volit a být volen do orgánů komory; za právnické osoby má právo volit a být volena fyzická osoba, která je jejich statutárním orgánem nebo fyzická osoba, která je členem jejího statutárního orgánu,

b) využívat služeb poskytovaných komorou,

c) obracet se ke smírčím komisím komory.

(2) Člen komory má povinnost

a) vykonávat podnikatelskou činnost odborně a v souladu s obecně závaznými právními předpisy,

b) dodržovat statut, jednací a volební řád komory,

c) řádně platit stanovené členské příspěvky.

ČÁST DRUHÁ

ORGÁNY OKRESNÍ KOMORY A KOMORY

§ 7

(1) Okresní komora má tyto orgány:

a) shromáždění delegátů,

b) představenstvo okresní komory,

c) předsedu a místopředsedy,

d) dozorčí radu okresní komory.

(2) Komora má tyto orgány:

a) sněm komory, složený ze všeobecné sněmovny a sněmovny společenstev,

b) představenstvo komory,

c) prezidenta a viceprezidenty,

d) dozorčí radu komory.

(3) Funkční období orgánů komory a okresní komory je nejvýše tříleté. Pokud sněm komory nerozhodne jinak, je funkce v orgánech okresní komory a komory funkcí čestnou. Za její výkon je příslušnou komorou vyplácena náhrada za ztrátu času a náhrada hotových výdajů.

(4) Volební a jednací řád okresní komory a komory upraví vnitřní poměry těchto orgánů, zejména délku funkčního období, počet členů volených orgánů a způsob jejich volby, způsob jednání orgánů okresní komory a komory.

(5) Členství v orgánech okresní komory a komory je nezastupitelné.

Orgány okresní komory

§ 8

Shromáždění delegátů

(1) Nejvyšším orgánem okresní komory je shromáždění delegátů. Tvoří ho delegáti zvolení členy okresní komory podle volebního řádu okresní komory.

(2) Shromáždění delegátů se může platně usnášet, je-li přítomna nadpoloviční většina všech delegátů. K platnosti usnesení je třeba souhlasu nadpoloviční většiny přítomných delegátů. Hlasy všech delegátů jsou si rovny.

(3) Shromáždění delegátů

a) volí a odvolává předsedu, místopředsedy, členy představenstva okresní komory, dozorčí radu a členy smírčí komise okresní komory, je-li zřízena; volba předsedy se koná tajným hlasováním,

b) schvaluje, mění a ruší statut okresní komory, který musí být v souladu se statutem komory,

c) volí zástupce na sněm komory z řad členů okresní komory,

d) schvaluje sloučení okresní komory s jinými okresními komorami, případně rozdělení regionální komory,

e) stanoví hlavní úkoly okresní komory,

f) schvaluje rozpočet okresní komory, její účetní závěrku a zprávu představenstva a dozorčí rady okresní komory o činnosti a hospodaření,

g) schvaluje zásady odměňování pracovníků okresní komory,

h) rozhoduje o pozastaveném rozhodnutí představenstva okresní komory,

i) rozhoduje o dalších záležitostech okresní komory, jejichž rozhodnutí si vyhradila.

(4) Shromáždění delegátů svolává představenstvo okresní komory nejméně jednou za rok; je povinno jej svolat vždy, požádá-li o to písemně alespoň jedna třetina všech delegátů okresní komory nebo dozorčí rada okresní komory, a to nejpozději ve lhůtě dvou měsíců.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP