ČESKÁ NÁRODNÍ RADA 1992

VI. volební období

731 A

ODPOVĚĎ NA INTERPELACI

poslanců ČNR Jiřího Frkala, Františka Adámka a Michala Krausa

na předsedu vlády České republiky Petra Pitharta

ve věci činnosti FMV na území česká republiky

Předseda vlády České republiky Petr Pithart zaslal odpověď na interpelaci poslanců ČNR Jiřího Frkala, Františka Adámka a Michala Krause dopisem ze dne 18. 5. 1992.

Podle 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, předkládám České národní radě odpověď předsedy vlády České republiky Petra Pitharta na interpelaci poslanců Jiřího Frkala, Františka Adámka a Michala Krause, která je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 20. května 1992

Dagmar Burešová v. r.

Příloha: 3 listy

 

Vážený pane poslanče,

k Vaší interpelaci vznesené na mne ve věci činnosti FMV na území České republiky (sněmovní tisk č. 731), oznamuji, že se jejím zněním zabývalo předsednictvo vlády České republiky a uložilo mi vyžádat si k dané problematice stanovisko předsedy vlády ČSFR. Toto stanovisko, které Vám po obdržení postoupím, mi prozatím nebylo doručeno.

Zároveň jsem znění Vaší interpelace zaslal k vyjádření generálnímu prokurátorovi ČSFR, jehož odpověď pro Vaši informaci v příloze předkládám.

O uvedeném postupu současně informuji s Vámi interpelující poslance.

V Praze dne 18. 5. 1992

Petr Pithart


 

GENERÁLNÍ PROKURÁTOR

ČESKÉ A SLOVENSKÉ FEDERATIVNÍ REPUBLIKY

JUDr. Martin Lauko

V Praze dne 25. dubna 1992

GP 167/92

Vážený pane předsedo vlády,

reaguji na Vaše ptání projevené Vaším dopisem ze dne 21. 4. 1992 čj. 9353/92/KVP Vám jako podklad k Vaší odpovědi na interpelaci poslanců České národní rady p. Jiřího Frkala, p. Michala Krause a p. Frant. Adámka ze dne 6. dubna 1992 (tisk č. 731) sděluji:

Autoři předmětné interpelace vychází z nesprávné představy, že trestním řízení proti šéfredaktorovi Rudého Práva a předsedovi správní rady akciové společnosti Borgis v Praze p. ing. Zdeňku Porybnému postupovalo Federální ministerstvo vnitra. Skutečnost je taková, že zvláštní tým vyšetřovatelů obou republik a federace zřízený dne 22. 6. 1990 společným rozkazem všech tří ministrů na žádost generálního prokurátora ČSFR v souladu s ust. § 161 odst. 4 tr. ř. pro vyšetřování majetkové delikvence býv. KSČ a samozřejmě jejích právních nástupců, v mezích svého poslání zahájil trestní stíhání a vznesl obvinění proti p. ing. Zdeňku Porybnému pro trestné činy podvodu podle § 250 odst. 1, odst. 4 tr. zák. a nekalé soutěže podle § 149 tr. zák., když odhalená trestná činnost směřovala k úniku majetku býv. KSČ a dopadu Ústavního zákona o navrácení majetku KSČ lidu ČSFR. Nešlo tedy o konkurenci kompetence Policie České republiky nebo Federálního policejního sboru, jak se tendenčně pokusila obhajoba v té věci tvrdit. Se zřetelem k námitkám směřujícím stále k pochybnostem, zda federální orgány nepřekračují meze své působnosti stanovené zák. č. 384/1990 Sb. o působnosti federace na úseku vnitřního pořádku a bezpečnosti a zda prokurátorský dozor vykonávaný prokurátorem Generální prokuratury ČSFR neodporuje požadavku dvouinstančnosti, rozhodl jsem v dohodě s ministry vnitra ČSFR a ČR o předání této věci do organizační působnosti Úřadu vyšetřování České policie v Praze a dozor nad zákonností tohoto přípravného řízení napříště vykonává prokurátor v působnosti Generální prokuratury ČR.

Pokud interpelující poslanci ČNR vzpomínají "akce proti profesoru Mlynářovi" v souvislosti s uvedením jeho jména mez osobami, jejichž podezření ze spáchání tr. činu vlastizrady činy provedenými v souvislosti s intervencí vojsk býv. Varšavské smlouvy v r. 1968 do Československa, bylo usnesením vyšetřovatele odloženo z důvodu promlčení trestnosti, nutno uvést, že postup vyšetřovatele.Federálního policejního sboru v této záležitosti je dosud předmětem přezkumu naší Generální prokuratury. Rozhodně však nejde o žádnou "akci", nýbrž o procesní postup kterým je nezbytně věc vyřídit bez ohledu na jakékoliv vlivy či "tlaky", o nichž poslanci ČNR hovoří.

Z uvedeného, vážený pane předsedo vlády, tedy plynou v statě odpovědi na otázky, které Vám páni poslanci v závěru interpelace položili: Postup orgánů činných v trestním řízení v trestní věci obv. ing. Zdeňka Porybného zákonu neodporoval. Právní úprava kompetencí Federálního ministerstva vnitra, resp. jeho policejního sboru je natolik jednoznačná, že není důvod aby vláda ČR činila jakákoliv opatření ke "srozumění orgánů ČR" o jejich krocích.

Závěrem mně dovolte, vábený pane předsedo vlády, abych Vás i interpelující poslance ujistil, že ze strany Generální prokuratury ČSFR se nevyvíjel a ani do budoucna nebude vyvíjet žádný uváděný "soustředěný tlak vůči opozici, jmenovitě levicové", nýbrž že tento orgán zcela nezávisle a nepoliticky plní a bude plnit své ústavní úkoly bez ohledu na to, kdy a koho se jejich důsledky dotknou.

S pozdravem

Martin Lauko

Vážený pan

JUDr. Petr Pithart

předseda vlády České republiky

Praha

 

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP