ČESKÁ NÁRODNÍ RADA 1992
VI. volební období
671 A
ODPOVĚĎ NA INTERPELACI
poslance ČNR Josefa Bezděka
na předsedu vlády České republiky Petra Pitharta
ve věci zabezpečení přepravy a ostrahy výbušnin
Ministr vnitra České republiky Tomáš Sokol zaslal odpověď na interpelaci poslance ČNR Josefa Bezděka dopisem ze dne 6. 5. 1992.
Podle § 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, předkládám České národní radě odpověď ministra vnitra České republiky Tomáše Sokola na interpelaci poslance Josefa Bezděka, která je přílohou tohoto sněmovního tisku.
V Praze dne 14. května 1992
Dagmar Burešová v. r.
Příloha: 2 listy
Vážený pane poslanče,
byl jsem pověřen předsednictvem vlády ČR, abych zaujal stanovisko k Vaší interpelaci ve věci zabezpečení zvláštního režimu přepravy a ostrahy výbušnin, kterou jste vznesl na předsedu vlády české republiky.
Předně je nezbytné podotknout, že písemná interpelace neobsahuje konkrétní údaje o době spáchání popisované události a rovněž právní kvalifikace není zcela přesná. Z tohoto hlediska bylo přistupováno ke zjišťování v evidencích policie a čerpáno ze "Situačních zpráv o mimořádných událostech a některých trestných činech v České republice za jednotlivé operační dny od počátku roku 1992".
Uvedené problematice odcizení výbušniny odpovídá událost, která byla svodkována v situační zprávě č. 12 ze dne 12. ledna 1992, k níž bylo na příslušných útvarech Policie České republiky zjištěno následující.
Dne 12.1.1992 bylo vyšetřovatelem Policie české republiky, Okresního úřadu vyšetřování v Olomouci zahájeno trestní stíhání ve věci pro trestný čin krádeže podle § 247 odst. 1, písm. a) a nedovoleného ozbrojování podle 185 odst. 1 a 2/b trestního zákona, kterého se dopustil neznámý pachatel tím, že z železničního vozu, který byl v žst. Hlubočky připraveni k odeslání odcizil 79,60 kg trhaviny zn. PERMON a PERMONEX. Dne 11.1.1992 byla zásilka naložena uvedenou trhavinou na železniční vlečce pobočného skladu SYNTHESIA Pardubice v Hlubočkách a byla určena pro Středoslovenské kamenolomy a štěrkopísky Kamenec pod Vtáčníkom. V odpoledních hodinách byla zásilka odposunována do žst. Hlubočky, kde byla pracovníkem žst. zaplombována a ponechána přes nav. Ráno při vypravování zásilky kolem 08.00 hodin dne 12. ledna 1992 byla zjištěno její narušeni. Uvedená skutečnost byla oznámena na Obvodní oddělení Policie české republiky Velká Bystřice a po provedení prvotních úkonů byla přivolána výjezdová skupina z Okresního ředitelství Policie České republiky v Olomouci. Ještě téhož dne byli zjištěni dva mladiství pachatelé, kteří ze zásilky odcizili dvě krabice shora uvedené trhaviny.
A teď už k meritu věci:
K Vašemu návrhu na sjednocení názoru na přepravu takovéto suroviny vydáním zvláštního režimu přepravy (nejkratší cestou mezi výchozí a přijímací stanicí) sděluji, že pro přepravu výbušnin platí zvláštní předpisy a technické nor my, které jsou zapracovány do železničního přepravního řádu a dalších předpisu ČSD, které upravuji transport těchto nákladů v daném případě se jedná o služební předpis ČSD KN 1/I, který ukládá povinnosti pracovníkům ČSD při přepravě výbušných látek.
Doprovod a sledování zásilek výbušnin zajišťují útvary Sboru ozbrojené ochrany železnic (SOOŽ), kterým oznámí přepravu nebezpečného nákladu pracovník odesílací železniční stanice (přednosta, výpravčí nebo pracovník vozové kanceláře). Uvedená povinnost je uložena Řádem výkonu služby ve Sboru ozbrojené ochrany železnic vydaná FMD. Dále je tato povinnost stanovena rozkazem Ústředního velitele Sborů ozbrojené ochrany v dopravě číslo 14/1980.
Odpovědnost za střežení zásilky z odesílací až do cílové stanice nese Sbor ozbrojené ochrany železnic, který je povinen zásilku sledovat v průběhu celé přepravy. V případě narušení zásilky jsou pracovníci SOOŽ povinni neprodleně událost oznámit útvaru Policie České republiky, který provede další opatření.
V tomto ohledu se domnívám, že Vaše požadavky na vydání zvláštního režimu pro přepravu a stanovení odpovědnosti na střežení takto přepravovaných výbušnin jsou již nyní dostatečně upraveny interními normativními akty FMD. Problém tudíž spočívá spíše v nedůsledném plnění povinností ze strany zaměstnanců ČSD a dalších organizací zúčastněných na přepravě těchto nebezpečných nákladů, jako tomu bylo i ve Vámi uváděném případě.
I přes toto konstatování zasílám text Vaší interpelace spolu s kopií tohoto mého stanoviska ministru J. ŠABATOVI, který celou záležitost projedná na základě unesení předsednictva vlády ČR k této interpelaci na nejbližší schůzi vlády ČSFR a seznámí Vás se závěry, které budou na tomto jednání přijaty.
V Praze dne 6. 5. 1992 |
Tomáš Sokol v. r. |