ČESKÁ NÁRODNÍ RADA 1992

VI. volební období

684

INTERPELACE

poslance ČNR Zbyňka Mácy

na ministra zemědělství České republiky

Bohumila Kubáta

ve věci notně děravé drátěné košulenky pana ministra aneb podivného držení ochranné ruky nad dosud a nezákonně existujícími mysliveckými sdruženími Pohraniční stráže v pohraničních okresech západních a jižních Čech a jižní Moravy

Z pověření předsednictva České národní rady předkládám v souladu s § 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu ČNR, poslancům České národní rady následující písemnou interpelaci poslance ČNR Zbyňka Mácy na ministra zemědělství České republiky Bohumila Kubáta, která je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 30. března 1992

Dagmar Burešová v. r.

Příloha: 2 listy

V roce 1964 byl vydán výnos tehdejšího ministerstva zemědělství, lesního a vodního hospodářství pod názvem LES-1628/64. Tento výnos se nadřadil zákonu, a to zákonu o myslivosti č. 23/62 Sb. Stanoví, že ONV vytvoří v hraničním pásmu s honebních pozemků státních lesů nebo státních statků a ostatních uživatelů honitby. Jejich hranice byla stanovena od trasy ženijně technického zabezpečení /zátarasů/ po státní hranici.

Výkon práva myslivosti v těchto honitbách v hraničním pásmu byl podle výnosu LES postoupen mysliveckým sdružením Pohraniční stráže /dále "MS PS"/, složeným z příslušníků PS i nejlepších pracovníků socialistické organizace, jíž právo myslivosti na honitbě příslušelo. Členy často byli i členové SNB.

Honitby tedy byly vytvářeny v pásech vedených podél státních hranic bez ohledu na skutečnou mysliveckou a ekonomickou potřebu jednotlivých sdružení. Tvrdý režim vstupu do hraničního pásma, prověrky, kontroly a požadavky na předběžná hlášení veškerých mysliveckých akcí byly často neúnosné. Uzavření MS PS vůči veřejnosti působilo negativně na vztahy mezi Pohraniční stráží a veřejností v pohraničí.

Rozkazem ministra vnitra ČSFR č. 69/90 bylo zrušeno hraniční pásmo včetně všech režimových opatření, která s tím souvisela, a opodstatnění ztratil i výnos LES.

Z hlediska zákona č. 23/62 Sb. přestala de iure existovat jak honitba /nelze určit její hranice a v délce 50 km se šířkou i 100 m nelze řádně myslivecky hospodařit/, tak i MS PS, neboť Pohraniční stráž byla zrušena.

V roce 1990 se tak podařilo víceméně vzájemnou dohodou navracet honitby do normálního zákonného stavu. V okrese Český Krumlov však zůstalo do dnešní doby myslivecké sdružení Pohraniční stráže LIPNO, jež odolává zatím všemu. Občané žijící v pohraničí jsou touto anomálií právem zneklidněni. Užili si za totality v pohraničním pásmu své a dost na tom, že musí žít s lidmi, kteří je tehdy přičinlivě udávali, Koncentrace fízlů byla mnohem větší než ve vnitrozemí. Tím nechci tvrdit nic konkrétního a jednotlivých členech MS PS LIPNO.

Pracovníci Okresního úřadu v Českém Krumlově byli a jsou pod velkým tlakem občanů, aby nenormální situaci vyřešili. Na ně i na mne se obraceli se žádostí o pomoc zástupci myslivců z okresu.

Požádal jsem o stanovisko oba ministry vnitra. Oba mi odpověděli, že rušení mysliveckých sdružení je plně v pravomoci okresních úřadů. doporučil jsem tedy okresnímu úřadu, aby na základě těchto stanovisek vydal patřičné rozhodnutí. Okresní úřad na podzim 1991 toto MS PS zrušil.

MS PS LIPNO podalo odvolání k ministrovi zemědělství panu Kubátovi. Argumentovalo mj. tím, že bylo vždy prosperující a vždy řádně plnilo státní plán nákupu pro Interlov. Nevím, jak chtějí jeho funkcionáři určovat nejlepší pracovníky socialistické organizace.

Pan ministr Kubát a jeho úřad, jak píší, věc velice řádně projednali a - rozhodnutí okresního úřadu zrušili. Potvrdili tak bolševicky vzniklou honitbu jakožto legální. V rozporu s míněním okresního úřadu, veřejnosti, dvou ministrů vnitra a poslance ČNR. Okresní úřad však má podrobné podklady nejen o povrchní práci právníků Mze ČR, ale i o tom, že ministerstvo je v této věci pasivní od samého počátku, tj. od roku 1990. Podotýkám, že proti existenci MS PS se staví i velení nové Pohraniční policie Federálního policejního sboru.

Nutná novelizace právních předpisů, kterou argumentuje pan ministr, byla možná již před více než rokem.

A co se děje podle mých informací nyní? Ti, kteří do oněch honiteb mohou, jezdí střílet zvěřinu, kterou pak vyvážejí do Rakouska, kde se dá prodat. Jistě to nedělají všichni. Ale jistě se děje i leccos jiného, o čemž jistě vědí ti podřízení pana ministra, kteří uvedenou honitbu dobře znají.

Pan ministr bojuje tam, kde za to /doufám/ není placen, a to hlavně ústy. Jsou potřebnější místa, ale do těch se mu nechce. Třeba jeho resort.

V Praze dne 25. 3. 1992
Zbyněk Máca v. r.




Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP